1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil çıkış kapısı sayısı

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Tugba Doğan tarafından 6 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar merhaba
  denetimden geçtik ve acil çıkış kapılarımızı ve yollarımızı uygun bulmadılar.işveren de gösterdiğimiz diğer çıkışları iptal edip sadece yangın merdiveninin oraları acil çıkış olarak göstermemizi istiyor.plastik fabrikası 3 katlı bina.bu duruma göre her katta 1 er tane acil çıkış olacak. diğer dışarı acılan yerleri acil çıkış diye göstermeyeceğiz.bu böyle olur mu ve bir çıkış yeterli midir. bu arada her katta mx.10 kişi çalışıyor.
 2. Yener Keskin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  140392
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Yurtiçi Kargo
  Çıkış kapasitesi ve çıkış sayısı hesabı binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte 32. maddede belirtilmiştir.

  Hesap yaparken kaç kişinin çalıştığına değil kullanıcı yüküne bakılır. Bu da işyerinin türüne ve m2'sine göre değişir.
 3. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  hesapladım 920 m2 kare /10 m2=90 50 üstü olduğu için 2 tane olmalı ama bunu işverene anlatamıyorum.çünkü diğer çıkışların kapıları değişmeli oda olmaz diyo. ne yapmalıyım
 4. Yener Keskin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  140392
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Yurtiçi Kargo
  Denetim sonucu belli, yönetmelik de belli. Yapmanız gereken şey ne olması gerekiyorsa onu anlatmanız, bilgi vermeniz. Yazılı olarak bildirim yapıp tespit öneri defterine yazarsanız görevinizi yapmış olursunuz.
 5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Bu yeterli değil,uygunsuzluk makul süre içerisinde düzeltilmezse çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne durumu bildirmelisiniz.
  Plastik fabrikaları yüksek yangın riski taşır.
 6. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bizde dışarı çıkacak kadar çok çıkış var ama işveren hesaplamaları yönetmeliği göstermeme rağmen bu çıkışları düzenlemek yerine sadece görünürde 1 tane çıkışı göster diyor.18 de yeniden gelip kontrol edecek müfettişler bakalım ne olacak.
 7. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Böyle işverenleri anlamakta güçlük çekiyorum ve bu tip işverenlerle çalışmıyorum.Arkadaşlara da böyle işverenlerle çalışmamalarını tavsiye ediyorum.
 8. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Söylediklerinizi/müfettişlerin söylediklerini yapmazsa yiyeceği cezayı iyi anlatın, çıkış kapılarını anlatmanızdan daha etkili olur emin olun ;)
 9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu durumun aynısı benim başıma geldi Müfettiş gelmeden önce uygunsuzlukları işverene bildirdiniz mi? Mutlaka hazırlamış olduğunuz evraklarda müfettişin raporunda belirtilen eksiklikler yazılı olsun ve hazırlamış olduğunuz evrakların her zaman bir nüshasını alın(ıslak imzalı olmasına dikkat edin. Evrakları eğer ıslak imzalı alamıyorsanız en azından tespit öneri defterine evrakların hazırlama tarihi ve onaylandığı tarihi yazın.) Eğer ki müfettiş gelmeden önce uyarıları yapmamışsanız ve elinizde hiçbir delil yoksa aklı evvel işverenler mahkemeye veriyor ben bunlarla 3 yıldır çalışıyorum bana böyle birşey söylemediler müfettişin geldiği süredede bunu tamamlamam mümkün değildi dolayısı ile bu olayda iş güvenliği uzmanda da suç var derrlerr. Önleminizi alın Boşyere uykunuz kaçmasın.. Kolay gelsin
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Nisan 2016 ---
  Tuğba hanım fabrika bilgileri ve imzaları falan sildikten sonra tutanağı bizimle paylaşır mısınız?
 10. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  slm
  müfettişler beni çok zorlamadılar.evraklara baktılar.evraklarda ölçümlerin hepsini yaptırdım raporlarda belirlenne eksiklikleri giderdim buna rağmen ölçümlerdeki raporlamaları beğenmeyip yeniden istediler.benden değil ölçümü yapan firmanın raporlamasında eksiklik buldular enteresandı.fabrikada çok eksik vardı ama herşeye detaylı bakmadılar.sadece havalandırmada eksik bir iki yer vardı orayı istediler.acil çıkış kapılarımızı beğenmeyip düzenlememizi,yangın söndürme tüplerine numara vurmamızı,alçak tavanlara uyrı yazısı olmasına rağmen tekrar levha ve sünger,soyunma dolabı sayısının artması ve merdivenlere korkuluk yapılmasının istediler.Bu kadar.
 11. Halid Taş İSG Üyesi

  • Asayiş Birimi
  • E-Bülten Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar binaların yangından korunması hakkında yönetmelik gereği kaçışa en uzak uzaklık tek yön ise 15 m çift yön ise 25 m denmektedir. Burada tek ve çift yönden kasıt nedir ? İki farklı yol olarak mı düşünülmelidir?