1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum eylem planları

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve isgforum tarafından 28 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Eren A İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim...
  2. MELDA NİŞANCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    39544
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yakutiye TSM
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Mart 2014 ---
    ÇOK YARARLANDIM TEŞEKKÜR EDERİM.
  3. R. Hilmi Göktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71538
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Canören Osgb
    Teşekkür ederiz.
  4. Kaya Bayram İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    61416
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    emeğinize sağlık teşekkürler
  5. Şule Demirok İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23536
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    BGN
    Calısma cok güzel ve faydalı, paylasım icin tesekkürler.
  6. HGamze Özçelilk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50643
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  7. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    ELİNİZE SAĞLIK,TEŞEKKÜRLER.
  8. TANSU BALIK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Süper çalışmalar, emeğinize sağlık...
  9. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  10. Burçin BEŞİKCİ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83625
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  11. mustafa haydar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    66549
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mahmut Bey,
    BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 'in
    "MADDE 126- (1) Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan
    konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum
    ekipleri oluşturulur.
    a) Söndürme ekibi,
    b) Kurtarma ekibi,
    c) Koruma ekibi,
    ç) İlk yardım ekibi."
    belirttiği gibi 50 kişiden fazla çalışanı olan işletmelerde bu ekip kurulması gereklidir. Sorunuza gelirsek
    50 kişinin altında olan Çok Tehlikeli, Tehlikeli ve Az Tehlikeli işletmelerde ise
    ;

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK 'in
    "MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir."

belirttiği gibi sadece Destek elemanı Yeterlidir. Destek Elemanı ( İlkyardım ve Yangın Konularında İlgili Eğitim Kurumlarında eğitim alması gerekmektedir.)
  12. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler.. :)
  13. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Yangın konusunda ilgili eğitim kurumlarından eğitim alması gerektiği nerede belirtilmiş ?
  14. Ş.Soner Mutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48558
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çok teşekkürler.
  15. Hande Öztemel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    Ben 800 çalışanı olan tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde çalışıyorum. Oluşturmam gereken acil durum ekiplerinin konu başlıkları hakkında sıkıntıya düştüm. Yönetmelik şöyle diyor;

tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.
    Ben buradan a ve b şıkları için olmak üzere 20'şer kişiden olmak üzere iki grup oluşturulacağını anlıyorum.
    Eğitimlerde ise söndürme, kurtarma, koruma, ilkyardım, teknik koruma, haberleşme ekipleri diye bahsediyoruz. Çelişki oluyor tabi.
    Acaba bana 800 kişide oluşturmam gereken ekiplerin konu başlıkları ve sayıları hakkında net bilgi verir misiniz?
  16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Dediğiniz doğrudur 40 kişiye 1 arama,kurtarma ve tahliye ekibi üyesi yine 40 kişiye 1 kişi yangınla mücadele ekibi üyesi ayrıca ilkyardım yönetmeliğine göre 15 kişiye 1 kişi ilkyardım ekibi üyesi atamanız gerekiyor.
    Eğitimlerde anlatmanız gereken 3 ekip bulunuyor;
    a-) Yangınla Mücadele ekibi
    b-) Arama, Kurtarma ve Tahliye Ekibi
    c-) İlkyardım Ekibi
    Tehlikeli sınıfta yer alan 800 kişilik firma için ;
    Yangınla Mücadele Ekibine 20 kişi
    Arama, Kurtarma ve Tahliye Ekibine 20 kişi
    İlkyardım Ekibine 54 kişi
  17. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar en son bir şantiyemizde müfettiş denetiminden geçtik...acil durum planlarını özgün istiyorlar çünkü artıkhepsi kopya yapıştır yöntemiyle yapılıyor diyorlar...mesela beton yıkılması patlaması vs acil eylem planı ve şematik çizimleri...yük asansörü düşmesi acil eylem planı ve şematik çizimleri...spiral taş patlaması .... şeklinde istiyorlar...bilgilerinize...
  18. kayakaan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    133996
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    emeğinize sağlık