1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum faaliyetlerinde (prosüdüründe) olması gerekenler

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Acil durum: İşyerinin tamamında veya bir kısmında meydana gelebilecek yangın, patlama, tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanan yayılım, doğal afet gibi acil müdahale, mücadele, ilkyardım veya tahliye gerektiren olayları,

b) Acil durum planı: İşyerlerinde meydana gelebilecek acil durumlarda yapılacak iş ve işlemler dahil bilgilerin ve uygulamaya yönelik eylemlerin yer aldığı planı,

c) Güvenli yer: Acil durumların olumsuz sonuçlarından çalışanların etkilenmeyeceği mesafede veya korunakta belirlenmiş yeri,ifade eder.

Acil Durum Faaliyetleri ve İSG profesyonellerinin yapması gereken çalışmalar;

1-Dökümantasyon Hazırlanmalı,
    2-Acil Durumlar Belirlenmeli,
    3-Acil Durum Planları Hazırlamalı,
    4-Acil durumlarda Tehlikeler ve Alınması gerekli Tedbirler Belirlenmeli,
    5-Acil Durum Talimatları,Görev Tanımları Hazırlamalı,
    6-Acil Durum Vaziyet Planı(Kroki) Hazırlanmalı,
    7-Acil Durum Toplanma alanı belirlenmeli,
    8-Acil Durum Ekipleri ve Atamaları yapılmalı,
    9-Acil Durum Ekiplerinin Eğitimleri verilmeli,
    10-Acil Durum Tatbikatları Yapmalı ve Senaryoları Raporları Hazırlanmalı,

Bir işletmeye Acil durum prosüdürü uygulacağı zaman yukarda 10 ana madde başlığında çalışmalar yapılmalıdır.Yani bu 10 adet dosya çalışması demek.Ben Yukardaki 10 maddeyi yönetmelikler ışığında tek tek neler yapılması gerektiği hususunu detaylı anlatacam sonra.

kolay gelsin.

Ekli Dosyalar:

2. ezgi_ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba acil durum ekipleri belirlenirken atanacak üyelere eğitim verilmeli diye geçiyor yönetmelikte bunun belli bir çalışan sayısı sınırı var mı ve sadece risk analizi yaptığı yerlere bu eğitimi isg uzmanı mı vermeli ?
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    "Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp" diyerek sorumu soruyorum.

Bize kursta acil eylem planı diye bir şey öğretmediler. (Öğretiyselerde ben yoktum.)

Bu planı hangi işyerleri için hazırlamak zorunlu? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İSG kanunu kapsayan heryere...
  5. cetintatar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Acil eylem planı hazırladığımız firmanın krokisi elimizde yoksa raporun içine vaziyet planı eklenmelidir diye yazsak uygun olur mu?
  6. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bir örnek olabilir acil çıkşlar ve yerleşim planı için

Ekli Dosyalar:

7. ibrahim kol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bu başlık altında bence bu maddeyi refere etmek daha mantıklı.

MADDE 12 – (1) Acil durum planı asgarî aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde dokümante edilir:
    a) İşyerinin unvanı, adresi ve işverenin adı.
    b) Hazırlayanların adı, soyadı ve unvanı.
    c) Hazırlandığı tarih ve geçerlilik tarihi.
    ç) Belirlenen acil durumlar.
    d) Alınan önleyici ve sınırlandırıcı tedbirler.
    e) Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri.
    f) Aşağıdaki unsurları içeren işyerini veya işyerinin bölümlerini gösteren kroki:
    1) Yangın söndürme amaçlı kullanılacaklar da dâhil olmak üzere acil durum ekipmanlarının bulunduğu yerler.
    2) İlkyardım malzemelerinin bulunduğu yerler.
    3) Kaçış yolları, toplanma yerleri ve bulunması halinde uyarı sistemlerinin de yer aldığı tahliye planı.
    4) Görevlendirilen çalışanların ve varsa yedeklerinin adı, soyadı, unvanı, sorumluluk alanı ve iletişim bilgileri.
    5) İlk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında işyeri dışındaki kuruluşların irtibat numaraları.
    (2) Acil durum planının sayfaları numaralandırılarak; hazırlayan kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve söz konusu plan, acil durumla mücadele edecek ekiplerin kolayca ulaşabileceği şekilde işyerinde saklanır.

