1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınıfı uzman sayısı patladı ücretler düşüşe mi geçti!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Osgb lerle görüştüğümde onlar 30000 a nın var olduğunu söylüyorlardı. Habuki a sayısı 8800. Sanki karşımda bir uzman değil bir osgb var :):)
  2. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bu yorumları okuduktan sonra aklıma gelen ilk şey bir tatil yapmak...!
  3. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ezel hanım kusura bakmayın ama 1500 gun alakasız prımle hıc ısg adını duymamış bır cok ınsan da su anda ellerını ovusturuo a sınıfı olduk dıye ben ınsaat muhendısıyım ama alakasız meslekten bırısı gelıp benım yerıme santıyelere bakıcak...bu mu nıtelık olucak..bosverın bence ıyıce corba yaptılar bu prım sayıları falan derken bozuldu sıstem...
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn Can Koral, imzanızda "C Sınıfı İş Güvenlik Uzmanı" yazmakta. Doğrusu ise "C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı"
  5. 3000 gün ile a sınıfı olunabiliyor
  6. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya tamam ornek verdım farketmez ne oldugu onemlı olan benım cumlem degıl 3000 gun gıdıp alakasız muhasebede calısan adam bole bı yasa cıktı tamam ıyı para var dıye a sınıfı uzman olup 2 ay sınava hazırlaıp gelıp ınsaatta uzman olamaz bu herkese haksızlık bu sıstem bastan yanlıştı..bu meslekte yakında herkesın elıyle ıttıgı bı meslek olucak goruceksınız....
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ocak 2014 ---
    Kursat Bey TDK nın sayfası degıl burası bunları duzeltecegınıze sıstemın duzelmesı ıcın calısma yapmanız daha hos olurdu...en azından su anda ınsanlar maas derdı ıle ılgılı bı konu acmazdı bızde konusmazdık...
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    osgb'lerin a sınıfı uzmanlara 21 aralıktan sonra önceki dönemlere göre düşük ücret teklif etmeleri yeni b sınıfı olanların da çok tehlikeli işyerlerine 2,5 yıl süreyle bakabilmesi. yani osgb'ler a sınıfıyla anlaşamasa bile b sınıfları var ve onları baz alıyorlar. herşeye rağmen sayı ne kadar artarsa artsın hizmet alacak işyeri sayısı doğru orantılı bir şekilde arttığı için piyasadaki arz talep dengesine göre ücretlerin bu kadar azalacağını düşünmüyorum. zaten a sınıfı olan kişinin osgb'ye de ihtiyacı yok, çevresi yeter, gerekirse kendi osgb'sini kendisi açar onu da belirteyim.

ayrıca etrafımda minimum 10 yıl ve üzeri tecrübeye sahip bazı arkadaşlarım var ve astronomik fiyatlara bile asıl işlerini bırakıp iş güvenliği uzmanlığı yapmayı düşünmüyorlar. aklı başında hiç kimse yıllardır yaptığı işini bırakıp birde üzerine bu kadar risk alarak bu işlere girmez. bu nedenle fiyatlar düşüyor, düştü, düşmüş, küsmüş safsatalarına inanmayın :)
  8. mustafa bahar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67351
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    yetersizlikler fiyatı düşürür hayat tekmeyi basar gerçeği öğretir. hakkıyla işini yapan hep kazanır bol keseden ağız dolusu konuşan havasını alır :)
  9. Aykut İNCE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Keşke herkes böyle çalışabilme cesaretini kendisinde görse. C sinifiyim Izmir'de ve cevre illerde bireysel çalışıyorum. Hic bir OSGB de calismadim. 20 ye yakin denetleme gecirdim.Min risk analizi ücretim 300 TL.Max 3000 TL aldım. (odalarla anlaşan OSGB 100 tl istiyo ki bunlardan bitanesinin yetkisi 1 aydır alınmasına rağmen 4 tane oda ve dernek bu firmayı hala yönlendiriyor artik ne kazandiriyolarsa ama pesindeyim) Uzmanlık için saatlik en az aldığım yer 125 TL. OSGB ler izmirde A sınıfının saatini ort 100 TL alıyorlar. 72 tane itina ile seçtiğim firmam var. Çok tehlikelileri de genelde sevdiğim bir A sınıfı abime pasliyorum 20 tane olmuştur sadece pasladigim. O da benim gibi skalayi yüksek tutuyor fiyatlarda. OSGB acardik istesek ama niye bu şekilde calisabiliyor isek gerek duyalim ki. Niye kendini tecrübesiz sanan arkadaşlarımızı OSGB ler gibi somurelim ki. Beni A sınıfı sanıp arayan firma isteyen yeni B sınıfı yada A sınıfı olmuş arkadaslara yönlendirme yaptıkça Allah bana daha fazlasını veriyor zaten. Ben buna inanıyorum. Herkese saygılarımla...
  10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Uzmanlık ünvanı yandı, kül oldu, bitti diyerek mi düzelecek durum? Ben hiç değilse en azından 1 kişiye ünvanı hakkında bilgilendirme yaparak fayda sağlamayı denedim. Belki gider kartvizit bastırırsınız, sonra görenler sorarlar "silahlı güvenlik mi?" diye.
  11. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o dediğiniz ınce ayrıntıyı gorup bu soruyu sorucak cok ınsan olsaydı su anda emınım haklarımız calınırken seslerı daha cok cıkardı da neyse artık...
  12. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yukardaki yazımda kendi mesleğimle ilgili bir yerle birkaç gün önce anlaştığımı söylemiştim.Şunu yazmayı unuttum.İş görüşmesinden çıktıktan sonra telefonum görüşmede sessizde olduğundan dolayı , cevapsız bir çağrı olduğunu görüp aradım . Aradığım firma birkaç gün iş başvurusunda bulunduğum bir osgb idi. Biraz konuştuk ve iş görüşmesine çağırdılar fakat ben bir yerle anlaştığımı söyledim , telefondaki adam direk tam zamanlı mı diye sordu . Yani direk iş güvenliği uzmanlığına bağladı olayı . Ben de yok direk kendi mesleğimle alakalı dedim sadece,adam şaşırdı sanki başka birşey yapamayacağımız gibi anlamadım telefonda sonra teşekkür etti ve kapattı .
  13. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzmanlığına adım atmaya kalktığımızda, net 7 yıl uzman olarak çalışmadan, 3 defa eğitim ve 3 defa sınav geçmeden A sınıfı olamıyorduk. Derken şimdi A sınıfı iş güvenliği uzmanı unvanını aldık. Olsa olsa biz kendimizden öncekilerin ekmeğine mani olmuşuzdur. Haklarımın çalındığını düşünmüyorum. Tersi olmuştur.

Ancak çok tehlikeli sınıfta alacağımız riskin bir ederi var. O da ayda 4000 TL değil. Hiçbir sorumluluğum olmasa, tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde sırf her ay elimi kolumu sallayarak gezmek için bile en az 4000 TL isterim. Vermezler o başka.
  14. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    inanırmısınız insanlar mecburiyetten işsizlikten ve böyle bir kapı açıldığı için girdiler çok gusel her ne kadar rısk var desek de yaşamadan ders almadığımız ıcın kımsenın sesı cıkmıyo umarım bunu tecrube etmezler o zaman bu meslegın kolay para kapısı olmadığını anlıcaklar...
  15. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Can; belliki inşaata A sınıfının bakması ve inşaat mühendisi olmana rağmen inşaatta iş güvenliği uzmanı olarak çalışamaman canını sıkmış ve bu yüzden konuya objektif bakamıyorsun, kişiselleştirmişsin. O kadar kızmışsın ki düşüncelerim diye yazdıkların aslında senin isteklerin, temennilerin ama farkında bile değilsin. Biz A sınıfı uzmanlarını düşündüğün için teşekkür ederiz. Sen bizi kendine dert etme, kafana takma.
  16. Timur Yalçın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çankara rumuzlu arkadaşımıza katılıyorum. Kemal bey siz de halısınız ama düşünün bir kere dr. lar iş yeri hekimliğinde ne yapıyor, Tedavi bile etmiyor. Ayrıca Diş Hekimleri ve diğer sağlık personelide İH yaptığını yapabilir kanaatindeyim.
    Dr lar doktorluk yapsın bence de...
  17. Timur Yalçın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Can Kardeş mrb,
    Kendini yorma, arkadaşlar okumuş insanlar. Bak sana bişey söyleyeyim. İnşaat mühendislerinden de odasından da bi şey olmaz bu ülkede. Nedenini ileriki yıllarda anlarsın. Bu ülkede sıvacı, bakkal müteahhitlik yapabildiğine göre diğer meslek üniversitelerini bitiren arkadaşlarımızda kendilerinde bu hakkı görebiliyorlar. Sana tavsiyem KPSS ye çalış devlet memuru ol. En çok İnşaat mühendisi alıyorlar. 2900 ile başlıyorsun minimum. Boş ver uğraşma İSG ile...İnsanlara cevap yetiştiremezsin. Ben odaya NEden İnş. Müh. Okudum ozaman bana bir cevap verin dedim. Ona bile yalanda olsa cevap vermediler. Son olarak Herkes İNŞAAT MÜHENDİSİ bu ülkede...
  18. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    deniz ben bu mesleğe girmeye karar verdiğimde 750 gün primi olan kendi çalıştığı sektörde a sınıfı yerıne bakabılır yonetmelıgı yuzunden gırdım ve daha sınava gırmeden 2 ayda yonetmelık kaldırıldı ınsanlar bu kadar dusunulmeden bırını sevındırıp otekını uzersen tabkı bole yorumalr olucaktır...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Ocak 2014 ---
    yok ben baska bı sektordeyım ve memnunum halımden santıyecılık yapmam artık bu ulkede kımse hakettıgı degerı goremıyor malesef bu gercek sonra da 2 sene once daha ısg nın acılımını bılmeyenler bı kapı buldular dıye bı de 10.000 lıra maas verıcekler hayalı ıle sımdı bana burda a b c lafı yapıyolar ona kızıorm...
  19. Timur Yalçın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Zaten şantiyecilik Mevsimlik işçi gibidir. Yaşın genç. Gir memurluk sınavına ve memur ol. Pişman olmazsın. Bende 7 yıldır Şantiyecilik yapmıyorum ama işimden memnunum. Ancak yaş ilerledikçe bazen memur olmadığıma pişman oluyorum. Özel sektörde memurun 4 katı çalışıp daha azını kazanacaksın. İyi düşün.. Canın isterse kadronu aldıktan sonra istifa edip piyasada çalışabilirsin. 15 yıl sonra işlerin kötü giderse tekrar dönebilirsin memurluğa. Bilgin olsun...
  20. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eyvallah kpss var kafamda hayırlısı bakalım zaman ne gosterıcek...