1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Acil yardım lütfen...

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve ebt88 tarafından 21 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. ebt88 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba herkese.

Ben c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak bir osgb ye bağlı olarak istanbulda bir inşaat şantiyesinde çalışmaktayım. Benim sorunum şu arkadaşlar. Ben şantiyede çalışmaya başlayacağım sırada osgb ye üstüne basa basa sordum burada bir A sınıfı uzman var mı? Herhangi bir iş kazası(ölüm) durumunda benim sorumluluğum olacak mı veya ne kadar sorumluyum diye. Bana 'sen hiç bir şekilde sorumlu değilsin' dediler. Lakin şantiyeye geldiğimde A sınıfı uzmanın olmadığını gördüm aradım tekrar sordum osgb'yi ne durumda diye. Bana sürekli 'gelecek gelecek' diyorlar bende bekliyorum gelmesini. Şimdi sıkıntılı durum şu acaba ben bu inşaatta ne yapmam gerekir yani risk değerlendirmesi mi eğitim mi günlük faaliyet raporları mı ? Hangisi ya da hangilerini yapabilirim çünkü benim bildiğim burada benim risk analizi yapma yetkim yok daha doğrusu imza atma yetkim yok elim kolum bağlı dolaşıyorum şantiyede bişey olmaz inşallah diyerek. Hazırladığım bir risk analizi var şimdilik ama öylece duruyor. Bir yerden duyduğum bilgiye göre şantiyede hiç bir belgeye imza atmaz isem bir sorumluluk söz konusu olmaz dediler. Ama böyle de rahatsızım bir şey yapmıyor gibi kalıyorum bu A sınıf uzman da gelmedi hala.

Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen.
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    OSGB seni atama yoluyla orada görevlendiremez. şuan senin yaptığın anladığım kadarı ile danışmanlık hizmeti. lakin osgb ile aranda nasıl bir sözleşme var iç atamanı yaptı mı dışa görevlendirme yaptı mı bunları araştır derim öncelikle. şantiye yetkilisinin gözünde uzmanımız var gibi göründüğün için sana sorumluluk yüklemek isterler. alsan bi problem almasan bi problem....
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

şartlarını gözden gecçirmeni tavsiye ederim İnsaat sektöründesin ve muhtemelen gecerli sozlesmen de yoktur. O yüzden risk göze alabiliyorsan tebliğin cıkmasını bekleyebilirsin meslek ve calısma sure yetıyorsa ise ordda calısabilir sozlesme ımzalayabilirsin. İnsaat sektörü bilgi, tecrübe, agır donanım gerektirdiği için ve özellikle riski büyük olduğu için ilerde cok buyuk sıkıntılara düşmemen için acilen osgb den sertifikaya uygun görev değişikliği talep etmen en dogrusu olacaktır.
  4. ebt88 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sözleşmem falan yok dediğiniz gibi osgb ye gittim durumu anlatmaya bana dediler ki 'a sınıfı uzman geldi anlaşması yapıldı bakanlığa bildirildi' ama üzerinden 2 hafta geçti ne gelen var ne giden..Ayrıca bana tahsis edilmesi gereken ihtiyaç listesini de henüz göndermediler örneğin laptop,masa,dosya,kagıt,kalem odam bile yok şu anda burada ne yapacağımı şaşırdım e devletten baktım bakanlık sayfasına c sınıfı çalşma sürem başladı mı diye bana başladı demelerine rağmen onda da başlayan bir şey yok. demek ki beni kandırıyorlar oyalıyorlar ne yapmaya çalışıyorsa artık allah belalarını versin 2 hafta daha bekleyecem aylığımı alıp çıkacam ilk fırsatta zaten. benim sıkıntım risk analizi yapıp imzalamadan mail atsam ben görevimi yapmış olur muyum acaba cünkü baya güzel çlşmalarım var daha önce burada iş güvenliğinin 'i' si gelmemiş. e özlük dosyası var ne kurul ne ekip. 1.5 yıllık proje bu ve ünlü bir şirket.. cevap verirseniz sevinirim yardımlarınız bkliyorum.email ile yollasam işverene yeterli olur mu
  5. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina
    Şantiyelerin genel durumu diyip işin içinden çıkmak istemiyeceğim ama durum bu. Bende şantiyede çalışıyorum, bildiğim kadarını anlatayım. Gerçi burda ( forumda ) İmzaları çok uzun arkadaşlar uygun yanıt verirler ama neyse. Eğer iş veren seni iş güvenliği koordinatörü olarak atamazsa savcının önüne çıkmazsın. İş verenin ataması lazım, osgb işverenle anlaşırsa bile senin atada gözükmen lazım. Sen adamlara eğitim verdin, adam öldü hop savcı şunu diyor, sen adamı yanlış eğittin, yada sen düzgün eğitmedin, dolayısı ise eğitim ver imza formu hazırla ama imza atma. Risk analizinin 1 numarası yok ( yaptırım olarak ) sen yaz yolla istiyorsan. Özlük dosyası hazırlamak senin sorumluluğunda değil, kontrol etmek senin sorumlulugunda ama şantiyede personelci olmadıgından sen yapacaksın. A sınıfı orda olsa adam bir şey yapmadan çekip gidicek, sorumluluk onda olucak ama bütün işi C sınıfları yapıcak. Eğer şirket oraya A almazsa, sen karar ver Şantiye tehlikeli seni iş veren atasın ama sen de para iste. Bu sana kalmış, daha anlatıcak çok şey var ama bu sıkıldım yazmaktan :)
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sıkılma yazmaktan, her gün telefonlar ve maillere aklım yettiğince cevap veriyorum ve yazıyorum..verdiğin bilgiler içinde teşekkür ederim..ilerde sizler gerçek profesyoneller den olacaksınız..
  7. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina
    Teşekkür ederim Erhan Bey, ben olaya biraz daha farklı bakıyorum ama yinede aynı yöndeyiz. İnsanları beyinleriyle ve düşünceleriyle yalnız kalmıyorlar. Düşünmüyorlar, araştırmıyorlar, hemen soruyorlar. Böyle olmaması lazım, her şeyin burda hazırı var. Tam bir küfürlük durum. O zaman gelişim durur ^^ araştırma öğrenme durur ^^ neyse