1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. UMUT_38 İSGforum Üyesi

1) Yer altı maden işletmelerinde, ateşleyici grizulu ocakların üretim kısımlarındaki lağım deliklerini doldurmadan önce 25 metre yarıçapında bir alan içinde yapılacak grizu ölçümlerinde yukarıdakilerinden hangileri özellikle dikkate alınacak yerler arasında değildir. Altı çizili yerin Türkçe meali şuda olabilir mi.. Özellikle dikkate alınmayacak yerler arasındadır. Yazdığım şekliyle de sordum mu sorunun anlamı değişmiyor. Birde bu şekilde cevap verin bakalım sonuç değişiyor. (İki farklı sonuçta çıkabilir )

Ayrıca SORU 85 NOLU SORU DOĞRU CEVAP A ŞIKKI OLMASI GEREKİRKEN, CEVAP ANAHTARINDA B DEMİŞ YANLIŞ ..Dayanak Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği EK 3 Yeraltı Maden İşleri Yapıldığı İşyerlerin de Uygulanacak Asgar Özel Hükümler10.17 'Ateşleyici grizulu ocaklardda lağım deliklerini doldurmadan önce 25 metre bir alan içinde ve özellikle TAVANDAKİ BOŞLUKLAR,ÇATLAKLAR VE OYUKLARDA GRİZU ÖLÇÜMÜ YAPAR.'
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Aralık 2013 ---
    1) Elektrik akımına maruz kalan bir insan, hangi değerden sonra bu akımı hissetmeye başlamaktadır?

Bu soruda sorunlu bir sorudur. Soruda hem gerilimin miktarı hemde alternatif akım/doğru akım olduğu verilmemektedir. Gerilimin belli olmadığı durumlarda bu soruya cevap verilemez. Çünkü 60 Amper olan akünüzün kutup başlarına tuttuğunuzda akım hissetmezsiniz. Hatta kaynakçılar 100-200 Amper gibi akımlarla çalışırlar akımı hissederler ama ölüm tehlikesi yoktur. Ayrıca pillerin birkaçını birleştirdiğinizde 1 mAmperden çok akım alırsınız ama hissedemezsiniz. Çünkü insanı etkileyen asıl şey gerilimdir. Sanırım soru gerilimin 220 Volt olduğu durumu kastediyordur...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Aralık 2013 ---
    1) 4-nitrodifenil"in başka bir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu, aşağıda verilen hangi limit değerin altında bulunuyorsa kullanımına ilişkin yasak uygulanmaz? SORUYA DİKKAT
    A) Ağırlıkça %90 B) Ağırlıkça % 0,1
    C) Ağırlıkça %0,001 D) Ağırlıkça % 0,0001

Bu soruda doğru cevap B şıkkı. Fakat C şıkkıda, D şıkkıda doğru cevap. Ağırlıkça hepsi limitin altında kalıyor.
  2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben görüşümü belirtmiştim ama ikna edici olamamışım. Şimdi farklı şekilde ifade edeceğim. Soruyu hafif değiştiriyorum.
    4-nitrodifenil"in başka bir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu, .........................limit değerin altında bulunuyorsa kullanımına ilişkin yasak uygulanmaz?
    A) Ağırlıkça %90 B) Ağırlıkça % 0,1
    C) Ağırlıkça %0,001 D) Ağırlıkça % 0,0001
    Şimdi B,C ve D şıkları uyuyor diye itiraz edebilir miyiz?

"4-nitrodifenil"in başka bir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu" derken genel bir ifade var. Yani bize belirli bir işlemde kullanılmak üzere belirli bir konsantrasyon verilerek soru sorulmuyor. Genel kural soruluyor.

Soru: Yerleşim yerlerinde, otomobiller hangi hız sınırını aşarsa sürücülerine ceza yazılır? A)50 B)55 c)57 d)59 Hepsi mi doğru cevap?
  3. derensu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar örnek bir dilekçe varmı elinde olan itirazları bugün yazıp gönderelim.
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Elektrik akımına maruz kalan bir insan, hangi değerden sonra bu akımı hissetmeye başlamaktadır?

