1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınıfı uzman sayısı patladı ücretler düşüşe mi geçti!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Baştan beri söylenen buydu..Üniversite mezunu olup da cahil olan toplumuz..Adama diyorsun risk alıyorsun diyorsunuz iş kazası olursa başsavcıya ifade verirsin diyoruz,Tecrüben yok her işe atlama diyorsun aç köpek gibi saldırıyor.Bu adamlar piyasadan gitmeden kimse para kazanamaz.Zaten devlet benden olmayan çok para kazanmasını istemiyor..Asgari ücrete çalışsın geçim derdine düşsün başka şey düşünmesin...
  2. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Timur Bey,

Bu arkadaşa cevap yazmamın nedeni kurs ve sertifika ücretleriyle iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığını karşılaştırmasından dolayıdır. Arkadaş zaten olaya vakıf değil, alınan sertifikaların çoğu prim sayısı sayesinde alınıyor. Yani B olup da 4 yıl çalışıp A sınavına girenler çok azdır herhalde. Diyor ki: önce C olacam onun için 2 bin lira kurs ücreti, sonra 3 yıl çalışacağım sonra B için kurs ücreti, sonra 4 yıl çalışacağım sonra A için kurs ücreti. Hepsini hesaplamış 10 bin lira yapmış. İş yeri hekimliği yapmak isteyen biri de şimdi hatırlayamayacağım ama 2-3 bin lira harcıyor demiş. Her neyse buna rağmen iş güvenliği uzmanları düşük ücret alıyor bu adalet mi demiş. O zaman ben bu arkadaşa sorarım iş yeri hekimi olmak için 20 bin lira harcasalar mı adalet sağlanacak?

Beni hayretlere düşüren koca koca insanların bu kadar dar görüşle karşılaştırma yapmaları. Elbette iş güvenliği uzmanları birlik olsunlar; mesleklerinin statülerini düşürmesinler, artırsınlar. Ama bu arkadaş sertifika almadan önce harcanan parayla, meslek sonrası kazancı karşılaştırıyorsa bu adama bir hop demeli.

Bir görüşü savunurken sizin savunma yapma şekliniz çok önemlidir. Çok haklı dahi olsanız, berbat örnekler vererek haklılığını unutturup bu örneklerle haksız duruma düşersiniz. Aynı bu arkadaşın yaptığı gibi. Neymiş; ben sınavlara kurslara iş yeri hekimlerinden fazla para harcıyorum, neden onlardan az maaş alıyorum. Yani iyi bir ücret almak istemesini savunacak kriteri kurslara ve sertifikalara harcadığı paralar.
  3. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yukardaki görüşler muazzam , açıkçası hepinizin yorumlarını teker teker okudum . İnanın , sizler gibi bu şekilde türkiye'de düşünen okumuş,kendi yolunu ve çizgisini gören , geleceği muhakeme edebilen olgun ve yetişkin insanlarımızın olması umut vericidir.Fakat ne yazık ki , bu bahsettiğim daha büyük çoğunluk var ki , inanması oldukça güçtür. Düşünün bir kişi satış-pazarlama alanında çalışıyor ve hiçbir fabrika -saha vb. deneyimi olmadan c belgesi alıyor,bakıyor ki en 1500 prim günüm de var ,oh B yi de alayım koyayım bir tarafa.Şu anda aldığı ücret , net 1200 civarı . Bakıyor ki isg'de maaş olarak büyülü bir dünya var . Neden olmasın diyor ?

İşte sıkıntı buradan sonra başlıyor,yukardaki bir beyfendi , sahaya saldıracak işsiz ve saha deneyimsiz isg'cilerin bu döngünün ilk kurbanları olacağını yazmış ve hakkaten iyi öngörmüş .Dilerim böyle şeyler olmaz . Elbet ki sahaya girmeden tecrübe de kazanılmaz. Ama olayı iyi özümsemek lazım . Herkese kendi yolunda başarılar dilerim , kazasız belasız.
  4. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Bende aynısını söylüyorum.ikinci paragrafını aynen alıyorum.
    ''Şantiye Şefi İnşaat Mühendisi'' dediğin kişi zaten ''İGU nın işiniyapıyor ve sorumluluğunu taşıyor''. Yani bu ülkede iyi bir meslek denildiğinde ilk akla gelen mesleklerden biri. Zaten iyi bir statüsü ve kazancı var. Türkiye'deki ''İnşaat Mühendislerinin'' yarısı ''Şantiye Şefliği'' ''yapıyor'' fakat çok azı bu işi yapıyor.
    Ama 7-10 yıl Şantiye Şefliği yapmış inşaat mühendislerine, bakanlık müfettişlerine, doktarlara verilen haklar verilmedi.
    Benim bahsettiğim benzer tecrübedeki mesleklerde çalışan arkadaşlarımız mesleğini yaparak zaten 5 bin TL kazanıyor. Çoğunluğu benim gibi o riskin değerini almadan yapmaz.
  5. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Harcanan para olarak değilde. Girilen sınav sayısı, harcanan emek ve harcanan 7 yıl zaman olarak adaletsizlik var. Aslında tecrübesizliğin ve İGU nın sektörel bazda yapılmamasına karşıyım.
    Adam doktor ; iş yeri hekimi olmuş. Doğru
    Adam İnşaat Mühendisi ; İnşaatlarda İGU. Doğru
    Adam Biyolog ; İnşaatlarda İGU. Yanlış
    Adam İnşaat Mühendisi ; Laboratuvarda İGU. Yanlış
  6. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Sn.Bozdoğan,
    Bu durumda şu matematiksel hesap çıkıyor:
    8800 uzmanın tahminim 3800'ü kamu kökenli ve özel sektörde çalışamıyor.
    Geriye kalan 5000 uzmanın 3000'i tahminim 5000 tl bandında gelire sahip kişiler ve aynı maaşa neden risk alsın.
    Geriye kalan 2000 kişi de 400.000 tane çok tehlikeli işyerine yere yetmez.
    Sonuç:Yine ülkemizde yeterli sayıda A sınıfı uzman çalışmayacak.Başa döndük.
  7. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Haklısın ama işyeri sayın hatalı gibi. bakanlığın açıkladığı işyeri sayıları 264 bin 132 "çok tehlikeli", 333 bin 250 "tehlikeli", 804 bin 771 "az tehlikeli"
  8. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Helel olsun sizin oda ya . Bizim İMO yatıyor.
  9. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    anlatmaya çalıştığım şey buydu teşekkurler,bırakın ınsaatlarda rısklerı dha ıyı ongorebılen ınsaat muhendıslerı bu ısı yapsın,kımya farbrıkasında kımya muhendısı yapsın...dogru olan budur benım ınsaatta bılebılecegım rısklerı alakasız bolumden bırı bılemez bunu kıtaptan okuyarak bulamaz yanlış bı sıstem var ve cok kurban verıcek malesef...
  10. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    A SINIFI UZMANA 3.000 TL. TEKLİF EDEN OSGB'LERE NE DEMELİ BİLMEM. UZMAN DEĞERİ YOKSA BELGENİN HİÇ Mİ DEĞERİ YOK. HEPSİ EMEK HEPSİ ALINTERİ.
  11. bence bu osgbler deşifre edilmeli
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ayıptır söylemesi..A sınıfına 3000 tl verip birde yav bunlar bişe bilmiy gel bize danışmanlık yap yardım et diyolar ya..ya kendinizi enayi yerine koyuyorlar yada kendini uzayda yaşıyon zannediyon..

Diğeri gel diyo sistemi kur adam yetiştir,firmalara hizmet ver 10-15 tane firma ayarla B sınıfı ve C sınıfı entegre et sonra öyle git biz senin istediğin parayı veremezük al bunla idare et..

Arkadaşlar sesleniyorum işine sahip ne istediğini bilen potansiyeli belli bir A sınıfı uzman B sınıfı uzman ordaki işyeri hekiminden daha fazla para kazanmalı ve kimse canım C sınıfı uzmanların halini konuşmuyor..C sınıflarını resmen kasapta koyun gibi kullanıyorlar..
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yav sana uyarı yapamıyorum ALLAH ını seversen küçük harf yaz...
  14. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Kusura Bakmayın Erkan Bey,
    Haksızlıklara tahmmül edemiyorum. Kendimi geçtim. B-C sınıflarına 1000 TL'yi zor verir bunlar.
  15. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    herkes osgb lerden ve maaşların düşüklüğünden dert yanıyor ama neden bunu bu kadar büyütüyorsunuz arkadaşlar. size teklif edilen rakam her ne olursa olsun hesabına geliyorsa çalışırsın. beğenmiyorsan çalışma. sonuçta isg uzmanı olan herkesin hali hazırda başka meslekleri var. mevcutta var olan mesleğini yap. niye dert yanıyorsun? kimse kimsenin kafasına silah dayayıpta çalış demiyor. her sektörde, her işte bu tip problemler var. bunları bu kadar büyütmeye gerek yok.
    bir diğer taraftan 7 yıllık bir emeğin karşılığı olarak 10 bin lira alan A sınıfı uzmanın yerine, bugün 6 ay içinde hiçbir belgesi olmayan kişi A sınıfı uzman oluyor ve ben niye 10 bin lira kazanamıyorum diyor, bence biraz komik.
  16. sorumluluk aynı,fatura edilen ücret aynı ,maaş farklı :))))
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bana bak A sınıfı dedeğin o uzmanlar iş hayatından geliyor..diğerleri 10 yıl çalıştıda almadı torpil,çakal,indiragandi,kanun koyucu yan cepciler direk sınavsız mınavsız A oldular piyasada 20000-30000tl ler ile piyasaya alt üst ettiler..yok öyle..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Ocak 2014 ---
    Ben o beleş A sınıfı ve B sınıfı alan uzmanların maaşlarına çalıştım 3 yıl boyunca,onlar ve işyeri hekimleri kazandılar..Ben işyeri hekimlerini ve OSGBlerini zengin etmek adam etmek iş öğretmek için anam beni doğurmadı ve mühendis olmadım..
  18. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Erkan Bey,
    Ağzınıza sağlık. Malı götüren götürüyor. A sınıfı uzman gereken çok tehlikeli yerden 5000 tl istiyorlar ama.
  19. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hocam eğitimsiz bir insan bulalım. Ona diyelim ki, şu 700 kişinin çalıştığı çok tehlikeli işyerinde hiç bir iş yapmayacaksın, ama ilk ölümlü kaza olduğunda 22.5 yıl hapse gidiyorsun. Kaç TL ister sizce?
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Cihan bey,izmirde bir firma osgb gittim görüştüm,yarı yarıya ortaklık teklif ettim kabul etmedi.sonra yanına 3000 tl ye A sınıfı bide inşaat mühendisi buluyor osgb başvurusu yapıyor.sonra beni arıyorlar gel destek ol danışman ol sistem oturt falan yemin ederim sanki benle dalga geçti gibi hissettim..Bu işi cebinde 3 kuruşu olan talan etti işverenler bile beni arıyor erkan bu iş ne ayak falan osgb 400 tl diyo filan osgb 1000tl diyo napalım gardaş diyor..adama 1000tl fiyatın ne için verildiğini anlatana kadar canım çıkıyor..