1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar benim bir sıkıntım yok. İhtiyacı olabilecek birine fikir amaçlı benim ki. Kürşat Bey iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tek bir şekilde görevleindirildimi sorun yok.. Artı görevlendirilme yeterliliği İSGB kurulmasına yetiyor mu.. Hayır. Tam zamanlı olursa İSGB den söz edebiliriz
  2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hocam ben diyorum ki, sorulan soru çerçevesinde cevaba yanlış diyemeyiz. Fakat siz "görevlendirilme yeterliliği İSGB kurulmasına yetiyor mu?" diye yeni bir soru yaratarak ona cevap arıyorsunuz. Tabi ki o durumda cevap farklı. Fakat bu yeni soruyu neden yaratıyorsunuz?
  3. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kürşat Bey ben size katılmıyor değilim.. İllaki benim dediği doğrudur diyede yırtınmıyorum. Sorunun C şıkkı 6331 e göre değerlendirilirse eksik kelime nedeniyle yanlış. Yönetmeliğe göre doğru. Kanunda ne diyor işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda işveren İSGB, kurar. İşveren ilk önce İSGB yi kurmuyor. İlk önce tam süreli işyeri hekimi ve işgüvenliği uzmanı görevlendiriyor. Ondan sonra onların varlığı nedeniyle İSGB kuruluyor. Herşeyde çeliştiğimiz gibi kanunla yönetmeliklede çelişiyoruz. Belki burada tartışmamız anlamsız olabilir ama bir gerçeği göz önüne seriyor. Bu iş güvenliğinde çok daha yol almamız gerekir. Tabiki tartışa tartışa bir yere geleceğiz. Yoksa size bir itirazım yok. Siz sonuna kadar haklısınız..
  4. ERCAN OGUZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar A sınıfı sorularında itiraz edecek sorularım var fakat gaziantep'de olduğumdan itiraz için sanırım biraz geç kaldım. Bu konuda ne yapabilirim???
  5. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Yetersiz aydınlatma tehlikeli bir davranış değil;''Tehlikeli bir durumdur.''
    1. Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarınınhttp://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.trinternetadreslerindeyayımlanmasındanitibaren en geç3 (üç) iş günü içerisinde,İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
    2. Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

3. Sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Aralık 2013 ---
    Öznur Hanım;
    A sınıfı A kitapçık 13. soru eğitimle ilgili
  6. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kesinlikle katılıyorum evet d şıkkının yanlış olduğu aşikar ama bu c şıkkının doğru olduğunu göstermez.Tam zamanlı yazması gerekiyordu.Bu sorunun iptal edilmesi gerekiyor.
  7. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Siz bilirsiniz, soruyu iptal ettirin. Tabi iptalin gerekçesi haklı bulunursa İSG hizmetleri yönetmeliğini de yeniden yazarlar. Madem yapacaklar bir de Maden işyerlerinde İSG yönetmeliğini elden geçirip EK-1'deki maddelerin numara sıralamasındaki hatayı da düzeltsinler. 21.4.2'den 22.5'e atlıyor. Halbuki kalan maddelerin başlığı "21. Yerüstü yardımcı tesislerine ilişkin özel hükümler" olduğuna göre EK-1'in sonuna kadar 21 ile devam etmeliydiler. Daha başka yönetmeliklerde de hatalar var da, şimdi yerlerini unuttum.
  8. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kürşat Bey ben sınavı geçtim, iptal olması bana birşey kazandırmaz ama sınırda olan arkadaşlar varsa ve bu soruyu yanlış yaptılarsa değerlendirebilirler diye yazdım ben sadece yukarıda ki bilgiyi ve yanlış bir bilgi de değil..Yalnız sizin yazdıklarınızı gerçekten anlamadım, yönetmeliği yeniden yazsınlar vs. tam olarak ne demek istediniz.
  9. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bianegro
    ; naptın? Sınavın nasıl geçti? Senden 100 bekliyorum.
  10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @nejlaaslan, İSG hizmetleri yönetmeliğindeki "MADDE 10 – (1) İSGB; en az bir işyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi ile oluşturulur." ifadesinin hatalı yazılmış olduğunu kabul etmek gerekiyor ki, sınavda sorulan soru da iptal edilebilsin. Yoksa yönetmelikte yer alan bir ifadeyi kapsayan sorunun iptal edilebilmesi nasıl mümkün olabilir?

Ayrıca dedim ki, madem yönetmeliklere el atacaklar, bunun yanı sıra madenlerde İSG yönetmeliğindeki numaralandırmayı da düzeltsinler. Yukarıda detayını yazdım.

