1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durumda yardım isteyen veya baygın çalışanın yerini bildiren sistem

Konusu 'Kapalı Alanlarda Çalışma ve Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 25 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Günümüzde sanayileşme ve teknolojik gelişmeler hızla artmaktadır. Buna paralel olarak kurumlar, işçilerini oluşabilecek kazalara karşı korumak, iş sağlığı ve güvenliği alanında koşulları iyileştirmek için yatırım yapmaktadır. Ülkemizde işçinin, çalışma ortamlarında güvenliğinin ve kontrolünün sağlanması, denizcilik, havacılık, inşaat sektörü ile kimya, makina, otomotiv, plastik, metal gibi sanayinin tüm alt sektörlerinde önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Okyanus Teknoloji, kurumların iş sağlığı ve güvenliği (ISG) alanındaki ihtiyaçları doğrultusunda yenilikler getiren konum tabanlı Wipelot ISG sistemini üretmiştir.
  Wipelot ISG Nedir?

  Wipelot ISG, iş sağlığı ve güvenliği alanında çözümler sunan, kablosuz iletişim ve mobil teknolojilerden faydalanan iş güvenliği sistemidir. Bina içi, fabrika sınırları, tersane, inşaat alanı, uçak hangarı gibi kapalı alan veya özel bölgeler için üretilen Wipelot ISG, donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşan bir üründür. İşçiye verilen küçük bir cihaz yardımı ile sistem aşağıda belirtilen tüm faydaları sağlayabilmektedir. Müşteri ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen Wipelot ISG, aşağıdaki amaçlara yönelik çözümler sunmaktadır:
  • İşçinin, iş kazasına uğraması ve sonucunda işçinin hareketsiz kalması, bayılması ya da yardım çağrısında bulunması durumunda işçinin bulunduğu bölgeyi sorumlulara bildirmek ve işçiye müdahale süresini kısaltmak,
  • Çalışma ortamını emniyetli ve güvenli hale getirmek,
  • İş gücü ve zaman kaybını engellemek,
  • Acil durum anında işçi yoklaması yapmak,
  • İş kazası istatistiki verilerinin geçmişe yönelik analiz etmek ve raporlamak,
  • Çalışma ortamıyla ilgili nem, sıcaklık, gaz vb değerlerin artması/azalması durumunda, olayı sorumlulara bildirmek,
  • İş ortamının ve çevrenin zarar görmesini engellemek,
  • İşçinin çalışma anında durumunu gözetim altında tutmak,
  • İşçi/ekipmanın hangi bölgede, ne kadar süre çalıştığını belirlemek ve işçi performans değerlendirmelerinde kullanılacak veriyi toplamak.

  Yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda üretilen bu sistem çalışma ortamı ve ortamda bulunan işçi ile ilgili acil durum değerlendirmesi, takibi, analizi yapmakta ve gerektiğinde uyarıda bulunmaktadır. Sistemden elde edilen verilerle ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli raporlar oluşturulur, geçmişe yönelik veriler saklanır.
  Genel Özellikler

  Wipelot ISG, kullanılan ileri seviye teknolojiler yardımıyla ISG alanında büyük yenilikler getirmektedir.

