1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum planları ve ekiplerin kurulması

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Eray ÖZER tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118415
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. Tic. A.Ş.
    50 kişinin altında ve az tehlikeli bir işletmede acil durum planı yaparken ekip oluşturmak zorunlu mudur? İlk yardım ekibinde illaki ilk yardım sertifikası olan biri olmalı mıdır?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Alayına evet...
  3. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    İlkyardımcı bulundurma yükümlülüğü 2012 yılının sonuna kadar 4857 sayılı Kanun ve İlkyardım Yönetmeliği kapsamında ele alınırken 20/06/2012 tarihinde onaylanarak yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla daha fazla önem kazanmıştır. Malesef halen birçok kurum ya da kuruluş ilkyardımcı bulundurma şartını (istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere) İlkyardım Yönetmeliği'nin maddelerine göre yorumluyorlar.
    Oysa 6331 sayılı Kanun gereği, tehlike sınıfı ne olursa olsun, çalışan sayısı kaç olursa olsun, İLKYARDIMCI bulundurmak, 01.01.2013 tarihi itibariyle zorunlu hale getirilmiştir
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çalısan sayısının,çok tehlikelide %20,az tehlikelide %10
  5. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118415
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çok teşekkürler...
  6. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    zaten mantık olarak da düşününce ilkyardım sertifikası olmayan ilkyardım yapamaz yasal sorumluluğunu nasıl üzerine alacak sonra Aydın Menderes gibi felç kalır ilkyardım yapılan insanlar
  7. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118415
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Peki iş yerinde ilk yardım eğitimini iş güvenliği uzmanı verebilir mi? Yoksa onun içinde sertifikaya mı ihtiyaç var?
  8. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

sağlık bakanlığı onaylı şirketlerden ya da tabip odasından alınacak 16 saat süreli sınavlı eğitim ile
  9. cxkare İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6331 sayılı kanunun hangi maddesine dayandırıyorsunuz bunu ben okudum destek personelinin haklarını ve görevlerini tanımlayan birkaç kelime var sadece bulundurma zorunluluğundan bahsetmiyor.(Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi)
    madde 30d de belirtildiği üzeri acil durum planları ve ilkyardım ve benzeri konulardaki görevlendirilecek kişilerle ilgili durumlar yönetmelikle tanımlanacak. tabi ozmana kadar ilk yardım yönetmeliğine göre hareket etcez.
    bakanlık madde 30 da belirtilen konuları yönetmeliklerle tanımlamadıkça böyle kafa karışıklıkları sürecek.

arkadaşlar yanlış anlattıysam düzeltin.
  10. drserkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    ilk yardımcı yetiştirmeniz için ya bir eğitim kurumuna basvurmalısınız yada sağlık bakanlıgı tarafından ilk yardım eğitici sertifikasına sahip bir HEKİM den hizmet almanız gerekir... ayrıca az tehlikeli işlerde calısan sayısının %10 u kadar, diğer gruplarda ise calısan sayısının %20 si kadar ilk yardımcı bulundurmanız gerekir...
  11. isguzmani İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ağır ve tehlikeli işlerde %10, az tehlikelide %5
  12. Aslinc İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dolayısıyla 70 kişinin çalıştığı bir tıp merkezinde( tehlikeli sınıf ) kaç tane sertifikalı ilk yardım eğitimi almış kişi bulundurulmalıdır? %20 si kadar mı ? % 10 u kadar mı ?
  13. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Aslı Hanım,

Bknz. ilk yardım yönetmeliği
  14. cnr912 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba benim merak ettiğim işverenime bağlı az tehlikeli ve tehlikeli isyerleri var ayrıca işyerimizde kısmi süreli çalışan işyeri hekimimiz de var hekimize ilkyardımcı sertifikası aldırsak ve bu eğitimi verse bu geçerlimidir yoksa ilkyardım eğitim merkezinden almak zorundamıyız ayrıca aynı sorum yangın eğitimi içinde geçerli kendim yangın eğitimci sertifikası alsam verdiğim eğitim geçerli mi yoksa itfaiye ya da yine bir kuruluşdan mı almak zorundayız
  15. melikenisa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ''az tehlikeli işlerde calısan sayısının %10 u kadar, diğer gruplarda ise calısan sayısının %20 si kadar ilk yardımcı bulundurmanız gerekir...'' diyen değerli uzman arkadaşlarım bu bilgiyi nerden edindiğinizi de yazabilir misiniz acaba çünkü ilkyardım yönetmeliğine göre ağır ve tehlikeli işlerde % 10 , az tehlikelilerde ise % 5 diye geçmekte. Aydınlatırsanız çok sevinirim kafam çok karıştı .
  16. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    öncelikle yeni düzenlemelere göre söylüyorum

Ağır ve tehlikeli işler ibaresi kaldırılmıştır yerine tehlike sınıfları gelmiştir

Çok tehlikeli ve Tehlikeli sınıflarda 10 kişiden 1'i (%10)
    Az tehlikeli sınıflarda 20 kişiden 1'i (%5)
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tehlikeli ve çok tehlikeli yerler için çalışan Sayısının 10 kişide 1 kişi,Az tehlikeli yerler içinde çalışan sayısının 20 kiside 1 kişi olacak şekilde ilkyardım sertifikalı olma mecburiyeti var..bende yanlış yazmışım yukarda kafa karışıklığı normal bu durumda.

İlk yardımcı ve zorunlu ilk yardımcı istihdamı
    Madde 16 — (Değ: 18.03.2004 -25406 R G ) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az ‘’ Temel İlk yardım Eğitimi ‘’ sertifikası almış ilk yardımcının bulundurulması zorunludur.

İlkyardım Yönetmeliği (İlgili Konu)

Kaynak:Isgnet | mevzuat kütüphanesi
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
    MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
    (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
    (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
    (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.
    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

İşyerlerinde Acil durum hakkında yönetmelik

Ekli Dosyalar:

19. melikenisa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim arkadaşlar , öyleyse ilkyardım yönetmeliğinde geçen ağır ve tehlikeli işler ibaresi dışında bulunması gereken ilkyardımcı yüzdesi geçerlidir. Yangın eğitimi alacak personelin çalışan sayısına göre yüzdesini de ''işyerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelik taslağında'' görebildim sadece, binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte ekiplerde olması gereken asgari sayıdan bahsedilmektedir. Yangın eğitimi alacak personel içinde ilkyardım da olduğu gibi az tehlikeli de % 5 , tehlikeli ve çok tehlikeli de % 10 oranı geçerli midir??
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yangın ve kurtarma ekibi en az 3 kişiden diğerleri 2 kişiden oluşur..