1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A ve b iş sağlığı yükseltme sınavına girenlerin dikkatine

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve hatice442 tarafından 3 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. hatice442 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    AŞAĞIDAKİ DİLEKÇEYİ, İSİM SOYAD, TC KİMLİK NO VE TELEFON NUMARASI EKLEYEREK, BU MAİL ADRESLERİNE TOPLU OLARAK GEÇ OLMADAN GÖNDERELİM LÜTFEN,

cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr, cemil.cicek@tbmm.gov.tr, issagligi.isggm@csgb.gov.tr, iletisim@ombudsman.gov.tr, faruk.celik@tbmm.gov.tr, bimer@basbakanlik.gov.tr, kozer@csgb.gov.tr, fcelik@csgb.gov.tr

SAYIN CUMHURBAŞKANIM, BAŞBAKANIM, ULUSAL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONSEYİM, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANIM, MİLLİ EĞİTİM BAKANIM, DEVLET BÜYÜKLERİM, T.C. OMBDUSMAN KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU BAŞKANLIĞI’NA

Bizler Ülkesine en az 1500 ila 3000 prim günü hizmet etmiş, İş sağlığı ve Güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlığımızca yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ve teknik elemanlarız.

Ülkemizde süre gelen çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliğinin uluslararası norm ve standartlara ulaşması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının azaltılması için başlatılan, reform niteliği taşıyan, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlüğe girmesi ve ardından çıkarılan bir dizi yönetmelikle mevzuat kısmı neredeyse tamamlanarak atılan önemli adımlar sonucunda, hazırlanan tüm mevzuatın uygulanmasını denetlemek üzere
    Bakanlığı’mızca yetkilendirilerek, sahada görev yapmaya hak kazandık.

İş yeri tehlike sınıflarından dolayı mevcut işletmelere hizmet etmek için sayıları yetmeyen A ve B sınıfı İş Güvenlik Uzmanlığı açığını kapatmak üzere Bakanlığımızın açmış olduğu “Prim Ödeme Gün Sayısına Göre İş Güvenliği Uzmanlığı Sınıf Yükseltme Sınavı” na katıldık.

Bilindiği üzere bu sınav Ülkemizde şu ana dek, iki kez yapıldı. Birincisi, 21 Aralık 2013, ikincisi ise 23 Şubat 2014 tarihindedir.

Aramızdan henüz C Sınıfı İş Güvenliği Belgesi bulunmayan arkadaşlarımız; C sınıfı Belge almak üzere, C veya B sınıfı belgesi olup da, belge sınıfı yükseltmek B veya A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak için ise yaklaşık 100.000 arkadaşımız 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan sınava katıldı.

Basından da takip edilmiş olunacağı üzere, 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan tüm A - B – C Sınıfı sınavları, çalışan arkadaşlarımızın yapabileceği, kazanabileceği ölçüdeydi. Başarı oranından da bu tespit edilecektir.

Ülkemizde ikinci kez yapılan 23 Şubat 2014 tarihli Prim Ödeme Gün Sayısına Göre İş Güvenliği Uzmanlığı Sınıf Yükseltme Sınavı”na kimimiz ilk kez, kimimiz ise ikinci kez belge sınıfı yükseltmek için katıldık.

Bu sınava hazırlanmak için:
    1- Yaklaşık 2.000 ila 2.500 TL karşılığında Eğitim Kurumlarından zorunlu ders aldık.
    2- Ülkemizin çeşitli illerinden, sınav için belirlenen şehirlere ulaşım ve konaklama masraflarımız oldu.
    3- Belge ve sınav ücretlerimizi yatırdık.
    4- Yaklaşık 7 ay süren hazırlık sürecimizde gece gündüz çalışarak 2 adet Kanunu, 63’ten fazla yönetmeliği öğrendik, çalıştık, hatta ezberledik.
    5- 1500 ila 3000 prim gününe sahip, yetişkin insanlar olarak, tüm bunları yaparken, ailelerimizin rızkından, onlara ayıracağımız zamanlardan feragat ederek, canla başla çalıştık.
    6- Ülkemizin geleceği, çalışanların sağlık ve güvenliği için hizmet eden, önemli neferler olacaktık.
    7- Çalışma performansımızı, öğrenme azmimizi kelimelere sığdırmamız mümkün değil.

