1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınıfı uzman sayısı patladı ücretler düşüşe mi geçti!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    :) sen benim yazdıklarımdan anlamak istediğini anlamışsın. peki OSGB de çalışmak zorunda mısın ? bireysel yap bu işi. yani bu kadar feryat figan edecek bir durum yok. senin beğenmediğin rakama çalışacak insanlar senin rakibin.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Ocak 2014 ---
    çok göreceli bir soru soruyorsun. hayata bu bakış açısıyla yaklaşamazsın.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu işin bireyseli evet yapılabilir..istanbul,ankara,bursa,izmir gibi yerlerde yapılabilir..avantaj ve dezavantajları var.Ben bireysel yada OSGB çalışma şekline takılmıyorum ki zaten.. eleştirdiğim nokta OSGB lerin ticari mezbahaneye döndüğü..işyeri hekimleri bu işi bilmiyorlar hiç bir yasal sorumlulukları yok uzmanları kullanıyorlar.
  3. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    birader doğru diyorsun da bende diyorum ki mezbahaneye girme! bunu neden büyütüyorsunuz. bu dediğin problemlerin olmadığı sektör var mı?
  4. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    siz kaç yıldır bu sektördesiniz merak ettim..bu kadar A sınıfını savunuyorsunuz ama 3000 prim günüyle havadan mı geldiniz yoksa 10 yıllık deneyımınız mı var eger 2.şıksa saygı duyarım ama 1.şıksa sunu solıyım eskı santıyemde işçi öldü ama A sınıfı uzman ben sızın danısmanlık fırmanızım dıye kurtardı bu rısk kelımesını agzına dolamıssınız ama kurtaran da kurtarıyo kafası calısınca hemen hapse gırmıyolar otomatıkman...
  5. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hoca kaç kişiymiş bu 7 yıl emeği olan? 3 yıl C, 4 yıl B olarak hizmet verip de A sınıfı olan? 10 mu 20 mi? Her meseleyi hallettik, geriye onları düşünmek mi kaldı?
  6. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kusura bakmayın ama gerçek...3000 gün prim olayı tamamen ihtiyaç dolayısıyla havadan milletın ustune unvan dussun dıye yapıldı sımdı hayatında hıc ISG kelımesı duymamış adamlar 2 kıtap okudu bence kolay bı sınava gırdı-kı a sınıfı sınavına da baktım kolaydı- sımdı ben A sınıfı oldum 10.000 lıra nıye almıyorum dıyor armut piş ağzıma düş oldu ne de olsa ama sorsan bana sıcak ıs çalışma ızın formu hazırlaman lazım santıyede dıye ne oldugunu bılmez..
  7. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    İşverenlerin hatası bu,İşveren "A sınıfı uzmanla danışmanlık sözleşmesi yaptım,iş güvenliğinden yırttım." diye düşünüyor.Danışmanların hiçbir hukuki sorumluluğu yoktur arkadaşlar. Ancak isg-katip'ten sözleşme yapınca hukuki sorumluluk başlar.
  8. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben maden mühendisiyim. 1990 yılından beri 24 yıllık iş hayatım var. Kasım ayında sigorta dökümüne baktığımda 8400 gün olmuştu. Muhtemelen, 3 yıldır C sınıfı uzman olan bazı arkadaşlar daha doğmamışken, ben ODTÜ'de Mine safety and environment dersi almıştım.

Evet belge diyorsanız onu 3000 gün primle yeni aldım. Son sınavdan da 92 aldım. Herhalde iş güvenliği konusunda biraz bilgim vardır.
  9. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işte gördünüzmü cahil taşerondaki müteahhit bu farkı nereden bılecek kafası çalışan adam kandırır tabıkı sonrada sorumluluk almaz...bız muhendısler santıyelerde bu hataları duzeltmek ıcın vardık ama sagolsunlar hıc bır heyecan bırakmadılar bı de ustune 2 senelık mezunlar da muhendıs olucak artık oh ne guzel ben nıye bı yerlerımı yırtıp unıversıteyı 4 senede bıtırdıysem...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Ocak 2014 ---
    hayatınızda kaç tane ınsaat santıyesınde yer aldınız...maden konusunda saygı duyarım eger tunellerde madenler ısg uzmanı olucaksanız...ama sızın bır tersane de ya da ınsaatta gorev almanız bana gore yanlış uzgunum sınava gore bılgı olculuyosa Cem Yılmaz ın da dedıgı gıbı o kutucukları ısaretlerken ısmımı yazsam yıne de puan alma sansım var bole saçma bı sıstem cunku bızım sınav sıstemlerımız...bırakın sız madenlerde olun bız ınsaatı yapalım bıyolojıcı labrotuvarda calıssın kımya da ılac fabrıkasında herkes uzmanlık yaptıgı yerde yukselsın...yazın cıkarılan bu yonetmelık dogruydu 750 gun kendı sektorumuzle ılgısı olan... sımdıkı ıse sacmasapan.
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben sadece 1 yıl içinde belki 50 ye yakın firmanın türkiye genelinde inşaat denetim ve eğitimlerinde bulundum A sınıfı Baş iş müfettişimin yanında..Gördüğümü söyliyeyimmi..başlarda şantiye şefi inşaat mühendisi olmayanlar mı desem,inşaat mühendisi olupta işten güçten anlamayan mı desen,hadi anlasa İSG deyince iş güvenliği defterini yazdırmayan mı desen..Arkadaş İnşaatlarda ağaçtan dut düşer gibi adam patır patır düşüyor her ay,iskeleler yıkılıyor,düşün asansör boşluklarından adamlar düşüyor ölüyor yav..Bu işi hakkaniyet ve mesleki disiplin içinde yapan doğru dürüst A sınıfına raslamadım…Bireysel yaparım yada yapmam..OSGB ler cozutmuş durumda asıl armut düş ağzıma düş yapıyorlarda sakın bir osgb nin çalıştığı iş kazasına raslamayayım direk manset atmaktan gurur ve keyif duyarım..
  11. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    valla atın bencede haklısınız bn sadece kendı magdurıyetımı anlatıyorum hem kursa hem sertıfıkaya bı ton para verdım ama bu ısı yapmayacagım cunku benım hakkımı elımden aldılar.param ve zamanım boşa gıttı..umarım yarın bı yasa cıkarıp burda keyıfle a sınıfı oldum dıyenlerın de canını yakmazlar cunku sıstem kotu durumda bu yuzden 10.000 lıraları kımse goremez dıye dusunuyorum su anda ısg uzmanlıgı 2013 zırve yaparken 2014de tepetaklak olacak bole bı sektor tanıdıgım saygıdeger uzman yonetıcıler ongorulerınde haklıymıs...
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    şahane iki yorum aynen katılıyorum.
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    yeni A sınıfı olanlar sanıyorum eski A sınıfı olanların günah keçisi olacak. Adam eski A sınıfı çok tehlikeli yerlerin resmiyette sorumluluğunu alacağına şimdi 3-5 bin TL'ye bu sorumlulukları yeni A sınıfı olanlara devredecek. akıllıca bir hareket, 20-30 bin tl kazanıyorsam aldığım riskleri 3-5 bine tamamen ortadan kaldıracaksam neden olmasın? :) bahanede tecrübesizlik. ne güzel dünya :)
  14. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Benim kuzenim inşaat mühendisidir. Çelik konstrüksiyonlarda tesisat geçirmek veya başka nedenlerle, sırf aceleyle çözüm üretmek için I profilin nasıl kısmen kesilip yük taşımaz hale getirildiğini anlattı.