  • Fabrika, hangar, depo, tersane, inşaat alanı gibi her tür çalışma ortamına uygulanabilir.
  • Wipelot ISG, geniş alanlara/bölgelere kurulabilir.
  • Acil durum, anında sorumlu kişiye veya ofise iletilir.
  • İşçilerden sorumlu vardiya şefi veya benzeri personel, kendisine verilecek ekranlı cihaz sayesinde, masa başında olmasa bile acil durumdan anında haberdar edilir.
  • Otomatik olarak işçinin hareketsiz kalmasını algılar.
  • Aynı anda meydana gelen acil durumları tespit edebilir.
  • Wipelot kullanıcı etkileşimine gerek kalmadan çalışır. İşçi, normal iş akışını etkilenmeden sürdürür.
  • Cihaz aynı zamanda çeşitli veriler toplar. Bu veriler işçinin hareket sıklığı, bulunduğu bölge gibi farklı niteliklerde olabilir.
  • Sistem gerektiğinde, kuruluşta var olan diğer sistemler ile entegre edilebilir.
  • Ülkemizde, Wipelot ISG’ye benzer konum tabanlı ticari bir ürün geliştirilmemiştir. Bu nedenle alanında bir ilktir. Kurulum, servis-ek geliştirmeler, bakım ve ilk sahip olma maliyetleri düşüktür.
  • Gerek yazılım gerekse donanım altyapısı yerli üretimdir. Bu nedenle müşteri ihtiyaçları ve farklı uygulama alanlarına göre özelleştirilebilir.
  • Wipelot ISG iş güvenliğinin yanı sıra personellerin gerçek zamanlı konum bilgilerini de ölçer. Kullanıcıların kart geçişi, parmak izi ve benzeri okutma gibi sistemlerle etkileşimine gerek kalmadan bölge içinde takibini ve süre değerlerini belirler. Wipelot ISG, Wipelot ürünlerinin bir üyesi olan Wipelot KBS ile uyumludur.

  Wipelot ISG Sistem Yapısı

  Wipelot ISG ürünleri, donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümden oluşur. İhtiyaçlar doğrultusunda donanım ve yazılım ürünleri bir arada müşteri hizmetine sunulur.
  Donanım Ürünleri

  Mobil Etiketlerİşçi üzerinde bulunan bir yaka kartı veya bileklik benzeri, kablosuz mobil cihazdır. İşçi üzerine takılan mobil etiket, işçinin günlük çalışma şeklini aksatmayacak şekilde yerleştirilir. Mobil etiketler pil ile çalışır.
  Farklı kullanım alanları için dört çeşit mobil etiket sunulmaktadır.


  Mobil Kişi Etiketi: Takip edilmek istenilen kişi üzerine yerleştirilen mobil etikettir. Bilek, boyun, kol ya da bel bölgesine yerleştirilebilir. Kişi üzerinde bulunan bu etiketlerde, opsiyonel olarak acil durumlarda kişinin yardım çağrısında bulunabilmesi için Acil Durum Düğmesi yer alır. İhtiyaca göre bu etikete işçinin hareketsiz kaldığında alarm durumu oluşturan bir donanım ilave edilir.

  [​IMG]

  Mobil Kişi Etiketleri​

  LCD Mobil Etiket: İşçilerden sorumlu vardiya şefi veya benzeri personelde bulunan LCD ekranlı mobil cihazdır. Acil durum çağrısında bulunan işçinin bilgisi ve bulunduğu bölge bilgisi, sorumluya bu etiket vasıtası ile iletilir. Ayrıca çalışma ortamı değerlerinde anormallik olması durumunda bölge bilgisi etiket ekranında mesaj olarak yer alır.
  [​IMG]

  Mobil LCD Etiket​


  Mobil Ekipman Etiketi: Takip edilmek istenilen araç ve ekipmanlar üzerine yerleştirilen mobil cihazdır. Opsiyonel olarak çalışma ortamındaki sıcaklık, nem, gaz miktarı gibi değerleri ölçen ve merkeze ileten etikettir.
  [​IMG]

  Mobil Ekipman Etiketleri​


  Mobil GPS Etiketi: Araçların konum bilgilerini toplayarak merkeze ileten birimdir. Konum bilgilerinin yanında araç çevresinde bulunan çalışanların listesini de merkeze iletebilir. Bu sayede çalışanların açık alanlardaki konumlarını da kayıt altına alır. Topladığı verileri GSM şebekesine ihtiyaç duymadan Kablosuz Algılayıcı Ağı ile merkeze iletir.

  Sabit Bölge Etiketiİşçinin veya ekipmanların takip altında tutulacağı bölgelere yerleştirilen cihazlardır.

  [​IMG]

  Sabit Bölge Etiketi​

  SunucuBu bilgisayar, ek yazılım modüllerinin talep edilmesi durumunda, hesaplama, veri saklama, raporlama ve genel yönetim konularında çalışan donanım birimidir.

