1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A ya da b sınıfı uzmana ek olarak c sınıfı uzmanin çalışması

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve yıldız yıldız tarafından 25 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. yıldız yıldız İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  belediye
  Merhaba ben c sınıfı ısg uzmaniyim çalıştığım kurum çok tehlikeli sınıfta ve 420 çalışan işçi var.Kurum beni B yada A sınıfı uzmana ek olarak çalıştırabilir mi? isg katip te giriş işlemleri yapınca sorun olur mu ?
 2. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  250 kişi için tam zamanlı A/B sınıfı uzman, kalan 170 kişi için (170x40 dakika = 6800 dakika) C sınıfı uzman görevlendirme yapılabilir. Sorun olmaz.
 3. yıldız yıldız İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  belediye
 4. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  Çok tehlikeli işyerine isgkatipten c sınıfı uzman nasıl ataniyor acaba?? Siz sadece fiiliyatta a sınıfına yardım edersiniz resmiyette çok tehlikeli sınıfa isgkatipten atanmaniz mümkün değil. Atandiysanizda isyerinin tehlike sınıfını yanlış biliyoraunuzdur.
  İyi çalışmalar dilerim
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

  İş Güvenliği Uzmanlarının Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile

  Çalışma Usûl ve Esasları

  İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri

  MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

  (2) İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.

  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

  (4) İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.

  (5) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan en az bir iş güvenliği uzmanının yanında, Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip ve işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapabilir.

  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.16923&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch

  250 kişi için 1 tam zamanlı A yada B sınıfı uzman atanacak,170 kişi için de dışarıdan A yada B sınıfı kısmi zamanlı uzman ataması yapılacaktır.ayrıca Tam zamanlı uzmana yardımcı olmak için tam süreli sigortalı olacak şekilde A sınıfının altına C sınıfı uzmanda atanabilir.
 6. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

  Burada A ya da B'nin altına C atayabilirsiniz demek istemiyor mu zaten ?
 7. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone
  Soruyu soran arkadaş sanırım tam zamanlı olarak 420 kişinin çalışanı olan ''çok tehlikeli'' bir işyerinde çalışıyor.

  1- 250 kişi için 1 tane tam zamanlı A/B uzman atanması gerekiyor.Geriye kalan 170 kişi için ise sizi sadece eksik kalan süre kadar ''kısmi süreli'' atayabilirler(''C ''olduğunuz için)

  2
  - 170 kişi için eksik kalan dakikayı tamamlamak adına A/B nin altında tam süreli atanamazsınız(''C'' olduğunuz için).

  3-Fakat ilerde ;''B'' sınıfı sınavına katılmanız için 3 yıl gereken süreyi tamamlamak(sertifikayı işletmek adına) A/B nin altında yardımcı ''C'' uzman olarak ''tam zamanlı'' atanabilirsiniz.