1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar A-B-C İşgüvenliği Uzmanlığı ve İşyeri hekimi sınavları

Hepimiz için Geçiş olsun

Sınav Demek ekstra STRES demek...
    emek demek,

zaman demek,

para demek .
    EN ÖNEMLİSİ NEDİR?

1 HAKKIN GİDİCEK demek

İTİRAZ edebileceğimiz soruları sınav sorularının açıklaması ile beraber süratlı bir şekilde
    akademi hocalarınızın görüşlerini de alarak burada paylaşmanız.

ŞUNDAN KİMSE KORKMASIN

Ya soru iptal olursa benim puan yanar , böyle birşey yok.

KİMSENİN PUANI YANMADI HERKESE +1 OLARAK DÖNDÜ.

SINIRI 70 PUANI GEÇSENİZ DAHİ İTİRAZ ETMEK LEHİNİZE OLACAKTIR.

ÇÜNKÜ ;

ÇSGB NİN SAĞI SOLU BELLİ OLMAZ

DOĞRUYU İŞARETLEDİM DERSİNİZ 73 beklersiniz

BİR BAKMIŞSINIZ 69 GELMİŞ 68 GELMİŞ 67 GELMİŞ.

Şimdi itiraz için kafa yorma zamanı.

İtiraz edilen her soru için 10 TL ödüyoruz.

İtiraz edeceğin 5 soru için 50 TL ödemekmi karlı yoksa

kılpayı sınavı kaybedip 1 ay emek , para, zaman vermekmi ??

Stresi cabası

KARAR SİZİN...

MESLEKTE BİRLİKTELİK BURADA BAŞLAR...

Buna paralel B -C ve işyeri hekimi içinde konu açıyorum.

21 ARALIK SINAVI İTİRAZLAR
    A sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013
    B sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013

C sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013
    Işyeri hekimi sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013
  2. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    A SINAVINDA TEK İPTAL EDİLECEK SORU; 110-113 DB SORUSUDUR!
  3. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    110-113 diye bir durum yok, bize eğitimde öğretilmişti bu konu, yani müfredatta var diye biliyorum. Cevap 110...
  4. aycan aras İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    askerlik kıdem sorusu,10 kişinin altında acil eylem planında 1 kişi olurmu toplamda diyor en az 2 kişi olmalı biri haberleşmeyi sağlamalı
  5. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Sayın Aycan ARAS,

Düşüncelerin doğru ama, maalesef bilgiler seninkinin aksini iddaa ediyor. 10 kişinin altında 1 kişi diyor.
  6. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Muhammed Ali bey;
    Sınav öncesi yapığınız çalışmalar, yardımlar için çokkkkkkk teşekkür ederim. Sizin gibi insanların sayısının artmasını umut ediyorum.
  7. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Askerlik kıdem sorusunda ne tür bir sorun var?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Aralık 2013 ---
    Askerlik kıdem sorusunda ne tür bir sorun var?
  8. seyfaham İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17679
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "4-nitrodifenil"in başka bir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu, aşağıda verilen hangi limit değerin altında bulunuyorsa kullanımına ilişkin yasak uygulanmaz?
    A) Ağırlıkça %90 B) Ağırlıkça % 0,1
    C) Ağırlıkça %0,001 D) Ağırlıkça % 0,0001

Bu soruda doğru cevap B şıkkı. Fakat C şıkkıda, D şıkkıda doğru cevap. Ağırlıkça hepsi limitin altında kalıyor. Bu soruda benim göremediğim başka bir durum mu var. Yoksa iptal edilecek soru mudur?
  9. seyfaham İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17679
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elektrik akımına maruz kalan bir insan, hangi değerden sonra bu akımı hissetmeye başlamaktadır?

Bu soruda sorunlu bir sorudur. Soruda hem gerilimin miktarı hemde alternatif akım/doğru akım olduğu verilmemektedir. Gerilimin belli olmadığı durumlarda bu soruya cevap verilemez. Çünkü 60 Amper olan akünüzün kutup başlarına tuttuğunuzda akım hissetmezsiniz. Hatta kaynakçılar 100-200 Amper gibi akımlarla çalışırlar akımı hissederler ama ölüm tehlikesi yoktur. Ayrıca pillerin birkaçını birleştirdiğinizde 1 mAmperden çok akım alırsınız ama hissedemezsiniz. Çünkü insanı etkileyen asıl şey gerilimdir. Sanırım soru gerilimin 220 Volt olduğu durumu kastediyordur...
  10. seyfaham İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17679
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aşağılardakilerden hangisi kazalardan kaynaklanan görünen maliyetlerden değildir?
    A) Tedavi hizmetleri.
    B) Ödenen tazminatlar.
    C)Açılan davalar nedeniyle ödenen avukatlık ücretleri ve mahkeme giderleri.
    D)Kaza nedeniyle kesintiye uğrayan üretim ve yetişmiş eleman kaybının maliyeti.