  Alarm Konsolu
  Acil durum oluştuğunda, olayın bağlı olduğu bölge alarmı, alarm konsolu ile devreye girer. Herhangi bir yazılım modülüne ihtiyaç duyulmaz. Alarm konsolunun ekranlı ve ekransız olmak üzere iki farklı modeli mevcuttur.

  [​IMG]

  Alarm Konsolu​

  Yazılım Ürünleri

  İhtiyaca yönelik opsiyonel 6 farklı yazılım modülü mevcuttur.
  ISG-İş Güvenliği Modülü
  Acil durumların kayıt altında tutulmasını, raporlanmasını, kişi – bölge bazlı istatistiki verilerin alınmasını sağlayan modüldür.


  WIPELOT Konum Belirleme Modülü
  Konum belirleme donanımlarının sisteme ilavesi ile tüm bölge içerisinde işçi ve ekipmaların lokasyon bazında takip edilmesini sağlayan modüldür.


  Kişi Takip Modülü
  Konum belirleme servisinin üzerine kişi bilgilerinin tanımlanmasını, kişi bazlı raporlama ve takibinin yapılmasını sağlayan modüldür. Personeller için iş takibi, maliyet - süre hesaplamaları gibi özellikler bu modül içerisindedir.


  Varlık - Ekipman Modülü
  Kişi dışında ekipmanları da sistem içerisinde tanımlanmasını ve takibini sağlayan modüldür. Konum belirleme modülü ile birlikte çalışır.


  Otomasyon Modülü
  İstenilen alanlarda sıcaklık, ışık, nem, gaz vb fiziksel büyüklükleri kayıt altına alan ve raporlayan modüldür. Bu modül ile birlikte donanımların da özelleştirilmesi gerekir.


  Harita-Grafik Modülü
  Acil durumları veya sistemin genel işleyişini canlı olarak harita üzerinde gösteren yazılımdır.


  Uyarı-Mesajlaşma Modülü
  Acil durum anında, tesis içerisinde herhangi bir noktada olan yetkili personele durum iletilir. Mesaj iletimi seçeneğe bağlı olarak Mobil LCD etiketine veya cep telefonuna SMS gönderimi ile gerçekleştirilebilir.

  Wipelot ISG Çalışma Sistemi

  Wipelot ISG sisteminde takip altında tutulacak bölgelere sabit etiketler yerleştirilir. İşçi ya da ekipman üzerine ise mobil etiketler yerleştirilir. Mobil etiketlerden, sabit etiketlere düşük güçlü radyo frekans sinyalleri iletilir.
  Acil durum anında işçinin mobil etiket üzerinde bulunan düğmeye basmasıyla ya da işçinin hareketsiz kalması durumunda, sistemde seçilen uygulamaya bağlı olarak işçinin bulunduğu bölgede yer alan alarm sistemi devreye girer ya da vardiya şefinde bulunan Mobil LCD etiketine mesaj ya da cep telefonuna sms gönderilmesi gibi fonksiyonlar sağlanır. Durum yetkili kişilere Wipelot ISG yazılımı üzerinden uyarı verebilir. Uyarı sistemi özelliği ile işçinin özel bölgelerde bulunduğunda, süreyi aştığında, bayıldığında, belirlenen alanların dışına çıktığında uyarı gönderilmesini sağlar.
  Ayrıca çalışma ortamı ile ilgili gaz, sıcaklık, nem vb bilgilerinin alınmasına imkan sağlar. Sözgelimi, tehlikeli gaz içeren bir ortamda gaz miktarı belirli bir oranı geçtiğinde sistem bunu algılayarak anında sorumlulara iletecek ve erken müdahale ile bu durumun vereceği hasarların önüne geçilmiş olacaktır. Gece vardiyalarında çalışan işçilerin, çalışma şartlarını tehlikeye sokabilecek, ortamın aydınlatmasının kesilmesi, ortamın sıcaklığının sınırların üstüne çıkması gibi durumlarda alarm sistemi devreye girerek kazaların da önüne geçilmiş olacaktır. Benzeri şekilde fabrikalarda yer alan makinelere takılacak etiketlerle sıcaklık/basınç gibi ölçümlerden gelen veriler merkeze iletilebilecek ve sınırları aşması durumunda sorumluların soruna anında müdahale etmesi sağlanacaktır.
  Wipelot iş çözümlerinin diğer bir üyesi Wipelot RTLS ile işçi/ekipman takibi de mümkündür. Operasyonu gerçekleştirecek işçi/ekipmanın bölge sınırları içinde aranması durumunda, istenilen anda konum bilgisine (hangi bölgede ya da odada olduğu) erişilir. Bölgeye giriş/çıkış zamanı bilgisi, ne kadar süre çalıştığı bilgisi sisteme kaydedilir. İşçinin geçmişe yönelik verileri saklanır. Elde edilen bu bilgilerden değerlendirme süreçlerinde kullanılacak raporlar oluşturulabilir. Hangi işçinin, hangi bölgede ne kadar süre ile kaldığı bilgilerinin oluşturulmasını, personel tipi, zaman, bölge veya oda bazında çeşitli istatistiksel sonuçların elde edilmesini sağlanır. Wipelot ISG, Wipelot RTLS ile entegre edilebilir.

