1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum planlama ve hazırlık prosedürü

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1. TANIMLAR

KAZA: Ölüme, hastalığa, yaralanmaya, hasara veya diğer kayıplara sebebiyet veren istenmeyen olay.

YANGIN : Katı, sıvı veya gaz halindeki yanıcı maddelerin ısı alarak kontrol dışı yanmasıdır.

DEPREM : Fay üzerinde biriken biçim değiştirme enerjisinin aniden boşalması sonucu meydana gelen yer değiştirme hareketleridir.

SIZINTI – DÖKÜLME: İnsan sağlığına ve çevreye doğrudan veya dolaylı bir şekilde zarar verebilecek olan zararlı maddelerin bir kaptan sızarak veya dökülerek boşalmasıdır.

İLK YARDIM: Herhangi bir nedenle tehlikeli duruma girmiş olan, hastalanan veya kazaya uğrayan bir kişiye durumunun daha kötüye gitmesini önlemek üzere olay yerinde yapılan tıbbi olmayan geçici müdahaledir.

SABOTAJ: Harp sanayi dahil, sınai, ticari, zirai, üretim tesislerinin, araçlarının ve ürünlerinin enerji üretim ve ulaştırma tesislerinin, her türlü ulaştırma ve haberleşme sistem ve araçlarının, milli ekonomiye, milli kültüre, sağlık tesislerinin, eğitim tesislerinin, her türlü faaliyeti gerçekleştiren özel sektör fabrika, tesis işyerlerinin geçici bir süre için faaliyet dışı kalmasını sağlamak amacı ile tahribine yönelik saldırgan bir yıkıcı faaliyet şekline denir.

1. ACİL DURUM EKİPLERİ

Acil durum ekipleri söndürme, kurtarma, koruma-haberleşme ve ilk yardım başta olmak üzere enerji kaynakları müdahale ekibi ve ulaştırma ekiplerinden oluşturulmuştur.

Söndürme ve Kurtarma ekipleri en az 3 (üç),
    İlk yardım ve Koruma ekipleri en az 2 (iki) kişiden oluşmalıdır.

İşletmede meydana gelebilecek iş kazası, yangın, deprem, sızıntı - dökülme ve sabotaj olaylarına müdahale edecek ekipler yukarıda belirtilen özellikleri taşımak şartıyla, aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi oluşturulacaktır.

Ekli Dosyalar:

2. Nuray İSGforum Üyesi

Erkan bey , eksik olmayın , sizden aldığım sağlık ve güvenlik planını uygulamaya koydum, bu prosedür çok iyi ,
  3. deniz yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KARADENİZ TEZ LTD ŞTİ
    Teşekkürler..Çok faydalı paylaşım....
  4. Serdar GÜREL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Teşekkürler...