1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum planları ve ekiplerin kurulması

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Eray ÖZER tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    Benim anladıgım destek elemanı= ekip üyeleri.. 1- binaların yan. Kor. Yön.'de zaten ekip kurmak için 50 kişiden bahsedıor yani 50 nin altı için ekipler şart degıl bu yönetmeliğe göre2- bence byky'i aci durumlar yön' den önde değil.. Yeni yönetmelikte byky ' ye ekipler konusunda atıf yapılmıyor.. Sadece md.10 da yapılıyor.. 3- 30-40-50 kişi de bir kişi ekiplere seçilmeli diyor , örn. calışan sayısı 50 olan az tehlikeli sınıf bı işletmede yan söndurme elemanı en az bir kişi , arama-kurtarma- tahlıye elemanı en az bır kişi ve ilk yardım elemanı en az 2 kişi olmalıdır..52 kişi var ise yangın sön. Ve arama-kurtarma- tahlıye elemanı birer kişi artırılır.. İlk yardım elemanı her 20 kişide bir olmak üzere devam eder.. Birer kişi artan durum ekip oluşmuş olur ve bu iki kişiden biri ekip şefi olarak adlandırılır.. Sıkıntı şu bence arama-kurtarma-tahlıye bir ekiptir yönetmeliğe göre( cunku aynı şıkta yazılmışlardır) + yangınla mücadele ekibi ve ilk yardım ekipleri olmalıdır.. Bana kalırsa da arama- kurtarma- tahlıye ayrı ayrı ekıpler olmalı, ancak yönetmelik bunu demiyor, belkide sonradan bu ekibin içindeki kişilere yeni görev tanımları vererek arama , kurtarma, tahlıye ekipleri belirlenmelidir..
  2. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    MADDE 126- (1) Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.

a) Söndürme ekibi,
    b) Kurtarma ekibi,
    c) Koruma ekibi,
    ç) İlk yardım ekibi.
    2) Birinci fıkrada belirtilenler dışındaki yapı, bina, tesis ve işletmelerde ise; bina sahibinin, yöneticisinin veya amirinin uygun göreceği tedbirler alınır.
    (3) Ekipler, 136 ncı madde uyarınca çıkarılan iç düzenlemeleri yürütmekle görevlendirilen amirin belirleyeceği ihtiyaca göre, en büyük amirin onayıyla kurulur. Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3''er kişiden; koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az 2''şer kişiden oluşur. Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuş ise, söz konusu ekiplerin görevleri bu servislerce yürütülür.

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte yazılı yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa, bu ekiplerin kurulması zorunludur. İlkyardım ekibinin kaç kişiden oluşacağı, aşağıda alıntılanan maddenin bulunduğu İlkyardım Yönetmeliğinde yazılıdır.

Madde 16 - (Başlığıyla birlikte değişik:RG-18/03/2004-25406)(1)
    Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.

İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelikte ise;

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

yazmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında; Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte yazılı şartları sağlayan 51 kişinin çalıştığı az tehlikeli bir işyerinde kurulacak acil durum ekipleri aşağıda şekilde olabilir:

Minimum 2 kişi- 51/20 ~ 3 kişi İlkyardım Yardım Ekibi (İlkyardım Yönetmeliği Madde 16)
    Minimum 3 kişi Söndürme Ekibi (Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik Madde126 (3)) Aynı zamanda Yangınla Mücadele Ekibi olarak adlandırılacak ve eğitim aldırılacaktır.
    Minimum 3 kişi Kurtarma Ekibi (Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik Madde126 (3)) Aynı zamanda Arama, kurtarma ve tahliye Ekibi olarak görev alacak ve eğitim aldırılacaktır.
    Minimum 2 kişi Koruma Ekibi (Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik Madde126 (3))

Arama, Kurtarma ve Tahliye Ekibi: 3 kişi (Alt ekiplerin hepsi aynı 3 kişiden oluşur.)
    Arama Ekibi : 3 kişi
    Kurtarma Ekibi : 3 kişi
    Tahliye Ekibi : 3 kişi
    --------------------------
    Yangınla Mücadele Ekibi: 3 kişi (Alt ekip aynı 3 kişiden oluşur.)
    Söndürme Ekibi : 3 kişi
    Koruma Ekibi : 2 kişi
    İlkyardım Ekibi : 3 kişi

Oluşturulan ekiplerde en az ekip üye sayısı dikkate alınmıştır. Ekip üye sayısı isteğe göre artırılabilir, ancak azaltılamaz. Yönetmelikte yazan ekipler dışında her türlü acil durum ekibi( kimyasal madde kazaları ile mücadele, haberleşme, koordinasyon,..vb) isteğe bağlı oluşturabilir.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1-yangınla mücadele ekibi
    2-Tahliye ve koruma ekibi
    3-arama ve kurtarma ekibi
    4-ilk yardım ekibi

yangın için itfaiyeden eğitim alınabilir,kurtarma ekibi özel eğitim almalı,ilkyardım sertifikalı eğitim alınmalı.tahliye ve koruma ekibi acil durum kaçış ve toplanma hususunda sende eğitim ve tatbikat yaparsın.
  4. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 kişi için ekip oluşturmana gerek yok. en az 30 olmalı.
  5. ATILIM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir kişi için ekip oluşturmaya gerek yok diyorsunuzda peki neden 10 kişinin altında çalışanı olan az tehlikeli yerlerde 1 kişi bu görevler için destek elemanı olarak seçilir diyor

(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir
  6. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar yönetmelikler iç içe girmiş , 70 kişinin çalıştığı çok tehlikeli bir sınıfta gruplar ve sayılar ne olmalı fikri olan varmı
  7. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ayrıca bu destek elemanlarının hepsi rd ekibindedemi görev alacak .
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar marketler için düşünürsek az tehlikeli sınıfa girmekteler ve sayıları 5 ile 10 arasında personel bulundurmaktadırlar. İlkyardımcı olarak 1 çalışanın sertifika alması yasal yükümlülükleri sağlamak için yeterli oluyor mu? Acil durumlar için yangın söndürme ekibi ,arama kurtarma ekibi gibi organizasyonlar için ise ayrı bir çalışan yada çalışanlar görev almak zorunda mıdır?
  9. ATILIM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkes kendince yönetmelikleri yorumluyor. Yasalar, yönetmelikler vs bunların dili kesin net ve açık olması gerekmez mi? Neden bu ülkede yazılı bir çok kanun; yorumlamak, mantık içine oturtmak zorunda bırakılıyor.
    kimileri destek elemanı= ekip elemanı, diyor. ( bu mantıkta hareket edersek binaların yangından korunması yönetmeligindeki 50 den fazla çalışan olduğu işyerlerinde ekip kurulur diye birşey kalmamış oluyor. söndürme ekibi en az 3 kurtarma ekibi en az 3 koruma ekibi 2 kişiden oluşur diye bir durumda kalmamış oluyor. tamamen acil durumlar yönetmeligindeki 11. maddeyi kullanmamız gerekiyor. örnegin az tehlikeli bir iş yerinde 40 çalışan olsun .arama kurtarma tahliye ekibi 1 kişi, yangınla mücadele ekibi 1kişi, ilk yardımda ilk yardım yönetmeligine göre az tehlikeli iş yerlerinde her 20 kişi için 1 ilk yardım egitimi almış kişi seçilir mantıgından hareket ederek 2 kişi olarak seçilecek (etrafta yapılan bir yorum şekli bu)

kimileri ekipleri ayrıca kurup + destek elemanı eklıyorsun diyor. binaların yangından korunması yönetmelikde bahsedildigi gibi söndürme 3 kurtarma 3 koruma ve ilkyardım en az 2 kişi seçilip (tabi burda 50 den fazla çalışan olma koşulu noldu oda bilinmiyor.) birde acil durum yönetmeliginin 11. maddesine göre bu ekiplere extra bir destek elamanı seçiyoruz (diger yorum şeklide bu)