Gerilim belli olsa ne olur ki? Diyelim ki gerilim 220 V, fakat maruz kalan kişinin ayağında öyle bir ayakkabı var ki, üzerinden sadece 0.01 mili Amper akım geçiyor. Veya ayakları çıplak olarak tuzlu suya basıyor ama voltaj çok düşük ve yine sadece 0.01 mili Amper akım geçiyor. Her ikisindeki hissetme farklı mı olacak?
  5. erhan er İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3061
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A sınıfı B kitapçığı 97 . soruda cevap A şıkkı denmiş. Ancak korkulukların hem platformdan en az 1 m yüksekte olması hemde platforma bitişik olması mümkün değil. Yönetmelikte Platforma bitişik, en az 15 santimetre yüksekliğinde topuk levhası, olmalı diyor. Ancak bu soruda sadece platforma bitişik olmalıdır denince korkuluğun platforma bitişik olduğu anlamı çıkıyor. Oysa topuk levhası platforma bitişik olmalı denmeliydi. Bu fikre katılan veya katılmayan arkadaşların yorumlarını bekliyorum...
  6. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Yetersiz aydınlatma tehlikeli davranış değil, tehlikeli durumdur.
    Bu ikisi birbirine karıştırılıyor, davranış çalışanın yaptığı tehlikeli harekettir, mesela orada ki aydınlatma cihazlarının çalışan tarafından çıkarılması, iptal edilmesi dese tehlikeli davranış ama sadece yetersiz aydınlatma dediğinde durum oluyor.
    Aynı şekilde makinanın koruyucusuz olması tehlikeli durum, makina koruyularının çalışan tarafından çıkarılmak suretiyle çalışıltırılması tehlikeli harekettir.
  7. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    A sınıfı B kitapçığı 97 . soruda bahsedilen korkuluk noktasal bir cisim değildir. Ana korkuluk yerden 1 metre yüksekteyken ara korkuluk orta bir yerde ve korkuluğun diğer parçası olan topuk levhası da platforma bitişiktir.
  8. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Burdaki bitişikten kasıt eğer korkuluk bir ayak girebilecek mesafe dışa doğru monte edilse düşmeye sebep olacaktır, o sebeple platformla aynı hizada( yani bitişik) olmalıdır. Yükseklikte en az 1 m olacak.
  9. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A kitapçığı 11 nolu soru.. Yanlış olan soruluyor... D şıkkı yanlış; onda sorun yok.. Ama C şıkkıda yanlış.. İSGB nin olmazsa olmazı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam zamanlı olmasıdır.. Görevlendirme derken kısmi süreli anlaşma yaparsın yine görevlendirmiş olursun... Ama o zaman İSGB den söz edemezsin.. İSGB nin olmazsa olmazı tam zamanlı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanıdır.. Tam zamanlı kelimesinin mutlaka cümlede kullanılması gerekiyordu.....
  10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İSG hizmetleri yönetmeliği
    MADDE 10 –
    (1) İSGB; en az bir işyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi ile oluşturulur. Bu birimde işveren diğer sağlık personeli de görevlendirebilir.

