1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum vaziyet planı(krokisi)

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Emrah Gebeş tarafından 9 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    üslubunu beğenmedim adamım ne demek
    burada olma amacımız her şeyi ticarileştirmek değil elimizden geldiğince birbirimize yardımcı olmak
    zaten hepimiz iyi yada kötü bir iş yapıyoruz para için bir şeylerin kavgasını veriyoruz buda bir ticarettir zaten
    fakat burada bir şey paylaşan arkadaşlarımız farkındaysanız eğer emeklerini paylaşıyorlar ve karşılığında para talep etmiyorlar
    bir konuda destek almak isteyen kişilere ilk cevabımız ben 100 e yaparım derseniz sizden sonra gelen diğer bir kişi ben 75 e yaparım der sonra ne olur bunun sonu gelmez 50 25 .......
    sana zorla yapıyorsun yada parasız yap demedim teknik ressam olabilirsin doğrudur ben de auto cad biliyorum ne çıkar ki ama excell de de yapıyorum auto cad te de yapıyorum ne oluyor, ikisi de asıl amacımız olan tahliye planını sağlıyor. işte bunu karşılıklı olarak birbirimize aşılayabilirsek bir şeyler elde etmiş oluruz
    ha unutmadan adamım da dememiştim
  2. next06 İSGforum Üyesi

sana kolay gelsin ADAMIM
    100 TL YE KROKİ ÇİZİLİR
  3. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gulkubra hanım acil eylem planını öle üstün cizim proğramlarında cizmenize gerek yok word basit cizim yapmanız yeterli olur zaten amaç basit anlaşılır olması.Hem kendiniz çizmeniz ve uğraşmanızda fayda vardır deneyim olur.
  4. fehmi16 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  5. byurak mert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  6. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    Kroki Editörü Nedir?

Kroki Editörü, acil durum tahliye planlarını kolayca çizebilmeniz için geliştirilmiş bir çizim programıdır. Kütüphanesinde yer alan hazır şekil ve simgeler sayesinde çizim süreci sizi yormaz. Siz sadece hangi şeklin çizilmesini istediğinizi seçersiniz, Kroki Editörü sizin için çizimi gerçekleştirir. Başka programlarda saatlerce uğraştığınız çizimleri, Kroki Editörü ile dakikalar içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Kroki Editörü, çizim alanını katmanlara (layer) ayırarak kullanır ve vektörel çizimler yapar. Diğer gelişmiş vektörel çizim programlarının aksine Kroki Editörünü kullanabilmek için herhangi bir eğitim almanız veya çizim programları hakkında tecrübeli olmanız gerekmez. Temel şekil ve simgeler, sizin seçiminize göre otomatik hesaplanır ve çizilir. Size sadece yerleştimek, boyutlandırmak kalır.

Kroki Editörü ile Neler Yapabilirsiniz?

• Örnek çizim kütüphanesinden bitmiş bir krokiyi seçip sadece üzerinde düzenlemeler yaparak çiziminizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz.
    • Çizim ekranı A boyutlu (A3, A4 vs) çıktılara en uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Sizin tekrardan sığdırma vs. gibi işlemlerle uğraşmanız gerekmez.
    • Tahliye planlarında bulunması gereken simgeler hazır olarak sunulmuştur ve sadece çift tıklayarak çizime ekleyebilirsiniz.
    • Bir kroki üzerinde olması gerekebilecek tüm temel şekiller hazır olarak tanımlanmıştır. Siz çizmek için uğraşmazsınız, sadece seçersiniz.
    • Kroki Editörü katmanlı (layer) çizimleri destekler. Çok katlı bina krokilerini tek ekranda tasarlayabilir, çıktı alırken katmanları görünmez yaparak her katı ayrı ayrı yazdırabilirsiniz.
    • Acil durum telefonları tablosu, pusula gibi standart çizimler de hazır olarak bulunmaktadır. Siz ayrıca bunları çizmek için uğraşmazsınız.
    • Çıktı alacağınız her kağıt boyutu için ayrı ayrı çizim yapmanız gerekmez. Kroki Editörü ile yaptığınız çizimler yazıcınızdaki kağıda otomatik olarak sığdırılır.
    • Bilgisayarnızda kayıtlı resim, simge, işaret levhası, firma logosu gibi görsel öğerleri krokiye ekleyebilir, kendinize özgü tasarımlar hazırlayabilirsiniz.
    • Yaptığınız çizimlerin grafik ortamı ne kadar zengin olursa olsun, varsayılan kayıt dosyası metin tabanlı xml dosyadır ve bilgisayarınızda çok az yer kaplar.

http://meditekyazilim.net/cozumler.aspx?solution=kroki
  7. ZAMBIR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    acil durum tahliye planı için iso 23601 i açıklayacak yada pdf i olan varmı ? Yanlış anlamadıysam türkçesi yok ingilizcesi de ücretli gibi bişey
    iso 23601 e göre minumum 40x60 yada 40x75 derlerken meditek en büyük A3 'e basiyor
    kafam çok karışık !!
  8. ZAMBIR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  9. BÜLENT AVŞAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tam ben de o standartlara bakıyordum. aynen senin dediğin problemler karşılaştım. ingilizce olması bir problem bir de para istiyorlar standartlara parayla ulaşılabildiğini bilmiyordum. meditek programı alsam mı diye düşünürken aklıma bu program 7010 ve 6301 standartlarına uygun çizimler mi yapıyor sorusu kafama takıldı. bu standartlara uygun çizimler yapabilmek için sanırım birer grafiker olmamız isteniyor. standartlar zaten ortada yok.
  10. ZAMBIR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    meditek firmasını aradı sordum , programları yazıcının kağıt ebatına göre büyütüp yada küçültüp basıyormuş sorun yok , sorun standartların neler olduğu , o konuda da bu işi profesyonelce yapan Hüseyin beyin paylaşımlarından derlediğim bilgilere göre ;
    1- toplanma noktası
    2-yangın talimatı
    3-acil durum talimatı
    4-semboller ve açıklamaları (semboller dizini)
    5- önemli telefonlar
    6- pusula (kuzeyi gösterir konumda vaziyet planı ve toplanma noktası plan dahilinde gösterilecektir.)
    7- acil durum kaçışları yeşil , yangın kaçışları kırmızı ile gösterilecek
    8-TS İSO 7010 standartlarına uygun grafik semboller (piktogram) kullanılacak
    9- plan ebatı minumum 40x60 yada 40x75 olmalı
    10- 1/50 – 1/100 aralığında ölçekli çizim sağlanacak ve planın asılacağı noktaya göre tasarım

gibi
  11. BÜLENT AVŞAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ölçekli çizimi nasıl yapacakmışız kurumların plan projelerine ulaşmak zor zaten tek tek ölçecekmiyiz :) neyse olduğu kadar
  12. ZAMBIR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen mimari proje yoksa ölçeceğiz :)
  13. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Uğraşmak isteyen olursa çizim programıyla nasıl çizildiğini anlatan "resimli" dokumanı paylaşıyorum. Abartılan gibi çok zor değil biraz zaman harcamak gerekiyor.

Ekli Dosyalar:

14. BÜLENT AVŞAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hep ingilizce ama bir de programı neden indirebiliriz acaba ?
  15. BÜLENT AVŞAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    meditek programını inceledim kullanışlı bir programa benziyor. ancak iso 23601 ve iso 7010 standartlarına ne kadar uygun onu bilemiyoruz. bence yazılım şirketinin bu standartları göz önüne laması gerekli diye düşünüyorum. visual building basic programı sanırım standartlara uygun çizimler sağlıyor anladığım kadarıyla. ama yine de mediteki tercih etmek isterim ancak standartlara göre güncellenmesi gerekmektedir.
  16. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Merhaba,

Yakında video ile nasıl çizim yapılır onu yayınlayacağım. Boşu boşuna çizim için para harcamayın.
  17. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    Bülent Bey, Yazılımda serbest çizim yapılıyor zaten. Lejantlar ve önemli telefonlar otomatik oluşuyor. Simge kütüphanesi de fena değil. Olsa olsa bi kaç işaret eksik olabilir. Bu stanartlar elimde olmadığından kontrol edemedim.
  18. ZAMBIR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    meditek yazılımda iso 23601:2014 ü bizimle paylaşsa ne güzel olurdu , 69 eurocuk mu neydi :))
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    upload_2017-2-24_9-47-59.png

Ekli Dosyalar:

20. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bu konu başlığındaki çalışmalar "Kroki" olarak nitelenmemelidir. Tahliye Planlarıdır.
    Acil Durum Tahliye ve Yangın Tahliye Planları ISO 23601 Standartlarında tescilli (copyrighted) olup, aynı şekilde dahilinde tescilli ISO 7010 piktogramları kullanılmaktadır. ISO 16069 lisansıyla bu esaslara uygun olarak hazırlanmaktadır.

ISO 23601 Standartı, 2009 yılında tescil edilmiş, 2014 yılında minör güncellemeler yapılmıştır. "İşyerlerinde acil durum yönetmeliği" "Binaların yangından koruma yönetmeliği" ve "Sağlık güvenlik işaretleri yönetmeliği" doğrultusunda hazırlanacak tahliye planları bu standarta uygun olmak zorundadır. Bina ve kurumların çeşitliliği gereği plan üzerinde uygulanacak piktogramlar ISO 7010:2011-A2015 standartlarında olmak zorundadır.

Tüm ana giriş kapılarında, merdiven ve koridor kesişmelerinde, her katta, toplantı-konferans vb salonlarda, yemekhane vb toplu kullanım alanlarında tekrarları şarttır. Alışageldiğimiz "Sivil Savunma Krokileri"nden farklıdır. ISO 23601 ISO 7010 ve ISO 16069 lisanslarına sahip, buna bağlı olarak yine tescilli (copyright) olan 260'ın üstünde piktogramın kullanım lisansına sahip teknik grafiker marifetiyle hazırlanabilir. Her ne kadar çizim kabiliyetine sahip olsanızda, lisans sahibi olmamanız, ISO 23601 ve ISO 16069 alt detaylarına hakim olmamanız sebebiyle yönetmeliklere uygun olmayacaktır. ISO 7010 piktogramlarını lisanssız olarak temin edemeyeceğiniz, internet marifetiyle kopyalayarak kullanmanız halinde de ağır neticelerle karşılaşacağınızı unutmayınız. Basit bir okul binasının planını hazırlarken, bu standartların gerekliliği nedir sorusuyla çok karşılaşmış olarak, karmaşık binalarla çalışmaya başladığınızda bilgi eksikliği önemli hatalar yapmanıza sebebiyet verir ki, pencere tahliyesi, çatı teras tahliyesi gibi konularla bağlantılı olarak AFAD, Belediye, İtfaiye entegrasyonlarıyla karşılaşmaya hazır olmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. En basit bir okul binasının hazırlanan risk analizinde 1100'ün üzerinde risk faktörü belirlenmiştir. Çalışmalarınızda bu risk analizine ve faktörlere ulaşamamışsanız önemli eksiklik içinde olduğunuzu biliniz.

ISO 23601 planlarında ebat ve ölçekte, 40x60cm ve 1/50 baz kabul edilmektedir. Otel odaları, misafirhane, yatakhane, yurt odaları vb noktalarda kapı arkalarına asılmak zorunda olan "Cep Planları" bina dahilinde kullanılan tahliye planlarının 20x30cm ebatlarında uyarlanmış basit versiyonlarıdır. Bina yapısı, kullanım amaçları doğrultusunda, gösterilmesi zorunlu detaylarla ebat ve ölçek 100x150cm ile 1/300'e kadar değişebilir. Tekrar edilen planlarda, kompleks bina yapısı, oda büyüklükleri, en az 2 farklı kaçış yolunun gösterimi gibi esaslara göre büyük plan, küçük parçalara bölünerek çoğaltılmalıdır.

ISo 23601 tahliye planı üzerinde "Vaziyet Planı ile toplanma alanını" Kuzey yönlü olarak göstermek zorundasınızdır. ISO 23601 Tahliye planı ise astığınız noktaya göre bakan kişinin kendisini konumlandırabilmesi için, o noktaya göre tasarımı hazırlanmalıdır. İlave büyük pusula ile bu konumlandırma yönü belirtilmelidir.

ISO 23601 tahliye planı üzerinde kullanılan ISO 7010 piktogramları 260'ın üzerinde olup, hangilerini kullanacağınızı, hangilerini göstermeyeceğinizi ISO23601 detaylarından öğrenebilirsiniz. minimum 0,75x0,75 cm gösterim büyüklüğü gereklidir. İş güvenlik uzmanı tarafından hazırlanan risk analizleri doğrultusunda konumlandırılan kişisel koruyucu ekipmanlar, yangın müdahale envanterleri, sağlık müdahale ekipmanları, tehlikeli alet ekipman makine vb noktaları tespiti önem arzeder. Ne yazık ki uygulamada risk analizlerinin yetersiz yapıldığı, birçok müdahale envanterinin kullanılmadığı, hazırlanan planların göstermelik krokiler olduğu gözlemlenmiştir. Çok dikkat edilmesi gereken bir konuda yapı market, hırdavatçılar vb malzeme satan noktalardan temin edebileceğiniz sağlık güvenlik işaretleri levhalarının neredeyse tamamı lisanssız kopya veya geçersiz yönetmeliğe uygun olmayan ürünler olmasıdır. Mutlaka ehil bir kişi veya kuruma danışınız, Türk standartları Enstitüsü web sayfasından "TS ISO EN 7010" sayfasını kontrol ediniz.

