1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum planları ve ekiplerin kurulması

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Eray ÖZER tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    yeni yönetmelikte yer alan destek elemanları bu acil durum ekiplerine artı olarak seçilecektir, değil mi?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Taner Acil durum planını yakında anlatacam ve dökümantasyonla örnek olarak beslicem..hala çalışmam bitmedi ama genel olarak;

1-risk değerlendirmesinde olduğu gibi dökümantasyon hazırlanmalı,
    2-Acil durumlar talimat haline getirilmeli,
    3-4 adet ekip var ekipler kurulmalı(bu ekiplerede destek elemanı istiyor yönetmelik)
    4-Acil durum telefon ve planları hazırlanacak
    5-Yılda 1 kez;
    • Söndürme ve kurtarma tatbikatı,
    • İlkyardım tatbikatı,
    • Acil durum Kaçış tatbikatları yapılacak.
    6-Acil durum ekipleri, dışarıdan yada özel işi bilenler tarafında gerekirse destek alınarak eğitim verilmesini istiyor.
    7-Acil toplanma alanın belirlenmesinden bahsediliyor,
    8-Acil durumları gerekli şartlara göre belirlenmesi gerektiğinden bahsediyor...vel hasılı risk değerlendirmesi ile kafa kafaya önemli kıldı bu işi yönetmelik o yüzden düşük fiyatlar vererek kendinizi heder etmeyin derim.iş risk analizi kadar zor.
    9-Çok tehlikeli yerlerde 30 kişi üzeri,tehlikeli işyerleri için 40 kişi ve üzeri,Az tehlikeli işyerleri için 50 kişi ve üzerinde bu ekipler kurulmalı diyor..
    10-10 kişi ve altında tüm ekipler için 1 kişi yeterlidir diyor..
    Erkan DÜNDAR

Git:http://www.isgforum.net/threads/risk-analizi-ve-acil-eylem-planı.5019/
  3. melikenisa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet asgari olarak bu değerler mevcut Erkan Bey ancak çalışan sayısının % kaçı kadar yangın eğitimi almış personel bulunmalı az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan firmalarda sorusuna yalnızca taslaktan cevap alabildim ben , gözden kaçırdığım bir durum mu söz konusu acaba. İtfaiyeden az tehlikeli sınıf kategorisine giren bir firmaya gelen kişi, 30 kişinin yangın eğitimi alması gerektiğini söylemiş (çalışan sayısı 150) yani % 20 lik dilime tekabül etmekte, bu ibareyede herhangi bir yönetmelikte rastlamadım açıkcası.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bak ekiplere özel eğitim verilmeli bu ayrı..yangın eğitimini biz alayına veririz ve tatbikatlar yaptırırız..
  5. melikenisa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bahsettiğim firmada sivil savunma kökenli bir hocamız yangın eğitimini ve söndürme tatbikatını 18 kişiye yaptırdı bu 18 kişi söndürme, kurtarma ve koruma ekiplerini içermektedir. Ancak itfaiyeden gelen kişi 18 kişinin yeterli olmadığını 30 kişi olması gerektiğini söylemiş, söylediğini destekler bir yönetmelik bulamadım açıkcası. İş güvenlik uzmanının acil durum ekiplerine verdiği eğitimden bahsetmiyorum, yangım eğitimi eğitimci belgesi olan sivil savunma kökenli hocamızın verdiği yangın eğitiminden bahsediyorum, teşekkürler şimdiden .
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ne bahsettiğiniz mesele değil..Ben uzman olarak 6331 Nolu kanun,iş kanunu,Binaların yangın korunma yönetmeliği,Tüzükler,İşyerlerinin acil durumları hakkında yönetmeliği vb. yasal gerekleriden yola çıkarak işverene hizmet veririm.İtfaiye gelir söndürür, işyerlerinde ilk müdahale önemlidir sen bunun için çalış yangın dedektörleri taktır,yangın tüpleri aldır ve kullandır,Yangın dolapları ve tesisatı yaptır,acil durum ekipleri kur ve işte o zaman itfiaiyeden destek al..peki bunları niye anlattım bizim işimiz önlemek iş 110 luk duruma gelmeden yasal mevzuat çerçevesinde proaktif çalışmalar yapmaktır.peki canımın içi itfaiye ne yapar reaktif hareket eder iş işten geçtikten sonra facia çevre atlamadan gelir södürür..ha bide çalıştığın işyerlerine Acil durum telefon listesi levhası astır ve eğitim düzenle çünkü çoğu itfaiyeden bi haber..