Şimdi bunların hangisi doğru ya da doğru olan nedir? şu işi adam akıllı anlamış bir kişi var mı? bence şöyle olmalı demiyecek. durum budur diye net bir şey diyebilecek bir kişi.
  10. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    destek elemanı= ekip elemanı, diyor. ( bu mantıkta hareket edersek binaların yangından korunması yönetmeligindeki 50 den fazla çalışan olduğu işyerlerinde ekip kurulur diye birşey kalmamış oluyor. söndürme ekibi en az 3 kurtarma ekibi en az 3 koruma ekibi 2 kişiden oluşur diye bir durumda kalmamış oluyor. tamamen acil durumlar yönetmeligindeki 11. maddeyi kullanmamız gerekiyor. örnegin az tehlikeli bir iş yerinde 40 çalışan olsun .arama kurtarma tahliye ekibi 1 kişi, yangınla mücadele ekibi 1kişi, ilk yardımda ilk yardım yönetmeligine göre az tehlikeli iş yerlerinde her 20 kişi için 1 ilk yardım egitimi almış kişi seçilir mantıgından hareket ederek 2 kişi olarak seçilecek (etrafta yapılan bir yorum şekli bu)

DOĞRU OLAN BU :)
  11. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar çok tehlikeli işlerde 30 kişide bir kişi görevlendirilmek üzere ekipler şoyle olmalı bence, örneğin 100 kişi çalışsın
    arama ekibi
    kurtarma ekibi
    tahliye ekibi
    yangınla mücadele ekibi
    ilk yardım ekibi

her ekipte 4 kişi olmakla birlikte 20 kişi. bu 20 kişide destek elemanı olaran RD ekibinde görev yapar.
    yanlışım varsa düzeltin
  12. Birsen durmış İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tehlikeli 1000 kişi için ekip sayıları ne olmalı
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    oraya bitane ambulans,bir adet itfaiye aracı lazım bi kere...vardiya varsa onuda düşünerek her vardiyaya tüm ekiplerden en az 8-10 kişi belirleyebilirsin..fakat ilkyardım ekibi 1000x10/100=100 kişiye sertifikalı ilkyardım eğitimi almalı ve ekipte en az sağlık personeli başkan diğerleride yedek olarak 10 kişi olarak belirleyebilirsin.ama 1000 kişi içinde 100 kişi sertifikalı olmalıdır.
  14. gmu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34762
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba .peki ekibe personel atarken ilkyardım ve söndürme ekibinde aynı personel olması sıkıntı olurmu . bir sorum da söndürme ekibiyle(3 kişi) kurtarma ekibinin personelleri(3 kişi) aynı mı olmalı yada ilkyardımla koruma ekibininkiler .
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sen hepsini 4 er kişilik yap..yada sayıya göre artır bile..
  16. gmu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34762
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    farklı ekiplerde aynı kişi olması sorun olur mu peki ,eğtimi alan kişi sayısı fazla değil çünkü
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Burada dikkatli olmak lazım.
    Şimdi aynı kişinin hem söndürme ekibinde olması, sonra kurtarma ekibinde olması ve hatta içeriden çıkan yaralıya ilkyardım yapması sence ne kadar etkili olur. Böyle bir durum bana göre tehlikeli bir duruma sebep olur.
    Sizce de öyle değil mi?
  18. Onur Urçum İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar
    acil eylem için firmamda 1 sene önce bir firmadan tüm eğitimler alınmış.Her sene acil eylem ekiplerine eğitim verilmesi gerekiyormu ?
    temel yangın eğitimden bahsetmiyorum
  19. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışanların eğitimleri hakkındaki yönetmeliğe göre eğitimleri verince otomatik olarak acil durum eğitimlerini almış oluyorlar.
  20. Onur Urçum İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    acil durum eğitimi alınmış zaten geçen sene temel isg eğitimi acil durum eğitimine girmez.acil durum eğitimi farklı bir olay