Tüm bunlara ragmen, 23 Şubat 2014 tarihinde yapılan sınava girdiğimizde, büyük bir şok yaşadık. Sınavda karşımıza çok uzun metinler, çeldirici yanıtlar, aylarca gece gündüz yaptığımız çalışmaları boşa çıkaracak ölçüde, anlaşılması zor, yanıtları neredeyse tuzağa benzeyen sorularla karşılaştık.

Örnek verecek olursak bunlardan bir tanesi:
    ÖRNEK 1 A SINIFI: “Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Ko¬runmalarına Dair Yönetmelik’e göre aşağıdaki
    ifadelerden hangisi yanlıştır?
    A) En yüksek ses basıncı (Ptepe): C-frekans ağır¬lıklı anlık gürültü basıncının tepe değerini
    B) Maruziyet sınır değerleri: (LEX, 8 saat) = 87
    dB(C) veya (Ptepe) = 200 Pa [140 dB(C) re. 200
    1- iPa] P
    C) En yüksek maruziyet eylem değerleri: (LEX,
    8 saat) = 85 dB(A) veya (Ptepe) = 140 Pa [137 dB(C) re. 20 |jPa]
    D) En düşük maruziyet eylem değerleri: (LEX, 8 saat) = 80 dB(A) veya (Ptepe) = 112 Pa [135 dB(C) re. 20 jPa] (20 jPa referans alındığın¬da 135 dB (C) olarak hesaplanan değer)

İDİ.

Resmi Gazete Tarihi: 28.07.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28721

ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK
    Maruziyet eylem değerleri ve maruziyet sınır değerleri
    MADDE 5 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanması bakımından, maruziyet eylem değerleri ve maruziyet sınır değerleri aşağıda verilmiştir:
    a) En düşük maruziyet eylem değerleri: (LEX, 8saat) = 80 dB(A) veya (Ptepe) = 112 Pa [135 dB(C) re. 20 µPa] (20 µPa referans alındığında 135 dB (C) olarak hesaplanan değer).
    b) En yüksek maruziyet eylem değerleri: (LEX, 8saat) = 85 dB(A) veya (Ptepe) = 140 Pa [137 dB(C) re. 20 µPa].
    c) Maruziyet sınır değerleri: (LEX, 8saat) = 87 dB(A) veya (Ptepe) = 200 Pa [140 dB(C) re. 20 µPa]

Denilmektedir.. Ancak, görüleceği üzere, ilgili yönetmelikteki maruziyet değerleri bu şekilde verilmiş olmasına ragmen soruda verilen seçeneklerdeki yazı ve rakam kalabalığı “Bu resimde bulunan hatayı bulun” gibi, insanları saatlerce oyalayan şekillerde olduğu gibi, test tekniğiyle bağdaşmayan, sınav heyecanı, sınav psikolojik baskısıyla fark edilmesinin mümkün olmadığı şekilde yanıtın gizlenmiş, adeta bulunmasın diye rakamların arasına saklandığını gördük.

Bu tarz bir soru, çalışanların gürültüden korunması hakkındaki çok önemli bir yönetmeliğin öğrenilip öğrenilmediğini test edecek bir soru olmadığı gibi, sınav anında bu şekilde bir rakam dizini ile karşılaşmak, hem süre kaybına, hem bundan sonra çözülmesi gereken sorular için moral bozukluğuna sebep olarak, başarı düzeyimizi tahmin edilemeyecek kadar düşürdü.

