1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum kaçış planı -17-

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 8 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  -17- ACİL DURUM KAÇIŞ PLANI
  Sahada çalışmakta olan bütün iş grupları acil durumlarda nasıl davranmaları ve ne yapmaları konusunda bilgilendirilmelidirler. Bu bilgilendirmeler vardiya başlamadan önce yapılan saha toplantıları sırasında formenler ya da kısım şefleri tarafından yetkili işçilere aktarılmalıdır. İş gruplarına yeni katılımların olduğu durumlarda bu toplantılar mutlaka iş öncesinde yapılmalıdır. Ayrıca çalışanlar da acil durumlarda ne yapmaları gerektiğini bilmekle yükümlüdürler. Dolayısıyla işe başlamadan önce, gerektiğinde sorup öğreneceklerdir.

  Acil durum sireni çaldığında ya da telsiz anonsu ile acil durum haberi alındığında yapılması gerekenler:

  1. Elektrikli aletlerin enerji bağlantıları kesilir, asılı halde yük varsa emniyetli bir yere indirilir, takılmaya müsait aletler yürüyüş yolları üzerinden kaldırılır.
  2. Panik yapmadan, koşmadan ve seri adımlarla daha önce belirlenmiş en yakın Acil Durum Toplanma Alanına gidilir.
  3. Toplanma alanlarında aşırı yığılmalar olduğunda, olası izdihamı önlemek için panik yapılmamalıdır.
  4. Toplanma alanına gelindiğinde formenleriniz ya da acil durum görevlilerinin emirleri doğrultusunda, daha önce belirlenen yerlerde ekip başları ya da formenlerinizin arkasında 10’arlı tek sıralara geçilir. Sıranın en önündeki kişi kendi sırasından sorumludur. Sorulduğunda sayıyı yetkili kişilere bildirecektir.
  5. Toplanma alanlarında bir süre beklemek gerekebilir, bu süre içerisinde, tehlike geçene kadar, oluşturulan sıralar bozulmadan, sessiz ve sakin bir şekilde bekleme sürdürülür.
  6. Tehlike geçtiğinde, yetkili kişi tarafından, tehlikenin geçtiği ve iş alanına giriş izni verilir. Bu emri duymadan hiç kimse çalışma alanlarına girmeyecek ve toplanma alanından ayrılmayacaktır.
  7. Toplanma alanlarından çalışma alanlarına dönülürken, yine sakin bir şekilde, tek sıralar halinde, kapı önlerinde yığılma yapmadan ve koşmadan geçilecektir.

  Ekli Dosyalar: