1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. adarbala İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A grubunda çıkan 4 soruda 2 tane doğru cevap bulunmaktadır. "Açılan davalar nedeniyle avukatlık ücretleri ve mahkeme masrafları"da görünmeyen maliyettir. Bunu görebiliceğimiz en iyi kaynak ise
    İSG Gn.Md. Kasım ÖZER'in 2013 yılında sunumunda kulanmış olduğu sunumdur.İlgili sunuma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    www.ebso.org.tr/b2b/haber/resimler/kasimozer_sunum.ppt
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Aralık 2013 ---
    A grubunda çıkan 4 soruda 2 tane doğru cevap bulunmaktadır. "Açılan davalar nedeniyle avukatlık ücretleri ve mahkeme masrafları"da görünmeyen maliyettir. Bunu görebiliceğimiz en iyi kaynak ise
    İSG Gn.Md. Kasım ÖZER'in 2013 yılında sunumunda kulanmış olduğu sunumdur.İlgili sunuma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    www.ebso.org.tr/b2b/haber/resimler/kasimozer_sunum.ppt
  2. ihsanates61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Çarşamba günü elden teslim ettireceğim itiraz dilekçesini sizlerle paylaşıyorum. Saygılarımla...

Ekli Dosyalar:

3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. image.jpg

Arkadaşlar bu soruda da sıkıntı var sanki (A kitapçığı 12. Soru) burada D şıkkında görevlendirilecek kişi için gerekli özelliklere sahip denmesi ve işyerine uygun A-B-C sınıfı uzman olması gerektiği gibi bir ayrıntı (A şıkkında olduğu gibi) belirtmesi gerekmiyor mu.? Sonuçta çalışanlar arasından rastgele bir mühendisi veya sağlık çalışanını görevlendirmez. Bence bu soruya da itiraz edilmeli. Bu gün son gün
  5. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6331 sayılı Kanunun 6. maddesinde, sorudaki D şıkkındaki ifadenin içeriği bulunmaktadır. Soruyu hazırlayan kişi cevap şıklarını olduğu gibi Kanundan kopyalamış.
    MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
  6. Zeynep Mısırlıoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1696
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ADA Matbaacılık Ltd. Şti.
    merhaba,

paylaşılanların hepsini tam okumadım ama Ankara Risk Med Akademi'nin hazırlamış olduğu bir itiraz dilekçesi ve gerekçeleriyle itiraz edilecek sorular dokümanı var onu paylaşmak istedim. İtiraz edilmesi gereken sorular da gerekçeler de bana mantıklı geldi, kolay gelsin...

Ekli Dosyalar:

7. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Risk Med Akademinin itiraz etme yaklaşımı ve açıklamaları kabul edilebilir. Fakat bu başlık altında tartıştığımız diğer sorulara ben katılmıyorum.
  8. Fikret Yetiştiren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78841
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Daha önce C sınıfı sınavında daire testerelerin yüksekliği ile ilgili soruda cevaplarda cm. olmadığından soru iptal olmuştu.Birimin yanında dB olmadığından sorunun iptali gerekir.
  9. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    ama soruda kaç dB diye soruyor zaten...
  10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yaşın kaç? Dediğimde milyonlarca saniye olarak cevap beklemiyorum herhalde.
    Gürültü ölçümünde dB'den başka birim olmadığı gibi, soruda da kaç dB diye belirtilmiş.

Arkadaşlar bu kadar kolay soruların olduğu, oldukça dikkatli hazırlanmış bir sınavda yapılan itirazları yerinde bulmuyorum. Bedavadan A sınıfı uzman olduk diyebiliriz. Eski sisteme göre olsa, iki defa daha eğitim alacak, iki sınava daha girecek ve toplam 7 yıl bu sektörde 1500 TL'lere hizmet vermek durumunda kalacaktık. Nankör olmamak lazım diye düşünüyorum. Bu sınava girenler lehine diğerlerine haksızlık yapıldı. İtiraz edilecek soruların kabul edilip edilmediğine bağlı olarak 93-94 alacağım. Sınavda nerdeyse hiç çeldirici şık konmamıştı diyebilirim.
  11. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ben C sınavına girdim ama A kitapçığı 7. kıdem tazminatı sorusu ile ilgili aşağıda linkini verdiğim makaleyi de incelemenizi tavsiye ederim.
    http://www.ntvmsnbc.com/id/24958896/
    5953 sayılı Basın İş KanunuAskerlikte ve gebelikte ücretMadde 16 - (Değişik madde: 04/01/1961-212/1 md.)'ye göre Askere giden gazeteci-haberci, kıdem tazminatı isteyemez ama askerlik süresi boyunca işveren her ay yarım maaşını ödemek zorundadır.
    B şıkkı: Askere giden işçi bir yıllık çalışma süresi olmasa da kıdem tazminatına hak kazanır.
    Bu şıkta iki yanlış var:
    1) Bir yıllık süre dolmadan çalışan kıdem tazminatına hak kazanamaz.
    2) Çalışanın basın çalışanı olmadığı belirtilmemiştir. Basın çalışanı 1 yıl çalışmış olsa da, olmasa da askere gittiğinde kıdem tazminatına hak kazanmaz, ücretinin yarısını almaya devam eder.
    Eğer bir şıkta iki yanlış birden varsa o şık kesin yanlıştır.
    Eğer bir soru da iki yanlış varsa, o soru kesin iptal olmalıdır.
    Ve de kurs hocamız der ki, bir soruda iki yanlış varsa, daha yanlış olanını işaretleyin.:)
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Soru basın iş kanununa göre sorulmamıştır, iş kanununa göre cevap aramak daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

Bu arada hocanız iyi bir tespit yapmış, bizim en büyük hatamız bazen şıklardaki yanlışı bulduktan sonra diğer şıkları doğru düzgün okumuyoruz, o yüzden daha yanlış olan gözden kaçabiliyor ! :(
  13. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Soruda "Yürürlükte olan mevzuata göre" diyor, o da Basın İş Kanunu'da kapsıyor. Hukuk dersine gelen hocamız da bundan bahsetmişti.:)
  14. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Sn.Ulus haklı,"yürürlükte olan mevzuat" önü çok açık bir ifade.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Aralık 2013 ---
    Nurdan hanım "Daha yanlış" ilginç bir yorum . Yanlış olan her türlü yanlış değilmidir?
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Walla bu sınavda alıştık böyle durumlara, kıdem tazminatı sorusundan bahsediyoruz, şu anda.
  16. seyfaham İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17679
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI: (3 Soru İptal – 1 Soru Cevap Değişikliği)

A kitapçığındaki 7 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 32 nolu sorunun iptali

A kitapçığındaki 47 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 22 nolu sorunun iptali

A kitapçığındaki 59 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 86 nolu sorunun iptali

A kitapçığındaki 85 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 62 nolu sorunun cevap şıkkının (B) yerine (A) olarak düzeltilmesi

Ben 5 soruya itiraz etmiştim. 3 tanesi kabul gördü. Özellikle elektrik sorusunun (A kitapçığındaki 47, B kitapçığındaki 22) kabul edileceğine güvenim tamdı.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Ocak 2014 ---
    Kavuşturabilirlerse Ocağın 10'unda da sonuçları açıklayacaklar...
  17. Fikret Yetiştiren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78841
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Beklediğim soruların iptali geldi.Bütün arkadaşlara başarılar diliyorum.Herşey gönüllerince olsun..