1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum ekipleri,destek elemanı,eğitimleri ve atamaları hakkında

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Deniz K. tarafından 30 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhabalar,

6331 de geçen destek elemanı tanımı ile İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmeliğinde geçen ve çok tehlikeli için 30 tehlikeli için 40 ve az tehlikeli için 50 çalışan için 1 adet olmak üzere seçilen acil durum ekipleri destek elemanı arasında fark var mıdır ?

Eğer varsa 6331 de geçen destek elemanı zorunlumudur ?

Tam zamanlı tehlikeli sınıfta bir firmada çalışmaktayım ve işler biraz sıkışmaya başladı yardımcı olursanız sevinirim
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ç) Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi,

Çalışan temsilcisi
    MADDE 20- (1) İşveren; işyerinin değişik bölümlerindeki riskler ve çalışan sayılarını göz önünde bulundurarak dengeli dağılıma özen göstermek kaydıyla, çalışanlar arasında yapılacak seçim veya seçimle belirlenemediği durumda atama yoluyla, aşağıda belirtilen sayılarda çalışan temsilcisini görevlendirir:
    a) İki ile elli arasında çalışanı bulunan işyerlerinde bir.
    b) Ellibir ile yüz arasında çalışanı bulunan işyerlerinde iki.
    c) Yüzbir ile beşyüz arasında çalışanı bulunan işyerlerinde üç.
    ç) Beşyüzbir ile bin arasında çalışanı bulunan işyerlerinde dört.
    d) Binbir ile ikibin arasında çalışanı bulunan işyerlerinde beş.
    e) İkibinbir ve üzeri çalışanı bulunan işyerlerinde altı.
    (2) Birden fazla çalışan temsilcisinin bulunması durumunda baş temsilci, çalışan temsilcileri arasında yapılacak seçimle belirlenir.
    (3) Çalışan temsilcileri, tehlike kaynağının yok edilmesi veya tehlikeden kaynaklanan riskin azaltılması için, işverene öneride bulunma ve işverenden gerekli tedbirlerin alınmasını isteme hakkına sahiptir.
    (4) Görevlerini yürütmeleri nedeniyle, çalışan temsilcileri ve destek elemanlarının hakları kısıtlanamaz ve görevlerini yerine getirebilmeleri için işveren tarafından gerekli imkânlar sağlanır.
    (5) İşyerinde yetkili sendika bulunması hâlinde, işyeri sendika temsilcileri çalışan temsilcisi olarak da görev yapar.
  3. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    destek elemanı kimdir, nedir, ne iş yapar, nasıl seçilir, atama yazısı varmıdır, ayrı bir eğitimi varmıdır, kim seçecek, kim eğitecek ?

Bilgisi olan varsa, dökümanlar varsa, paylaşırsa çok sevinirim. iyi çalışmalar herkese
  4. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
    Tanımlar
    MADDE 3
    ç)
    Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla
    mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi,

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

MADDE 11 –
    (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

(3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.

(4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.

(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim

MADDE 15 (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

Umarım açıklayıcı olmuştur ;)
  5. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    Teşekkürler

Uzman veya hekim destek elemanlarına eğitim vermesi yeterli oluyormu.

Sertifikalandırabilen yetkili kuruluşlaramı verdirmemiz gerekir.
  6. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yönetmelikte "Sertifikalandırabilen yetkili kuruluşlar" diye bir tabir göremedim ben.
    MADDE 15 (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.
  7. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Destek elamanlarının eğitimlerinin tamamını şirket dışarıdan mı verdirmek zorunda yoksa bazı konular isg uzmanı tarafından bu kişilere verilebilir mi?
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
    Tanımlar
    MADDE 3
    ç)
    Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla
    mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi,
    ifade etmektedir.
    İş sağlığı ve güvenliği uzmanı eğer yeterliliği varsa destek elemanına bazı konularda eğitim verebilir. Ancak destek elemanı yangınla mücadele , ilk yardım gibi konularda daha kapsamlı bilgi gerektiğinden bu konularda dışarıdan destek alınması taraftarıyım.
    Mesela Sertifikalı ilk yardımcı İlk yardım konularında bir destek elemanıdır. Bu eğitimde sadece yetkili kuruluşlar tarafından verilen eğitim ve bu eğitim sonucu sınava girilmesi ile alınabilen bir belgedir.
    Tüm eğitimlerin dışarıda alınması gerekiyor denilemeyeceği gibi hepsininde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı tarafından verilebileceği gibi de bir kanıda olmamalı.
  9. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim Fatih bey, peki bir destek elemanı; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla
    mücadele, ilk yardım konularının tamamı hakkında mı eğitim almalı yoksa bu konuları destek elemanları arasında paylaştıracak mıyız?
  10. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
    şeklinde belirtilmektedir.
    İlkyardım konusu tehlike sınıfına göre az tehlikeli işletmelerde % 5 , tehlikeli ve çok tehlikeli işletmelerde ise %10 oranında belirlenmektedir. Yalnız bu destek elemanından ziyade de Sertifikalı ilk yardımcı kanunen zorunludur.
    Çalışan sayınıza göre pay edebilirsiniz .
    İşletmeniz tehlikeli sınıftaysa 40 çalışan başına en az 1 destek elemanı düşmektedir. Ona göre sayınızı belirler ve eğitimi verdirirsiniz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Mayıs 2014 ---
    Malumunuz Yangın söndürme tatbikatı yaptırılması zorunludur. İtfaiye ile yapılacak olan Eğitimli yangın söndürme tatbikatı ile bu sorunu aslında kökten de çözebilirsiniz.
  11. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet dediğiniz çok mantıklı ama çalıştığım şirkette yönetmeliğin bazı maddelerini uygulamakta büyük sıkıntı çekiyorum, 925 çalışanımız var ama bir noktada en fazla 3- 4 kişi bulunuyor, geriye kalan kişiler hep ayrı noktalarda görevli (özel güvenlik görevlileri) bu nedenle aslında tek bir noktaya baktığımızda 40 tane çalışanımız yok ve destek elemanı seçmeli miyiz yoksa seçmek mantıksız mı olur, böyle bir durumda seçmek zorunlu mu ? Bu şekilde sorularım var:)
  12. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ayrı noktalardan kastınız işletme dışında mı?
    Aynı sgk sicil numaralı İşletmenize bağlı kaç sigortalı çalışanının var ki?
  13. Hasan Mankalcılar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38673
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Zengin OSGB
    Destek elemanın yangınla ilgili eğitimde sertifika gerekiyor deniyor bunun yasal dayanağı var mıdır ?
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İşletmenizin lokasyon olarak dahi farklı bölümlerinde toplamda 925 çalışanı var ise destek elemanı seçmek durumundasınız. Sonuçta Fatih Bey'in de deiği gibi aynı SGK numaralı işyeri konusunda orası tek bir çatı altındadır. Çalışanlar farklı noktalarda diye ekip oluşturmamazlık yapmayın sakın.

