1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sinifi uzmanimin sahada gorev saati disinda kazanin olmasi kurtarici bir unsurmudur?

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 6 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 2. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kurtarici olacagini dusunmuyorm...ilgili calismalar ve belgeler tamsa belki hafifletici unsur olur...
 3. ekremucan59 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tabiki kurtarıcı bir unsur değildir.Öyle bişey olabilirmi hiç..Tüm riskleri tespit öneriye yazmalısınız.Tedbir alınmıyor ise ya kaza riskini göze alarak çalışmaya devam edecek yada ilgili mercilere şikayet edecek yada işi bırakacaksınız..
 4. İlke Engin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şimdi 217 saati dolu bir A Sınıf Uzman için konuşuyorum.

  5 Kişinin çalıştığı çok tehlikeli bir işyerin de A Sınıf Uzman ayda 1 saat görevlendirilmek zorundadır. Yılda 12 saat yapar.
  Ayrıca yolda geçen süreler hizmet süresinden sayılmamaktadır. İstanbul'da yaşadığını da varsayarak trafiği de göz önüne aldığımız zaman,

  Bu A Sınıfı Uzman,

  Yıllık 16 Saatlik eğitimi nasıl verecek ?
  Hangi ara sahayı denetleyecek Tespit Öneri defterini dolduracak ?
  Talimatları ne zaman hazırlayacak ?
  Risk analizini nasıl yapacak ?
  Acil Durum planını nasıl yapacak ?

  Bu tamamen kanunun yetkisiz ve amatör kişiler tarafından hazırlandığının örneğidir. Türkiye de ki mahkemelerde ceza alınabilir. Ancak AİHM'ne gidildiğinde suçun tamamen Devlete kesileceğini düşünüyorum.
 5. kezban harmancı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  36563
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  tam zamanlı olmadıktan sonra neden sorumlu olsun ki? riskleri tespit edip işverene yazılı bir şekilde bildirmişse uygulamadan işveren sorumludur. iş güvenliği uzmanları ne süpermendir ne de şamar oğlanı dahası bazı uzmanların kül kedisi gibi davranmalarıda trajikomik.
 6. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Nevşehir
  Sertifika Numarası:
  69893
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu sorularin cevabini yakinda basindan geçmiş biri olarak anlaticam size. A sinifi uzman olarak 1 saat yeni görevlendirildiğim ve doğal olarak 1 kez ziyaret ettiğimbi iişyerinde 4 kattan asansör boşluğuna düştü calisan. 3 gündür yoğun bakimda.hayati tehlikesi devam ediyor. Olayla ilgili tesbit öneri defterine birşeyler yazmisim gerçi ama. Bakalim ne olacak
 7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Görev saati dışı diye birşey yok, işyerinde olan her olaydan uzman sürekli sorumludur, gece/gündüz saat içi/dışı fark etmez
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Temmuz 2014 ---
  Bankanlık bu sorulara "yönetmelik taban sürelerden bahsediyor, işiniz bitmiyorsa daha fazla çalışmanızın önünde kanuni engel yok, eğitimler de çalışma süresinin dışında tutularak hesaplanıyor" diye cevap veriyor. Yani eğitim için uzman/osgb ayrıca ücretlendirme yapabilir (işveren kabul ederse tabi :) )
 8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  kesinlikle azami süreyi geçebilirsin kanuni olarak en az gitmen gereken süre budur diyor. Ayrıca isg katipten sözleşmeniz varsa gece gündüz, hafta içi hafta sonu hiç fark etmez sonuçta siz oranın uzmanısınız.
 9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Sonuç olarak kaza olduğu süre içindeki eksiklik olmuyor genelde !!! Yani bir kaza oluşuyorsa zaten temelinde başka bir sorun var demektir. Bu da sizi daha önceden o eksikliği tespit etmeye sevk etmesi gerekiyordu. Yani müfettişlerin tabiri !
 10. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  anlamadığım nokta şu. eğer bir iş güvenliği uzmanı olarak bir tesiste görev yapıyorsanız sorumluluğunuz sözleşmeyi imzaladığınız andan itibaren başlar..sizin ben burada yoktum , bu risk analizini benden
  önceki İG uzmanı yapmış deme gibi bir lüksünüz yoktur. Ayrıca yukarıda arkadaşların da belirttiği gibi size verilen süreler minimum sürelerdir. en az ... saat görevlendirilir. siz İG uzmanı olarak yapmanız gerekenleri o firmaya yapacağınız süre kadar orada bulunmanız gerekmektedir..
 11. İlke Engin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kaç senedir iş güv. Uzmanlığı yapiyorsunuz, kaç kere yaralanmali yada olumlu kaza gecirdiniz bilmiyorum ancak ben 2009 dan beri gorev yapiyorum ve babam 15 seneden fazla oldu bu isi yapali.

  Su an ki kanunda is guvenligi uzmani acik hedef. Ayrica verdigim ornekte 217 saati dolu bir uzmandan bahsettim. Azami calisma suren yilda 12 saat, vermen gereken egitim yilda 16 saat. O yuzden kimse sizi suclu tutamaz. Gece gunduz hafta sonu calisicaz diyen arkadaslar. Yaziyi iyice okuyun sonra yorum yapin. Cok dogru soyluyorsunuz azami olarak 1 saat diye. Ama ben gormedim ki hic bir isveren 1 saat bize yetmez 10 saat yapalim diyen. 1 saatlik para alip 10 saat calisacaksan bu isi hic yapmayin, yapmayalim. Zaten sagolsunlar yeni uzmanlar piyasanin altini ustune getirdi. 150 - 200 tl den satilan a sinif uzman saati su an 50-80 liradan satiliyor. Sonra gelip burda tartisiyoruz bos yere.
 12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tehlikeyi belirtip de tedbir alınmıyor diye ilgili mercilere şikayet etmeyen bir uzmanın başına hiç bir şey gelmez. Neymiş şunları şunları yap demişsin ama niye ilgili birimlere şikayet etmedin? savcı böyle bir soru soramaz. amerika da almanyada ingilterede sorar iş güvenliği konusunda muz cumhuriyetlerini geride bırakan bir ülkede sormaz
 13. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İskeleden düşüp ölen müfettiş veya somada iş sağlığı ve güvenliği yönünden tüm tedbirler alınmıştır diyen müfettişler acaba onları şuan hangi önlemi almaya sevk etti. Somada müfettişlerin savunmasında diyor ki ben kısa süreliğine teftişimi yaptım gördüklerim bunlardı sürekli takibini yapamam ağlamalar sızlamalar boşversene müfettişleri
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Temmuz 2014 ---
  Açıkça söyleyeyim bütün uzmanlar şöyle güzel bi durmuş , avukatların gelmesini bekliyor :) net oldu galiba. Avukatlar şuan bu işi bizim uzmanlarımızdan daha iyi öğrenmeye çalışıyor açmış cayır cayır iş güvenliği uzmanı görev yetki ve sorumluluklarını okuyor. Piyasanın kaymağını ilk başta osgbler yedi sıra avukatlar da :D
 14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yapmamız gereken her işi kaza olacakmış gibi değerlendirmek önlemleri sıralamak. Kaza olduğu taktirde bilirkişi benden neleri isteyecek ben bunların hangilerini hazırlamışım ve alınacak önlemlerin takibini yapıyor muyum? Bunları yaparsan çalışma saatleri içinde olmuş dışında olmuş fark etmez. Ancak bu iş inşaat veya sirkülasyonun çok olduğu diğer işler için geçerli değil, onların ne yapacağını daha çözemedim.
 15. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  saat ücreti 150-200 tl ne demektir ya, ömründe üretimden geçmemiş sancısını çekmemiş bir adam oturup iş güvenliği uzmanlığının saat bedeline 200 tl rakamını nasıl hak görebiliyor aklım almıyor.

  Bu işin hakkı saat ücreti 150-200 tl değil, olamaz zaten.. Buna itiraz edenlerin başında bakanlık personeli olarak çalışıp emekli olduktan sonra A sınıfı uzman olarak akıl dışı paralar talep eden insanlar oldu esas...

  Hakkından gelemiyorsan 217 saati doldurmazsın olur biter, bunda abartacak birşey yok hem ne diyorum çalışma süresinden sayılmıyorsa bu ayrıca verilen bir hizmet ve dolayısıyla ayrıca ücretlendirilen bir hizmet olur, bu kadar basit. Burada esas itiraz edilecek konu bu işin tarifesinin ve standardının olmaması olmalıdır, bu işin bir meslek statüsünde değerlendirilmemesi, meslek odasının bulunmaması olmalıdır.

  Ayrıca baştaki soruna istinaden ölümlü kaza da geçirdim uzuv kayıplı da, daha bir allahın kulu çıkıp da bana "gel bakalım buraya" demedi.
 16. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  burada kimin bu işte ne kadar çalıştığı ne işler yaptığı ne kadar kaza atlattığını yarıştıracak değiliz muhtemelen. Eminim burada uzman arkadaşlar gerek tam zamanlı gerek osgb gerekse bireysel olarak bazı sorunlarla karşılaşmışlardır..sistemde açık yok mu evet var..şunu söyleyemeyeceğiniz için yukarıdaki yorumu yaptım : '' bir işyeri ile anlaştığınız zaman risk analizi,acil durum eylem planı,eğitimleri , tamamlamanız gerek ilk planda. ivedi olarak bunların yapılması gerekiyor. e şimdi siz hayır benim burada çalışma sürem 12 saat acil durum eylem planını yapmadığınız bir noktada kanun sizi pekala sorumlu tutar..'' tabi bunlar benim şahsi düşüncelerim.