1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum planları ve ekiplerin kurulması

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Eray ÖZER tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Demek istediğim temel eğitm konularının dışında zorunlu eğitim yok. İstediğim sürede yenileyeblirsin.

TEmel eğitimde de

Tahliye kurtarma,
    YAngın,
    Kimyasallar,
    vb eğitimlerin toplam zaten acil durumlardır...

:)
  2. Onur Urçum İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dostum ben bu şekilde diye bilmiyorum temel eğitimi tüm çalışanlar almak zorunda ama acil durum ekiplerinin eğitimi özel olarak verilmesi lazım doğal afet ve acil durum birimi bu eğitimleri veriyor yangın tatbikatı yapıyor her şeyini çözüyor yani çok ucuz bir rakama.
  3. Arkadaşlar, şimdi tehlikeli sınıfta örneğin 6 kişilik bir ekip var. Bunlardan birine sertifikalı ilk yardım eğitimi aldıracağız, bunu anladım. Bunun yanında ilk yardım eğitimi aldırdığımız çalışan diğer kurulması gereken ekipler içinde çalışabiliyor, yani tek kişi tüm bu kurulması gerekli ekipler için yeterli oluyor, doğru mu anladım?
  4. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet çalışanların için %10 ilyardım eğitimi almış olması gerekiyor. Bu eğitim almışların içinden mevcut sayına görede ilk yardım ekibine seçiyorsun.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

(3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.

(4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.

(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.
  5. Halime Bağcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93030
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ne kadar karışık bir konu bu böyle bende bir türlü ekipleri nasıl oluştursam diye karar veremedim. Alo 170 'i aradım hala soruma cevap bekliyorum. Ama tüm okuduklarımdan anladığım kadarıyla 50 çalışana kadar ekip kurmuyoruz. Sadece; aşağıdaki maddeyi göz önüne alıp destek eleman adı altında bu kişileri görevlendiriyoruz.
    MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
    (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
    (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
    (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.
    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

50 üstü çalışanı olan yerlerde Binaların yangından korunması yönetmeliğiniz baz alıp 3-3-2-2 olarak gerekli ekipleri kurup sonra yukardaki maddeye göre destek elemanlarını yanlarına atıyoruz :) Yada bir yetkili çıkıp yok uzmanlar siz yorum yapıp durmayın aslında biz orda şunu dedik diyor. Ve sorun çözülüyor
  6. acil durum ekipleri asıl uye yedek uye ekip başı yardımcısı derken sayı 30 u buluyor..
  7. baris_pep İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki arkadaşlar az tehlikeli sınıfa giren ve tam olarak 10 çalışanı olan bir ofis için 11.maddenin 5.bendi geçerli oluyor mu?

Yani ben 10 çalışanı olan bir ofis için her ekibe 1 kişi atayacağım ve o 1'er kişi de o konu ile alakalı eğitim alacak...Doğru mudur?
  8. cnr912 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba bu soruyu daha önce de sordum kimseden cevap gelmedi benim merak ettiğim işverenime bağlı az tehlikeli ve tehlikeli isyerleri var ayrıca işyerimizde kısmi süreli çalışan işyeri hekimimiz de var hekimize ilkyardımcı sertifikası aldırsak ve bu eğitimi verse bu geçerlimidir yoksa ilkyardım eğitim merkezinden almak zorundamıyız ayrıca aynı sorum yangın eğitimi içinde geçerli kendim iş güvenliği uzmanı olarak yangın eğitimci sertifikası alsam verdiğim eğitim geçerli mi yoksa itfaiye ya da yine bir kuruluşdan mı almak zorundayız
  9. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    İlkyardımcı sertifikasını personelinize aldıracaksınız, hekime aldırayım o işçilere ders versin diye bir uygulama yok. kaç kişiye ilkyardımcı belgesi aldırmanız gerekiyorsa 1-2 fazlasıyla ve sınavdan geçebilecek arkadaşlara eğitim aldırın. (sınav kolay değil). 16 saat eğitim aldıktan sonra sağlık bakanlığının düzenlediği sınava girecek ve belge alacaklar, bunun dışındaki arkadaşlara genel ilkyardım eğitimini işyeri hekiminiz versin, o ayrı bir konu. işyeri hekiminden eğitim almaları bu belgeyi almasada olur anlamına gelmiyor.

