1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Akaryakıt istasyonları için patlamadan korunma dökümanı

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Gizem Korkmaz tarafından 20 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    elinde olan varsa paylaşabilirmii şimdiden çok teşekkür ederim
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  4. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    çok teşekkür ederim
  5. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar bulduğum bir kaç Patlamadan Korunma Dökümalarını derleyerek böyle bir doküman hazırladım. Eksikleri var özelliklede bakanlıkça hazırlanan tablonun doldurulması kısmında , ben bunu bir akaryakıt istasyonu için hazırladım ama teslim edecek kadar tam görünmedi gözüme. Ek yapacak yada tamamlayacak arkadaşlar da yardımcı olursa bu konuyla ilgili bir belirsizliği geçici olarak çözmüş oluruz.

Ekli Dosyalar:

6. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Emre bey ZONE hesaplamalarınızı da gönderseydiniz, incelemek isterdim. Zone hesaplarını hangi senaryo üzerinden yaptınız.? 4 yanıcı içinde ayrı ayrı hesaplamış olmalısınız. Birini paylaşırsanız bakalım. Ve kaç metrelik bir yarıçap içinde (eğer daireyse) zone tespiti yaptınız? Ayrıca zone haritası da yapmanız gerekiyor, yapılan zone haritasında işletme içinde uygun yerlerde asılı olması gerekiyor. Birde risk analizi yapmanız lazım bu dökümanın içinde. Diğer risk analizinden ayrı olarak patlayıcı bölgeler için bir analizinin yapılmış olması gerekiyor.
  7. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nurdan Hanım açıkçası bir hesaplama yapmadım ve nasıl yapmam gerektiği konusunda da pek bir fikrim yok. Doküman hazırlamaya çalıştığım işyeri bir petrol istasyonu , referans alacağımız bir örneğiniz var ise paylaşırsanız sevinirim. Ya da bu konuda tecrübeli bir arkadaş adım adım bu konuda yapmamız gerekeni anlatırsa büyük sevaba girer ;)
  8. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Aydın beyin bu konu içersinde paylaştığı formüllerden faydalanabilirsiniz, kendisi oldukça açıklayıcı olarak izah etmiş. Ben henüz doküman hazırlamadım, böyle bir çalışmam olmadığı için maalesef paylaşamıyorum ama yeni eğitim aldım. Söylediklerim eğitimden öğrendiklerimdir. İlk fırsatta bir çalışma yapıp sizlerle de paylaşmak isterim.
    Hatta bu konuda deneyimli bir arkadaş bize bir örnek verse ve bizde bunu hep beraber çözmeye çalışsak ? Basamak basamak hesaplasak önce havalandırma debisini hesaplayın dese, sonra hava değişim sayısını bulun dese, daha sonra Vz yi ,Vo yu, LELm değerini...vs. o sorsa biz çözsek nerde yanlış yapıyoruz görsek !
    Nasıl olur acaba??? @Aydın Altıntaş
  9. Ramazan ÇINAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Emre Bey,

Akaryakıt istasyonunda gaz açığa çıkabilecek ve buhar oluşabilecek her alanda ekipmanların çap ölçümlerini yapmanız gerek.Örneğin LPG dispenser kısmı tabanca çapı (Yaklaşık 1 cm civarı),LPG ikmal depo üzeri kısımlarda her bir çapı ölçmeniz gerek (Yaklaşık 3 cm civarı) 60079-10-1 standardında verilen formülleri kullanarak oluşan gaz veya buharın yayılma hızı ,temiz hava akışları,yayıldığı teorik ve gerçek hacimlerini,sonra da bölge sınıflaması yaparak olması gereken ex-proof ekipmanları sıralamalısınız.gerçek fotoğraflarla ölçüm yerlerini belirlerseniz daha güzel görünüm elde edebilirsiniz.ben kimyasal madde üretimi yapan bir firma için hazırladım (müfettiş kabul etti,işveren kabul etmedi.)
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  11. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar basınç altındaki kaplar ve basınç altında olmayan kaplar için dG/dT HESAPLAMALARI 60079 da verilmiş.lpg yi hesaplarken ses basıncındaki fdormülü kullanmanız gerekecek.brde lpg ile ilgili max işletme basıncının hesabında %100 propanı baz alırız.hesaplamalarınızda bunuda göz önünde bulundurun.gerçi denetçilerin pek bu konuda bilgilerinin olduğunuda sanmıyorum.bir biriyle uzaktan yakından alakası oplmayan hesaplama örnekleri denetimlerden geçiyor.oraya abuk subuk rakamlar yazsam oda denetimden geçecek..İŞİN ÖZÜ KESİNLİKLE HESAPLAMA YAPMANIZ GEREK....boşalmanın şekline karar vereceksin.ana boşalmaysa ona göre tali yse ona göre hesabını ve havalandırma faktörü ''c^'' nin seçimini yap formüle yerleştir.hepsi bu...birne alt patlama limiti molce onu hacimce ye çevirecek formülde dökümanda var.bu çeviriyi yap yerine koy...en sonda ise kalıcılık süresi formülğünden süreyi belirle...tablo şeklinde düzenle hepsini...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Ocak 2015 ---
    dolum ağzından boşalma contadan boşalma vs... boşalma örneklerini senaryolaştoır ve hesapla...elde ettiğin zon büyüklüğüne görede zon bölgelerinin çizimini yap...kolay gelsin...iyi çalışmalar...herbir tank için ayrı ayrı her bir dispenser için ayrı ayrı yapınız...tekrara olacak ama böyle sitiyorlar beyfendiler...yada hanfendiler...yapacak birşery yok..
  12. Abdulkadir. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşeşkürler