1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Akademisyenlerin iş güvenliği eğitimi

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve SEMA DİLBER tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. SEMA DİLBER İSGforum Üyesi

Merhaba ;
    Bir üniversitenin iş güvenliği uzmanlığını yapmaktayım. Çalışanların eğitimi kısmında sıkıntı yaşıyorum. Buradaki temizlik, güvenlik ve yemek işleri taşeronlar tarafından karşılanmakta. Kısacası sorumlu olduğum kişiler akademisyenler ve idari kadrodan oluşmakta. Akademisyenleri zorunlu olarak temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimine tabi tutmak çok doğru gelmiyor, nasıl yol izlemem gerekiyor? Görüş ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.
  2. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Akedemisyenler tehlike grubuna göre 8saat,12saat ve 16 saat şeklinde az tehlikeli,tehlikeli ve çok tehlikeli yerlerde kişi başı ve yine yönetmelikte belirtilen asgari konuları içeren eğitimler verilmelidir.
  4. 6331 ve 4857 sayılık Kanun ve bu kanunlara göre çıkarılan yönetmelikler (Çalışanların Eğitimi HY, İş sağlığı ve Güvenliği Kurulu Hakkında Yönetmelik, İş Güvenliği Uzmanları Görev Yetki ve Sorumlulukları H Yönetmelik, Ekranlı Araçlarla Çalışmalar HY, vs.
    ilgili mevzuat (listesini Google'dan arayabilirsiniz Kanun, Yönetmelik, Tebliğler Listesi) bunların en son haline mevzuat.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
  5. SEMA DİLBER İSGforum Üyesi

Sayın arkadaşlar, asıl sorun eğitimi akademisyenlere verecek olmam.Bu kişilerin içinde 60 lı yaşlarında profesörlerde var.Sizce bu kişilere eğitimin sonunda ölçme değerlendirme yapıp, katılım belgesi vermem doğru olur mu?En fazla onlara katkımın üniversitedeki risk değerlendirmesinden, acil eylem planlarından sözedip, yönetimle görüşerek görevlendirme izin formundan bahsetmek olacağını düşünüyorum.Saygılar.
  6. öğrenmenin yaşı olmaz, böyle düşünmüyorsanız bu işi yapmamanız daha uygun olacaktır.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sema hanım,

Ben bu tip durumlarda Üst düzey Yönetim(beyaz yaka) sunumları hazırlarım ve eğitimi veririm.birde bu eğitimler üniversite tam kadro katılmalıdır.Onlar prof olması senin görevini yapamaz hale geleceğin anlamına gelmemeli.
  8. SEMA DİLBER İSGforum Üyesi

Erkan bey; cesaretlendirici desteğiniz için teşekkür ederim. Haklısınız, saygılar.
  9. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bide unutmaki olumsuz bir durumda o 60 yaşında dediğin kişiler aslan da kesilebilirler. Eğitim kesinlikle zorunlu. Kanunlar herkes için aynı derecede geçerli, inşaataki işçi için de üniversitedeki prof için de aynı.
  10. Eğitimin başında karşı tarafın eğitimci bir kadro olduğunun farkında olduğunuzu ve işbirliği içerisinde eğitim ve bilgilendirme yapmak istediğinizi ,bu konuda desteklerinin ve anlayışlarının sizin için önemli olduğunu içeren mütevazi bir konuşma yaparak işe başlayabilirsiniz.ve @Erkan Dündar ın dediği gibi daha özenli bir sunumla bunu gerçekleştirebilirsiniz.
  11. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman