1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum aydınlatmaları

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve kadir serkan tarafından 13 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. kadir serkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Arkadaşlar

  Firmada acil durum aydınlatmaları yok. Şuan elektrik sistemi yenileniyor. Acil durum aydınlatmalarınıda yapılan işlere dahil etmek istiyorum. Bu aydınlatmalardan nereye, kaç tane, hangi tür konulacağı bizim insiyatifimizde mi?
  Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim yada nereye başvurmalıyım?
 2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bunun için bakılacak kaynak binaların yangından korunmasına dair yönetmelik,acil durum yönetmeliği.iş sağlığı ve güvenliği tüzüğüdür.
 3. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Öncelikle aydınlatmalar mutlaka jeneratöre bağlı olacak, ayrıca elektrik kesilmesiyle birlikte jeneratör mümkünse otomatik olarak hemen çalışmaya başlamalı. Jeneratörün yakıtı, herhangi bir elektrik kesintisinde, arızada, vs. kullanıldıysa, mutlaka deposu hemen doldurulmalı, her an acil durum yaşanacakmış gibi hazır olunmalıdır. Yetkili elektrik mühendisi yılda bir kez bu tesisatı kontrol etmelidir.

  Acil durum aydınlatmalarınızın ne kadar yeterli olduğunu öğrenmek istiyorsanız, sadece acil durum aydınlatmaları çalışırken aydınlatmaların takıldığı yerlere bir bakın. Eğer mevcut aydınlatmalarla ben olsam buradan kaçarken yönümü bulabilirdim diyorsanız, sisteminiz yeterli demektir. Fatma Hanımın söylediği mevzuatlara da bakmakta fayda var, fakat mevzuatta herşey yazmıyor. Binaların kendine has yapısal özellikleri olabilir. En güzeli, kendinizi acil durum anında hayal edip, binanın mevcut özelliklerini de göz önünde bulundurup, ona göre karar vermek. Yoksa öteki türlü ne oluyor biliyor musunuz, bu bu kadar metre olacak, bunun sayısı bu kadar olacak vesaire bilmem ne, sadece rakamlara uymak şekilciliktir. İnsanlar binayı tahliye edemeyip hayatını kaybettikten sonra bunların hiçbir önemi kalmıyor yani.
 4. kadir serkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çok açıklayıcı yazmışsınız tamda aklımdaki sorunun cevabı budur hatta fazlasıdır. Teşekkür ediyorum hassasiyeet gösterip cevap yazmanıza :)
 5. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Estağfirullah, rica ederim.