Örnek 2 B Sınıfı) Aşağıdakilerden hangisi bu işyerinde bulunan tehlike kaynağı kapsamında
    değildir ?
    A) Amonyum nitrat, Potasyum nitrat
    B) İşyerinin tertip ve düzenli olmaması
    C) Lazer ile çalışan cihaz, el aletleri ya da diğer teknik aparatlar
    D) Yangın, bütün yangın söndürücülerin hazır bulundurulması
    B Sınıfı belgesi olan Emin Bey bir ‘diş Kliniği ve muayenahanesi’ne 1 Ocak 2012 tarihinden tibaren, iş güvenliği uzmanı olarak destek vermektedir.İşyerinde iki diş doktoru, iki diş teknisyeni (aynı zamanda biri destek elemanı), bir iletişim görevlisi ve birde hizmetli çalışmaktadır.Bu klinik 10 katlı bir sitenin giriş katındadır.1 Ocak 2013 tarihinde yapılan risk değerlednirmesi kapsamında yapılan risk analizinde , kontrol listesi ve matris yöntemi (mevcut kontrol önlemleri ve şiddeti sayısal değerler yerine yorumlarla yapılann risk değerlendirmesi) kulalnılmıştır.6 Ocak 2014 tarihli sabah saatlerinde röntgen cihazı kullanımı ile ilgili, işyerini ciddi bir şekilde etkileyebilecek potansiyelde , bir ramak kala olay gerçekleşmiştir.Emin Bey işverenle birlikte işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekli çalışmaları sürekli olarak takip etmektedir.’’ Paragrafına göre bu Sorunun cevaplandırılması istenmiştir.
    Amonyum nitrat potasyum nitratla tehlikesiz hale geldiği hiç bir kanun ya da yönetmelikte yazmadığı gibi kurslarda eğitimi verilmemekte tamamen kimya bilgisi olan kişilere hitap etmektedir ve ikisi de kimyasal madde olduğu için tehlike gibi görülmektedir. Bu nedenledir ki yangın başlı başına tehlike olduğu gibi tehlikeyi yok etmek için bütün yangın söndürücülerin bulundurulması tehlikenin riskini azalttığı için sınava giren uzmanları yanlış şıkka yönlendirmektedir.

Sınavda sorulan bir çok sorunun hatalı olduğunu fark ettik, tespit ettik, ititraz süresi içerisinde ilgili soruların iptal edilmesi için itiraz dilekçelerimizi ulaştırdık.

Ancak gördük ki, bizler çoğumuz bu sınavda barajı aşamıyor, yeterlilik alamıyoruz. Sınav

sonuçlarından başarı oranını tespit edebilirsiniz.

Halbuki; bizler böyle bir uygulamayı haketmedik. Yukarıdaki dizinde görüleceği üzere, çok büyük emekler vererek sınava hazırlandık.

Bazılarımızın bu sınava ikinci girişleri ve Bakanlığımız yükseltme hakkını sadece iki kez olarak bildirdi. Çeşitli nedenlerle kolay olmasına ragmen ilk sınavda başarısız olan arkadaşlarımız bu sınavda da başarısız olmaları halinde yükseltme haklarını kaybediyorlar.

Ülkemizde sadece iki kez yapılan “Prim Ödeme Gün Sayısına Göre İş Güvenliği Uzmanlığı Sınıf Yükseltme Sınavlarından 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan sınav ile, 23 Şubat 2014 tarihinde yapılan iki sınav arasındaki zorluk derecesinin kıyaslanmayacak ölçüde farklı olması, 23 Şubat 2014 tarihinde yapılan sınavda bir çoğumuzun geçme barajı olan 70 puanı alamayacak olması, bu dilekçeyi siz değerli Devlet Büyüklerimize yazma zorunluluğu doğurdu.

Sadece üç ay once zorluk düzeyi daha kolay olan 21 Aralık 2013 sınavına girerek görevlerine başlayan arkadaşlarımız olmasına ragmen, aynı sınavın ikincisinde bu düzeyde zor soru tarzı ile karşılaşmış olmamızı insan haklarına aykırı buluyor, adaletin, hakkaniyetin tecelli etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bilirkişiler tarafından 23 Şubat 2014 tarihinde yapılan son sınav içerisinde, 90 dakikada okunamayacak kadar uzun metinleri, hatalı soruları, hatalı cevapları, çeldirici demoralize edici tüm detayların tespit edilmesini istiyoruz.

Ülkemize hak ettiğimiz şekilde İş Güvenliği Uzmanı olarak hizmet etmek istiyoruz.

Bizlere inanan, güvenen, aylardır ders çalışmaktan yüzlerini unuttuğumuz çocuklarımız için bunu bilhassa istiyoruz. Çünkü böyle bir adaletsizlik onların da gelecek kaygılarına sebep olmakta, Ülkelerine olan inanç ve sevgilerini azaltmakta.

Değerli büyüklerimiz, 23 Şubat 2014 “Prim Ödeme Gün Sayısına Göre İş Güvenliği Uzmanlığı Sınıf Yükseltme Sınavı”nın incelemesinin yapılması, hatalı soruların, hatta hataya sevk edecek tüm soruların iptal edilmesi, başarı oranına gore gerekirse çan eğrisi sistemiyle değerlendirmenin yapılması ya da geçme barajının düşürülmesi hususunu saygılarımızla sizlerden rica ediyor, Memleketimizin emek vermiş, çaba göstermiş evlatları olarak korunduğumuzu bilmek istiyoruz.