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

MADDE 11 –
    (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

b) Yangınla mücadele,

Burada özel eğitimli dediğine göre bu kişilerin özel bir eğitim aldığını belgelememiz gerekmektedir.

Özel eğitim ama kim tarafından? Nasıl Belgelendirelim?

MADDE 15 (3)
    Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından diyerek konuya açıklık getirilmiş bence.
  15. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    925 kişinin hepsi aynı SGK sicil numarasına bağlı ama görev noktaları ayrı yerlerde. Bir metro hattının tüm istasyonlarını düşünün güvenlik görevlileri bu istasyonlara dağıtılmış durumda bir istasyonda maksimum 4 yada 5 kişi oluyor..
  16. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SGK numaralarına göre düşündüğümüz zaman evet mantıklı olan sizin dediğiniz gibi oluyor Sait bey birde asıl işveren; alt işveren çalışanlarının arasında ekipler konusunda bir görev paylaşımı yapmış mesela güvenlik görevlilerini yangınla mücadele, temizlik görevlilerini ilkyardım ekibi gibi..o zaman bu görevlendirmelere bağımlı kalmak pek doğru olmaz değilmi biz ayrıca güvenlik şirketi olarak tüm ekipleri baştan kuralım
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    @Hande Günal hanım
    Bakın . Ben örneklendirmemi iş yerinizin kesin durumunu bilmediğimden dolayı sizin tasvirlerinize dayanarak yapmıştım. Sonuçta iş yerinde alt işveren de olsa asıl iş veren çalışanları da olsa, acil bir durum karşısında alt işverenin çalışanları yangına maruz iken asıl işvereninkiler yangından muaf olmayacaklar. Bunu bir bütün olarak düşünmek gereklidir. Siz ekiplerinizi iş yerinizin bütününü ele alarak planlamak durumundasınız. Acil Durum Toplanma yeri diye bir toplanma yeriniz illa ki vardır. Belli istasyonda 4 kişi var. Acil durumda bunlar gelmesin, diğer 3 kişi için de gerek yok vb. gibi düşünemeyiz. Acil bir durumda tüm çalışanlar belirli bir yerde toplanır, yoklama ile raporlamalar yapılır, eksiklikler belirlenir. Zaten Acil Durumda ilk önce toplanmanın maksadı da budur. Farklı lokasyonlarda az kişi var diye bunu görmezden gelirsek, faciaya bilet kesmiş oluruz. Bakın geçtiğimiz haftalarda maalesef bir maden faciası yaşadık. Orada da o an için 700'ü aşkın çalışan vardı yer altında. Teknik olarak tam bilemesem de galerilerin uzunlukları toplamda 5000-7000 metreye ulaşıyordu. Bu 700 kişi aynı noktada çalışmıyorlar şüphesiz. Herkesin çalışma lokasyonları farklı ama acil durumlar için herkesin bir toplanma yeri var.
    Bununla beraber görevlendirmelerin yapılması güzel birşey. Dediğimiz gibi ekipler toplanma yerinden sonra bir program dahilinde atandıkları görevleri yapacaklarından dolayı bu sorun teşkil etmeyecek. Sanırım sizin çekinceniz bütün yangıncılar farklı noktada, ilkyardımcılar alakasız bir yerde gibisinden. Dediğim gibi toplanma yerlerinden itibarek koordinasyon sağlanacağı için bu sorun aşılacaktır. Bir de özel eğitim alması gereken grup konusunda hassas olursanız sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.
    Saygılarımla.
  18. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim Sait bey açıklayıcı anlatımıniz için..benim de bu konudaki düşüncem sizinki gibi yani durumu çok fazla karmaşık hale getirmeden toplam sayı üzerinden ekipleri kurmak altişveren tarafında oldugunuz zaman müdahale eden kişi sayısı fazlaca artıyor düşünceler uyuşmayabiliyor maalesef..Sizin de anlattiğiniz şekilde bugünkü kurul toplantımizda konuyu tekrar gündeme getirecegim:) kısa zamanda da uygulamaya koyabiliriz diye düşünüyorum, tekrar teşekkürler..
  19. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
    Bir de bu konudan alınan karara göre yapacağınız uygulamayı anlatırsanız sevinirim. Sonuçta kurul toplantılarında daha farklı ve mantıklı olabilecek sonuçlar da çıkabilir. Faydalanmak isteriz.
  20. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tabiki, toplantı sonunda konuyla ilgili aldığımız kararı yine buradan paylaşırım.İyi çalışmalar diliyorum..