1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum planları ve ekiplerin kurulması

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Eray ÖZER tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. alikemal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gizem hanım

Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
    MADDE 11

(4) Tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10’dan az çalışanı olan işyerleri ile az tehlikeli sınıfta yer alan ve 20’den az çalışanı olan işyerlerinde acil durumlara müdahale edilmesi ve ilk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında, işyeri dışındaki kuruluşlarla irtibatın sağlanması ve yetkilinin haberdar edilmesi gibi gerekli düzenlemelerin yapılması için en az bir çalışan görevlendirilir.

O kişiyi tüm ekiplerde görevlendireceksiniz gizem hanım
  2. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
    Ali Kemal Bey,
    Bu madde güncel yönetmelik maddesi mi? Ben "İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik"te sadece aşağıdaki maddeyi görebildim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ağustos 2013 ---
    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.
  3. alikemal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Haklısınız İsmail bey.Taslağa gitmiş aklım.Benim yazdığım İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik taslağındaki maddedir.Geçerli olan sizin yazdığınızdır.
  4. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
    Eee o zaman çalışan sayısı az olan, mesela 10 kişi, tehlikeli veya çok tehlikeli bir işyerinde ne olacak? Her ekibe birer kişi görevlendirilecek herhalde...
    Bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı?
  5. alikemal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

işte bu sorunun cevabı taslakta vardı.Yönetmelik çıkınca bildiğim taslak önemini yitirir.

Konuyu bilen arkadaşlar ?? :)
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

o bir kişiyi her bir ekipte göstereceksiniz. Bu destek elemanlarına ilk yardım eğitimini de aldırmayı unutmayın
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
    (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
    (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
    (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.

Gizem Hanım cevabınız 5. madde mevcuttur..

(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

8. Serkan Çokeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17884
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Gizem hanımın sorusuna ek olarak 1 kişi çalışan ancak tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ne yapılır.
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1 kişilik Tehlikeli ve Çok tehlikeli işyerlerine raslamadım hiç.Yada çok nadir dir diye düşünüyorum.

Birde;

(1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

yani belirtilen tehlike gruplarında 30,40 ve 50 çalışan sınırlaması getirilmiş bu mevcut sayılar ve üzerinde çalışanın çalıştığı yerlerde ciddi anlamda ekipler belirlenmeli ve kişiler belirlenmeli ve de eğitimleri verilmelidir diyor.

Mesela 1 demiyelimde 10 kişilik tehlikeli ve Çok tehlikeli işyerlerinde çok rahat 4 ekip kurulabilir ve her ekibe birer kişi atayabilirsiniz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ağustos 2013 ---
    Aslında Yönetmelik 10 kişi altında tehlikeli ve çok tehlikeli yerler içinde hüküm verilmeli yazılmalıydı..:)
  10. Serkan Çokeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17884
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Küçük oto sanayideki bir çok işletme (oto boya-kaporta-yedek parça-motorcu vs.) tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta ve 1 çalışan mevcut.

Bende şuan oto kaporta dükkanının A.D.E.P. yapıyorum. 1 çalışanda ekip kurmadan mı yapıcaz acaba. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

O tek kişi tüm ekipler için yeterlidir.
  12. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    herkese cok tesekkur ederiimm
  13. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    a,s,c,d dediğiniz kişiler destek elemanı ali kemal bey. acil durum ekipleriyle birebir karıştırmayın. ben destek elemanını 3 kişi olarak yordum: ilkyardımcı, yangın söndürmeci ve arama, kurtarma, tahliyeci. a şıkkında arama kurtarma tahliye birlikte yazdığı için ben bu kişileri tek bir kişi gibi düşündüm ancak şefimle hala bunun münakaşası içindeyiz :) bu durumda destek elemanı 3 değil 5 göreve atanıyor. açıkçası ben de bu konuda karışığım. ancak 1. maddenin a, b'si ve 2. maddede bahsi geçen kişiler, doğrudan acil durum ekibindeki kişiler değil, destek elemanları ali kemal bey.
    Ben destek elemanlarını ekip başı seçme taraftarıyım bir de bu konuda fikri olan var mı acaba?
  14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Emine Hanım, Acil durum ekip ile destek eleman tanımı aynı anlamdadır. Yangın yönetmeliğinde ekip, 6331 de destek elemanı olarak tariflenmiştir. Abclerin her biri ayrı bir ekiptir. Madde olarak ele alınmayan paragraf olarak acıklanan bir diğer ekip de İlk yardım ekibidir.
  15. Serkan Çokeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17884
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Arkadaşlar araştırmalarıma göre 1 çalışanı olan işyerlerinde şöyle bir durum var. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU madde 2 / ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar bu kapsamda olmadığından bu işyerlerine risk analizi-A.D.E.P. ve Eğitim verilmesi gerekmiyor.
  16. alperen kızılelma İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ergül bey; maden mühendisi olarak ilk yardımcı sertifikası nasıl aldınız. eğitim verebiliyor musunuz. bildiğim kadarıyla Sağlık Memurları, Tıp Doktorları, Diş Doktorları, Eczacılar, Diş Teknikerleri, Hemşireler, Veteriner Hekimler, Paramedikler, Acil Tıp Teknisyenleri, Tıbbi Teknologlar, Odyolog, Emekli Sağlık Çalışanları, Ebeler, Sağlık Eğitimcileri katılabilirler. eğitim verebilir yetkileri var (sertifika ile)
  17. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    ilkyardımcı sertifikasını işçi bile alıyor eğitimci sertifiası değildir.
  18. eylem79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba; bir inşaat firmasının toplamda 45 işçisi var,bu firma bazı binaların sadece duvar,sıva,alçı,asma tavan,elektrik işlerine bakıyor,binanın geri kalan işleri başka firmalarla yapılıyorsa böyle bir bina için bahsettiğim şirketin 4-5 elemanı ile mi acil eylem planı hazırlanmalıdır,ve ilk yardım bilen olma zorunlulugu bu binanın toplam çalışan sayısına göre mi belirlenmelidir?Umarım anlatabildim?aslında şunu öğrenmek istiyorum şirketin çalışanları 5er 10ar kişi halinde başka şirket elemanlarınında içinde olduğu bir çalışma ortamında otel,villa vs yapıyorlar ve bu şirketin bir tane mi acil eylem planı olmalı yoksa tüm baktığı binalar için ayrı ayrı mı olmalı?eger ayrı ayrı olacaksa sayıları az! o binada çalışan diğer şirket elemanlarınında kendilerine ait acil eylem planları mı olacak?
    TEŞEKKÜRLER
    C SINIFI
  19. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    24 çalışan ve tehlikeli yerler için ekipler kurulmamalı mıdır?
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tehlike gruplarına göre belirlenen sayılar genel çerçeve açısından belirtilmiş.24 kişi içinde kurulur ekipler..