1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınıfı uzman sayısı patladı ücretler düşüşe mi geçti!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. haldunyasar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ezel hanım konuyu özetlemiş.
    ben zaten ilerleyen senelerde bugün bi' heyecan bu belgeyi alan arkadaşların çoğunun bu mesleği yapmaktan vazgeçeceğinden ve açılan onlarca osgb'nin de çoğunun kapanacağından eminim.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Onca okuduğundan bu kanıyı nasıl vardın onu anlamadım. Kim mühendislik dışındaki branşlara bir laf ettide bu serzenişte bulunuyorsun onu da hiç anlamadım. Anlamadığın cümleleri kendi kafana göre yorumlayıp onlara rahatsız edici ibaresini vurmanı yadırgadım doğrusu.
  4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Öyle bir sistem olamaz çünkü iki yıllık bölüm mezunu reçete bile yazamaz.
  5. Cem Döner Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ford Otosan A.Ş
    uzmanlık sınıfının arttik pek bi değeri kalmadi malesef yukarıda arkdaşların da bahsettiği gibi hayatı boyunca risk analizi nedir bilmeyen arkadaşlar şimdi A sınıfı B sınıfı belgeleri oldu hayırlı olsun kazanan arkadaşlara lakin ne kadar büyük bir sorumluluklarımızın olduklarında bilmelidirler.türkiyede halan denetimlerin sıklıkları olmadığından iş veren için isg uzmanım var hemde A sınıfı kelimesi onlar için yeterli ama alinacak tedbir onlem risk anlize yazılan tedbirlerin zamanında düzeltici faaliyetlerinin yerine getirlimesi zamanı geldiğinde ise hallederiz bi ara simdi ona bütcemiz ve vaktimiz yok...vb
    gibi gibi anlatılcak cok seyler...
    bakalim daha nelerle karşılasacağızz..
  6. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Arkadaşlar işverenler önce paraya bakıyor evet ama yönlendirmeyle beraber birikimlerinizi paylaştığınız zaman (ikna kabiliyeti ve kendinizi pazarlama önemli) inanın para ikinci planda kalıyor.Bunu amaç olarak görürseniz çok faydasını görürsünüz.Fiyat kısmına gelince;ben öncelikle isg uzmanı çalıştırmama cezasının 5601 tl olduğu yerde,uzmanların bu paranın altında çalışmaması gerektiğini düşünüyorum ve buna göre hareket ediyorum.Az tehlikeli bir yere risk değerlendirmesi,acil durum eylem planları ve eğitim kısımlarını gidipte 150-200 tl ye yapmıyorum.En az 400 tl ye yapıyorum,çok katlı yerlerde kat kısımlarını ayrı ayrı fiyata ekliyorum.Ben c sınıfıyım bireysel çalışıyorum ve saatimi min. 100 tl den veriyorum.Şuan 40 saat anlaşmasını geçtim bile.Sizlerde belirli standartlar ışığında çalışırsanız,piyasa düşmez...Er yada geç bilen ve bilmeyen yani kalite farkı ortaya çıkacak...A ve B sınıfı uzmanların maaşlarının diplerde olmasının dedikodusuda fiyatları aşağılara çekme çalışmasıdır.5-10 kişi üç beş bine çalışabilirler,herkes aynı fiyata çalışacak die birşey yok tabikide.Zamanla cezalar gelincede çoğu osgb nin kapanacağını ve bu diplere vuran maaşları verenlerin ağızlarının yanacağını düşünüyorum...Sevgiler...
  7. Ahmet Hilmi Demiröz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71746
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Sevgili arkadaşlar,
    konuşulan konu meslek dayanışmasının gerekliliğindendir. Yıllardır; üyesi olduğum meslek odamız ücret konusunun fondan ödenmesi için mücadele ediyor fakat sonuç alamıyor. Bir an önce ortak hareket edebilecek yapılanmaya gidilmelidir.
    Daha dün yaşadığım bir olayı aktarayım sizlere, firma Nace koduna göre çok tehlikeli sınıfta fakat teklif veren osgb tehlikeli sınıfa göre ücret talep ediyor.Osgb sahibide bunu müşterisine izah etmeye çalışıyordu .( Bu arada İGU için istenen ücret İH dan yüksekti ...)
  8. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Arkadaşlar, 21 Aralık sınavı sonucu A-B sınıfı uzman meslektaşlarımın çoğu bir işi ve belirli bir gelir seviyesine sahip insanlardır. Bu belgeyi emek, zaman ve para vererek daha iyi bir kazanç isteğiyle almışlardır. Dolayısıyla çoğu meslektaşımın bu işi 5bin-6bin lira kazanç için yapacaklarını tahmin etmiyorum. İşin kanuni-maddi riski ve emeği de fazla olduğu için bunun bir karşılığı olmalıdır. Beklenen maddi kazanç sağlanmazsa çoğu kişi belgesini şahsi klasöründe bekletecektir.
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    413 tl Sertifika bedelini ödeyerek B sınıfı uzman olan biri olarak
    piyasada bu kadar düşük ücretlerinin konuşulmasını anlamıyorum.
    Benim düşüncemdeki ücret aralığı gerçekleşmezse de bu işi yapmam. Eğitim, sertifika bedeli ve sayamadığım daha bir sürü masrafı c için 1500 , b için 2500 gibi komik rakamlar için yapmadım.
    Varsın 100 tl ye de risk değerlendirmesi yapsınlar.
    KALİTEDEN ASLA TAVİZ VERİLMEYEN günlere
  10. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80755
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimya Mühendisi
    Herkes fiyatini kendisi düşürür.ben a oldum ama disurmeyecegim.kolay kazanilmiyor sinav.
  11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    size katılıyorum.
    sırf iş olsun , iş yaptım demek için yapılmasın bu iş
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    inşallah dediğiniz gibi olur
    herkes üzerine düşeni yaparsa bu süreç daha kısa sürede sonuca varır
  13. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yeni B sınıfında başarılı olan arkadaşım B sınıfı tam zamanlı işe başladı 4000 tl.
  14. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Hiçbir riski olmayan orta düzey yönetici maaşı.Bence az.Hayırlı olsun diyelim.Umarım aldığı riske değer.
  15. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şehir neresidir ? Teşekkürler,
  16. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kusura bakmayın ama burda benım yazdıgım mesaja anlamsız dıye puan vermekle olmuyor ıste gordunuz b sınıfı 4000 lıraya baslamış çok fazla malesef umutlanmayın fıyatlar yakın bu sevıyelere dusecek ben ınsaat muhendısıyım ben bıle kendı meslegımı yapmıyorum cunku ısveren aynı ısg mantıgı gıbı benım yaptıgım kalıtelı ıs yerıne kalıtesız ama ucuz dıye yenı tecrubesız muhendısle calısıyo bu da aynısı olacak ıs bulamayan bolum mezunlarının hepsı bu meslege sarılacak ve sızın ıstedıgınızı 3000 lıra yerıne 1500 lıraya calısacak en yakın arkadaşım da aynen boyle oldu kusura bakmayın sonunda bu olacak ben de bu ısı yapmayacagım calıstıgım fırmada ek olarak c sınıfı belgemı kullanacagım ama cok bı para beklentım de olmayacak ayaklarım yere basıyor cunku...
  17. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kendi mesleğimle ilgili bir firma ile anlaştım , net 2000 lira. Gıda mühendisiyim. B sınıfı isg uzmanı oldum ama gireceğim firmada isg uzmanlığı yapmayacağım zaten çalışacağım firma az tehlikeli temmuz 2016 da yürürlüğe girecek kanun . Şu anda ortalık biraz karışık ve dengesiz isg uzmanlığı açısından, biraz daha bekleyip fiyatların artık bir taban-tavan seviyesi belirlenmesi ve bir düzene girmesi lazım . B nin aldığı bu maaşlarla o risk tehlikeli grupta değer mi ,değmez mi elbet biraz soru işareti.Herkes için hayırlısı.
  18. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben sıgorta fırmasındayım az tehlıkelı bı yer..sence fıyat aralıgı ne olmalı c sınıfı uzman ıcın kendı maaşımdan ayrı olarak 100 kısı calısıyor ayda 10 saate denk gelıyor yaklaşık..kamuda 1200 lıra ek verılıyormus c sınıfı ısg uzmanına..
  19. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sigrota firması yani büro çalışması . Kamudaki kadar olmaz ek olarak alacağın miktara bağlı olarak bu işi yapabilirsin elbette. Fiyat olarak birşey söyleyemiyorum.Çünkü dediğim gibi ortalıkta o kadr çok fiyat dolaşıyor ki . Sadece ortalama bi fiyat belirlenebilir bu dolaşan fiyatlar arasından , çalışan sayısına bağlı olarak hesaplayabilirsin.İlerde senin için faydali olabilir.
  20. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    pekı teşekkur ederım yorumların ıcın...