Aşağıya Görünmez maliyetleri aldım;
    • İşletmenin makinelerin, prosesin yada fabrikanın bir bölümü yada tamamının kaybedilmesi
    • İşçinin üretimde çalışmaması nedeniyle iş gücü ve maliyet kaybı
    • Adli masraflar(mahkeme)
    • İşe yeni bir eleman alınması gerekiyorsa veriminin düşük olmasının getirdiği maliyet vb
    Görüldüğü gibi C ile D şıkkı görünmez maliyetler içinde var.
  11. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Soru numaralarını da belirtirseniz daha iyi olur hocam...
  12. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A kitapçığı 85 nolu soru doğru cevap şıkkı B şıkkı verilmiş ama doğru şık A olmalı. Bende 83 net var sıkıntısı olan itiraz edebilir
  13. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu sorunun iptal edileceğini tahmin ediyorum, ifade hatası net...
    Bu sorunun da iptal edilmesi olası, doğru söylüyorsunuz.
    Ya ben o soruya A demişim, ama sınavda B dediğime eminim. Herhalde sizin düşündüğünüz mantıkla düşünmüşüm, ama şimdi okuyunca B doğru gibi geliyor. Açar mısınız, neden sizce A şıkkı?
  14. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Özellikle dikkat edilecek yerler arasında değildir diyor... Yani dikkat edilecek yerin dışındaki... Dikkat edilecek yerler tavan arası çatlaklar ve tavan arası boşluklar olduğuna göre; dikkat edilmeyecek yerler kuyu başları ve ana nefeslik yolları.. Tekrar tekrar okudum kelime oyunu var mı diye; ama yok gibi görünüyor. Yanlışmı düşünüyorum tartışmak gerekir... Göremediğim bir şey mi var...
  15. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    aynen katılıyorum ,acaba soruyu mu yanlış anlıyoruz????
  16. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A kitapçığı 85 nolu soru:Yer altı maden işletmelerinde, ateşleyici grizulu ocakların üretim kısımlarındaki lağım deliklerini doldurmadan önce 25 metre yarıçapında bir alan içinde yapılacak grizu ölçümlerinde yukarıdakilerinden hangileri özellikle dikkate alınacak yerler arasında değildir. Altı çizili yerin Türkçe meali şuda olabilir mi.. Özellikle dikkate alınmayacak yerler arasındadır. Yazdığım şekliyle de sordum mu sorunun anlamı değişmiyor. Birde bu şekilde cevap verin bakalım sonuç ne olacak..
  17. ÖznurTemiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Panel Poliüretan A.Ş
    • A sınıfı A kitapçık SORU 85 NOLU SORU DOĞRU CEVAP A ŞIKKI OLMASI GEREKİRKEN, CEVAP ANAHTARINDA B DEMİŞ YANLIŞ ..Dayanak Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği EK 3 Yeraltı Maden İşleri Yapıldığı İşyerlerin de Uygulanacak Asgar Özel Hükümler10.17 'Ateşleyici grizulu ocaklardda lağım deliklerini doldurmadan önce 25 metre bir alan içinde ve özellikle TAVANDAKİ BOŞLUKLAR,ÇATLAKLAR VE OYUKLARDA GRİZU ÖLÇÜMÜ YAPAR.'

• A SINIFI A KİTAPÇIK SORU 13 C VE D şıkları ikisi de İŞARETLENEBİLİR ÇÜNKÜ İSGB KURULMASI İÇİN TAM SÜRELİ İŞ HEKİMİ VE TAM SÜRELİ İSG UZMANI GÖREVLENDİRİLMELİ ancak tam süreli diye belirtmemiş...Dayanak:İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği MADDE 5 bend 3,bunun dışında 6331 sayılı kanun MADDE 8 BENT 6 YA göre tam süreli olduğunu belirtmek zorunda
    Özellikle 85 nolu soruya lütfen bakın...
  18. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben maden mühendisiyim. Sınavdan 92 alıyorum. Grizunun birikip kalabileceği yerler sorun yaratır. Ana nefeslik yolu ve nakliyat kuyusunun her iki ucu da açıktır ve havalandırma ile gazlar temizlenmiş olur. Fakat metan gazı havadan hafif olduğu için tavanda ve ucu bir yere varmayan girintilerde birikebilir.

Bana B kitapçığı dağıtılmıştı. Grizu bizde 62 numaralı soru. A şıkkını işaretlemişim. Düzeltilirse 93 alacağım.
  19. ÖznurTemiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Panel Poliüretan A.Ş
    Ayrıca birde 13 nolu soruyu inceleyin TAM SÜRELİ DEMEK zorunda demezse ortaya iki tane işaretleneek cevap çıkıyor böylelikle soru iptal olur diye düşünüyorum..Bu arada nereye itiraz yapılıyor
  20. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu 13 nolu soru değilde başka bir soru olmasın.. 13 Nolu soruda bir sıkıntı yok