1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Akaryakıt istasyonlarında risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Taner Yılmaz tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, Akaryakıt istasyonu için siteden indirdiğim bir çeklist te Personel için antistatik ayakkabı istiyor. Elektrik panosu kontrolünde veya elektrik işlerinde antistatik ayakkabı doğru bir seçim. Ama dolumcu üzerinde biriken statik yük için tehlikeli değil mi?

Video'da ki örnek bunu doğrulamaz mı? Fikrinizi almak istedim.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sıkıntı zaten orda..bayan antistatik eldivende kullanmıyor..bayanın o işi yapması dolma işlemi bence başlı başına tehlikedir diyorum..
  3. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Antistatik ayakkabıda zaten statik yük birikmesin diye değil mi ? Bu nasıl bir dez avantaj oluşturur?
  4. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Antistatik ayakkabı ile elektrik oluşturacak sürtünme yürüyüşü sonucu olabilecek tehlikenin önüne geçiliyor.Örneğin gaz dolu bir tankın tepesine çıkmadan önce üzerinizdeki statik elektriği,tankın yanındaki bir pano aracılığı ile toprağa aktarırsınız.Ancak ayakkabının sürtünmesiyle oluşabilecek elektrik için de uygun giysiler seçilmelidir.
  5. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yapılması gereken aslında dolumdan önce topraklanmış bir levhaya dokunarak üzerindeki statik yükü boşaltmasıdır. Ama bu sadece yanıcı kimyasal ile üretim yapan tesislerde vardır. Yada aslında topuktan yere elektrik iletebilen iletken ayakkabılarla çalışmalı diye düşünüyorum.

http://www.alser.com.tr/index1.htm

İletken ayakkabı açıklamasını okuyunuz.
  6. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Statik elektrik yürümeden kaynaklanmıyor, yünlü kazağın hareketiyle oluşuyor, yanlış mı düşünüyorum?
  7. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamamda ayakkabının suçu ne?
    Rugan olsa elektrik aşağımı inecek..
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğer hava ortamında yada meteryallerin ciddi patlama riski olan yerlerde antistatik ayakkabı giyilir,antistatik elbise giyilir ve aydınlatma yoktur varsa bile patlama riski doğurmıyacak şimdi aklıma gelmedi ismi sistemeler kullanılır..

LPG istasyonunda misafir ablanın direk doldurması başlı başına bir kere tehlike bu bir.ikincisi arabadan alacağı elektiriği almış ha ayakkabı çizme olsun ha elbisesi keten kenevir olsun abla elektrik yüklü zaten..en akıllıcası bu gibi yerlere bakır levha topraklaması olacak şekilde bir yerde konumlandırılması olsaydı o yükü üstünden direk atardı..
  9. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aslında benim ablayla işim yok :). Ki türkiyede böyle bir uygulama yok. Benim sorum; pompacı personele antistatik ayakkabı dolum sırasında kullandırmama gerek yok değilmi? idi. Ama elektrik işinde yada elektrik panosunda çalışmada antistatik ayakkabı kullanarak elektriğin zemine ulaşması önlenir, yani elektrik çarpmaz. Orda doğru bir seçimdir. Ayakkabı çift olamayacağına göre panolarda yalıtkan paspas daha uygulanabilir bir çözüm herhalde. Paylaşımınız için teşekkür ederim.
  10. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kardeşim bak sana 10 yıllık sanayii geçmişine ve çalışmalarına saygı duyuyorum.Ama şunu bilki elektrik çarpmasını yok edecek ayakkabıyı kafandan at.
    Bak şöyle diim sana:
    o tesiste gaz kaçağı olsa(lpg havadan ağır yere çöker.)..adamda topuklarına bastığı bi ayakkabıyla sürte sürte gelse...Lpg bütan ve propan olarak ayrışır.adamııda yıldız diye sayarlar..
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yanlış tabir: elektrik işinde yada elektrik panosunda çalışmada antistatik ayakkabı kullanarak elektriğin zemine ulaşması önlenir

El cevap:elektiriğin zemine ulaşmasını engelleyen yalıtkan ayakkabılardır.fiyatı yaklaşık 250 tl bir iki firma satıyo ve kanada kökenli 8000 volta kadar test edilmiştir.

Antistatik(statik elektirk üretmeyen) ayakkabı:sürtünmeye ve diğer etkenlere bağlı statik elektirik üretmeyen demektir.

LPG istasyonlarında çalışanlarda;

-Antistatik ayakkabı olmalı
    -Antistatik iş elbisesi olmalı
    -Statik elektiği vucut üzerinden alan bakır levhalar olmalı
    -sinirli ve agresif eleman çalıştırmamak lazım..:)
  12. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Şimdi oldu. Teşekkürler Erkan Bey
  13. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÇIKTIM ERİK DALINA
    Çıktım erik dalına
    Anda yedim üzümü
    Bostan ıssı kakıyıp
    Der ne yersin kozumu
    Uğruluk yaptı bana
    Bühtan eyledim ona
    Çerçi de geldi aydır
    Hani aldın gözgünü
  14. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Niye anlamsız...Öz be öz Türkçedir...Şeyh Yunus Emre kuddise sirruh hazretlerinin 13 beyitlik “çıktım erik dalına” ile başlayan meşhur şiiri, bize hakikatin birçok kapılarını açıyor.çıktım erik dalına anda yedim üzümü bostan ıssı kakıyıp der ne yersin kozumu (Erik dalına çıktım, orada üzüm yedim; bostan sahibi kızarak cevizimi neden yersin dedi. / ıs: sahip. kakımak: öfkelenmek, kızmak; itiraz etmek, karşı gelmek; azarlamak, tekdir etmek.
    Yani kadın var,pompa var,araba var,ayakkabı var,rugan var..
    nesi anlamsız..
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben diyorum isgforum çılgınlar ve risk analizi yapmaktan bi tap düşmüş kafa bi dünya olmuş ben dahil profesyonellerden oluşmuş durumda..bu da iyi hep akıllımı olucaz acıkta çatlak olak..şiir ile lpg istasyonundaki olaylar arasında bağlantı kuran risk analizlerinde sıkıntı yaşamaz diyorum...:)
  16. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dua et bana..düzelcez inşaallah...
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Samimiyetin ve muhabbetin adına ve konunun benim için bir arkadaşa bildiğimi zannettiğim şeyleri bana paylaşım yapma şansını verdiğiniz için sizi Altın Rozetle ödüllendiriyorum.herkese vermiyom ha bu rozetten ona göre değer bil..:).. gold-badge-with-red-ribbon_small.jpg
  18. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sende bu rozeti aldımya ölsemde gam yemem artık.
    Hani Kema Sunalla Şener şenin :::
    -Ula bu neki?
    -lengirli foter ağam
    -ya bu ne?
    -o da lengirli foter ama eskimiş..al bunu tak ağam..
    --İlyas salman da du ben çığniyem ağam diyoya..
    ben de sana şapkamı veriyomm
  19. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Rahmetli Kemal sunal..aradan 100 yıl geçse hala seyrediliyo..
    Bide kıran tuvalet giyinmiş o filimde..hatırla..