1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınıfı uzman sayısı patladı ücretler düşüşe mi geçti!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşte çizgi burada ortaya çıkıyor, arkadaş tercihini yapmış risk alarak 4.000 kazanacağıma risk almadan 2.000 kazanırım demiş yolunu çizmiş. Ama tam aksini yapacak arkadaşlarda çok, kimi umursamazlıktan , kimi ihtiyaçtan herkesin kendine göre bir makul sebebi olacaktır . Ama bir tarafta risk alarak kazancını ikiye hatta üçe katlama ihtimali var. Bir de iş imkanı daha kısıtlı olan diğer meslek kollarını düşünürseniz birilerinin bu fiyatlara düşmesine şaşırmamak gerek.
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    100 çalışan için kamu olsaydı 10 saat*15 =150 tl gibi bir rakama karşılık geliyor.
  3. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sigorta firması büro çalışması demek değil. Sigorta çalışanları çok sık dışarıda iş takip ederler. Seyahat ederler.
  4. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    İşi bilenle bilmeyen elbet bir yerde ayrılacak arkadaşlar.Herkesin kalitesi,fiyatını belirler...
  5. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yok ben kamu ıcın genel maaş soledım sayı solemedım ordakı 100 sayısı benım su anda calıstıgım fırmadakı personel sayısı...
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    1222 TL 80 saat görevlendirme yapılırsa geçerli, hemen peşin gel 1222 tl verdik diye birşey söz konusu değil.
  7. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Ben şunu düşünüyorum; şuan işlere tecrübesi olmayan ve boşta olan yeni uzmanlar, saldıracaklar. Kendilerini bekleyen tehlikelerden habersiz. Bana göre bu arkadaşlar ilk kurbanlar olacaklar. Geçen sene en az 1235 işçi öldü. Bunun yanında da binlercesi yaralandı. Bunların herbiri tazminat davası demek. Ve işveren ve vekiller bundan sorumlu. Toplar artık uzmanlara atılacak. O deseydi, o görseydi ben önlemimi alırdım gibi bahanelere başvurulacak ve böyle yırtacaklar. Hapse giren uzmanlar bile olabilir. Bunu hep birlikte göreceğiz. 1990 lı yıllarda başlayan LPG istasyonları ve doğalgaz sistemlerinin sorumlu müdürlüklerini makine müh. leri yapıyordu. Yeni mezun arkadaşlar parası iyi diye saldırdılar çoğu işe bile gitmemiş sadece imza atmışlar. Aradan 6-9 ay geçince de kazalar başlayınca mahkeme yollarını aşındırmışlar ve çoğununda diploması iptal edilmiş. Benzer olaylar burada da olacağını düşünüyorum. Ben şahsen şunu göz önünde bulunduruyorum. Risk hep aynı. Maaş düşükte olsa yüksekte olsa değişmiyor. O zaman aldığım risk kazandığıma değiyor mu değmiyor-mu ona bakacağım. Ezel Yiğit Hanım çok güzel özetlemiş. Tebrikler. Birde bu sigortaya bence mali müşavir ve avukat ücretini eklemek lazım diye düşünüyorum.
  8. kamudaki mühendislerin taban maaşları en az 3000 tl ama özel sektörün pek umrunda değil. bu yüzden 1200 tl lik ek ödenek size referans oluşturmaz.OSGB lerin tekliflerine bakarak ek bir ücret talep edebilirsiniz ki şu anda tehlikeli sınıflara saati 50-60 tl den fiyat veriyorlar.sizin çalıştığınız yer az tehlikeli olduğuna göre daha da düşük olacaktır.250 ile 400 tl aralığında ek bir ücret ödemesi muhtemeldir
  9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    O bahsedilen sigorta poliçesi de kurtarmaz. İçine yazılmış maddeler oldukça yuvarlak. Sigorta şirketi yükümlülükten sıyrılmak için tek tek dizmiş.
  10. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    :):):) piyasa gerçekliği var diye risk yok oluyor mu?
    Boğazdan kendini atan insanlar var diye kendini boğazdan atıyomusun?
