1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A ve b iş sağlığı yükseltme sınavına girenlerin dikkatine

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve hatice442 tarafından 3 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Fettah ACAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İnşaat Mühendisi genellikle şirketlerde şantiye şefi olarak çalışır. Şantiye Şefliği iş güvenliği kanunu çıkmadan önce şantiyede iş güvenliği işçi sağlığı ve buna benzer birçok sizin ders olarak gördüğünüz işleri yapıyordu. Aslında İş güvenliği uzmanlığı Avrupada kalite kontrol mühendisliği şeklinde oluşturularak bugünkü halini almıştır. 10 sene önce yurtdışında İnşaat Mühendisi olan bir Proje Müdürü veya Şantiye Şefi Kalite Kontrol Mühendisi olarak çalışırdı. Benim anlatmak istediğim sizin zannettiğiniz gibi evde oturupta 10 sene sonra bu belgeye hak kazanmadık. Uygulamalı olarak iş kazaları yaşadık, Şantiye defterleri tuttuk, İşçilere KKD verdik, Sorunlar yaşadık, İşçimizin tedbirsizliği yüzünden onun tedavisini v.s. sağlık hizmetlerini takip ettik,soruşturma geçirdik, 1 sene hapis yatarsın tehtidiyle savcılığa hakkımızda şikayetler oldu. Müteahhidin ihmalleri yüzünden şantiyede sıkıntılar çektik. Neyse çok uzatmaya gerek yok nasıl olsa A sınıfı belge bile olsa mesleğin itibarını düşürecek ve zannettiğiniz önemi vermeyecek kişiler olacağı için ne söylesek boş. En azından 1 500 TL maaşla bile çalışanın olduğu bir İşte kaliteye önem vermeyen insanlarla muhatap olacağız.
  2. mehmet EÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Üniversiteyi kazandığım ilk yıl, ilk derslerin birinde sınav sonrası hocanın biriyle bir tartışma konu olmuştu. tartışma uzayınca , hoca son noktayı şöyle koymuştu; "mühendislik fakültesini kazanıp gelen herkes buradan mühendis olarak mezun olacak diye bir kural yok, üzgünüm .." demişti..
    sonuç olarak kursa giden veya sınava giren herkeste kazanacak diye bir konu yok.
    benim hayattan aldığım ders budur....... so sorry
  3. Arkadaşlar, ilkokuldan beri nice sınavlara girdik, kaç sınav sistemi değişti. o sınav kolay bu sınav zor, ben şanslı değilim yaklaşımı nafiledir.
    Ancak bu her hangi bi sınav değil. 21 aralık sınavının kolay olmasını geçin. Ave B uzmanlık sınavının zor olması herkesin yararınadır. yaklaşık 2 aydır bu formu takip ediyorum, a snf uzman olduğu halde daha fatura mı kesecem, ssklımı çalışacam diye soran A uzmanlar var.!!.. yorum yok..
    ben 15 yıllık şantiye şefiyim. 15 yıldan fazladır mevzuat takip ederim. şantiye şefleri ile ilgili yönetmelikte zaten 2020 yılına kadar her şan. şefinin iş güv. uzmanlık belgesi alması zorunludur. hal böyle iken bende C sınıf belgemi aldım. şimdi soruyorum size:
    benim şantiyeme ben kadar bile mevzuattan haberi olmayan A snf uzman gelecek ve bilgisi ben ve diğer arkadaşlarımdan az olacak ve benden fazla maaş talep edecek.!!
    ortalama 35 yaşını geçmiş 10 yıllık mühendislik geçmişi olan insanların daha neye itiraz edeceklerini bile bilmemesi "HAK ARAMAK" değil, haksızlığa sebebiyet vermektir. itiraz edilen sorulara ve gerekçelerine şöyle bi baktım. gerekçelerin %90'ı cahalet dolu. örneğin bi arkadaş diyorki; falan soru sigortacıları ilgilendirir, bizi ilgilendirmez iptal olsun. bu cümleyi benim ilkokul mezunu ama bilgili müteahhidim duysa "bu adam bize yaramaz, kesin hesabını gönderin" der. çünkü o iş hayatında öğrenmiştir ki, yürürlüğe girmiş her yasa bütün vatandaşı bağlar. örneğin mühendisler için çıkartılmış bir yasa sadece mühendisleri bağlamaz, onlara işverenlerini de bağlar, sigorta için çıkmış bir yasa sadece sigortacıyı bağlamaz, o sigortaya imza atan herkesi bağlar. daha yazamayacağım kadar çok saçma ve kayle alınmayacak itirazlar.....
