1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum planları ve ekiplerin kurulması

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Eray ÖZER tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Erkan bey, bahsi geçen kişi destek elemanı dğeil mi? acil durum ekibindeki kişiler direkt destek elemanı mı yani?
  2. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Zannediyorum bu konu da zamanında İSG Kurul Yönetmeliği çıkana kadar Çalışan Temsilcisi ve İşçi Temsilcisi kargaşasına dönecek. Galiba acil durumlar yönetmeliği ve yangın yönetmeliği hakkında bir düzenleme gelirse, ekiplerin Destek Elemanlarından oluşturulacağı belirtilirse, bu konu da ancak o zaman netlik kazanacak...
  3. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İlkyardımcı ve zorunlu ilkyardımcı istihdamı
    Madde 16 - (Başlığıyla birlikte değişik:RG-18/03/2004-25406)(1)
    Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.

Sürücü Kursları ve ilkyardım eğitiminin zorunlu olarak verildiği kurslarda verilecek ilkyardım eğitimleri, bu yönetmeliğe göre sertifika almış eğitimciler tarafından verilmesi zorunlu olup, denetimleri müdürlük adına Acil Sağlık Hizmetleri Şubesi tarafından yapılır.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet doğrudur..az tehlikelide 50 kişiye,tehlikelide 40 kişiye ve çok tehlikelide 30 kişiye ve üzerinde olan yerler için her bir ekibe tek tek destek elemanı atanacaktır.bu bahsi geçen tehlike sınıfların verilen sayıların aşağısında olduğu durumlarda destek elemanı ekstra atamaya gerek yok.
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Emine Hanım ekipler=destek elemanı olup aynı kişilerdir kurul yönetmeliği günceldir.
  6. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    O halde, yangın yönetmeliğinde bahsi geçen 3erli 2şerli ekipler iptal olmuştur?
    ekipler doğrudan işyerinin çalışan sayısıyla alakalı olarak belirlenecektir? ve bu kişilerin tam adı destek elemanıdır?
    destek elemanları kendi içlerinde koruma, kurtarma, tahliye, söndürme ve ilkyardım olacak şekilde 5 gruba ayrılıyor?
    önceliğimiz her gruba bir görevli tayin etmek, sonrasında yönetmelikte geçen sayılar doğrultusunda ilaveler yapmak ve ekip başı seçmek?

7. 5 ayrı ekip olacaksa 1000 çalışanı olan tehlikeli sınıfta olan bir iş yerin de her ekipte 20 şer kişi olacak şekilde yapılacaksa.
    koruma:25 kişi
    kurtarma:25 kişi
    tahliye: 25 kişi
    söndürme: 25 kişi
    ilk yardım: 50 kişi (20 kişide bir kişi ilk yardımcı olmalı)

Acil durum ekibimiz 150 kişiden oluşuyor.

1-Neredeyse her 6 kişiden biri acil durum ekibinde olacak.

2-Biraz fazla değil mi? Sonuç olarak ne ekip başları nede ekip üyeleri profesyonel değiller bu ekiplerin koordinasyonu ve yönetimi nasıl sağlanacak bunun için fabrikada ayrı bir birim kurulması gerekmez mi?

3-Eğitimleri için gerekli zamanı nasıl oluşturacağız. İş vereni nasıl razı edeceğiz.

4-Bu 150 kişinin bu işi ciddiye almasını nasıl sağlayacağız. Sonuç ta acil durum ekibinde olana ek bir ödenek olmayacak. Onlar için bir dayatma gibi olacak. Katılımları formaliteden öteye nasıl geçireceğiz.

5-Bu kadar çok adamı işinden gücünden alı koyacağımıza yönetmelikteki düzenleme şu şekilde olsa daha iyi olmaz mıydı.
    her 0-100 çalışana kadar yönetmelikte belirtilen ekip sayısına uyulsa,
    100-250 çalışanı olan yerler için 1, 250-500 için 2, 500-750 kişi için 3 sivil savunma ve itfaiyecilik mezunu bir kişi istihdam edilse.
    bu kişilere destek elemanı olarak ekipler kurulsa, örneğin her ekipteki destek elemanı her 100 çalışana 1 kişi olacak şekilde olsa,

o zaman 1000 kişilik bir fabrikadaki ekip 60 kişi ile kurulur ve başında da 4 adet profesyonel itfaiyeci bulunurdu. Ayrıca 500 kişiyi geçen tehlikeli ve çok tehlikeli yerler için ambulans zorunluluğu getirilmelidir.
  8. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Bir de şöyle anlıyorum ben, ilk başta 5 ayrı ekip olşturduk mu. tamam. diyor ki, bundan sonra tehlike sınıfına göre 30, 40 ve 50 kişide 1 destek elemanı seçilir.. yani bu katsayılarda her ekibe 1er tane daha koy demek değil bu. bence hesabınız yalnış İbrahim bey.
  9. Gizem Bir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman 1000 kişilik tehlkeli sınıfta acil durum ekibinde toplamda 25 kişi olacak=5 er kişilik 5 tane ekip
  10. MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İş yerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
  11. Hesabım gayet doğru.Yeni yönetmelik Türkiye genelinde şubeleri açılan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı 'nın tavsiye ettiği sayı baz alınarak hazırlanmış diye düşünüyorum. Çünkü onlarda tehlikeli sınıfta bir iş yeri için her 100 kişiye 10 kişi olacak şekilde ekip kurumasını istiyor. Yani 1000 kişi için 10 kişilik 10 ekip istenmekte. Anlayacağınız ilk yardımcılar hariç 100 kişi.

http://www.tekirdagafad.gov.tr/urun/files/duyurular/ISLETME MUDAHALE PLAN TASLAGI.doc

http://www.tekirdagafad.gov.tr/urun/files/ek1.xls

http://www.tekirdagafad.gov.tr/urun/files/ornekplanlar/senaryo.doc

http://www.tekirdagafad.gov.tr/urun/files/ORNEK_HASTANE_AFET_PLANI.doc
  12. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Ekip sayısı uygulamanızda yanlışlık vardır. Kişi sayısı ekiplerin (grupların) kategorisini artırmaz. 1000/40=x ise
    arama için x,
    kurtarma için x,
    tahliye için x,
    yangın söndürme x,
    İlk yardım yönetmeligıne 1/10 kadar ekip sayısı olmalıdır. Yönetmelikte her bir dedıgı ıcın her ekipte x kadar destek elemanı olacaktır. Toplamda x+x+x+x+İY kadar sayı= toplam ekip sayısıdır.

Yani sizin dedıgınız gibi 1000/40 toplam ekip sayısı demek degıldır.
  13. Vallahi kafam karıştı :)

şimdi bu kurulacak 4 ekip için çalışan sayısı kaç olmalı ?? yada nereden bulabilirim yönetmeliği ?

Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
    MADDE 11 (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

burada yazan sadece destek elemanı o zaman ?

kafam çok karıştı . İşletmede 30+ kişi çalışıyor ve az tehlikeli ...

bunu bulabildim sadece ,
    Ekiplerin kuruluşu
    MADDE 126- (1) Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.
    a) Söndürme ekibi,
    b) Kurtarma ekibi,
    c) Koruma ekibi,
    ç) İlk yardım ekibi.
  14. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    50 kişi altı işletmelerde ekip kurulmuyor benim bildiğim kadarıyla. Madde 126 da onu söylemiyor mu
  15. evet aynen öyle ama acil eylem yönetmeliği taslağı var onu saymazsak bu 126. maddeye göre gerek yok
  16. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Ben 50 kişi altına hiç ekip kurmadım sadece sertifika aldırdım
  17. servey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    erkan bey öncelikle bilgiler için çok teşekkürler ancak ben de bir şey eklemek istiyorum. İşyerlerinde acil durumlar hakkındaki yönetmeliği okudum dediklerinize katılıyorum ancak 3. maddedekini ben farklı yorumladım. 30,40, 50 kişinin katlarında sayının katlarına göre ekiplerin sayısının arması olarak anladım ben destek elemanını. seçilen ekiplere ayrıca destek elemanına ihtiyaç göremedim. Yanılıyor muyum? Maddeyi de ekleyeyim.

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir
  18. Bende yazdığım bina ve eklentileri madde 126 'ya bağlı kalıyorum . Sonuçta şu an için geçerli başka bir yönetmelik göremedim .

Diğer yönetmelikte yazan 8 haziran 2013 acil eylem planında sadece DESTEK ELEMANINDAN bahsediyor .

Yanlışım varsa düzeltilsin lütfen
  19. Yönetmelik sadece destek elemanından bahsetmiyor. Acil durum organizasyonunun nasıl olması gerektiğinden bahsediyor. Ayrıca destek elemanının geçtiği maddeye bakalım.
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.

Yani Destek elemanı : konusunda uygun donanıma sahip ve özel eğitimli çalışandır.

Ayrıca İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir. demekte

Buraya dikkat edelim arkadaşlar .her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha

Yani cümleyi açarsak;

Örneğin az tehlikeli sınıfta; her 30 çalışana kadar bir destek elemanı daha (her dediği için 30 un katlarında yani her 30 çalışan için bir kişi)

bina ve eklentilerinde alınacak sağlık ve güvenlik önlemlerine ilişkin yönetmelik madde 126 diye bir şey yok.

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik madde 126-127-128-129-130 da acil durum ekiplerinin organizasyonu hakkında istenenler var.

Peki Biz hangisine göre ekiplerimizi oluşturacağız?

Yangın yönetmeliği bakanlar kurulu tarafından yürütülüyor.

Acil durum yönetmeliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yürütülüyor.

Acil durum yönetmeliği 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 11 inci, 12 nci ve 30 uncu maddelerine dayanılarak hazırlandığı için bizler iş güvenliği uzmanı olarak bu yönetmeliğe uygun şekilde hazırlanmasını sağlamakla yükümlüyüz.
  20. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ömer bey 50 kişi altı işyerlerinde ekip kurulmaz ise
    olası bir acil durumda kim neye nasıl müdahale edecek bunun kararını ve o anki hal içerisinde kim verecek
    son yönetmelikte belirtiliyor 30, 40 50 kişi için birer destek elemanı (söndürme,koruma,kurtarma ekibi) tehlikeli çok tehlikeli işyerlerinde 10 kişi için 1 adet az tehlikeli işyerlerinde 20 kişi için bir adet ilkyardım sertifikalı elemandan bahsediyor
    şahsen ben 8 çalışanlı küçük bir işletmede dahi en az bir sertifikalı ilkyardımcı olsun diyorum 2şer gruplar halinde söndürme koruma kurtarma ekibi oluşturuyorum ki olası bir acil durumda ilk müdahaleyi yine firmanın kendi elemanları yapacak yada yapmak zorunda kalacaktır amaç kişileri belirleyerek doğru zamanda doğru reaksiyonun verilebilmesidir,