Onbinlerce arkadaşımız adına saygılarımızla arz ederiz.
  2. hatice442 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    DİLEKÇEMİZİN YAYILMASI İÇİN;
    KONUYLA İLGİLİ ARKADAŞLARIMIZI GRUBUMUZA EKLEYEBİLECEĞİNİZ GİBİ, ÜYESİ OLDUĞUNUZ GRUPLARDA COPY PASTE İLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ,
    EN AZ 5.000 DİLEKÇE GÖNDERELİM. DİKKAT DİKKAT DİKKAT
    GRUBUMUZA GEELMELERİ ŞÖYLE İYİ OLABİLİR; GİDECEKLERİ YOLU İLGİLİ BAŞLIKTAN SEÇEBİLİRLER.
    GRUBA DAVET EDİN LÜTFEN.

https://www.facebook.com/groups/leylaayyildiz/permalink/1551916231699191/
  3. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50878
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Birincisi; Sınavdan sonra kural değişmez, çan eğrisi olacak şey değil.
    İkincisi; Çeldirici soru her sınavda var. YGS, DGS, ALES sınavlarında da var.
    Üçüncüsü; Zaman yetmemesi meselesi inandırıcı değil. Soruların yaklaşık yarısı kısa metinler olup her soruya 1 dakikadan fazla süre düşüyor. Mühendisler zamandan şikayet ederse Motorlu Taşıt Sürücü Adayları ne yapsın.