    A snf bir uzman epey donanımlı olmalıdır. önce donanım sonra 7.500 tl maaş iste.. ama 35 yaş üstü bir uzman adayı sınav çok zoooor, ama ben geçemiyooommmm, karatında bi cümle kurarsa kimse onu tiye almaz.. insanlar dış görünüşleri ile karşılanır, sözleri ile uğurlanır.. yani A snf belge ile karşılanır göz yaşları ile uğurlanırsınız. her şerde bi hayır vardır. sınavı geçememeniz belki sizin için daha hayırlıdır. mayısa daha çok asılmak lazım. gerekli gereksiz her şeye itiraz etmek başkalarının hakkını çiğnemeye kadar götürür sizi.. hak aramayı bilmenin bizatihi kendisi eni konu donanım ister.
    A sınavının zor olması gerekir.bu herkesin hayrınadır.
  4. Ferhat ALÇAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hatice hanım size katılıyorum
  5. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Aynen katılıyorum.
  6. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hizmet verdiğimiz bir markette 15 senedir kasiyerlik yapan adam geçen sınavda C yi aldı şimdi benimle beraber aynı sınava girdi o A olacak ben B olacam. :) Adaletin bu mu dünya!!!
  7. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bravo bravo işte bunu diyorum işte bu insanları A sınıfı yapanları diyorum devamını yazmak istemiyorum :cool:
  8. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bahsettiğim elemanla aramızda geçen konuşma
    O : Ay nasıl bu iş güvenliği iyi para kazanıyor musun
    Ben: Allaha şükür idare ediyoruz
    O : Benimde diplomam gelsin bende yapayım bari
    O : İş güvenliği diplomasını versem bir yere olmaz mı
    Ben: Yok o şekilde bir iş değil bu ( Bu arada C sertifikasını kazanmış durumda)

Takdir sizindir :)
  9. hatice442 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ferit ve Anıl Bey, bir yandan haklısınız saha tecrübesini alnının teriyle kazanmış insanlar adına,
    ama geri kalan diğer konularda haksızsınız, çünkü bizler teknik eleman olarak zaten işin içindeyiz ve her türlü teknik tedbir almadan işçi asla çalıştırmıyoruz yada kontrolü olduğumuz işlerde önce can güvenliği sonra yönetmelik aslında bazen yönetmeliğin yetersiz olduğu noktalarda var. mesela yol yapımında harita mühendisine profili çıkar kotunuz kaç olacak bana net bilgi ver dediğimde sizin gibi belgesi olan biri normal yol kenarındaki taşla ölçme yapıp işte şukadar olur dedi ve ben bilgi eksikliğine sahip ekip yüzünden 2 kez enh hattını değiştirdim baktım olmuyor bizzat kendim bir cps alıp o karayolunun kodunu aldım ve netcadde profilini bizzat ben çıkartıp direk şablonlarını attım.
    demem şuki bu belgeyi alan herkesi aynı kefeye lütfen koymayın, yeraltı xlpe kablosu çekiyoruz ve karayolu ve nato hattında yer altında en az 1,5 metre derinlikte olması lazım bana yemin ederek o derinlikte kazıp yerleştirdiğini söylüyor, ısrar edip kepçeyi vurduruyorum kepçe zemine değer değmez kablolara rastlıyorum, işin başındaki farklı bir mühendis ve isg uzmanı
    ya ben o tehditlerden dolayı korksaydım açtırmasaydım, o hatta enerji verseydim büyük bir facia olurdu,
    uzun lafın kısası kendisini yetiştirmiş bilinçli teknik elemanlar zaten isg ruhuna sahip insanlar ve siz ikiniz bu yorumları yazarken benim gibi önce can ve sonrasında olabilecek tehlikeleri öngörüp tedbir alan insanları ayırarak yorum yapın lütfen, emekçi insanları tenzih ediyoruz gibi..
