1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durumda göz yıkama ve tazyikli duşlar -18-

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 8 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  -18- ACİL DURUMDA GÖZ YIKAMA VE TAZYİKLİ DUŞLAR
  Umarız ki hiç ihtiyacınız olmaz ancak, olursa da ümit edelim ki temiz ve ulaşılabilirdir. Gözlerinize yabancı tanecikler kaçtığında veya vücudunuza bir kimyasal döküldüğünde, acil durum göz yıkama istasyonu veya tazyikli duş ilk yardım işlemindeki en önemli ilk adımdır. Gözdeki kimyasal yanıklar acil durumlardan en önemlisidir.

  Kolay ulaşılabilirlik: Kimyasal olarak yanmış gözler için en önemli tedavi, derhal bol su ile yıkamaktır. Bunun anlamı, kazayı geçirenlerin göz yıkama istasyonunu bulmak için engelleri tırmanmamaları gerektiğidir. Üniteye ulaşmak için hiç bir engel olmadığından emin olun.

  Temiz ve fonksiyonel ekipman: Tazyikli duşların yeterli su akışı ile uygun olarak çalışmalarını, temiz ve sıhhi olmalarını sağlamak amacı ile sık sık denetlenmelidir. Portatif göz yıkama üniteleri, yeterince yüksek kalitede suyun bulunmadığı veya ani su düşüşlerinin olduğu bölgelerde kullanılabilen bir seçenektir. Acil durumda gözleri herhangi bir bol su ile yıkamak, hiç yıkamamaktan daha iyidir.


  Uygun kullanım için eğitim: Olası kimyasal sıçramalara maruz kalan işçiler göz yıkama/tazyikli duş istasyonlarını nasıl uygun şekilde kullanacaklarını önceden bilmek zorundadırlar:

  · Kazadan hemen sonra, gözünüzü parmaklarınızla olabildiğince açık tutarak, bol su veya göz yıkama solüsyonu ile yıkayın. Su vücut sıcaklığınızdan daha soğuk olduğundan dolayı rahatsızlık verebilir, ancak önerilen zaman periyodunda yıkamanız zorunludur.

  · Göz kapağının altında kalan kayıp tanecikleri uzaklaştırmak için göz bebeğinizi mümkün olduğunca döndürün. Tanecikleri uzaklaştırmak için gözünüze sudan başka hiç bir şey değdirmeyin.

  Gözler en az 15 dakika süresince yıkanmalıdır ve kazayı geçiren acilen bir sağlık binasına transfer edilmelidir. Transfer sırasında gözleri yıkamaya devam edilir. Bunu sağlamanın en iyi yolu, yanınızda taşıyabileceğiniz portatif bir göz yıkama sisteminin bulunması olabilir.

  Ekli Dosyalar: