1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum planları ve ekiplerin kurulması

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Eray ÖZER tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben burada başka bir şey söylemek istiyorum; bahsedilen "Arama, kurtarma ve tahliye" ekibini bir ekip olarak alıyorum. Sonuçta arayan bulduğu zaman kurtarıp tahliye eder :)

Yönetmelikte de onun kastedildiğini zannediyorum çünkü öyle olmasa ayrı ayrı maddeler halinde verirdi.
    Bende şöyle bir uygulama yaptım.

160 çalışanı olan Az tehlikeli sınıfta bulunan bir firma için
    3 kişi arama kurtarma tahliye
    3 kişi yangınla mücadele
    8 kişide ilkyardım

benim acil durum eylem planımdaki ekiplerim bu şekilde.

yanlış mı anladım bilmiyorum.
  2. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu

bende o şekilde anlıyorum acil durumlar için iki ekip, virgülle ayırması ayrı ayrı ekip anlamına gelmiyor eğer öyle olsa ilkyardım ekibinide aynı madde icinde virgülle ayırarak belirtirdi,

ancak bana göre net olmayan şu, acil durum yönetmeliğinde bize acil durum ekiplerinden bahsediyor ama binaların yangından korunması hakkındayönetmelik sadece yangın icin. acil durum ekipleri sadece yangına bakmazlar deprem dogal afet iş kazası vb durumlarda acil durumdur. kacırdıgımız nokta bu gibime geliyor. ama şuda var acil durum ekipleri ile yangınla mücadele ekipleri birbiriyle örtüşmüyor. bu seferde şöyle bir uygulama akla geliyor. acil durum planı oluşturulurken yangın hariç diger senaryoların ekiplerini acil durum yönetmeliginde belirtilen ekiplerden oluşması yangın için ayrı bir ekip oluşturulması. buda ne kadar pratik olur tartışılır.
  3. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    belediyedeki tüm birimler aynı binada değil binalara ayrı ayrı acil durum planı ve acil durum ekiplerinide ayrı ayrı mı hazırlamam gerekiyor tehlike sınıfına göre ayırmam gerekmıyor dimi planları?
  4. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    merve hanım her bölge için ayrı ekipler kurulması hatta işin şekli ve konumunda ciddi farklar var ise ayrı planlarda hazırlanmalı. birbirinin kopyası iki bina icin anca aynı plan uygulanabilir.
  5. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    ana binada ofiste çalışanlar var kültür ve sosyal işler ayrı mesela ve kültür merkezi var beraberinde oyuzden farklı iş oldugundan ayrı dusundum ayrıca fen temızlık park ve bahçelerde bir binada artı şantıyeleri var o kısım sıkıntılı ve ben c sınıfıyım benım 2 birimim çok tehlikeli bu konumda görevlendirme vermez herelde sistem o birimler için osgb den yardım almam gerekcek değilmi?benım sistemden görevlendirmem yapıldı. oyuzden bilmiyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Eylül 2013 ---
    yapılmadı yazıcaktım
  6. a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.

Yönetmelik çok net. Arkadaşlar yorumlamadan kelime kelime okuyalım.
  7. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    acil durum planı her calısma bölgesi için ayrı yapılmalı. cünkü hersey degisir zaten bu planların icinde binanın krokisi acil cıkıs yolları toplanma yerleri belirtiilir tabiki ekiplerde ona göre secilir. şantiyeler için tabiki uygun uzmanla sözleşme yapılması gerekli.
  8. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    sağolun teşekkürler.2011 yılında tespit ve öneri defteri alınmış içinde 4857 yasası ile ilgili bilgiler var yenı yasa geldi bu defterin yenisi alınıp değiştirilmesi gerekirmi?
  9. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence Arama, kurtarma ve tahliye bir konu
    yangınla mücadele ikinci bir konu.