    yılların a sınıfı iş güvenliği uzmanı işe gitmeden raporlarını hazırlıyor, işveren gel kontrol et dediğinde cevap aynen şu kulaklarımla duydum, gelirsem sen maden ocağını kapatmak zorunda kalırsın, böyle devam edelim,
    söylermisiniz bu örneklerimdeki insanlar ne demeli, bu tarz insanlar her iş grubunda var malesef, biri çalışır tembel gözükür- diğeri boş oturur çalışkan gözükür tıpkı rahmetli kemal sunalın filmindeki gibi : patron yokken tüm dosyalar kemal sunalın önündedir, patron gelince bütün dosyalar diğer elemanların önündedir, ve kontrole her geldiğinde kemal sunalı boş masada otururken gördüğünden "demek bu çalışmıyor, boşuna maaş veriyorum" diye işten atılanda kemal olur, gerçek ne? çalışkan olan kemal ama tembel olarak biliniyor
    kısacası olayları tek pencereden değil çoklu pencereden inceleyinki bizim gibi ekmeğini helal eden yaptığı işin hakkını veren insanlar haksız olarak bişeylere sahip oldu diye bir düşünce yayılmasın,lütfen daha duyarlı davranarak yorumlarımızı yapalım,
    hepimize hayırlı geceler arkadaşlar
  10. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mesela sen tecrübeli bir pilotsun yıllarını verdin bu işe. İnsanları kıta kıta diyar diyar uçuruyorsun ve insanların canı sana emanet. Ve birileri çıkıyor kasapları pilot yapıyor bakkalları pilot yapıyor kebapçıları pilot yapıyor. Sen canını bu insanlara emanet edip o uçağa eşini, çocuğunu, anneni, babanı ve sevdiğin herkesi alıp biner misin ?
  11. hatice442 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anıl Bey aynı şeyden bahsediyoruz, olaya aynı pencereden bakıyoruz, senin gibi emekçi insanlarla ilgisiz insanları cümlemin başında ayırdım zaten, ben seninle aynı düşünüyorum.
  12. cem akol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96336
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tabiki A sınıfı soruları zorluk derecesi en üst düzey olmalı..sonuçta uzmanlığın son noktası. fakat pek çok arkadaş sınavlar arasında soru sitil ve zorluk derecesi bakımından farklılıklar olduğunu söylemeye çalışıyor.. Bu konuda çok haklılar, bende katılıyorum..21 aralık sınavıyla 23 şubat sınavı arasında çok bariz farklılıklar var..21 aralık sınavında zaten şıkları okuduğunda soruları kendin sorabilirsin..yani pek çok soruyu okumana gerek bile yoktu.Bu durum genel olarak 23 şubat sınavında yoktu. Sınava girecek adaylar arasında ölçme ve değerlendirme yapılıyor ise ve bunun sürekliliği var ise farklı sınavlar arasında başarı oranları arasındaki farkın en fazla +- %10 olması gerektiğini düşünüyorum. %70' ler değil :( Yani 23 şubatta 69 ile kalacak biri 21 aralıktaki sınavdan 80-85 arasında bir puanla geçmesi demek. BU HAKSIZLIK DEĞİLMİ?
  13. hatice442 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim demek istediğimi sağolsun Cem Bey çok güzel özetlemiş, teşekkürler Cem Bey
  14. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    Arkadaşlar 23 Şubat sınavında itiraz edilen sorularla ilgili bir açıklama yapıldı ben mi kaçırdım yoksa henüz bir açıklama yapılmadı mı? sınav tarihinden en geç 10 gün sonra bir açıklama olması gerekiyor. yada herhangi bir iptal yada değişiklik yok mu? zaten 12 Mart ta sınav sonuçlarının açıklanması gerek, ben anlamadım :)
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Konu itiraz edilen soruların iptal edilip edilmemesi değil, sınavlar arasında kolay, zor olma durumu tartışılıyor. Artık herkesin şansına kimine kolay denk geliyor kimine zor. Haksızlık burada...