(3) Acil durum planı kapsamında hazırlanan kroki bina içinde kolayca görülebilecek yerlerde asılı olarak bulundurulur.

Burada benim bir sorum var. Bazı işyerleri isim vermek yerine görev pozisyon yazıyor.(1) - f) - 4) maddesinde yer alan hususa göre isim soyisim belirtmek zorunlu mudur sizce? Zira işyerleri isim yerine Şantiye şefi, elektrik departmanı şefi, hse şefi vs. yazılmasından yana...
  8. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99674
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lokman Hekim OSGB
    Merhabalar,

Benim bir sorum olacak. Acil durumlarda bulundurulması gereken ekipmanlar hakkında mevzuatta herhangi bir bilgi yok ya da benim gözümden kaçmış olmalı. Şirketimin ISO'ya uygunluk çerçevesinde bulundurduğu ekipman haricinde bulundurmam gereken herhangi bir ekipman yoktur diye düşünüyorum. Ancak sadece düşünüyorum.

Bunun hakkında bilgisi olan arkadaşlardan ricam bu bilgilerin mevzuatta yeri olup olmadığı ve bu bilgilere nereden ulaşabileceğim.

Teşekkürler.
  9. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Zaten sizde yönetmelikte belirtmişsiniz 4. madde, zorunlu.
    Belki firmalar kendileri için bir çıkış yolu gibi düşündükleri için isim değil pozisyonu tercih ediyorlar. Çünkü isimler değişir, bugün biri çalışır 5 ay sonra başkası işe girer. Böyle durumda acil eylem planı veya risk analizinin yenilenmesi gerekmekte. Yeni ücret , yeni zahmet bundan kaçınmak içindir diye düşünüyorum.
  10. cetintatar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    n.asma teşekkür ederim.
  11. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yönetmeliği okudum tekrar soru ile ilgi
    Anladığım kadarıyla; yeterli sayıda telefon, radyo, iletişim aracı,
    *Yangın mücadele ekipmanları
    *kkd'ler
    *ilk yardım malzemeleri
    *belki sedye vs. diye düşündüm
  12. ibrahim kol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bir draft acil durum planından kopyaladım bu kadarını hazırlayan çok az tesis vardır bence...

MALZEME
    Miktar
    MALZEME
    Miktar
    Telsiz
    Min. 6 adet
    Topuklu levye, 1,5 m uzunluğunda
    4 adet
    Temiz Hava Solunum Cihazı
    4 Takım
    Kürek
    4 adet
    ABEK Filtreli Gaz Maskesi
    4 adet
    Emniyet Kemeri
    4 adet
    Yangına Yaklaşma Elbisesi
    8 adet
    İlk Yardım Mazleme Çantası
    2 Takım
    Taşınabilir Yangın Söndürme Cihazı
    4 adet 6 kg KKT, ABC
    Elektrikçi Çantası
    1 adet
    Acil Durum Jeneratörü
    1 adet min. 15 Kwa
    Toz Maskesi
    Yeter sayıda
    Kırıcı ve Delici Matkap
    1 Adet (Obsiyonel)
    Kurtarma Bareti
    Yeter sayıda
    Hidrolik Enkaz Destek Seti
    1 Set ( Obsiyonel)
    Kurtarma Tulumu
    Yeter sayıda
    Tahkimat Takozları
    1 Set ( Obsiyonel)
    Kurtarma Eldiveni
    Yeter sayıda
    11 mm Statik Halat
    100 metre (Obsiyonel)
    Vakum Sedye
    1 adet
    9mm Statik Halat
    50 metre (Obsiyonel)
    Basket Sedye
    1 adet
    Karabina
    20 adet
    El Feneri
    10 adet
    Seyyar Elektrik ve Aydınlatma Kablosu
    100 m
    Kum Torbası
    Yeter sayıda
    Balyoz
    4 adet
    Absorban (Emici) Malzeme
    Yeter sayıda
    Balta
    2 adet
    Kimyasal Sızıntı Bariyerleri
    Yeter Sayıda
    İtfaiye Kancası
    4 adet
  13. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99674
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lokman Hekim OSGB