Mevzuat mı yanlış hazırlanmış şeklinde itiraz ediyorsunuz?
  11. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Elektrik tesisatını yaptıran kim? İşveren. Bir risk oluşması için ille de çalışanın mı hatalı davranış yapması gerekiyor. İşveren yetersiz aydınlatmayı seçip, çalışanların başına hep kaza geliyorsa, çalışanlar hep yanlış veya hatalı üretim yapıyorsa, bu durumun çözümü için aydınlatmanın yeterli hale getirilmesi gerekmez mi?
  12. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yetersiz aydınlatma, aydınlatma donanımını niteleyen bir ifadedir. Aydınlatma nasılmış? Yetersiz.
    Yetersiz aydınlatmak, ise yapılan aydınlatma görevinin, eyleminin yetersiz olduğunu ifade eder.
    Birincisi durum, ikicisi davranış.
  13. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Arkadaşlar dB sorusunda şıklarda birim yok farkettinizmi? Yanlızca sayısal değerler var.Diğer sınavlarda birim olmayan soruların tümü iptal edilmişti.
  14. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6331- Madde8- 6. fıkra : Belirlenen çalışma süresi nedeniyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda işveren, İSGB kurar.... Kanun yönetmelikten önce gelir. Yönetmeliğin yanlış yazılıp yazılmaması beni ilgilendirmiyor. Kanuna göre görevlendirilme tam süreli yapılırsa İSGB kurulabilir. Soruda da görevlendirme geçerken tam süreli kelimeside kullanılması gerekirdi. Kanuna göre... Bu arada ben zaten geçiyorum. Ben sadece işine yarayacak bir arkadaşa fikir vermek amacındayım.. Tekrar ediyorum kanun yönetmelikten önce gelir. Yönetmeliğin o maddesini yanlış yazmış olabilirler. Klavuz kanundur...
  15. ahmetsyuksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğru yaptığımız bir soru iptal edildiğinde doğru yapana bir etki (+ puan) sağlıyor mu? Soru iptali sistemi nasıl?
  16. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Kürşat Bey,
    Bu soruda yetersiz aydınlatmayı işaretlediğim için kendimi haklı göstermeye çalışıyorum.

Eğer çalışan karanlık bir ortamda çalışıyor ve yaptığı işi görmek için aydınlatma armatürü kullanıyorsa ve seçtiği aydınlatma armatürünün 50 lüks olması gerekirken, 5 lükslük bir lamba takdıysa, bu durumda yaptığı işi tam görmeden tahmini olarak yapmaya çalışıyor. Yaptığı iş bir kazan içinde delikleri tıkamak. Ama tam görmediği için delikler tam kapanmıyor. Sonra da bu kazanı dolduruyorsunuz. Ama kazan bir türlü dolmuyor......
  17. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    tehlikeli davranışı oluşturan etken kişiye bağlıdır, eğitimine, psikolojik yapısına, kararlılığına, ahlakına, sorumluluk duygusuna, agresifliğine, süratine vb....tehlikeli durumları oluşturacak etkenler ise ortam koşullarına bağlı olan ve çalışan kişinin kontrolünde olamayan olaylardır..aydınlatma düşük ise; çalışan ortamın negatifliğinden olumsuzluğundan ötürü tehlikeli durum içine düşüyor ve çalışanın elinden ne gelir..ortamın aydınlatma seviyesinin düşüklüğü çalışanın isteğine mi bağlıdır..hayır tabi ki..
  18. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn. Cemal Karadeniz, siz yasadaki İSGB'nin kurulmasını zorunlu kılan şartların bu soru şıkkında mutlaka yer alması gerektiğini savunuyorsunuz. Yeni ve farklı bir soru yaratıyorsunuz. Fakat soruda sorulan nedir? Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır demiyor mu?
    Peki "İSGB; en az bir işyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi ile oluşturulur." ifadesinin yanlış olduğunu söyleyebilir miyiz? Aynen yönetmelikte yer alan bu cümle yanlış ise itiraz edilsin. Bu cümle yanlış değil. Bu cümle İSGB ile ilgili tüm şartları ihtiva etmek zorunda değil.
    İSGB tam süreli uzman ve doktorla kuruluyor da, muayene odası, lavabo vs. olmadan kurulabiliyor mu? Yani birisi ağzına İSGB içeren bir cümle aldığında bunun tüm özelliklerini bir cümle içinde bulundurmuyorsa, söylediğini yanlış mı kabul edeceğiz?
    Eğer bu cevap şıkkında İSGB, en az bir aşçı bir de yamak ile kurulur deseydi siz haklısınız.
  19. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    ben anlamadım ki..D şıkkı seç beni derken..
  20. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yetersiz aydınlatma idari bir konu ve hatta isg uzmanının ihmali olur.