  16. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    yazdığım konu başlığına uymayan bir içerikse kusura bakma. ben sadece merak ettiğim bir konu hakkında bilgi almak maksadıyla mesaj yazdım
  17. hatice442 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    VALLA NURDAN HANIM ŞUBAT SINAVI ZOR OLMAYI BIRAK ANLAŞILMASI ZOR TUHAF CÜMLELERLE DONATILDIĞINDAN CEVAPLANAMADI, ADAM GİBİ ZOR SORU SORSALAR AMENNA DİYECEM AMA DEĞİŞİKTİ
    MESELA DB SORUSU İKİ FARKLI FOTOĞRAF VERİLİR DERLERKİ ARADAKİ 7 FARKI BULUN TARZI BU BİLGİ ÖLÇMÜYORKİ, ÇOK BASİT BİR SORU AMA CEVAPLANMAMASI ANLAŞILMAYACAK TARZDA SORULMUŞ BİR SORU BUNUN GİBİ TÜZÜK İPTAL AMA TÜZÜKTEN SORU VARDI
  18. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    İçerik, konu, mesaj hepsi uygun kusura bakılacak durum yok :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Mart 2014 ---
    Soru sormayı öğrenemediler Hatice hanım, yapacak bişey yok maalesef :(
    İnşallah itirazlarınız kabul olur.
  19. hatice442 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KEŞKE DEMEMEK İÇİN
    İYİ DİLEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER NURDAN HANIM
  20. servet gölcük İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Yorumlara baktığım zaman, herkes'in işine geldiği gibi şubat sınavını değerlendirdiğini görüyorum. Ben konuya biraz daha objektif olarak yaklaşmaya çalışacağım. Gözden kaçırdığım nokta varsa lütfen düzeltin. Düşüncelerimi madde madde olarak aşağıda değerlendirmenize sunuyorum.

1. Şubat sınavı şu ana kadar ki en zor sınavdı. Konu ile ilgili uzman görüşüne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.osgbrehberi.com/koseyazi...venligi_Uzmanligi_Sinavinin_Getirdikleri.html

2. Max. 1 aylık, günde 4 saatlik çalışma ve sadece 21 aralıkta çıkan sorular çözülseydi sınav rahatlıkla geçilebilirdi. İSG tüzüğü yürürlükten kalktığı için soruların yorum ağırlıklı olacağı belliydi. (Tabii ki soruların çok dikkatli okunması gerekiyordu)
    3. Hatice Hanım'a katılmamak elde değil, ortada büyük bir haksızlık var. 21 Aralık sınavına göre bu sınav kelimenin tam anlamıyla Kazık tı. ( Örn : Aralık sınavında C'den 73 ile geçtim. B'yi çözünce 76, A'yı çözünce 84 puan aldım ) Anlaşılan, A ve B sınıfı uzmana ihtiyaçları kalmadığından, bilerek soruların zorluk derecesini en üst seviyede tutmuşlar.
    4. İptal edilecek soru sayısı B sınıfı için 2-3'ü geçmez diye düşünüyorum. Sınavın Çan eğrisi sistemine göre değerlendirilmesi vb. önerilerin kabul edilmesi ihtimal dahilinde değil.
    5. Çalışma bakanı açıkladı : 540.000 işverene bu sene ceza yazılmayacakmış. Bu mesleğin şimdiden suyu çıktı. Şahsen ben, B sınıfını alırsam belge bir kenarda duracak. Harcadığım 4000 Tl para sadece bana yeni bir ünvan kazandırdı.
    6. Bunca adaletsizlik ve kepazelikten sonra, bu işi uzun vadeli yapmak isteyen var mıdır, merak ediyorum doğrusu. Hiç bir meslek bu kadar kısa sürede itibarını kaybetmedi.

Selamlar