1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durum ve yangın tahliye plan örneği [ortaokul binası]

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Hüseyin Çitçi tarafından 21 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Umarım tüm üyelere faydası olur.
  kendi çalışma örneklerimdendir.
  ISO 23601 standartlarında hazırlanmış bir çalışmadır. Pusula, vaziyet planı ve toplanma noktası, acil durum talimatı, yangın talimatı ve sembol dizini aynı planda kullanılmıştır. Kullanılan piktogramlar ISO 7010:2013 standartındadır.
  Tüm soru , görüş ve önerileriniz için mesaj veya email yollayabilirsiniz.

  daha fazla örnek çalışmalar için http://yangintahliye.blogspot.com.tr

  https://plus.google.com/105163810515862988581/posts/gMMVx8sY5JT

  [​IMG]
 2. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  154119
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  Hangi program ile çizdiniz?
 3. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Adobe program grubuyla çalışıyorum :) Arada Corel grubunun desteği olur.
  Tek bir program yardımıyla çizim, kullandığınız programın kabiliyetiyle sınırlı kalır.
 4. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Çalışmalarımı "Adobe Master Collection" dahilindeki programlarla hazırlıyorum. Tek bir program ile herşeyi yapabilmeyi düşünmeyiniz. Her programın kabiliyet ve hedefleri farklıdır.
  Havaalanı, lunapark, baraj, rafineri veya okul, her yerde insan hayatını ve çevreyi korumaya yönelik çalışma hazırlıyoruz.
  okuyan tüm üyelerin faydalanması ümidiyle bazı açıklamalar yapmak isterim.
  - her zaman en iyiye gayret gösterilmeli ve gelişimci olunmalıdır. Mümkün olduğunca farklı ülkelerdeki çalışmaları da inceleyin.
  - Tüm çalışmalarımızın çerçevesini kanun, yönetmelik ve ISO standartları belirlemektedir.
  - Hazırlanacak eylem planı ve tahliye planı bu çerçeve dahilinde uygulanabilir olmalıdır. Kağıt üstünde çözüm her zaman yetersiz ve yanlış olacaktır.
  - Özellikle kapı ve merdiven bölgelerinde izdiham yaratmamalıdır.
  - Tahliye planı tek başına fonksiyonunu idam edemez. Gerekli uyarı levhalarıyla desteklenmelidir.
  - Tahliye planı ile yerleşim planı birbirlerinden farklıdır. Odalar ve bölgeler bodrum, zemin, 1.kat, asma kat, 2. kat ... her birine bağımsız tahliye planı hazırlanırken her birim için saatin ters yönünde ana giriş başlangıç noktası kabul edilerek Z01, Z02... şeklinde numaralandırılır.
  - yerleşkenin özelliklerine bağlı olarak kapı, merdiven detayları belirtilmesi zaruri olabilir. hangi yöne açıldığı, sürgülü tip vb.
  - yerleşkenin büyüklüğü, hacmi, hareket noktalarını iyi gözlemlemeniz gereklidir. tek bir planda bir alışveriş merkezini çözebilirsiniz. ancak astığınız yerde kalabalık sıfatını taşır. Yerine alanı zone'lara ayırarak çözümler arayın. Durduğum lokasyonda (zone'da) yeterli çıkış noktaları mevcutsa, benden 200m ierideki çıkışların bilgisini görmek fayda sağlamaz. Tahliye planı dahilindeki vaziyet planı bu fonksiyonu zaten yerine getirmektedir.
  - kullanılan piktogramlar da tahliye planı gibi ISO standartlarındadır, bir nevi müdahale envanteri konumlandırma anayasası olarak algılayabilirsiniz. yerleri değiştirilemez ve kontrollere kolaylık sağlar.
  - tahliye planları acil durum vukuunda değil, öncesinde bilinçlenmek amaçlıdır. refleks kazandırmalıdır.
  - Kullanılacak yerler gibi kullanılmaması gerekenleride ifade edebilir.
  - pusula ve yön, rüzgar bilgisine de gerekli desteği verir.
  - vaziyet planı ile hariçte müdahale ekipmanı ve toplanma noktası dışında çevre binaların varsa rislerini de ifade edebilir.
  - ana hatları acil durum talimatı, yangın durum talimatını içermelidir. Detaylı prosedürleri ayrıca kullanabilirsiniz.
  - mümkün olduğunca ölçekli çizime gayret edilmelidir. A4 vb formatların içine tam otursun düşüncesini asla benimsemeyin. En büyük eksiklik görüş mesafesi ve levha büyüklüğü hatasıdır. 30-100m görüş mesafesi bulunan Fabrika, açık arazi kompleksi vb yerleşkelerde 15m görüş mesafesine sahip 30x40 cm'lik uyarı levhası tasarlamak zaten yönetmeliklere aykırıdır.
  - tahliye planları belirli dönemlerde ve değişikliklerde revize edilmelidir. Yapılan ilk çalışma doğru olmayabileceği gibi fiili gözlem, değişiklikler revizyonlarla yansıtılmalıdır
  - yaptığımız, yapabildiğimiz, yaptırabildiğimiz kadar biziz. kendimize ne kadar kıymet verdiğimiz bu şekilde belli oluyor. bir müdürlük binası kapısında "fotokopi kağıt selobant" ile kapıya asılan "Giriş" yazısını gördüğümde o kurum hakkında düşüncelerimi tahmin edebilirsiniz.
  - Tahliye yollarını yeşil çizgi ve oklarla belirlerken, kapı ve merdivene eşit yük dağıtımı yapmak, ne kadar fiiliyatı yansıttığını ve eşit bölüşmeyi gerektirdiğini sorgulanmalıdır. koridor genişlikleri, merdiven yük taşıma kapasitesi, uzunluk, kapı genişliği vb çok fazla faktör tartışılmalıdır.
  - Tahliye sıralaması tayin etmezseniz panik ve ezilmelerle karşılaşırsınız.
  - Tahliye planları başlığında mutlaka bodrum...4.kat hangisiyse belirtmeniz gerekir.
  - Ana şalter, sigorta kutuları mutlaka gösterilmelidir. yakınında CO2 gereklidir.
  - Yangın hortumu su bağlantısı varsa belirtilmelidir. A tipi yangına müdahale eder. diğer söndürücü tipleri planda açık olarak yönetmelik renk bantlarıyla gösterilmelidir. KKT mavi bantlı, CO2 siyah bantlı, Köpük sarı bantlı...
  - Kullandığınız piktogramlar çok önemlidir. ISO standartlarında olan piktogramları kullanınız. internetten bunları buldum, copy paste kullandım bahaneniz olmasın. aslen (buzzer) zil için olan piktogram ile alarm düğme piktogramları farklıdır. Sensör dedektör farklıdır.
  - kapı isimlikleri , reklam levhalarına vb malzemelere harcanan rakamları hepimiz biliyoruz. 100- 200 TL harcamayıp bedavaya nasıl tahliye çizdiririm diyen işyeri sahip/sorumlularında önemli bir bilinç/bilgi eksikliği söz konusudur. Zaten söndürücü tüp orada duruyor, ilaveten duvara neden uyarı levhası asacağız diyenler için eğitime alfabeden tekrar başlamakta yarar vardır. Hava nemli, rutubet içten yiyor, vida gevşiyor, cam çerçeveli levha yere düştü, bir parça cam yaralanmaya sebep oldu. Yaralanmadan dolayı işyeri sahibinin sorumluluklarını siz sıralayın.
  - hergün yeni bir gelişme yaşanıyor, her yeni çalışmanızda bir adım öteye gitmeye gayret edin.