Başka bir örnekte ise binaların döşeme donatı planı ile temel planı arasındaki farkın statik nedenini anlamayan 7-8 yıl şantiyede çalışmış inşaat mühendisi arkadaşlar olduğunu da anlattı. Öyle ki bu arkadaşlar temel planının yanlış hazırlandığı konusunda ısrar bile ediyormuş.

Belli bir alanda diploması olanın o alanda yeteri kadar bilgisi olmayabileceğini bildikleri için, işverenler, yapılacak işte tecrübe de istiyorlar. Yol inşaatında çalışmış olmak, HES projesinde çalışmış olmak.
  15. İzmir de bir osgb sahinin söylediği şu...Baş müfettişlikten gelen A sınıfına 30 bin lirayı danışmanlık ücreti olarak öderim çünkü ölümlü kazada beni bu işin içinden kurtarır..Demezler mi adama 10 binlira maaşla avukat bul 20 binlira cebinde kalsın diye...
  16. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    osgb sahibi bilmiyor olabilir ama emekli baş iş müfettişleri çok iyi biliyor olmalı "Kamu görevlileri, görevlerinin ifası sırasında ya da bu görevlerin sonucu olarak elde ettikleri resmi veya gizli nitelikteki bilgileri, kendilerine, yakınlarına veya üçüncü kişilere doğrudan veya dolaylı olarak ekonomik, siyasal veya sosyal nitelikte bir menfaat elde etmek için kullanamazlar, görevdeyken ve görevden ayrıldıktan sonra yetkili makamlar dışında hiçbir kurum, kuruluş veya kişiye açıklayamazlar."
  17. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    En iyisi anlayacağın dilden konuşayım;
    Ben firmalarla anlaştıktan sonra seni yanıma alacağım, kurs paranı da ödeyeceğim, evrak işlerimi takip edersin anlaştık mı?
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    OSGBLER SÖMÜRÜ ZİHNİYETİYLE GİTMEYE DEVAM EDERLERSE BUNUN BEDELİNİ ÇOK UZUN BİR SÜRE GEÇMEDEN ÖDERLER.
    Çünkü buralarda düşük fiyatla işe başlayan İGU lar, belli bir zaman sonra iş tecrübesi ve iş çevresi ile birlikte kurulması zor olmayan OSGBleri kurarlar yada serbest çalışmayı öğrenmiş olduklarından, serbest çalışmaya başlayarak sürekli işletme masrafı olmadıkları halde bu durumun getirdiği rekabet avantajı ile birlikte OSGBlerin köküne kibrit suyu sıkarlar. OSGB'leri aç gözlü olmamaya, başkalarını sömürme gibi bir zihniyette bulunmamaya davet ediyorum. Bu işin şakası yok.
  19. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Arkadaşlar dilimde tüy bitti. Daha uzman bile değildim bu konularda söz söylemeye başladığımda. Serbest piyasa ; kapitalist ekonomilerin emperyalizm süzgecinden sömürü gerçeğini ortaya çıkardıkları köklü ve değişmesi uzun zaman alan bir sistemdir. Bu sisteme dahil olmak istemeseniz bile , koşullar sizi buna zorlayacaktır. Ama öte tarafta " beğenmezsen çalışmazsın " diyen sırtı pek ler de hiç tükenmeyecektir. Umarım güzel yarınlar bizlerin olur.
  20. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sen rahat ol 2 sene sonra ıssız kaldıgında ben senı yanıma muhasebemı tutman ıcın alırım sıkma canını...