1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Akülü transpalet için eğitim notlari

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 17 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, daha önce okuyanlar var ise akülü transpalet(şarjlı transpalet) için operatörlük belgesi şart mı diye bir konu açmıştım. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu bugün yaşanan bir olay sonucu daha iyi öğrenmiş oldum. Öncelikle olayı anlatmak istiyorum.
    Depo bölümü çalışanı şarjlı transpalet kullanan arkadaş içerisinde malzeme olan kolileri üst üste dizmiş. 2 adet palet üzerinde büyük koli ve onun üzerinde malzeme içeren küçük koliler mevcut. Köşeyi dönerken ağırlık nedeniyle dengesini kaybetmesi sonucu malzemeleri düşürüyor. Üzerine gelmiyor fakat, giriş kalite odası dediğimiz bir yerin camına doğru düşüyor. Az daha camı kıracaktı ve tam camın önünde bilgisayar başında çalışan kalite çalışanı mevcut. Bir de malzemenin düştüğü yönde odanın camı da açık. O anda oluşabilecek 3 durum söz konusu.
    1) Malzemeler camdan girip kalite kontrol çalışanın üzerine düşebilirdi.
    2) Malzemeler camı kırabilirdi ve orada çalışan elemana zarar verebilirdi.
    3) Malzeme ters bir hareketle, şarjlı transpalet kullanan kişinin üzerine düşebilirdi. Çünkü gereğinden fazla yükseklikte yükleme mevcut.
    4) oradan geçen birinin üzerine de devrilebilirdi.

Bu olay üzerine bir RAMAK KALA FORMU düzenledim, kişinin imzasını da alarak olayı anlattım ve kendi görüşümü yazdım. Ayrıca İŞ EKİPMANLARI YÖNETMELİĞİNDE madde 11- de geçen çalışanların eğitimi konusundaki maddeyi yazarak işverene bu konuda bilgi verip imzalattım. Ki bu konuyu geçen ay yapılan kurul toplantısında açıkladım, tedbir ve öneri defterine de yazdım ŞARJLI TRANSPALETİN EHLİ KİŞİLERCE KULLANILMASI GEREKLİDİR diye.

Şarjlı transpalet için operatörlük belgesi vermediklerinden, istif ve taşıma/ şarjlı lift kullanma kuralları gibisinden bir eğitim vermek istiyorum.

Neler yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.
    Teşekkürler.