1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Akülü bisiklet kullanımında emniyet

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve dibech tarafından 21 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. dibech İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İyi Günler Akülü bisiklet ile son çıkan yasada 0,25 KW üstü motor güçlerinde ehliyet ve plaka istenildiği söyleniyor.
  Fabrika içerisinde ulaşım amaçlı birimler arası bu tarz akülü bisiklet kullanıyoruz ve güçleri bunlardan yüksek, trafiğe kapalı alanlar içinde bu belgeleri almak şart mıdır?
  Eğer şart ise otellerde golf arabaları içinde bu şart gerekmez mi, bir çok müşteri kullanabiliyor, yardımcı olursanız sevinirim.
 2. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  genel olarak yorumlayabilirim.0,25 kw nın üzeri ehliyet ve plaka isteniyorsa bu fabrika içi, şehir içi, otel golf kortları içi dışı farketmez.Bu kw üzeri araçaların insan sağlığını riske edici unsurları bulunuyor olacak ki bunların ehliyetli kullanıcıları olsun ve bu araçlar bir şekilde yetkili mercilerce takip edilebilsin isteniyor.Dolayısıyla bu yasadan sonra akü lü bisikletiniz artık iş makinesi veya forkliftten yada şirket içi pazarlama aracından farklı değildir.Amma velakin trafik polisi gelip sizin fabrika içinde kullandığınız akülü bisiklete çevirme yapıp ehliyet sorarmı derseniz sormaz derim... Fakat fabrika içerisinde olası bir akülü bisiklet kazasında bu bisiklieti kullanıanın ehliyeti varmıydı ,plakalımıydı diye sorulurmu sorulur..Operatör ehliyeti olmadan forklift kullanılmasından ne derecede iş veren ,iş güvenliği uzmanı,fabrika müdürü mesulse bundada aynı mesuliyet vardır.
 3. dibech İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Fırat bey çok teşekkür ederim,
  Fabrika içerisindeki bir kaza sonucu Trafik polisi gelip bu cezayı kesti ama umarım şehir merkezlerinde küçük çocuklar içinde bir önlem alınır.