1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil durumlar yönetmelik taslağı yayınlandı!!!

Konusu 'Taslaklar' forumundadır ve Hakan COŞKUN tarafından 25 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI
    BİRİNCİ BÖLÜM
    Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
    Amaç
    MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı, işyerlerinde acil durum planlarının hazırlanması, önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda yapılması gereken çalışmalar ile bu durumların güvenli olarak yönetilmesi ve bu konularda görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir.
    Kapsam
    MADDE 2 - (1) Bu Yönetmelik 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yer alan işyerlerini kapsar.
    Dayanak
    MADDE 3 - (1) Bu Yönetmelik İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 11, 12 ve 30 ncu maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.
    Tanımlar
    MADDE 4 - (1) Bu Yönetmelikte geçen;a) Acil durum: İşyerinin tamamında veya bir kısmında meydana gelebilecek yangın,
    patlama, doğal afet gibi acil müdahale, mücadele, ilkyardım veya tahliye gerektiren olayları, b) Acil durum planı: İşyerlerinde meydana gelebilecek acil durumlarda yapılacak iş ve
    işlemler dahil bilgiler ve uygulamaya yönelik eylemlerin yer aldığı planı,c) Güvenli yer: Acil durumların olumsuz sonuçlarından çalışanların etkilenmeyeceği
    mesafede veya korunakta belirlenmiş yeri ifade eder.
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=is1

Ekli Dosyalar:

2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Tatbikat
    MADDE 13 – (1) Hazırlanan acil durum planının uygulama adımlarının düzenli
    olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için çok tehlikeli sınıfa giren
    işyerleri için yılda bir defa, tehlikeli sınıfa giren işyerleri için iki yılda bir defa az tehikeli
    sınıfa giren işyerleri için en geç üç yılda bir defa olmak üzere tatbikat yapılır, denetlenir ve
    gözden geçirilerek gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetler yapılır. Gerçekleştirilen tatbikatın
    tarihi, görülen eksiklikler ve bu eksikliler doğrultusunda yapılacak düzenlemeleri içeren
    tabikat raporu hazırlanır.
    (2) Gerçekleştirilen tatbikat neticesinde varsa aksayan yönler ve kazanılan
    deneyimlere göre acil durum planları gözden geçirilerek gerekli düzeltmeler yapılır.
    Acil durum planının yenilenmesi
    MADDE 14 – (1) İşyerinde, belirlenmiş olan acil durumları etkileyebilecek veya yeni
    acil durumların ortaya çıkmasına neden olacak değişikliklerin meydana gelmesi halinde
    etkinin büyüklüğüne göre acil durum planı tamamen veya kısmen yenilenir.
    (2) Birinci fıkrada belirtilen durumlardan bağımsız olarak, hazırlanmış olan acil durum
    planları; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en
    geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.

Tatbikat daha sık yapılmalı bence,aksi halde acil durumda neler yapılacağı unutulur!!
  3. Cnds23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ENKA
    Bence tatbikatlar tehlike sınıfına bakılmaksızın en az 6 ayda bir yapılmalı. Acil durum planlarıda her yıl yenilenmeli.
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Uygulanabilirliği olmuyor o şekilde. Bu hali gayet mantıklı olmuş...
  5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İnceleyen var mı,aranızda dışarıdan alanında uzman kişlerden(itfaiye,arama kurtarma uzmanları vb.) mı hizmet alınacak gibi bir anlam çıkarılabiliyor
  6. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinin yerine yeni bir yönetmelik konmadı değil mi henüz ?
  7. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Henüz değil.
  8. denizcihankaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sadece İlk yardım ekibinde görev yapacak çalışanların “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış ilkyardımcı olmaları zorunludur.
    demiş ama sizin bahsettiğiniz kısım yapılabilir de yapılmayabilirde gibi algıladım net değil....
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
  10. Gülsen SEÇKİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SANIRIM BİR YANLIŞLIK OLDU HERHANGİ BİR RAHATSIZLIĞIM YOK
  11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    peki,önemli değil sadece merak ettim yanlış rahatsız eden bişeymi yazdım diye sormuştum..
  12. Gülsen SEÇKİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    DÜZELLTİM. SİZE İYİ ÇALIŞMALAR
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sen kimseyi rahatsız edemessin en fazla kendine edersin..:)..can arkadaşım.