1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınıfı uzman sayısı patladı ücretler düşüşe mi geçti!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SEÇİLMİŞ DETAY İNŞ..MAD.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
    uzman sayısı oldukça attı ve artmaya devam edecek. ama bu uzmanların ne haklarını koruyup düzenleyecek nede isg faaliyetlerini düzene sokacak bir yapı var.
    çsgb den bir müfettişle görüştüğümüzde ülkemizde denetlenen bir iş yerine bir daha ki sefere 34 yılda bir sıra geleceğini belirtti. yani değerli arkadaşlar bu olaylar hem hukuki hemde idari yönden boşluk olduğunu gösteriyor. bu kadar artışla ortaya çıkan uzman ordusunu düzenleyip kollamak için hakikaten daha önce belirttiğiniz gibi bir oda projesi şart olacak gibi gözüküyor.
    çükü İSG hizmetinin bırakın mesleği doğrudan doğruya bir sektör halini alacağı gün gibi ortada. eskiden sadece bir üniversite isg dalında yüksek lisans yaptırırken bügün yenileri çıkıyor. belkide ileride fakültelerde yeni bir dal olarak okutulacak.
    işte biz uzmanlara düşen görev değişen bu şartlarda nasıl görev alıp isg uzmanlığı olayını daha geniş platformlara taşımaktır.
    o kadar yorum okudum hiç de gerekmeyen sözlerede maruz kalıyoruz. hala kendi aramızda uzman maaşları ve isg ücretleri hakkında somut rakamlar bile çıkmadı. yani aramızda bir fikir birliğinin ve icra gücünün olması lazım. forum yönetimi ve bu işle ilgilenebilir, cengaver kardeşlerimiz bu işin başını çekebilirler.

