1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Adalet üzerine....

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 4 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ah bir örgütümüz olsa ama gerçek manada ülkedeki tüm işçilerin temsil edildiği. ama olamaz nedenmi türkiyede yaşıyorsun.devlet sana sendika kuramazsın yada üye olamazsın demiyor ama ol da demiyor.hatta olmaman için elinden geleni ardına bırakmıyor.ama buna karşılık devlet işverene eğer sen işverensen ya ticaret odasına ya esnaf odasına yada sanayi odasına kayıt yaptırmak zorundasın diyor.ve bu oluşumlar devlet in yaptırımlarında hoşuna gideni çıkarttırıyor hoşa gitmeyeni çıkarttırmıyor mu?veya şöylede sorulabilir eğer en küçük esnaf dahil oluşumları ile her işveren temsil ediliyorsa.sendikalar kimi temsil ediyor beni temsil etmiyor mesela veya acaba özel de çalışan kaç tane işçi işvereninden korkmadan sendika üyesi olabiliyor ?sendikalar temsil e ttiği nisbi çalışan için işveren odaları kadar masaya yumruğunu vurabiliyor mu?.hayır! o zaman hangi dengeden hangi üçlü yapıdan bahsediyoruz o zaman devlet işverenin devleti olmuş olmuyor mu?
    türkiyede sosyal adaletin hatta sosyal i geçtim adaletin sağlanması gerekiyor.insanların adalet istemesinden daha doğal ne olabilir.ama malesef ülkemizde adalet kavramı da para dengesi üzerine kurulu nedenmi bugün adliye ye gidip 'vay efendim şu durumdan şikayetçiyim' deseniz görevli memurun size söyleyeceği ilk şey şudur 'tabi efendim öncelikle şu harcı yatırmalısınız' olacaktır.bu durumda adalet para erk inin adaleti olmuş olmuyormu?
    devlet halk için var olmalı.halk devlet için değil.ve yine devlet herkese eşit mesafede olmalı işveren in devleti değil......
  2. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Her kelimesine sonuna katılıyorum. Ama bu sorun sadece Türkiyeye has değildir. İş Hukuku nispi emredicidir, yani işçi tarafını tutar. Nispi emredici olan tek kanun iş kanunudur. Peki neden sadece iş kanunu nispi emredicidir?
    Kısaca tarih yaparsak;
    1) buhar bulundu
    2) buharın bulunmasıyla sanayi gelişti
    3) kendi işini yapan esnaf işini bırakıp sanayide çalışmaya başladı
    4) böylece işçi kavramı doğdu
    5) işçi ile işveren arasında sözleşme serbestisi oldu, yani şartları kafalarına göre beblirliyorlardı
    6) sözleşme serbestisi işverenin işçileri resmen paralı köle olarak kullanmaya başladı. sonuna kadar sömürdüler işçileri
    7) ve nihayet Karl Marx'ın öncülüğünde sınıflar arası mücadele başladı.
    8) kan döküldü, mücadele sonuna kadar devam etti
    9) devletler işçi lehine kanunlar çıkarmak zorunda kaldılar
    10) ve tabiki avrupaya uyumlu olarak türkiyede de iş kanunu işçi lehine çıkmak zorunda kaldı.

Yani anlayacağınız devletimiz işçileri çok sevdiğinden değil zorunluluktan işçi lehine çıkardı iş kanununu
    Peki uygulama böyle mi?
    Tabiki hayır. Siz kısaca özetle yazmışsınız zaten.
    Sonuna kadar sınıflar arası mücadelenin yanındayım.
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İşçi kavramı böyle doğmadı. Esas olarak köylülerin şehirlere gelip ücretli olarak çalışmasıyla işçi sayısı artmış denebilir. İşçi kavramı eski yunan ve mısır medeniyetlerinde zaten vardı. Emek gücünü satmak dışında geliri olmayan kimseye işçi denir.

Sınıf mücadelesi marx öncülüğünde filan başlamadı. Eski romadaki, mısırdaki köle ayaklanmalarından, fedolate dönemindeki köylü ayaklanmalarına kadar kimi zaman gizli kimi zaman açık sınıf mücadelesi sınıflar ortayaça çıktığından beri binlerce yıldır hep vardı.

Kolay gelsin :)
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    koray bey biz burda başka şeylerden bahsederken siz kalkmışsınız işçi bilmem ne hede hödö.....siz başlıkları manupule etmek için mi bu forumdasınız?üzerine koyacağınız değerli bir fikriniz varsa ortaya koyabilirsiniz ortaya konanı eleştirmek en kolayı değilmi ?
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Siz burda tam olarak sınıf mücadelisinin bir biçiminden bahsediyorsunuz.

Sendikaların bunalımı sadece türkiye'ye özgü değil. Marksizmin tarih sahnesinden silinmesiyle birlikte tüm sendikalar dünya çapında bir bunalıma girdiler. Şu an için işçi sınıfının çıkarlarını koruyan yapılar olmaktan çok uzaklar. Esas olarak hepsi devlete eklemlenmiş ve muhtemelen devrini doldurmuş bürokratik ve asalak yapılar.

Ben aslında başlığı proveke etmiyorum. Ancak sizler kendi ezberiniz ve doğrularınız dışında bir fikirle yada bakış açısıyla karşılaşınca "eli ayağı kaybediyorsunuz" birazda façanız bozuluyor, olan bu.

Sadece fikirlerin yüzeyinde geziyor, uçuşan fikirler beyan ediyorsunuz tartışmayı derinleştirme çabalarını da provakasyon sanıyorsunuz.
  6. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Adalet koltukta oturanlara aittir ve kendilerine göre çekip çeviriler
    Bunu kimse unutmasın
  7. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Koray Bey.. Sendikalarla ilgili görüşünüze sonuna kadar katılıyorum. Artık sendika, sendika olmaktan çıkmış işçinin cebindeki 3 kuruşu nasıl alırıza dönmüş bu iş. İşçi bütün yükün altında ezilirken sendika başkanları hangi deri koltuğa oturacağım diye düşünüyor. Para varsa huzur var...
  8. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    400 işçisi olan bir işyerinde patronun lafı......( Lanet olsun böyle işe.. Keşke bu işçiler sendikalı olsa.. Sendika başkanına 3-5 kuruş verirsin susturursun bunları.. Sen uğraşacağına sendika uğraşsın. Bu işler böyle daha kolay....).. İşte sendika ile ilgili sözün bittiği yer..
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Sanıyorum sendikalarla ilgili bir tartışma yapılacaksa Devletin idelojik aygıtları kitabında bu durumu işleyen Louis Althusser'in adını anmadan geçemeyiz. Allhusser yaklaşık 50 yıl önce hem de sendikaların altın çağlarında bu yapıların devlete (hatta derin devlete) nasıl eklemlendiğinin makenizmasını bize teorik bir arka plan üzerinden sunmuştu.

Benim fikrim sendikaların devrini tamamen doldurduğu yönünde, bu hastalıklı yapıların düzelmesi düzeltilmesi artık mümkün değil.

Yeni biçimler ve yeni varoluş şekilleri üzerinden bir tartışma yürütmeliyiz. 100 yıl öncesinin işçi sınıfı da yok artık. Kafa emeği (beyaz yakalılar) hızla geleneksel işçi sınıfının yerini alıyor. Hiç bir örgüte bağlı olmayan hak arama yolları bütün dünyada belirleyici konumda.

Bu saatten sonra sendikadan bir şey beklemenin de anlamı kalmamıştır. Ölmüş bir organizmayı diriltemeyiz.
  10. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Polemiğe gerek yok, konu bütünlüğüne bak arkadaşım. Verilmek istenen mesaja bak.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Aralık 2013 ---
    Senin sorunun kendini ifade edememen. Usul esastan önce gelir. Tarzın yanlış olduğu için söylediklerin doğru olsa bile hep arka planda olacak. Benim için sorun yok, sen bildiğin yoldan tam gaz devam et:)
  11. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hak verilmez alınır, bu da unutulmasın.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Polemik yapmıyoruz. Ben sadece yanlışı vurguladım. Verdiğiniz mesajda yanlış. Sendikaların dünya çapındaki bunalımı "devlet işçiyi sevmiyor" dan çok daha derin ve köklü. Yapısal bir sorun var ortada.
  13. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sen benim mesajımdan ne aldın?