  tüm soru ve görüşlerinizi çekinmeden paylaşmanızı dilerim.
 5. selda kaya İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  29464
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hüseyin Bey bu uygulamalar kamu kurumları özellikle okullar için çok gerekli
  Ancak, kamu kurumları bu işler için bütçe ayırmak istemiyor ya da bütçe bulamıyor
  Bu durumda kurumun ig uzmanına öneriniz nedir?
 6. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  quote="selda kaya, post: 113120, member: 27488"]Hüseyin Bey bu uygulamalar kamu kurumları özellikle okullar için çok gerekli
  Ancak, kamu kurumları bu işler için bütçe ayırmak istemiyor ya da bütçe bulamıyor
  Bu durumda kurumun ig uzmanına öneriniz nedir?[/quote]

  Sayın Selda hanım, kamu kurumlarının hiç birisinin bütçe problemi yoktur. Bir köy okulunun dahi bütçesi vadır. ancak sizinde dile getirdiğiniz gibi bütçeden bu konuda pay ayırmak istemedikleri bir gerçektir.
  Sorumlu müdür, sorumlu uzman veya çalışan memurların hiç birisi ne sorumluluklarının bilincindedirler nede haklarının.

  kat başına 100-125TL bütçe ile tahliye planı, uyarı levhaları dahil tüm bu çalışmalar tamamlanabilir. ancak neredeyse tüm kuruluşların mimari proje ve reklam firmalarından akıllarında 5.000-10.000TL'lik rakamlar kaldığı için daha ilk baştan sizlere soğuk davranacaklardır.

  işyerinde elektrik çarpar, sırtı sıvazlanır, 2 gün istirahat verilir geçer :)
  bu tarzda yüzlerce satır örnek yazmak mümkündür.

  ilçe müdürü, il müdürü, bölge müdürü, bakanlık... inanılmaz bir hiyerarşi , yetki ve sorumluklarda açıklar mevcutken, kişilerin umursamazlık ve bilgisizlikleri karşında geniş çaplı bir görüşme maratonuyla, doğru bilgili yöneticileri bulmaya gayret edin. bu doğru kurumlarda yapacağınız çalışmaları diğer kurumlarla en azından emaille paylaşın. bir kısmı inşallah örnek alır, tedbir ve bilgilerini arttırırlar.

  benim çalışmalarımın bir kısmı kamu kuruluşlarında gerçekleştiği için, net tecrübelerle tavsiyem, ilk önce ilgili müdürü ve sorumluyu bulun, sorumluluklarının öneminin altını çizin, gerçekleşmiş çalışma örneklerini sunun, bütçenin çokta büyük olmadığını anlatmaya gayret edin. bir kaza ve soruşturma durumunda taşıyacakları sorumlulukları tekrar tekrar anlatın.

  daha giriş kapısında fotokopi kağıdıyla yapıştırılmış uyarı/bilgi yazıları gördüyseniz aslında doğru yerdesiniz demektir. en azından birşeyler asma gerekliliği duymuş bir kurum var karşınızda.

  özel işletmelerinde aslında kamu kurumlarından farkı yok. kişiler eğitimsiz ve bilinçsizlerse istediğiniz kadar uyarı levhasıyla doldurun kalabalık etmekten öte faydası olmaz.
  ancak okullarda yapacağınız çalışmalar çok daha önemlidir. 1 öğrencinin bile bilinçlenmesine faydanız olursa inanın ileride belki 100lerce kişinin hayatını kurtarmış olursunuz.
 7. selda kaya İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  29464
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkür ederim Hüseyin Bey
 8. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  2018 ve 2019 ISO 23601 Acil Durum ve Yangın tahliye Kat Planları örnekleri

  TP 40x60 Kz Acil Durum ve Yangin Tahliye Plani sakarya ozel erenler gunes okullari.jpg
  TP 40x60 KZ Acil Durum ve Yangin Tahliye Plani Anamur ismihan cerci anaokulu.jpg

  TP 40x60 PKZ Acil Durum ve Yangin Tahliye Plani Anamur Sehit ibrahim Armut Fen Lisesi Pansiyonu.jpg
  TP 40x75 KZ Bingol Selahaddin Eyyubi ihl okul Acil Durum ve Yangin Tahliye Plani s.jpg

  TP2 40x60 KZ Maras Elbistan MTAL DPY Acil Durum ve Yangin Tahliye Plani.jpg