Yapılacak itirazlar beni de etkilemez. Fakat arkadaşların itiraz hakkını gerçekten hatalı olan sorular için kullanması lazım. Gerisi boşa para harcamak olur. Tavanda grizu ölçümü dışında hatalı soru bilmiyorum. Onun da şıkkını değiştirmek zorundalar.
  11. seyfaham İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17679
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Olcay Bey, Bu soru hiç elektrik bilgisi olmayan biri tarafından hazırlandığı belli.
    Üç tane pili arka arkaya koyun ve elinizle iki ucuna tutun, bakalım akımı hissedecek misiniz? Asla akım hissedemezsiniz, çünkü insanı çarpan şey gerilimdir. Bir pilden 1 mA akım çekebilmek için karşılığı olan direnci koymalısınız. Yani sizin ne kadar akım çekeceğiniz vücut direncinize bağlı. Diyelimki direnciniz müsait ve 1 mA akım çektiniz. Asla hissedemezsiniz. Gelelim gerilimin 220 Volt olduğu duruma; Öyle sanıyorum ki 1 mA 220 volt gerilim için verilmiş rakamdır. Yani o durumda soru doğru olabilir. Fakat soruda gerilim farkını vermediği için soru cevaplanamaz.
  12. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Sınırda olan arkadaşlar dB sorusu için itiraz edin,birim yok cevaplarda,%99 iptal edilir.
  13. seyfaham İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17679
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet şıklarda birim belirtilmediği için bu sorunun iptal edilmesi çok olasıdır.
  14. reha demirel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tartışmalardan anladığım kadarıyla A kitapçığı 85 nolu soruda herkes hemfikir.Ben soruyu çok emin olarak işaretledim çünkü tavanlarda ve boşluklarda ölçüm yapıldığı aklımda kalmış.Hepsi doğruduru işaretledim.88 netim var ama bu soruya itiraz edeceğim.Eğer itiraz eden varsa yazsın boşuna uğraşmayalım.Saygılar
  15. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TIKLA
    A sınavı 6 soru itirazı / itiraz etmek için acele edelim/1 hakkınız ölmesin.

21 ARALIK 2013
    A SINIFI İŞİ GÜVENLİĞİ
    UZMANLIĞI SINAVI
    İTİRAZ EDİLEN SORULAR

6 İTİRAZ EDİLEN SORU
    A KİTAPÇIĞI ......NUMARALI SORUSU B KİTAPÇIĞINDA NE ?

A47=B22
    A59=B86
    A85=B62
    A29=B4
    A74=B51
    A7=B32

İTİRAZLARINIZI

KARGO İLE VEYA ACELE POSTA SERVİSİ İLE GÖNDERİNİZ.
    KARGO İLE GÖNDERİRSENİZ KARGO ULAŞTIĞINDA , KARGO ULAŞTI DİYE MESAJ GELİYOR

GÖNDERECEĞİNİZ

BAŞVURU ADRESİ

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    Genel Evrak Servisi

İnönü Bulvarı No:42
    Emek-ANKARA

Ekli Dosyalar:

16. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Elektrik mühendisi değilim ama bunu da açıklamak bana düştü galiba.
    V=IxR, Eğer insanın vücuduna kutupların bağlandığı noktayı sabit tutarsak, bu iki nokta arasındaki direnç hemen hemen sabit kalacaktır. Yani R sabit. O halde Voltajı yükseltirseniz akım da doğru orantılı yükselir. Voltajı sıfırdan yukarı doğru yükselttiğimizde 0.01 mA akım geçtiği durumu yakalamak için sadece ve sadece bir adet V değeri kullanmak zorundayız. Dolayısıyla sorudaki Voltajı bilmememizin anlamı yok. Çünkü farklı voltajlarda farklı akımlar geçecek ve dolayısıyla hissedişimiz de farklı olacak.

Ama bu soruya itiraz etmek isterseniz, akımın nereye uygulandığının önemi kesinlikle var. Topuk kenarıyla dil ucu aynı hassasiyette değil.
  17. Ali Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53310
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kalan Madencilik
    A kitapcığı 85. soru için itiraza gerek varmı acaba? B kitapcığında cevap doğru. Bunu da düzeltmek için itiraz bekliyorlarsa bi şey demiycem....
  18. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Soru metninde aşağıdakine benzer birim içermeyen bir ifade olsaydı, iptal edilmesi yönünde başvuru daha makul olurdu:
    ─Aynı anda çalışan ve her birisi 110 dB(A) ve 90 dB(A) ses düzeyine sahip iki gürültü kaynağının toplamda etkisi ne olur?
    Ancak soruda kaç dB(A) olur diye sorulmuş. Soru metninde birim belirtilmiş.

18 Mayıs C sınıfı sınavında iptal edilen soruda, birim soru metninde olmadığı için iptal edilmiştir. Soruda "Kaç santimetre olmalıdır?" diye ifade edilseydi, sorunun iptal edileceğini düşünmüyorum.
    Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    —A) 80
    —B) 90
    —C) 100
    —D) 110
  19. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam bu sorunun iptal olması demek, soruların 50-60'ının iptal olması demek. Sorunun açıklama kısmında da, soru sorma kısmında da net bir şekilde ne istendiği belirtiliyor ve cevapta sadece rakam isteniyor. Mümkün değil yani...
    Ayrıca konu bize eğitim kurumunda tablosu ile birlikte anlatıldı ve sınavda alt-üst değerleri sorarlar, ara değerler sorulmaz, ikisini bilin yeter denmişti. 3 ve 0 eklenmesi durumu, yani konu bakanlığın eğitim kurumlarına yolladığı müfredatta sorulduğu şekli ile var.