Sedye, tekerlekli sandalye, maskeler, ilk yardım malzemeleri, yangın söndürme cihazları vb. birçok ekipman ve malzememiz bulunmakta ISO sağ olsun. Maddeler halinde şunlar olmalıdır şeklinde net bir bilgiye rastlamadığınız anlamını çıkarıyorum.
    Desteğiniz için teşekkürler :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Ekim 2013 ---

Bunlar mevzuatta yer alıyor mu? Bir fikriniz var mı?
    Bu acil eylem planı çok tehlikeli bir iş yerine ait diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten kapsamı çok geniş tutmuşlar.
    Teşekkürler :)
  14. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet maddeler halinde herhangi bir yönetmelikte geçmiyor fakat binaların yangından korunması tahliyesi, özürlüler ile ilgili yönetmelik ve 6331 sayılı kanunun 10-11-12. maddelerinde yönlendirme var. Ucu açık yukarıda ibrahim beyin belirttiği gibi de olabilir
  15. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99674
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lokman Hekim OSGB

Teşekkürler. :)
  16. ibrahim kol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ne OHSAS, ne BS, ne ISO, ne 6331 böyle bir sınırlama yapmıyor müsterih olun :). Yalnızca atıflar var kurtarma ekipmanı diye zira her iş yerinde farklı acil durumlar var ve onların kurtarma ekipmanı farklı. Sorgulandığını da görmedim ama ambar da günlük kullanımdan kaldırılmış bir takım kazma, kürek, yangın tüpü, el feneri, ppe v.s. bulundurulması, klinikte de ilk yardım ekipmanı sedye bulundurulması zaten bunlara cevaptır...
  17. Hatice Oncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kroki için bell, sayıda çalışan yada m2 varmı ? bu krokı her işyeri için yapılmalımıdır ?
    teşekkürler
  18. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    f) Aşağıdaki unsurları içeren işyerini veya işyerinin bölümlerini gösteren kroki:
    1) Yangın söndürme amaçlı kullanılacaklar da dâhil olmak üzere acil durum ekipmanlarının bulunduğu yerler.
    2) İlkyardım malzemelerinin bulunduğu yerler.
    3) Kaçış yolları, toplanma yerleri ve bulunması halinde uyarı sistemlerinin de yer aldığı tahliye planı.
    4) Görevlendirilen çalışanların ve varsa yedeklerinin adı, soyadı, unvanı, sorumluluk alanı ve iletişim bilgileri.
    5) İlk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında işyeri dışındaki kuruluşların irtibat numaraları
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Kasım 2013 ---
    Personel sayısı bir kişi olan yerdede yapmanız gerekli, her iş yeri için gerekli evet. Yönetmelikte de yukarıda belirttiğim gibi geçmekte

Ekli Dosyalar:

19. Hatice Oncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bana belli bir m2 ye kadar gerekmiyor denilmişti ama kaynağını bulamadım bu m2 nin geçtiği yeri . bilen varsa paylaşırsa menun olurum.teşekkürler
  20. SEZEN SEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,

Acil durumlar hakkında yönetmelikte bahsedilmemesine rağmen depreme karşı firmaların belli noktalarında, raf omru uzun sureli (buskivi/konserve ,pet şişede su gibi ..) gıdalar yerleştirilmesi konusunda görüşünüzü alabilirimiyim.

teşekkürler,