Yukarıda ki dilekçe ağlama metni olarak görülür ve hiçbir işe yaramaz. Zaten, soru itiraz süreside sona erdi.
  4. hatice442 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sadi Bey bu dilekçe iptel edilen sorular açıklanmadan hepimiz elbiriğince bişeyler yapmak için bir çaba, köstek olmak içinizde varsa lütfen yorum dahi yazmayın, çünkü bu sınav için çok emek verdik ama beklemediğimiz ilginç sorularla karşılaştık, ihtiyacı olan arkadaşlara destek olsanız daha güzel olmaz mı, yada sizin daha güzel yapıcı bir fikriniz varsa buyrun yukarıdaki face grubumuza geç olmadan uygulayalım, bu sınav için hepimiz vaktimizden, ailemizden, paramızdan verdik, sizden ricam lütfen yapıcı olun ve bir denizyıldızınıda siz denize atın, belki sizin için bişey değişmeyecektir ama denize atacağınız o deniz yıldızı için çok şey değişecektir, iyi çalışmalar Sadi Bey
  5. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50878
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim geçip geçmeyeceğim belli değil, kalırsam Mayıs sınavına asılacağım. AMACIM SADECE BOŞ ÜMİTLERLE İNSANLARIN BEKLENTİYE GİRİP BİR SONRAKİ SINAVI RİSKE ATMALARINI ENGELLEMEK. Takdir sizlerindir...
  6. hatice442 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sadi Bey inanın sorularda itirazlık durum görmesem bu şekilde davranmazdım ama malesef sorular soru olmaktan uzak hazırlanmış, bu hafta sonu cuma günü itirazların açıklanmasını bekliyorum, sonuçların açıklanmasına 12'sinede yani çarşambaya az kaldı, sizede sorular hatalı gelmedi mi, geçmiş sorularla bu soruları karşılaştırın, grup arkadaşlarımla güzelce çalışmaya çalıştık, siz -ben-grup arkadaşlarım ve bizim gibi çalışan arkadaşlarım bu soru şeklini haketmedik, soru sayısı azaltıldı, fiyat artırıldı, bu sınava girebilmek için kaç kişi elindeki kıt kanaat bulduğu parayla sertifika parasını yatırmak zorunda kaldı, yazık değilmi onca emeğe, zamana , ben bu sınav için dilekçede yazılanın uygulanmasını hakkaniyetli davranış olarak değerlendiririm, lütfen sizde bizler için değil kendiniz için bir çaba sarfedin mail atın, ummadığınız atacağınız bu mailin, sizlerle birlikte çoğu kişinin geçmesine sebep olacağına inanmak istiyorum, umut güzeldir ve insan hayal ettiklerini gerekleştrimeye çalışarakda mutlu olur, lütfen en azından çaba sarfedelim Sadi Bey
  7. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Hatice hanım sıkıntınızı anlıyorum. Aynı sıkıntıyı 18 Ağustos "C" sınavında bende yaşadım. Fakat, o sınava gereği gibi hazırlanmamıştım. Kızgındım, belli süre şikayet ettim ama sonra kendime kızmaya başladım, çünkü çalışmamıştım. 23 Şubatta ki yükseltme sınavına bende girdim, ne kadar önemli bir sınav olduğunu da biliyorum, ama bu sınava da gereği gibi hazırlanmadım, o yüzden kimseye dilekçe yazacak yüzüm yok. Sınavı geçip geçemeyeceğim iptal edilecek sorulara bağlı. Tam 24 yanlışım var, 3 tane de hatırlamadığım soru var. Yanlışlarımdan 3-4 soru iptal olursa belki geçerim. Sınavdan önce 15 gün çalışsaydım bu sınavı geçerdim.Buna rağmen çalışmadığım bir sınav için kime niye şikayet edeyim. Sınavın zorluğu öncekilere göre fazla idi, bu doğrudur. Çeldirici soru çoktu. Ama bu durum tüm sınavların doğası gereği olacaktır.
    Eğer iptal edilmesi gereken sorular iptal olmazsa sizin yönteminize başvuracağım kesinlikle.
  8. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50878
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Söylediğim gibi size çabanızda başarılar dilerim. Ben ise boş ümitler peşinde değil, Mayıs sınavına hazırlanmakla meşgulüm.
  9. korfezli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Evet Mayıs ayına hazırlanalım ama hangi kaynaktan?? Okumadığımız yönetmelik kalmadı. Db sorusu örneğinde olduğu gibi, sınav bir ölçme aracıdır ve sınavın yeterliliği de irdelenmeli ve soruşturulmalıdır. google' a " sarı yıldızlı yangın tüpü yazdığımızda "bile bunu mu demek istiyorsunuz? diyor :) Ağustos ayında basın tarafından da çok eleştirilen sınav komisyonunun üstüne gidilmeli bence.. Hatice hanımı kutluyor ve destek verilmesi taraftarıyım.
  10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Siz bide 2011 Aralık C sınavına bir göz atın. A sınavı sorularıyla aynıydı zaten. O kadar çok uzmana ihtiyaç vardı, kolay sorarlar beklentisi vardı. Ama sonuç tam bir yıkım oldu. Zaman zaman kolay, zaman zaman çoook zor sınavlarla karşılaştık. Biz her zaman en zoruna hazırlıklı olmalıyız ki sınav zor bile olsa bize kolay gelmeli... Hem sizin şansınıza şu anda sınavlar 2-3 ay arayla yapılıyor biz o zaman diğer sınavı 6 ay beklemiştik. 3000 tl ye eğitim almıştık, sınav için iki kere Ankara yollarına düşmüştük. Yani sizin burda dile getirdiklerinizi biz 3 yıl önce aynen yaşamıştık. Sonuç iptal edilen bikaç soru ( onlarda sizin doğru yaptıklarınıza denk gelir hep) ve açılan mahkemeler. Umarım itirazlarınız kabul olur. Ama bende böyle bir ihtimal olduğunu düşünmüyorum maalesef.
