1. Etkinlik grubu liderimiz Tuğba Coşkun hanımın bilgisi olmadan açılan başlıklar bilgilendirme süreci tamamlanana kadar askıya alınacaktır. Siz değerli takipçilerimize duyurulur...
  2. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Adana isg profesyonelleri tanişma

Konusu 'ISGforum Etkinlikleri' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 23 Haziran 2013 başlatılmıştır.

ADANA İSG PROFESYONELLERİ TANIŞMA
Başlangıç Tarihi: Jun 27, 2013 06:00 PM
Bitiş Tarihi: Jun 28, 2013 12:00 AM
Saat Dilimi: Europe/Athens +03:00 EEST

Yer:
KARDEŞLER UNLU MAMÜLLER
Türkiye Adana 81012 Sokak
ADANA 01000

Gönderen: Ergül Çatalbaş

Etkinlik Katılımcı Sayısı: 21
You can not RSVP for this event...

This event has already begun, or has already passed; RSVP has been since closed.
Etkinlik için Oy kullananlar "Belki":

Etkinlik için Oy kullananlar "Hayır":
  1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    yiyecekler çok güzelmiş :)
  2. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Gelelim içeriğe:

Dediğimiz gibi: tanışma faslımız 1 saat sürdü. Daha az katılım olur diye tahmin ettiğimiz için önce bir oturma düzeni aldık, sonra 2-3 defa düzen değiştirdik:) Bir katılımcının tanışma faslının sıktığını söylemesi benim kafamda "acaba toplantıda isyan mı çıakcak" sorusunu soksa da güzel geçti.

Evvela mikrofonu eline alan herkes kafadan OSGB'lere giydirdi. Ben de farklı bir açıdan yaklaştım. işini iyi tapmak isteyen bir OSGB'nin işini kötü yapanlar yüzünden etik ikilemde kalacağını, fiyat ve kaliteyi yüksek tutarsa iş yapamayacağını belirttim.Benzer durumun uzmanlar için de geçerli olduğunu söyledim. Mesleğin itibarı düşse de insanlar iş bulmak zorunda ve pek pazarlık şansları yok. Aslında burada asıl sorun ciddi denetim olmaması dedim. Bu konuda diğer kaıtlımcılar çarpıcı örnekler verdiler. Uzman maaşları konusu uzun süre tartışıldı. Hekim Bey, ilerde sadece kaliteli hizmet yapan OSGB lerin ayakta kalacağını söyledi. Kendilerine beklediği maaşı sorduğu uzmanlardan 800 TL cevabı alabildiğini, önce uzmanların kendine değer vermesi gerektiği görüşünü belirtti. Hekim olmasına rağmen bu işin merkezinde isg uzmanlarının olduğunu kabul etti.

Bu sorunları çözmek için sağlam bir örgütlenme ve bu örgütün yurt dışındaki sistemleri araştırarak bilimsel bir sistem önermesi gerektiğini ilettim. Zannımca herkes bu konuşulanlara hak vermiştir. Lakin kurulacak örgütün mevcut odalar gibi köhnemeyeceğinin garantisi nedir diye sordular. Ben de garantisi ancak bizim katılımımız kendi tteşkilatlarımıza sahip çıkmamız olur dedim. Katılımcı olmazsak her daim eziliriz demek istedim.

Bu arada başka görüşler de oldu ama heyecandan bunları pek kağıda dökemedik :)

Artık aklında bu tip konu başlıkları olan varsa anlatsın:) Bunun dışında isg sistemi ile ilgili sorular cevaplar oldu. Diyebilirim ki genel olarak bir bilgiyesusamışlık var. Bursa'daki toplantı katılımcılarına göre sektöre daha yeni arkadaşlar vardı aramızda. Bundan dolayı arkadaşlar kendilerine rehberlik edecek doğru bilginin peşindeydi.

Öyle ki toplantı bittikten sonra kamuya uzman alımı konusunda bile 10 dan fazla kişi özel olarak şahsımla konuştu, hocam çekti :) Halbuki isg alanında hoca değil öğrenciydim, ama hoşuma da gitti:)

Konuşulanlardan çok herkesin gözündeki ışık etkileyiciydi..Adanalı uzmanlar çok dertli, ciddi anlamda sömürüldüklerini düşünüyorlar ve haklı olarak isyan ediyorlar.. :) Bundan sonra da sık toplanılmasının faydalı olacağına katıldı insanlar. Dernekleşme konusunda hem fikir olduğumuz katılımcı sayısı çoktu diyebilirim. Diğerleri de düzgün işler yaptığımızı gördükçe daha çok katılacaktır:)

Evet arkadaşlar yazmayı unuttuğum şeyler var, lütfen sizler de yazınız.:)
  3. Cengiz Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Hekim Bey OSGB
    Selamlar,

Öncelikli olarak sponsor ifadesinin yerine ev sahipliği ifadesinin kullanılmasını tercih ediyorum, Çünkü çok teknik gibi gözükse de özünde "ÖNCE İNSAN " olan iş sağlığı ve güvenliği kavramının uygulayıcılarını ağırlamak bizim için destek değil onurdur.Bizleri onurlandırdıkları için başta ONUR bey olmak üzere buluşma için emeği geçen ve katılan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Tanışma faslına yetişemediğim içinde üzgünüm. Neyse ki bir OSGB kurucu olarak OSGB lere yapılan bindirmelerde de oradaydım.Madalyonun öteki yüzünüde tasvir etmeye çalıştım.
    Toplantı sonrası anladım ki problem hala kaygılarımız, yani bizleriz.Kimi arkadaşlarda teknik yetersizlik kaygıları, kiminde sorumluğun getirdiği kaygılar , kiminde ise ekonomik kaygılar vardı. Ve bana göre şu an için bu kaygılarının tek çatı altında toplandığı kurumda Hekim Bey dahil OSGB' lerdir.

İsgforum idareci ve gönüllülerinin de bu kaygılardan fazlasıyla haberdar olduğunu tahmin ediyorum.Dernekleşmenin Yaşadığımız zaman ve teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda zaman kaybı olacağını düşünmekteyim. Zira Dernek Faaliyetlerine bakıldığında ( Bilinçlendirme, Savunma , Bilgi Paylaşma ,Aidiyet dugusu kazandırma , Reaksiyon verme ve tepki koyma gibi ) İsg forum idareci ve kullanıcılarının da bu sayfa üzerinden bunları daha hızlı ve daha etkin gerçekleştirebileceklerine inanıyorum.
    Şahsi görüşüm Forum yöneticilerin üye kayıtlarını tekrar gözden geçirmeleri her üyenin bilgileri ve İSG profesyoneli olduğunu belgelediği ve reel kişilerden baştan oluşturmaya başlamalarıdır (Not : Ben bile başlangıç itibariyle 1 dk doldurduğum ve değişmesi gereken üye sayfasına sahibim )

Daha sonra kaygıların giderilmesi adına da bir İSG algoritmasının oluşturulması ve bu algoritmanın her basamağının önemini vurgulamak ve sorumluluk kaygılarımızı giderecek hukuki desteği almanın gerekliliğine inanmaktayım.
    Ekonomik kaygılarında, İSG algoritmasının düzenli ve etkin yapılması ile gelecek olumlu sonuçların sonrasında giderilebileceğine inanmaktayım.

Uzun cümlelerim için Özür Diliyorum. İyi Çalışmalar

Dr.Cengiz Yılmaz
    drcengiz@hekimbey.com.tr

4. Özlem Albayrak Adana Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Adana
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  5. Ela Abak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18812
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çiçek Yapı
    :rolleyes: süper fikir
  6. Özlem Albayrak Adana Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Adana
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tekrar görüşmek üzere ela hanımm :)
  7. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    deneme 1 2 3
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Ağustos 2013 ---
    19 agustos haftasi, isg konusunda tecrübeli, etkinlikler düzenleyen degerli bir insan istanbuldan adanaya gelecek. Tanismak ister misiniz? :) (kafadan söyliyim ben deglim, ben olsam bursadan derdim:))
  8. Özlem Albayrak Adana Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Adana
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tanışmak isterim onur bey :) gelmek isteyen arkadaşlarla birlikte toplaşırız küçük bir tanışma etkinliği olur :D kim miş ama neden ismi gizemli kalıyor :)
  9. Özlem Albayrak Adana Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Adana
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    etkinlik değilde tanışma olur :) adanada ağırlamaya çalışırz :)
  10. Kubilay Altınoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79366
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben Ramazanda toplanma olarak bekliyordum da bayramda fenaa fikir değil hani ;)
  11. Özlem Albayrak Adana Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Adana
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman etkinlige geliyorsunuz :) katılım durumunuzu belirtin :D