1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Adim adim iş sağliği ve güvenliği isg-türk yönetim sistemi

Konusu 'Faydalı Yayınlar' forumundadır ve hasanyildiz84 tarafından 23 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

?

İSG-TÜRK YÖNETİM SİSTEMİni daha önce duydunuz mu?

 1. EVET

  oy sayısı 0
  0,0%
 2. HAYIR

  oy sayısı 14
  100,0%
 3. İLGİLENMİYORUM

  oy sayısı 0
  0,0%
 1. hasanyildiz84 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
  İSG-TÜRK YÖNETİM SİSTEMİ


  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI, İŞYERİ HEKİMLERİ İÇİN İSG SAHA UYGULAMA REHBER KİTABI

  [​IMG]

  ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL! babil

  ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL!
  n11


  ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL! odakitap


  ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL! HukukMarket
  ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL! bkmkitap


  ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL! Seçkin


  Günümüzde, ülkemiz ve dünya genelinde, gerek iş kazaları ve gerekse de meslek hastalıkları ardında çok acı sonuçlar bırakarak devam etmektedir. İş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek adına dünya genelinde ciddi arayışlar ve çalışmalar devam etmektedir. Yakında yayınlanacak olan ISO 45001 Standardı bunun en son kanıtıdır. Gelinen noktada “İşte… Çalışanları iş kazasından ve meslek hastalığından korumak için uygulanacak en ideal sistem budur” diyebileceğimiz bir sistem de tam olarak geliştirilememiştir. Ülkemizde bu konudaki çalışmalar çok alt düzeyde sürmektedir.


  Öte yandan iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri de göreve ilk başladıkları günden itibaren neyi; neden, ne zaman ve nasıl yapacakları konusunda sıkıntı çekmektedirler. Hiç kimseye sormadan gerek işyeri hekimlerinin ve gerekse de iş güvenliği uzmanlarının işyerindeki çalışmalarını belli bir sistematik içinde ve en doğru şekilde yapabilmeleri gerekir. Bunu başarabilmek için de işe başladıkları ilk günden itibaren daima doğru adımları doğru sırada atmaları gerekir.


  İşyeri sağlık ve güvenlik hizmetlerinin sunulmasında hiçbir zaman “bana göre, sana göre” yöntemine yer yoktur. İş sağlığı ve güvenliği konusunda başarılı olabilmek, başka bir deyişle iş kazalarını ve meslek hastalıklarını azaltabilmek kişilerin öngörüleri ile değil, yasal sınırlar içinde ve bilimin ortaya koyduğu kurallara uygun çalışmayla olanaklıdır.


  İş Sağlığı ve Güvenliği alanına katkı sunmak üzere bugüne kadarki birikimlerimiz ışığında elinizdeki kitabı hazırladık. Mevzuatımıza ve evrensel iş sağlığı ve güvenliği ilkelerine uygun bir modeli sizlere sunuyoruz. Çalışan sayısı veya tehlike sınıfı ne olursa olsun, işyeri hekimi ile iş güvenliği uzmanları ister bir ortak sağlık güvenlik birimi veya işyeri sağlık güvenlik birimi üzerinden, isterse de sözleşmeli olarak bir işyerine sağlık ve güvenlik hizmeti sunsun bu kitabın kendilerine büyük yarar sağlayacağına inanıyoruz.


  İş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunumunda gerek iş güvenliği uzmanının ve gerekse de işyeri hekiminin hem ortak hem de birbirinden bağımsız olarak yapmaları gereken çalışmalar vardır. Bu ayrıntıyı da dikkate alarak, kitapta sunduğumuz modelin her basamağında gerekli açıklamaları yaptık. Çeşitli basamaklarda kimin neyi yapacağı ve bu aşamada hangi formu kullanacağı tablolarda belirtilmiş olup, ilgili formlar da ekler kısmında verilmiştir.


  Yabancı bir ülkede oluşturulup geliştirilen bir sistem bir süre sonra Ülkemizde de uygulamaya konuyor. Denenmiş olması belki tercih nedeni diye düşünülebilir. Ancak bizim sosyal-kültürel yapımıza uyar mı, mevzuatımızla uyumlu mu vb. türden sorgulamalar ne yazık ki yapılmamakta ve “yabancı yaptıysa doğrudur”mantığı ile uygulamaya geçilmektedir. Kitabı hazırlarken bu gerçeği dikkate aldık. Umarız iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan tüm taraflar için yararlı bir kaynak kitap olacaktır.


  Dr. Mahmut YAMAN,İşyeri Hekimi
  Öğr. Gör. Yücel KARAKUŞ, İş Güvenliği Uzmanı
 2. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Değerli hocalarım emeğinize sağlık. İlk fırsatta kitabı alacağım.