Yangın eğitimci sertifikanız varsa çalışanlara yangın eğitimi tabiki verebilirsiniz. Onda sıkıntı yok. Onların sertifikalandırılma şartı yok. Eğitim verdiğinize ve onlara da eğitim aldıklarına dair bir eğitim katılım formu doldurup karşılıklı imzalayın...
  10. cnr912 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cevabınız için çok teşekkür ederim aklımdaki soru işaretleri giderildi.
  11. murat54 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar forum siteleri çok güzel oluyor. Ama yani bu kadar çok yoruma gerek yok. Net şekilde birimiz açıklasak yeterli olur ?
    Forum sitesinde forum sayfalarında sorulan soruların net yanıtlarının olduğu bir yer açılsa ve yorumlamaya izin verilmese. Şuan forumda o kadar çok kişinin sorusu var ki.Şuan forumun 7. sayfası olmuş ama net bir yanıt yok. Herkezsin kafası gene karışmış.
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Sorulan sorulara bilen arkadaşlar cevap veriyorlar, ve sanırım soran arkadaşlarda cevaplarını alıyorlar. Neden tek bir cevap yok derseniz; çünkü yönetmelik açık ve net değil, yoruma açık. Yönetmelikler net olsaydı kimse sormaz direk yönetmelikten alırdı cevabını....
    Kafanızda netleşmeyen kısmı sorarsanız bilen arkadaşlar sizede yardımcı olacaktır, sanırım.
  13. natik dura İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    15 kişinin çalıştığı az tehlikeli bir işyerinde acil durum ekipleri oluşturulmalı mı? Eğer gerekliyse sayılarını neye göre belirlemek gerkiyor. Ayrıca sadece 1 tane ilkyardım eğitimi almış personel yeterli midir?
  14. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sertifikalı ilk yardımcılar az tehlikeli işletmelerde çalışanların %5 i , tehlikeli ve çok tehlikeli işletmelerde % 10 u kadar olmalıdır.
    Dolayısı ile az tehlikeli işlerde 1 adet , diğer sınıflarda 2 kişi olmalıdır.
    Acil durum ekipleri ise ; 10 kişinin altında olsaydı 1 kişi yeterli olunurken , 15 kişi için tavsiyem 2 şer kişi belirlenmesinden yanayım.
    Az tehlikeli işlerde her 50 kişiye karşılık 1
    tehlikeli işlerde her 40 kişiye karşılık 1
    çok tehlikeli işlerde ise her 30 kişiye karşılık 1 kişi destek elemanı olarak görevlendirilir.
  15. natik dura İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tşk ederim Fatih Bey.
  16. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    1 sigortalı çalışanı olan az tehlikeli bir yer için acil durum eylem planı hazırlamalımıyım
  17. Ali Ünal İSGforum Üyesi

evet
  18. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Halime hanım 3-3-2-2 bu nasıl bir şey ?
  19. segül gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben halka ekıp kuramadım.yönetmelıkte arama kurtarma tahliye ve yangınla mücadele ekibi diyor.bırde ılkyardm ekıbı. arama kurtarma tahlıye en az 3 kişiden olusmalı gıbı anlıyorum.dogrumu.
  20. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatih Bey merhaba,
    farklı yorumlar mevcut.Sonuç olarak 15 kişi çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işyerinde acil durum ekipleri(söndürme,tahliye,koruma,ilk yardım ekipleri ) belirliyoruz.2 şer kişi olabilir. doğru mudur?
    1 de destek elemanı belirleyeceğiz doğru mudur?
    teşekkürler