1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Abkant pres lazer parmak koruma

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 20 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Abkant Parmak Koruma Güvenlik Sistemi Kurulumu
  [​IMG]

  Abkant preslerde operatör güvenliğini sağlarken aynı zamanda üretim hızını azaltmayan güvenlik sistemlerini abkant preslerinize uyguluyoruz.

  Laser parmak koruma, güvenlik bariyeri parmak koruma, arka kapı güvenlik bariyeri uygulamaları yapıyoruz.

  Kullandığımız ürünler CE belgeli ve KATEGORİ 4 seviyesinde yine güvenlik sertifikalarına sahiptir.

  Abkant presler'de hem insan sağlığını koruyacak hem de makinenizin çalışma hızlarını olumsuz etkilemeyecek tek yöntem Lazer Güvenlik Sistemleridir. Abkant preslerin ön tarafı için güvenlik bariyeri uygulaması dooğru bir seçim değildir. Çünkü abkant preste sacın prese yerleştirilmesi için güvenlik perdesinin taradığı bölgeye hem sac hem de operatörün eli girmektedir, bu durumda da güvenlik sistemi makinenin çalışmasına izin vermez. Dolayısıyla Parmak koruma seviyesinde lazer güvenlik modüllerinin kullanılması zorunludur.  Parmak Koruma Lazer güvenlik sistemlerinde 2 çözüm bulunmaktadır.  1- Alt tablaya monte edilen güvenlik sistemi;

  Bu sistemde alt kalıp yüksekliğine göre lazer alıcı ve verici ünitelerin yükseklikleri ayarlanır. Abkant presin alt kalıbı değiştirildiğinde, eğer kalıp yüksekliği bir öncekinden farklı ise alıcı-vericinin yüksekliği de tekrar ayarlanmalıdır. Çok sık kalıp değişikliği yapmayan işletmeler için ideal bir çözümdür. Fiyat ve performans olarak ön plana çıkmaktadır.

  2. Üst Tablaya monte Edilen güvenlik sistemi;

  Bu sistemde alıcı ve vericiler abkant presin üst tablasına monte edilir. Yüksekliği bir kere abkant presin bıçağına (üst kalıp) ayarlanır. Üst kalıp yüksekliği değişmediği sürece aynı ayarda kullanılabilir.

  Bu sistemin bir diğer avantajı ise kutu bükümlere de izin verilmesidir. Bu sistemde güvenlik sistemi ile ilgili bir kaç çalışma modu vardır. Bu modlar makine üzerindeki bir anahtar ile seçilmektedir.

  Bu sistemde makineye sadece güvenlik için alıcı verici lazer üniteleri monte etmek yetmez. İlave olarak güvenlik PLCsi, güvenlikli hidrolik valfler, üst tabla hızının kontrolü için cetvel sinyallerinin izlenmesi gibi değişiklikler yapılması gerekmektedir makine üzerinde. Bu sistemin devreye alınması 2-3 gün sürebilir. Çünkü makine elektrik kumanda panosunda çok büyük değişiklikler yapılmaktadır. Bu tür bir revizyon için makinenizin bir süre işlevsiz kalacağını hesaba katmalısınız.
  http://www.rfmakine.com/index.php/abkant-makas-güvenlik-sistemi-ekleme
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Bu sistemde CE'ye tam uyumlu olarak üst tabla hızlarının da kontrol edilebilmesi mümkündür. Makine üzerindeki tüm güvenlik ekipmanları (Lazerler, ayak pedalı, çalışma modları, kapı siviçleri, Acil stop (panik buton) bağlantıları, Hidrolik valflerin geri besleme (monitor) siviçleri MCS güvenlikli PLC'ye bağlanır. Bu sistemin uygulanması için makine üzerinde köklü değişiklikler gerekebilir. Hidrolik blok'da değişiklikler yapılması gerekebilir. Elektrik kumanda panosunda ise %50 civarında bir değişiklik gerekmektedir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2014 ---
  Abkant presler için emniyetli otomasyon çözümü

  [​IMG][​IMG]
  Kamera tabanlı koruma ve ölçüm sistemi PSENvip, tüm bükme işlemlerini görsel olarak izler; sistem, alıcı ile verici arasındaki en küçük yabancı maddeyi bile tespit eder.

  Ölçüm sistemi aynı zamanda bükme işleminden gelen, örneğin sac ve bükme açısının tespit edilmesi gibi ilgili kontrol verilerini kaydeder. LCD ekranda görüntülenen açıklayıcı teşhis mesajlarıyla birlikte tam bir emniyet içinde gerçekleştirilen iş uygulamalarını garanti eder.

  Mobil koruma sistemi, PNOZmulti konfigüre edilebilir kontrol sistemi veya PSS 4000 otomasyon sitemi ile birleştirilebilir. PSSuniversal kontrol sistemlerine monte edilen PSS 4000 FAST otomasyon sistemi, başka bir deyişle Hızlı Kontrol Ünitesi, abkant pres aracı için en hızlı kapatma süresini ve en kısa aşma mesafesini garanti eder ve böylece maksimum üretimi mümkün kılar.
  Koruma ve ölçme sistemi PSENvip

  Kamera tabanlı koruma ve ölçüm sistemi PSENvip, emniyet ve üretim odağı ile çeşitli tiplerde mevcuttur.  [​IMG]
  Koruma ve ölçüm sistemi için aksesuarlar
  Pilz, kamera tabanlı koruma ve PSENvip ölçüm sistemi için çok çeşitli aksesuarlar sunar.

  http://www.pilz.com/eshop/b2b/publicinit.do?category=00014000337043