Saygılar Melike hanım,ben sizi anlıyorum ama siz hala hocalarınızda aklınız...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Haziran 2013 ---
    yani yasal mevzuat çerçevesinde yılda 1 kez tatbikat yap,ekipler kur,acil durumları belirle eğitim ver ey uzman kardeşim der devlet.der ki mesele itfaiyeye kalmasın..itfaiyeci kardeşlerimin mevzuatı ve çalışma usul ve esasları hakkında herhangi bir bilgim vede tecrübem yok o tarafı onlar bilir ben bilmem..
  7. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    10 kişinin altında yani 1-2 çalışanı olan işyerinde ilkyardımcı eğitimi en az biri alması lazım diye düşünüyorum ama doğrusu yönetmelikteki oran benim kafamı karıştırıyor. %10 -%5 yok çünkü personel az ??
  8. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    2. Sorum : Aynı işverenin tek tesiste 2 ayrı üretim fabrikası var. Acil durum ekiplerini ortak yapmam mantıklı olur ama mevzuat ne der? Yani şirketler ayrı ayrı birisi 20 çalışanı var, diğeri 40 birde aynı tesiste yönetim binası var. 3 ü de ayrı şirketler. Fikrinizi rica ediyorum. Ekipleri ayrı kurmak prosedürde olur belki ama mantıklı olanı mevzuatla birleştirmek istiyorum.
  9. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    yorumu olan arkadaşımız yok mu? Ekipleri birleştirmem de sakınca var mı?
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tüm ekipler için 1 kişi yeterli bu kişi ilkyardım sertifikalı olması faydalı olur.

(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

Birden fazla işveren olması durumunda acil durum planları

MADDE 17 –

(1) Aynıçalışma alanını birden fazla işverenin paylaşması durumunda, yürütülen işler için diğer işverenlerin yürüttüğü işler de göz önünde bulundurularak acil durum planı işverenlerce ortaklaşa hazırlanır.

(2) Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanları, sanayi bölgeleri veya sitelerinin işyerlerince hazırlanan acil durum planlarının koordinasyonu yönetim tarafından yürütülür.

Asıl işveren ve alt işveren ilişkisinin bulunduğu işyerlerinde acil durum planları

MADDE 18 –

(1) Bir işyerinde bir veya daha fazla alt işveren bulunması halinde acil durum planlarının hazırlanması konusunda işyerinin bütünü için asıl işveren, kendi çalışma alanı ve yaptıkları işler ile sınırlı olmak üzere alt işverenler sorumludur.

Ekli Dosyalar:

11. C.Sungur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba Yeni yönetmeliğe uyarlanmış acil durum eylem planı hazırlayan var mı?
  12. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba ;
    Acil durum ekipleri ve risk değerlendirme ekibi içerisinde yer alan destek elemanları neye göre seçilmelidir, şirket içerisinde hangi yetkiye sahip olan kişiler destek elemanı olarak seçiliyor?
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ç) Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi,

Genelde idari personelden eğitimli ve organizasyon yeteneği olan birisi.
  14. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu oran nerde yazıyor
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İlkyardım Yönetmeliği (İlgili Konu)
  16. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkes yorum yapmış ana madde bu gerisi yorum.

İlkyardımcı ve zorunlu ilkyardımcı istihdamı

Madde 16 -( Değ: 18.03.2004 -25406 R G )Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.
  17. baris_pep İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Erkan bey o zaman şu mu ortaya çıkıyor;

''1-2 kişinin çalıştığı bir işyerinde ekipler 1 kişiden ibaret olabilir ve ilk yardım, yangın söndürme gibi eğitimler de aranmaz''

Bu mudur? Zira 2 kişinin çalıştığı bir markete acil eylem planı hazırlamaktayım
  18. alikemal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar

yönetmelikte geçen şu 11 maddede sizce acil durum ekipleri 4 mü yoksa 2 ekipten mi oluşuyor ?
    Ben 2 ekip diye yorumladım.Aksi olsaydı a,b,c,d diye yazardı ekipleri diye düşündüm.Siz nasıl yorumluyorsunuz ?

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.
  19. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
    İyi de diğer taraftan da "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik"te;

MADDE 126- (1) Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.
    a) Söndürme ekibi,
    b) Kurtarma ekibi,
    c) Koruma ekibi,
    ç) İlk yardım ekibi.
    (2) Birinci fıkrada belirtilenler dışındaki yapı, bina, tesis ve işletmelerde ise; bina sahibinin, yöneticisinin veya amirinin uygun göreceği tedbirler alınır.
    (3) Ekipler, 136 ncı madde uyarınca çıkarılan iç düzenlemeleri yürütmekle görevlendirilen amirin belirleyeceği ihtiyaca göre, en büyük amirin onayıyla kurulur. Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3'er kişiden; koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az 2'şer kişiden oluşur. Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuş ise, söz konusu ekiplerin görevleri bu servislerce yürütülür.
    (4) Her ekipte bir ekip başı bulunur. Ekip başı, aynı zamanda iç düzenlemeleri uygulamakla görevli amirin yardımcısıdır.
    yazıyor.

Ben çalıştığım firmada;
    1- YANGIN SÖNDÜRME
    2-ARAMA VE KURTARMA
    3-TAHLİYE VE KORUMA
    4-İLK YARDIM
    adları altında 4 adet ekip oluşturdum. İlk Yardım hariç diğerlerinin herbirine, tehlikeli sınıfta olduğumuz için, 40'da 1 oranı uyguladım. 500 civarı çalışanımız olduğu için 50 kişiyi de ilk yardım için belirledim. Fakat yetkin elemen sıkıntısı olduğu için ilk yardım ekibindeki elemanların bir kısmını diğer ekiplerde de görevlendirdim.
  20. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    aklıma takıldı hepsinde okuyamadım yazanların eger bu sorusorulmussa kusura bakmayın şimdi bir kişiçalışıyorsa işletmede ekibi nasıl kurayım :utan:o_O