    Konunun piyasa gerçekliği-rekabet vs terimlerle hiç bir ilgisi yok.
    Anlattıklarınızın hiçbir matematiksel geçerliliği yok.
    Senin mantığına göre piyasa şartlarının varlığı için İşyeri sayısı, uzman sayısı, fiyat değişkenleri ile durumu ortaya koyabilmen lazım.
    Bunu ortaya koyabilsen bile, intihar edelim mi diyosun?
  11. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sen bi yerle anlaş sonra konuşalım önce fıyatını solersın sonra ustunden yorum yaparız..ben sadece bu ıs guvenlıgı uzmanlıgının patlayacagını bılıyorum yenı yasalardan sonra herkes bır anda saldırdı ve ıbre en ustten en asagı dogru ınıyor su anda...
  12. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Benim herhangi bir yer ile anlaşma zorunluluğum yok. Ama sen bir fikir ortaya koyuyorsan matematiksel olarak hesap kitap yapıp ortaya koyabilirsin ki içi biraz dolu olsun.
    Tehlike grubuna göre Kaç uzman var?
    Tehlike grubuna göre kaç işyeri var?
    Tehlike grubuna göre kaç çalışan var?
    Kişi sayısına göre kaç dakika gerekli?
    Bu dakikalara istinaden uzman dakikaları yeterli mi?

Bunları ortaya koy, ondan sonra ayrıca PİYASA-REKABETi tartışırız.
  13. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben realist bı yorum yaptım yakın bı arkadasım da bunu yasadı henuz yenı sadece bı ornek verdım tamam uzatıcak bsıe yok...
  14. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Düşük fiyata anlaşan varsa bir an önce anlaşsın ki ortalık onlardan temizlenmiş olsun :)
  15. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dikkat et o düşük fiyata anlaşanların sayısı çoğalmasın yuksek fıyat beklemeye devam edın polyannalık devam;) temmuz ayında c sınıfı 3000 lıraya aranırken sımdı tanıdıgım osgb 1500 e anlaşıyo..o fıyat ole oldukca bı daha 3000 lerı goremeyız malesef acı ama gercek...
  16. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    C den bahsediyorsun, konu başlığı A. Yüksek fiyat beklemiyorum, hakediyorum. Ederim bu. Sayı artmaz ki artsa da farketmez. Sorun yok, sen rahat ol
  17. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    neyse tamam bişe demıyorum hakeden ınsan sayısı yaklaşık bı 20.000-30.000 arttı bunu bıl yeter sen;)
  18. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuda birlik olup taban fiyat belirtmeliyiz yada bu konuda bakanlık bu işe el atmalı osgblerde belli bir ücretin altında uzman çalıştırmayı engellesin. ama nerde kaymağını yediği osgblere böyle birşey yapacağını sanmıyorum...
  19. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    8800 A sınıfı var, sen merak etme, biliyorum ;)
  20. Can bey, C uzman profili ile A-B uzman profili birbirinden çok farklı...C uzman arkadaşların bir çoğu yeni mezun veya en fazla 4 yıllık bir iş yaşantısına sahipler aksi olsa idi B sınıfına girebiliyorlardı.Bu yüzden çok genç bir C uzman kadrosu oluşmaya başladı.durum böyle olunca,Bu kişilerin büyük çoğunluğunun evli ve çocuk sahibi olmadığı sonucunu çıkartabiliriz,bu da sorumluluklarının ve giderlerinin sınırlı olduğunu gösterir,bununla birlikte genç ve dinamik C kadrosu gelecekle ilgili umutlar kariyer beklentileri dişimi burada sıkayım nasıl olsa bir kaç yıl sonra daha fazla kazanabilirim düşünceleri ile de hareket ediyor olabilir.Ancak A ve B GRUBU Uzmanların hayatla ilgili bir çok savaşları var. Bu yüzden C sınıfında yaşananları baz almak çok doğru gelmiyor bana,ayrıca C sınıfında en büyük etki yasanın ertelenmesi idi.