1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum senaryosu hazırlamam gerekiyor fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum!!

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 17 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    senaryo?
  3. Ahmet Hamdi ASLANKOÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80129
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    acil durum tatbikatı yapılacak fakat bundan önce bir senaryo hazırlamak gerekiyor
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben doğaçlama yapıyorum :) bir yere ateş yaktırıp acil toplanma bölgesinden kronometre tutturup koşturuyorum.....
  5. Ahmet Hamdi ASLANKOÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80129
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Seninki de güzelmiş fakat prosedür ve standartlar gereği önce yazılması gerekiyor daha sonra raporlar ve eksiklikler yazılacak. Rapor ve eksiklikte problem yok ama birde senaryo icat ediyorlar.
  6. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    nerde geçiyo bu senaryo yazılacak meselesi?
  7. Ahmet Hamdi ASLANKOÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80129
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Standartta ve çalışılan yerin kendi prosedürlerinde var
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    acil durum kaçışı gerektirecek senaryo olur ama ne zaman uygulamaya geçeceğini söylemessiz..mesela yangın esnasında nasıl davranış sergilemeleri gerekiyor önce senaryo üzerinden anlatırsınız sonra habersiz olarak uygulamaya sokarsınız..seneryo iki şekilde olur ya haberli yada habersiz..
  9. Ahmet Hamdi ASLANKOÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80129
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen de böyle bende bu yüzden örnek senaryo bulup kendime uyarlamak istiyorum
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ya erkan bey yeni terminolojiler eklemeyin yaww senaryo gibi sonra milletin kafası karışıyor acil durumda yapılacaklar bellidir.acil durum eğitiminde anlatırsınız sonra tatbikatta uygulatırsınız evraklarını düzenler imzalatırsınız . bu tatbikatlar konusunda da bir kaç kez denetimden geçtim bu haline de olumsuz bir eleştiri almadım olayın özüne bakalım bence zaten yeterince yükümüz ağır altından kalkamıyoruz. bu şekilde ayrıntılandırıp yükümüzü dahada altından kalkılmaz hale getirmeyelim bence....
  11. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bu senaryolar konusunda AKUT a başvurabilirsiniz,onlarda çok senaryo var ayrıca akut acil durum farkındalık eğitimleri gibi eğitimler veriyor diye biliyorum
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    AKUT gibi kurumlardan da yardım alabilirsiniz fakat ben kendiniz oluşturma taraftarıyım. Öncelikle çalıştığınız sektör önemli neden derseniz benim çalıştığım sektörde acil durum tatbikatlarında olmazsa olmazlardan birisi "DENİZE ADAM DÜŞTÜ" senaryosudur. Ama hangi sektör olursa olsun "YANGIN VAR" senaryosu , "İŞ KAZASI YAŞANDI" senaryosu , "SABOTAJ-TERÖR SALDIRISI" senaryosu hatta "YAKIT SIZINTI" senaryoları oluşturulmalı. Senaryo bildiğiniz senaryo aslında. Özellikle daha önce yaşadığınız deneyimlerden yola çıkarak yukarıda yazdığımız konu başlıklarına özgü dakika dakika olayı anlatın. Sonra hangi ekiplerdeki hangi kişiler hangi dakikada neler yapacaklar belirtin. Haberli tatbikat yapacaksanız işletmenize bilgi verip uygulamaya başlarsınız yok habersizse daha önceden bu senaryoları destek elemanlarına anlatacağınız için kimler hangi görevi üstlenecek bilerek olaya müdahil olurlar.
    İyi çalışmalar