ISO 16069 doğrultusunda çalışmakta veya bulunduğunuz odadan binanın dışına kadar ulaşacağınız yol acil durum kapıları, koridorları ve yollarıdır. Tüm bu güzergah kaçışınızı engellemeyecek şekilde yönetmeliklere uygun olarak tanzim edilmelidir. ISO 23601 tahliye planları alternatif yollarla beraber bu güvenli güzergahı göstermekle zorunludur. Acil durum tahliyesinde tüm kapı pencere koridor ve yollar bu amaca hizmet ederken, yangın tahliyesinde; yangın ısı, ateş ve zehirli duman ürettiği için, özel olarak imal edilmiş yangın merdivenleri üzerinden tahliye gerçekleşecektir. Hastane vb medikal yerlerde ilave bir uygulama mevcuttur. Liman, otopark, spor sahaları ve AVM konularında mutlaka bilgi edininiz.

ISO 23601 tahliye planı kat yerleşim planı değildir. Hareket edebilen tefrişat, makine ekipman vb unsurlar planda gösterilmez. Ancak tahliye yolları çiziminde bu unsurlar dikkate alınır. Tahliye planı kamuya açık olarak sunulmalıdır, "Gizlilik" hükümleri gereği oda isimleri yerine numaralandırma kullanılır. Mihenk oluşturabilmek için istisnai olarak, "Gizlilik" hükümlerine aykırı düşmeyecek bazı oda veya yerlerin isminin yazılması sakıncalı değildir.

Uygulamada, kağıt, cam ve çerçeve olmaksızın, hafiflik esas alınarak, ISO17398 dayanıklılık standartlarına göre sertifikalı "Dekota" malzemeye doğrudan baskı esas alınmıştır. Baskıda "Solvent boya" kurşun vb zehirli madde içeriği sebebiyle kullanılamaz. Sertifikalı UV boya ve UV baskı uygundur. Yapışkan folyo üzerine baskı ISO 17398'e uygun değildir.

Planlarda "Acil Durum Tahliye" ve "Yangın Tahliye" talimatları ayrıca yazılmalıdır. Afet yönetimi ISO 22320 standartı ayrı bir konudur. Deprem, sel, sızıntı, sabotaj vb konu başlıklarının her biri ayrı ayrı çalışılır, ISO 23601 tahliye planı üzerinde gösterilmez.

Arama, kurtarma, ilk yardım ekipleri, sorumlu kişi ve telefonları; uygulamada personel değişim sıklığı vb sebeplerle ayrı bir pano üzerinde hazırlanması tavsiye edilir.

Tescilli çalışma, telif kapsamında korunan piktogramlar vb unsurlar sebebiyle lisanslı çalışma altında bu bilgiler plan üzerinde yer alır. Bu ibareler reklam olmayıp yasal zorunluluktur. Sözlü beyanları kabul etmeyiniz. Gerek lisans belgeleri gerek referans çalışma örnekleri gerekse gizlilik sözleşmesiyle beraber teknik şartname imzalanmasını mutlaka isteyiniz. Gerçek dışı beyanlardan sizleri koruyacaktır. Tarafımdan hazırlanmış birçok çalışmanın başkalarınca kendi çalışmalarıymış gibi gösterildiği birçok örneğe rastladım. Bu çok daha tehlikeli bir durumdur.

İyiniyet dahilinde yaptığınız çalışmalarda, yönetmeliklere hakim olmamanız halinde önemli problemlerle karşılaşacağınızı, kanun çerçevesinde yürütülen çalışmalar olması, uygulanan standartların tescilli olup telif haklarıyla korunduğunu unutmayınız. ISO da kayıtlı bir piktogramı (sembolü) ehil olan grafiker rahatlıkla kopyalayabilir ki bu hem size yakışmaz hem etik değildir hemde kanuni neticelerine katlanmak zorunda kalırsınız. Herkes çizim yapabilir, lakin çalışmalarınızın neticesinin insan hayatını etkilediği unutmayınız. ISO 23601 standartı münferit bir disiplinin ana kümesidir. Dahilinde başka standartları kullanır.
    Bugün kare kod uygulamasına geçmiş, doğru karışım yüzdesiyle içerik sağlayan yangın söndürücü firmalarını tebrik ediyorum ve gurur duyuyorum. Lakin ucuz, göstermelik dursun diye kullanılan yangın söndürücü tüpleri üreten satan ve alanlar için aynı şeyi söyleyemeceğim. Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkündür. İnşallah işini hakkıyla yapmaya gayret edenler, öğrenip geliştirip daha ileriye taşıyan kişi ve kurumlar artar, çoğalır.

Tüm soru ve görüşleriniz için temasa geçebilirsiniz.