  Wipelot ISG Faydaları


    • İş kazalarının meydana geldiği ortamlarda, zamanında müdahale edilerek, can kaybının ve yaralanmaların önlenmesi,
    • İş kazalarını ortaya çıkaran durumların azaltılması,
    • İş gücü ve zaman kazancı sağlanması,
    • Yeni iş akışlarının oluşturulması,
    • Mevcut durumdaki iş süreçlerinin iyileştirilmesi ve otomatik hale getirilmesi,
    • Operasyonel kalite ve verimlilik artışı sağlanması,
    • Üretim, Takip, İşgücü maliyetlerinin azaltılması.

  Teknik Özellikler


   • Wipelot iş çözümleri, müşterilerinin ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak konumlandırma vasıtası ile karşılayarak, aktif RFID, varlık yönetimi, algılama ve izleme, envanter yönetimi ve iş güvenliği konularında çözüm sunmak için kablosuz ağlardan faydalanır.
    • 5m-20m hassasiyette konum bilgisi sunulur.
    • Wipelot çok düşük radyo frekans (RF) gücü kullanır. Konum bildirim sıklığına bağlı olarak tek bir sunucu ile 2000 işçi ve 500 alt bölge izlenebilir.
    • Web tabanlı kullanıcı ara yüzü ile bilgilere her yerden yetki dahilinde anlık olarak erişilir.
    • İşçilerde bulunacak cihazların bir yıl pil ömrü vardır.
    • İşçi konumları grafik ortamında gösterilir.
    • Web servisleriyle hızlı entegrasyon sağlanır.
    • Anlık cihaz erişimi: Merkezden istenilen bilgiye anlık ulaşabilmek mümkündür. (Sıcaklık, hareket, alarm vb)
    • İletişim platformu
     • EEE 802.15.4 haberleşme platformu
     • Otomatik veri yönlendirme ve saklama
    • Platform Bilgisi
     • ASP.NET
     • MSSQL Database
  Standartlar

    • Haberleşme Standardı: IEEE 802.15.4
    • KET Yönetmeliğine uygun
  Wipelot ISG Ürün Çeşitleri

  1) Wipelot ISG – Gelişmiş Paket:

   • Bu ürün içerisinde Wipelot ISG Temel Sete ek olarak:
    • WIPELOT Konum Belirleme Servisi
    • Kişi Takip Modülü
    • Varlık-Ekipman Takip Modülü
    • Otomasyon Modülü
    • Harita-Grafik Modülü
    • Vardiya şefinin mobil olabilmesi için Uyarı-Mesajlaşma Modülü
    • Mobil LCD Etiketi Desteği bulunmaktadır.
  2) Wipelot ISG – Standart Paket:

   • Bu ürün içerisinde Wipelot ISG Temel Sete ek olarak:
    • Yönetim için Ekranlı Alarm Konsolu bulunmaktadır
  3) Wipelot ISG Temel Set:

  • Bu ürün içerisinde:
   • Her bölge için Sesli Işıklı Alarm ve Yönetim Konsolu
   • Sabit Bölge Etiketleri
   • Personel ihtiyacına göre Mobil Kişi Etiketleri bulunmaktadır.