Ben hala ilk söylediğimi anlıyorum.
    Şöyle deseydi ; arama, kurtarma, tahliye ve yangınla mücadele konularından her biri
    yada
    a)arama,
    b) kurtarma
    c) tahliye
    d) yangınla mücadele konularından her biri.. deseydi

çok net olurdu ama şu an çok net değil.
  10. 1 kişi sigortalı çalışanı olan işletmede de mi ilkyardımcı bulunmak zorunda? bu işyerlerine ekstra külfet değil mi?
  11. İşyerlerinde Acil durum hakkında yönetmelik
    MADDE 11
    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir diyor.
    peki az tehlike sınıfı 11 kişi çalıştığı işyerinde kaç kişilik ekip gerekir?
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    1 kişi için zorunluluk yok diye biliyorum.
  13. İşyerlerinde Acil durum hakkında yönetmelik
    MADDE 11
    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir diyor.
  14. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Benim yorumumda bu şekilde.... Konulardan kastı a ve b konuları olarak algılıyorum, zira arama kurtarma ve tahliye başlı başına bir konu!
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

1. arama-kurtarma ekibi
    2. Koruma ekibi
    3. İlkyardum ekibi
    4. Acil durum tahliye ekibi
    5. yangınla mücadele ekibi
    6. kriz masası ekibi
    7. sızıntı döküntü ekibi
    8. buda benden olsun moral ekibi bizleriz...:)
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    hakikaten çok ince sorular 10 kişi tamam 11. kişi ne olacak
    bence yönetmeliklere bağlı kalalım ama mantıksal boyutunu da düşünelim
    10 çalışanın olduğu firmada 1 değil 3 kişiyi de yangın söndürme ekibine alabilirsiniz
    bu, ortamdaki yanıcı malzeme vs nin yoğunluğuna bağlı değişmelidir

17. yine bir kişi..şu şekildedir, 10 dan az çalışanı bulunan işyerlerine yeterliliklere sahip bir destek elemanı, 40 kişi için 2 olsun..bu sayı 39 iken yine bir, 79 iken 2, 80 iken 3 kişi..bu şekilde düşünün
  18. Suleyman Yilmazoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Erkan Bey,

Öncelikle paylaştığınız faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Benim size bir kaç sorum olacak, yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Bildiğiniz üzere ;
    İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik (18/06/2013) gereği artık "söndürme ekibi " yerine "yangınla mücadele ekibi" tanımı ve "arama kurtarma ekibi" yerine "arama, kurtarma ve tahliye ekibi" tanımları geldi. "İlk yardım ekibi" kavramı halen devam etmekte. Bununla ilgili bir kaç sorum var size?​

1) Söndürme, Koruma, Kurtarma ve İlk yardım ekipleri kavramı noldu?​

2) Soru 1' deki kavramlar halen var ise ve bu ekipler kurulmalı ise bu ekipleri yönetmelik gereği nasıl kurmalıyız? Ve bu ekipler hangi eğitim sertifikalarına sahip olmalı ve yine ve bu eğitimler nereden alınabilir?​

3) Soru 1' deki kavramlar kaldırıldı ise yönetmelikte bahsi geçen "yangınla mücadele ekibi" ve "arama kurtarma ve tahliye ekipleri" nin görevi nedir?​

4) Örnek vermek gerekirse İlk yardım ekibi sertifikalı çalışanları ilk yardım ekibine, Yangınla mücadele ekibi ile arama kurtarma ve tahliye ekiplerini de yangın eğitim sertifikalılardan seçmek ve sonra bunları kendi içinde söndürme, koruma ve kurtarma ekipleri olarak dağıtmak yanlış mıdır?​

5) Yangınla mücadele ekibi eğitimi ile arama kurtarma ve tahliye ekibi eğitimlerinin alındığı eğitim kurumları aynı mıdır?​

6) Kabalığımı bağışlayın hatrınızı bile sormadım. Nasılsınız, İyi misiniz bu arada :) ?​

7) ... Evet galiba bu kadarmış :)

Kazasız Sağlıklı Günler dilerim.. İyi Çalışmalar..​
  19. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
    MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
    (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
    (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
    (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.
    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

bu sıkıntı sürekli süreceğe benziyor.
  20. ATILIM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    beynim döndü resmen acil durum eylem planı yönetmeliğinde belirtilen 10 dan az kişi olan yerlerde 1 kişi destek elemanı olarak bu ekiplere yazılır dıyor. bu ekipler binaların yangından korunması yönetmeliğinde belirtildigi gibi söndürme 3 kurtarma 3 kişi... olupta bunlara ek olarak 1 kişi destek elemanı olarak eklenıyor? eğer bir iş yerinde 1 kişi çalısıyorsa bu ekipleri nasıl oluşturacaz? sadece bu 1 kişiyimi yazıyoruz?