1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum planları ve ekiplerin kurulması

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Eray ÖZER tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

  1. T.Ulus İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Tehlikeli sınıfın yeni ilkyardım yönetmeliğine göre hesaplanmış hali aşağıdadır:

    Tehlikeli 1-15 kişi : 3 kişi - 1 Arama, kurtarma, tahliye + 1 Yangınla mücadele + 1 ilkyardım
    Tehlikeli 16-30 kişi: 4 kişi - 1 Arama, kurtarma, tahliye + 1 Yangınla mücadele + 2 ilkyardım
    Tehlikeli 31-40 kişi: 5 kişi - 1 Arama, kurtarma, tahliye + 1 Yangınla mücadele + 3 ilkyardım
    Tehlikeli 41-45 kişi: 7 kişi - 2 Arama, kurtarma, tahliye + 2 Yangınla mücadele + 3 ilkyardım
    Tehlikeli 46-50 kişi: 8 kişi - 2 Arama, kurtarma, tahliye + 2 Yangınla mücadele + 4 ilkyardım
    Tehlikeli 51-60 kişi: 12 kişi - 3 Söndürme + 3 Kurtarma + 2 Koruma + 4 ilkyardım
  2. bencaglayan İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  3. Eralp Kuyucu İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    2239
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    TepeİSG
    Arkadaşlar;
    1 çalışanı olan tehlikeli sınıfta bir işyerinde ilkyardımcı sertifikalı eleman olmalı mı?
  4. menot İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İlkyardım Yönetmeliğinin[1] 19. maddesine göre; tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı bulundurulması zorunludur. Dolayısıyla tehlikeli sınıftaki bir işyerinde 1 çalışan da olsa 15 çalışan da olsa işyerinde 1 ilkyardımcı sertifikalı çalışan olmak zorundadır.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    [1]İLKYARDIM YÖNETMELİĞİ(Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 29.07.2015 / 29429), http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.20992&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch , (Erişim: 14 Aralık 2017)
  5. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    az tehlikeli sınıfta ilk yardım görevini üstlenecek bir kişi olmalı. Ancak belgeli ve eğitimli olması ile ilgili zorunluluk yok. (20 çalışana kadar) Gösterilen sunumda yusuf Bey'e gösterdiğinin uygun olmadığını söyledim ve cevap olarak sağlık bakanlığının yanlış yazdığını söyledi bende düzeltin o halde dedim. O o kadar kolay değil dedi.

    Yönetmeliğe göre zorunluluk yok kısacası. Her bakanlık farklı söylemleri çok sıkıyor.
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ilkyardım sertifikası olmayan bir kişinin, bir hastaya/yaralıya yapacağı müdahale suç unsuru olarak değerlendirilebilmekte....

    tam tersine,

    ilkyardım sertifikası olan bir kişinin, bir hastaya/yaralıya müdahale etmemesi ve bunun diğer şahıslar tarafından bilinmesi ve şikayetçi olması gibi durumlar da, aynı oranda suç unsuru olarak değerlendirilebilmektedir.
  7. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    ilkyardım sadece hastaya müdahale ile sınırlı değildir. Sedye taşıyan, vb. işleri yapanlar da aynı ekipte olabilir. bunlarında belge zorunluluğu aranmaz.

    Ayrıca suç unsuru olur demişsiniz bunun bana kanun ya da yönetmelikte yapamaz diye bir ifade varsa paylaşırsanız sevinirim. İlk yardımcı belgesi olsa da yanlış bir uygulama yaparsanız yine sorumlusunuz:)
  8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Serkan bey,

    ilkyardım bir hastalık veya kaza durumunda hastanın veya yaralının Sağlık durumunun daha kötüye gitmesini engellemek ve yasam kalitesini üst seviyede tutmak için yapılan ilaçsız girişimlerdir. ve hasta taşıma teknikleri de ilkyardım eğitiminin konuları içerisinde, lakin
    sedye taşımak bu kapsama girer mi derseniz, hastanın o sedyeye nasıl yatırılacağı, taşıma yönü, mesela merdivenden aşağı inişte sedyenin yönü vb gibi kriterleri bilmesi ve diğer personelleri bu şekilde yönlendirmesi açısından illa ki bir sertifikalı personel olmalı. arama/kurtarma ve tahliye ekibi de bu noktada destek sağlayan bir ekiptir. ben eğitimlerimi ve ekip seçimini bu kapsamda yapmaya çalışıyorum.

    belgesi olduğu halde yanlış bir uygulama yapmak sorumluluk arz ettiği gibi belgesi olmayanın da müdahalesi sorumluluk arz eder herhalde, :)

    Resmi Gazete Tarihi: 18.06.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28681
    İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
    MADDE 11 –
    (2) İşveren, ilkyardım konusunda 29.07.2015 Resmi Gazete Sayısı: 29429 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

    Resmi Gazete Tarihi: 29.07.2015 Resmi Gazete Sayısı: 29429
    İLKYARDIM YÖNETMELİĞİ
    MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
    e) İlkyardımcı: İlkyardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle ilaçsız uygulamaları yapan ilkyardım eğitimi alarak ilkyardımcı belgesi almış kişiyi,
  9. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Dediğiniz şeyler genel geçer bilinen gerçekler. Ancak ilk yardımcı belgesi olmayan kişilerin müdahale yetkisi yoktur, vb. bir ifade yer almamaktadır. İlk yardımcı belgesi aldırmamızın sebebi müdahele de sorun olur diye değil sadece yasal zorunluluk olduğu içindir.
    Çünkü;
    3 yılda bir yenileme eğitimi almanın, 3 yılda hiç müdahale yapmamış kişinin bana gelip ilk yardım uygulaması çok doğru değil. Sınavdan sonra her şey unutuluyor ne yazık ki.

    Benim kanaatim bu yönde umarım alt yapısı ve sistem düzelir:)
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ilk yardım görevini üstlenecek kişinin belgeli ve eğitimli olması ile ilgili zorunluluk yok, sözünüze istinaden yönetmelik maddesini belirtmiştim. ayrıca kanun bu işi yapacak kişiyi belirtmiş iken, diğer kişilerin müdahale yetkisi yok diye bir cümle eklememesi de kanun ve yönetmeliklerin kişi ve kurumlar tarafından yorumlanmasında bizi sürümcemeye düşürüyor. illa da bu ifadeyi aramaktansa

    fazla yoruma girmeden belge varsa yetkili, yoksa yetkisiz diye ayırt etmek bana daha mantıklı geliyor.

    ilkyardımcı eğitiminin ve sertifikasının personele aldırılma işini zorunluluğun da ötesinde sorumluluk olarak, personele benimsetebilirsek daha bi güzel olur. çünkü işyerini de geçtim evinde o minnacık yavrusuna bi zarar geldiğinde nasıl davranacağını bilmemek ve sağa sola koşuştururken kayıp giden zamanı düşünmek kadar acı bir durum yok.
  11. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Acil durum planında revize etmem gereken bazı durumlar oluyor. Her seferinde bu yönetmeliklerle boğuşuyorum. Açık ve net olduğu iddia edilen yönetmeliklerimiz bence hiç de açık ve net değil.
    İlkyardımcının özel eğitimli sertifikalı olmasında hemfikiriz. Benim tereddüte düştüğüm konu yangın söndürme ekibi.
    Yönetmelik Madde 11 (1) de diyor ki; ......her biri UYGUN DONANIMA SAHİP VE ÖZEL EĞİTİMLİ EN AZ BİRERE ÇALIŞAN.....
    Uygun donanıma sahip ve özel eğitimli kime göre neye göre. Bana göre benim verdiğim İş güvenliği eğitimlerindeki yangın ve yangın ile mücadele eğitimleri yeterli.
    Bir de Madde 15 (3) diyor ki ............bu eğitimlerin İSG UZMANI VEYA HEKİM TARAFINDAN VERİLMESİ HALİNDE, BU DURUM İŞVEREN İLE EĞİTİM VERENLERCE İMZALANARAK BELGELENİR...
    Ancak bir denetim olduğunda (bunu kendim yaşadım) yangın söndürme ekibinin özel sertifikalı olması, bu eğitiminde bir yangın eğitici tarafından verilmesi gerektiğini söylüyorlar. Hatta bu yangın eğiticisinin sertifika numarasını sorgulayanını bile gördüm.
    Doğru düzgün yazsalar oraya bu ekibin bu kişilerce eğitim alması ve sertifikalandırılması gerekir diye daha net anlaşılacak.
    Ben bu sıkıntıyı bir çok denetim geçirdim bakanlıktan hepsinde yaşıyorum. Denetçiler kendilerine göre yorumluyorlar, ben kendime göre yorumluyorum ve bu konuda tartışıyoruz. Bu durumlar çok sıkıntı gerçekten.