  11. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50878
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaynak bulma sıkıntısı konusunda ki görüşünüze aynen katılıyorum. Soruları hazırlayan kurum kaynakları da açıklamalı. Son sınavda bir kaç soruyu hayatımda ilk defa gördüm. Yönetmeliklerin son hali http://www.mevzuat.gov.tr/ adresinden bulunabiliyor, ancak genel bilgiler çok dağınık.
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    "Ankara 4. İdare Mahkemesinin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararı ile 13.5.2012 tarihinde yapılan C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında sorulan sorularla ilgili olarak A kitapçığındaki 17, 28, 75, 85, 100, 66 ve 68 nolu sorular ile bunlara karşılık gelen B kitapçığındaki 26, 37, 49, 59,74, 97 ve 99 nolu sorular iptal edilmiştir."
    Neredeyse 2 sene olacak "sorular" yeni iptal olmuş. Mahkemelik olmasına rağmen...
    Dilekçe ile nereye varılır ????
    Dava açalım en iyisi 2 veya 3 sene sonra sonucunu alırız. Burası hukuk devleti :D
  13. çiğdem erkol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar ;
    23 şubat 2014 a ve b yükseltme sınavında iptal edilen ve şıkkı değişen sorular nerede ve ne zaman yayınlanacak, bilginiz var mı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Mart 2014 ---
    Hatice hanım size katılıyorum . Dilekçenizde durumumuzu çok güzel ifade etmişsiniz fakat itiraz süresi bitti.
    Artık iptalleri izlemekten başka çaremiz yok.
  14. ey türk gençliği, sızlanmayı şikayeti ne zaman bırakacaksın.. bi çalışmayı öğrensen her şey düzelecek ama..
    kursa devam etme, sınıflar 3 kişi ile ders yapsın gerisi sahte imza çaksın, mevzuatı okuma, çalışma, ondan sonra hep karşı tarafı suçla.. çok zordu, saçmaydı vs. vs.. çocuk oyuncağımı bu.. evet zordu, ama imkansız değildi.. (istediğiniz kadar kızın bana)..
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben bile epey zorlandim okurken. Buyuklerimizin kaale alacagini sanmiyorum.
    Birde sorulari hazirlayan ekibin egitim durumlarini merak ediyorum ben.
  16. busra yıldız İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    e.arslan; 1 kişi için zordu 2 kışi için zordu bi çoğunluk var bunun farkında değilsiniz demekki. biraz hakkımızı aramalıyız.. hatice hanım size katılıyorum ve destekliyorum..
  17. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Arkadaşlar bu kadar uzun bir metni hiç bir devlet büyüğümüz okumaz.
  18. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    35li yaşlarda bulunan bu ağlak arkadaşlarım !!! şımarık çocuklar gibi istediği olmayınca ağlayıp sızlayıp durun. Şubat sınavının adaletsizlik olduğunu düşünenler prim gününe göre sınava girmenin neresi adaletli :eek:
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Mart 2014 ---
    Nurdan hanım temmuz 2011 yılında C sınıfı sınavına girmiştim. Kursa 8 hafta (haftasonu) gittimki müfettişler kursa gelip yoklama alırdı, öncesinde 15 gün internetten dersi takip ettim. üzerine stajımı yaptım(naylon değil). üzerine zor sınava girdik. onca senedir yurtdışında çalıştım diye üst sertifikaya atlayamamışken sen kalk sırf prim günün (nerede dolduğu bile belli değil) doldu diyee gel A sınıfı ol :sinir:
    zaten mahkeme daha sonuçlanmadı :rolleyes: umutluyuz ;)
  19. Fettah ACAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İyi günler Bir İnşaat Mühendisi olarak 10 sene boyunca yol-baraj- köprü-viyadük-prefabrik projeler- katraklar- çelik projeler her türlü silo - depo - fabrika binası - 100 m2 den 15 000 m2 ye 17 kata kadar betonarme bina projeleri şantiye şeflikleri - müşavirlik firmaları v.s. en küçüğünden en büyüğüne bir sürü müteahhit ve müşavir firmaları ile çalışarak bir çok sıkıntı stres dert ümitsizlik hayal kırıklığı emeğinin karşılığını alamamak yetkili idarelerle kavga dövüş kınama savunma cezalar(İmar 38 -42 .maddeden en az 2 500 TL) v.s. bu mu adaletsizlik zaten 10 sene boyunca her türlü tehlikeli işlerde herkesten daha fazla sorumlulukla çalıştım. Devlet işe yarayacağı veya para kazandıracağı çokta kesin olmayan bir belgeyi vermeyi bize lütfetmiş haklısınız biz de çok umutluyuz. Devletimiz bir gün her türlü yükü çeken ve günah keçisi olarak görev yapan bu mühendislere daha yaşanacak ve değerinin bileceği çalışma ortamları sunacak diye
  20. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sizinde söyldiğiniz gibi 10 sene boyunca inşaat mühendisi olarak çalışmışsınız. yani ben iş güvenliği uzmanı olarak madende çalışsam sonrada 10 yıldır madenlerde uzmanlık yapıyorum maden mühendisi olarak çalışayım desem nasıl olur o_O burası Türkiye olurmu olur