Aman ha bu söylediklerimizden dolayı komik , gereksiz , v.b. kelimelerle lütfen cevap vermeyin. çünkü sözümüz ortada kimseleri hedef almıyoruz.
  2. ld7626 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    KAMU
    Yazdıklarınız bu sefer komik değil. Hatta faydalı gibi görünmekte.
  3. XELODA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Değerli uzman arkadaşlarım, hekimlere karşı duyduğunuz kin ve nefreti anlamsız ve son derece üzücü buluyorum. Bizler sizin rakipleriniz değil çalışma arkadaşlarınızız. İşini iyi yapan her uzman arkadaşımın çok daha yüksek ücretler almasını gönülden temenni ederim. Lütfen bizlerin aldığı ücretleri çok görmeyin , çok uzun ve meşakkatli bir eğitimden geçtiğimizi sizlerde biliyorsunuz. Aynı şekilde sizlerin de ne şartlarda eğitimleriniz tamamladığınızı çok iyi biliyorum. Bugüne kadar yaptığınız mesleği değersizleştiren devlet politikalarıyla hesaplaşmanızı rica eder bu haklı davanızda her zaman yanınınızda olduğumuzu bilmenizi isterim ... Sevgilerimle...
  4. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Hekimlere birşey söyleme hakkımız olduğunu bende düşünmüyorum,ben hiç bir hekim görmedim ki,"fiyatlar düşecek,bu iş ayağa düştü" vs. diyen,başından beri ortalama bir ücret belirlediler ve hiç düşürmediler,düşürmezler de..Kendimiz edip,kendimiz buluyoruz,uzman arkadaşların çoğu bu forumda,sürekli aynı başlıkları okuyup paylaşıyoruz,sanıyor musunuz ki işverenler rastgelmiyor bu başlıklara..Son sınavın farklı amaçlara hizmet ettiğinin hepimiz farkındayız,ama bunu dillendirmeyi bırakıp,işimizi yapalım..iyi çalışmalar
  5. nzlsvş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sakıllı olun lütfen a sınıfıda olsanız c sınıfıda olsanız değerinizi düşürmeyin.c sınfıysnız enaz 3000 b iseniz en az 5000 ve a iseniz en a 8 binden aşağı maşlarla çalışmayın.mecburlar isg uzmanı çalştırmaya ve okdar basit değil b iş bukdar ris alıyosnaız karşılıpınıa görmelisniz
  6. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar iş güvenliği uzmanlarının görev ve sorumluluklarını hakkıyla yerine getirecek teknik donanıma sahip olan A sınıfı uzmandanmı bahsediliyor burada yoksa kamu spotlarından iş güvenliğini öğrenmiş isteğe bağlı 3000 gün sigortası olan kişiden mi ?
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sevgili Gamze,
    Acaba bunun nedeninin hekim arkadaşlarda da bizlerde olduğu gibi sınıf farkı olmamasından olabilir mi?
    Hatta son düzenleme ile bazı durumlarda sınava bile girmeleri gerekmiyor. Yapılan iş belli, fiyat doğal olarak belli olacaktır. Kanun yasalaştığından beri kaç tane uygunsuz farklı durum rapor edilmiş uzman tarafından ve kaç tane meslek hastalığı çıkarılmış hekimlerimiz tarafından? Sen hiç meslek hastalığı veya iş kazası nedeni ile göz altına alınan hekim görüp duydun mu peki? Ben duymadım şahsen. Evet. Kabul ediyorum. Hekim arkadaşlar okudukları dönemde zorlu bir eğitimden geçiyorlar. Peki profesyonel iş hayatında iş yeri hekimi olarak alınan o ücretler? Burada suçu devlete yüklemenin bir mantığı olmadığını düşünüyorum. Fiyatları devlet belirlemiyor sonuçta. Sadece arz-talep diyebiliriz en fazla. O da eşitlensin diye zaten bizlerin binlerce lira verip kurslara gidip, birçok arkadaşımızın bunu yapmak için işlerinden ayrıldığı, sınavlara gidip ek eğitimler aldığı dönemde masa başında tanınmış bazı haklar var. Bu durumda bu işin yanlış olduğunu tabipler odası ilan etseydi, bende hekim arkadaşlarımın samimiyetine inanabilirdim. Ama öyle olmuyor ülkemde. Yapacak birşey yok elbette. Yıllardır bu düzen hep böyle süregelmiştir, bundan sonra da bu şekilde devam edecektir şüphesiz.
    NOT:Bu açıklamamda herhangi bir hekim arkadaşımı hedef alarak yazı yazmadım. XELODA arkadaşımızın üzerine alınmasını istemem. Kendisi de zaten diğer arkadaşlarından farklı olduğunu yazısını yazarken bana göre ispat etmiştir.
  8. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Aslında aynı şeyleri söylemek istemiştim.İş kazası ya da meslek hastalığından gözaltına alınan hekim yok,demek ki bizler kadar sorumlulukları yok..Sınavlara girmelerine bile gerek kalmadı,demek ki bizim sağlamaları gereken şartlar yok..Bir sürü şey daha..Demek ki,bu işin bel kemiği bizleriz ki öyleyiz..Hekimler ücretlerini asla düşürmezlerken ve işyeri hekimliklerini asla küçümsemezlerken (olması gereken de bu),meslektaşlarımız bunu neden yapıyor buna anlam veremiyorum..Burda bencede devletin bir suçu yok,sonuçta fiyat çizelgesi falan belirleyip,hekimlerle aramıza uçurum koyan devlet değil,uzman arkadaşlar..[/quote]
  9. bizim osgb ye 3000 tl teklif veren a sınıfı uzman var...dikey geçiş le uzman olan uzmanlığı bilmeyen arkadaşlar umarım hakettiğiniz yere gelirsiniz..
  10. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL

aynı benim gibi düşünmüşsünüz herşey bu kadar özet işte piyasa düşer olabilir herkesin kendi tercihi ister bu mesleği yapın ister yapmayın kardeşim bnde bu işin okulunu okudum napim bizde okul okuduk 2 yıllık bizde ayrı bir tolerans gösterilmedi aa sen okul okudun sınavaa girme sen direk uzman ol falan bizde sıanva girdik ankarada.bizde iki hafta eğitim aldık neyse arkdaşlar burada para tartışıcağımıza paylaşım yapın talimat falan paylaşın kendinizi geliştirin ilkyardımcı olun ohsasları alın sertifakal olarak en az 3 dil öğrenin mesela düşük olacak ilk başta tabiki bende tecrübesiz ken öyleydim düşük fiyatla başladım ama olay o değil ne ile başadığımız değil işveren tecrübesizsen zaten fiyat vermiyor. ve başta nerde olduğumuz değil. nereye ne zorluklarla vardığımızdır. kimse A sınıfı uzmana doktora özenmesin doktor dediğimiz kişi 6 yıl okumuş önceki a sınfı uzmanlar ş,imdilerden bahsetmiyorum onlarında 10 15 yıllık tecrübesi var ayda 3 gün işe geliyorlarmış vay efendim bence hak etmişler sende çalış 10 yıl sonra işe 3 lere gelirsin bak bana cumartesi bile çalışıyorum severek yapıyorum sözleşmem böyle ben böyleyim. ve tecrübem 1.5 yıllık. sanırım anlaşıldı. biraz alın teri akması lazm kendi adıma konuşuyorum tabi...
    piyasa düşsün sen piyasanı düşürme
  11. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    hayat sigortası 30 bin tl mi gerçekten mi
  12. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Arzu Dursun
    Hayat sigortasını bilmiyorum. Mesleki sorumluluk sigortası yıllık 30 binli rakamlarda. Fakat yine de koruyucu değil. Sigorta şirketi kaza nedeniyle ödeme yapmamak için size bin dereden su getirtecektir. Bir çalışanın ölümü ile sonuçlanan bir kaza sonucunda poliçe şartları uygunsa zarar görenin ailesine ödeme yapılır. Birden fazla ölümlü bir kaza olduğunda muhtemelen sigorta ödeme tutarını birkaç kat aşacaktır ve yine yüzbinlerce liralık sorumlulukla karşı karşıya kalabilirsiniz.
  13. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL

çok haklısınız bu sigorta şirketleri çok kurnaz ve dolandırıcı bence siz sigorta yaptırıyorsunuz . böbrek hastalığınız var ya da oluştu uyanık sigortacılar o organı sigortadan çıkarıyor var mı böyle bi dünya kahretsin :(
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Poliçe tanıtımlarında çok pembe bir tablo çiziliyor. Zannedersiniz ki üzerinizden bütün sorumluluk kalkıyor. Ama işin ayrıntılarından kimse söz etmiyor. Siz sorduğunuzda da yine karmaşık pazarlamacı sözler.
    Bu konuda sitemiz üyelerinden Sn. @NURSEL GÜLER Hanım epeyce tanıtımı için uğraşmıştı.
    İlgili sigortanın örnek poliçe metnini de bana göndermişti. Halen bende mevcut. Örnek olması bakımından isteyen arkadaş olursa verebilirim. Hatta Nursel Hanımın da iletişim bilgilerinden işin neleri kapsadığı konusunda bilgi alınabilir.
  15. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar şimdi bir firma aradı beni. hemde ünlü bir catring ve ilaçlama firması. 10.000 - 15.000 den daha aza çalışmam dedim :)
    iyi günler beyefendi deyip kapadı telefonu.. heralde bi daha aramazlar ;)
  16. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Olsun, en azından karizma yapmışsınız. :)
  17. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tabiki.. zaten ilanlarında 1000-3500 arası seçeneği vardı. üstüne zaten değer vermedikleri çok açık..
    bulsunlar o rakkama..
    dedim zaten telefonda.. ucuz etin yahnisi yenmez, iş veren vekiliniz içeri girer ucuz personel çalıştırırsanız diye açık açık söyledim :)
  18. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu iş çin kimse birdaha beni aramicak eminim.. ve kalıbımı basarım, belkide bu topiği okuyup hiç yorum bile yapmayan bir arkadaşımız çok cüzzi rakkamlara kabul edecek.. yada bir osgb ile anlaşacaklar, ne yazık ki bizden birileri ucuza bu hizmeti kabul edecek.. kim ölmüş böcek ilaçlamaktan şimdiye kadar dimi :eek:
  19. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Ali Ustun Firmanın çalışanı 1000 kişi var mı? Hepsi birden çok tehlikeli işler sınıfında mı çalışıyor. Mesela 1000 tane ilaçlama personeli mi var?

Her ne olursa olsun 3500TL de tam süreli çalışma için yetersiz.

Diğer taraftan neden bir catering firması aynı zamanda ilaçlama işine girer? Acaba catering işinde ne gibi bir know how elde ettiler ki, kendilerini ilaçlama konusunda da yeterli gördüler?
  20. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    1000 den fazla dedi telefondaki hanfendi.
    Valla dostum bilmem ki? onlar öyle söyledi.. ilaçlamada kaç kişi var bilemiyorum? ama yemek yapmak biyolojik risk içeriyor ve çok tehlikelimi araştırmadım doğrusu.. ama tehlikeli bile olsa 7500-8000 den aşağı zaten olmaz. ben 10 bin dediğimde yinede çağırıp pazarlık edebilirlerdi.. ama muhtemelen 5000 e bile razı olan çıkacaktır :)