1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Akaryakıt ve lpg istasyonu patlamadan korunma dökümanı

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Nuri Avcı tarafından 24 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Nuri Avcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Akaryakıt ve Lpg İstasyonu için patlamadan korunma dökümanı hazırlamam gerekiyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Neler yapmam gerekiyor?
    Nelere dikkat etmem gerekiyor?

Şimdiden yardımlarınuz için teşekkür ederim.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    http://www.isgforum.net/threads/patlamadan-korunma-dökümanı.4612/
  3. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Patlamadan koruma dökümanı her firma için hazırlanması gerekiyor mu?
  4. Nuri Avcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tabiki hayır ...
  5. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Nuri Bey buraya nasıl yükleniyor beceremedim dökümanlar bende mevcut hala ulaşamamışsan toplu olarak yollayacağım bir mail adresi bırak riske kadar göndereyim sana...
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bak aşağıda dosya yükle bütonu var tıkla gerisi hikaye yüklede bizde faydalanak..:)
  7. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    lpg istasyonlarında kullanılan risk analizleri.arkadaşlar patlamadan korunma dökümanı lpg istasyonlarında yangından korunma acil eylem planı içerisinde yer alır.bunlar yeterli olacaktır.ayrıca riskin sayıal matris değerleridir bunlar.ön yazıyı ve sonuç kısmini sizler oluşturacaksınız.mesafe ölçümlerinide içermeli ön yazı.güvenlik mesafeleri falan filan...bende bu kısmıda vardı fakat taratıcım olmadığı için gönderemiyorum(.raporun tamamını içeren).ayrıca bu palnlara acil müdahele ekiplerinide oluşturup iliştirmelisiniz.tabi bunları personele ve işverene tebliğ edeceksiniz.zaten işverenle ortak imza altına alacaksınız.unutmayın işveren imzalamalı.lpg için 2 yıl yenileme süresi var.raporun kapağında yayınlanma tarihini ve iki yıl sonrası için bitiş ( yenileme ) tarihinide belirtmelisiniz...özetle bu kadar...saygılar ve iyi çalışmalar...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Mart 2013 ---
    oldumu ERKAN BEY...iyi çalışmalar...

Ekli Dosyalar:

8. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar bu ara daha önce 5 lpg istasyonuna bakabiliyorduk.16 aralık 2012 itibariyle bir kişi tek istasyonla sözleşme imzalayabiliyor.daha önce sözleşme yapmış elinde birden fazla istasyon bulunan arkadaşlarda 16 aralık 2013 tarihi ( son gün ) istasyon sayısını teke düşürecekler.bu ve diğer birkaç değişiklik için TMMOB itirazda bulundu.mahkeme sonucu bekleniyor.saygılarımla..

önemli bir not:İSG de olduğu gibi lpg istasyonları sorumlu müdürlük için onaylı sorumlu müdür defteri bulundurma zorunluluğu yönetmelik kapsamına alındı.defter odalardan tahsis edilecekmiş.son duyuma göre basım aşamasındaymış.itirazlar sonuçlanınca duyurusu yapılacakmış..vs vs... saygılarımla...
  9. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu arada benim gibi 18 mayıs sınavına hazırlana tüm arkadaşlara başarılar diliyorum...gerçi bu hızla giderse lpg gibi bu işde patlayacak.fiyatlar yerlerde sürünecek...dernekleşmek odalaşmak lazım...oda çalışmaları varmı.duyumu olan varmı.belgeyi aldıktan sonra katılmak isterim...iyi çalışmalar...
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Teşekkür ettim,emeğine sağlık faydalı çalışmalar bunlar ışık tutacaktır bizlere..:)
  11. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sağolasın kolay gelsin...:)
  12. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar yakında LPG İSTASYONLARINIDA KAPSAYAN patlamadan korunma yönetmeliği yayınlanacakmış...daha öncede söylediğim gibi yani yönetmelik yayınlanana kadar paylaştığımız bilgiler yeterli olacaktır...fakat şu an için geniş kapsamlı literatür taramasıyla birlikte patlamadan korunma dökümanı hazırlıyorum...18 mayıs sınavı nedeniyle biraz yavaş ilerliyorum..sınavdan sonraki bir iki hafta içinde ( mayıs sonuna kadar) dökümanı bitirmiş olur burada paylaşırım...yaklaşık 50-60 sayfalık bir döküman olacak gibi gözüküyor...saygılarımla...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Nisan 2013 ---
    BİR HUSUS DAHA VAR EPDK TEKRARDAN LPG İLE AKARYAKITI SORUMLU MÜDÜRLÜK KAPSAMINA ALACAKMIŞ.İLAVETEN BUNLARA LNG DE EKLENECEK..HABERİNİZ OLSUN...LNG SADECE MAKİNE MÜH. BAKIYORDU.BU BAĞLAMDA SORUMLU MÜDÜRLÜK KAPSAMINA GİREN TÜM MESLEKİ DİSİPLİNLER BAKABİLECEK..DUYUMLAR BU ŞEKİLDE...YÖNETMELİK YAYINLANSIN Bİ BAKALIM...KOLAY GELSİN SAYGILAR...
  13. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    sınavda başarılar.
  14. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hüseyin kardeşim bizde kimyacıyız.Senin istasyon tecrüben var belli.
    1-)İstasyonları 100 tanesini gez 70-80 tanesi max. ,hemde en max. ,6-7-8 kişi çalışıyolar.4 ü 24 saat çalışıyo sonra diğer 4 ü,3 ü her ne kadarsa ertesi 24 saate geliyolar.Şimdi sorumlu müdürlüğü geçtik,inşallah İSGU olcaz.Nasıl bi çalışma yapcaksın.Gece çalışması 7,5 saati geçemez diyo.Bu adamlar enaz 1 pazar dinlencekler.Vardiya değişimi olcak.Öyle ya.En az 11 saat dinlenmeden değişim yapamaz yazılı.Kaza olsa:müfettiş gelse,ne zaman başladın mesaiye dese adama..ve de gece 23:00 te kaza olsa.adam daha başka soru sormaz.
    2-)İstasyoncuların hepsini tenzih ederim.ancak;çoğunun hanımı,çocuğu ordan sigortalı..eğitimlere gelmezseler,tutanak ta imza olmazsa olmaz.Ancak kadın evde elini keserse iş kazası...

Mamafi cancağazım.Denizde kum bende tasavvur...
  15. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ali bey öncelikle katılımı sağlamak ( sağlatmak ) önemli.tutanakta yetmiyor artık görselde gerekiyor.yani fotoğraflamanız gerekiyor.öncelikle şu hususu belirteyim fazla mesai yaptıramazlar.bunu kayıt altına alıp tutanak haline getirmen ve bir nüshası sende kalacak şekilde imza altına alman gerekiyor.zaten yakında bu sıkıntı aşılacak lpg sorumlu müdürlük defteri basım aşamasında.orada kayıt altına alır bir kopyasını ister kendin saklar isterse bağlı bulunduğun meslek odasına bırakırsın.bir nüshasıda işveren tarafından epdk ya gönderilecek.kanuni sorumluluktan kaçamazlar.ama sen kayıt altına almazsan sorumluluk üstüne yapışır.ileride bir sıkıntı olduğunda hesap veremezsin.fazla sürelerle çalışmada yaptıramazsın çünkü çok tehlikeli sınıfa giriyor.eğitimlere gelince dinlenme saatleri dışında düzenler yada istasyonu kapattırıp mesai saatleri içinde 1-2 saatlik eğitim verirsin.yetkini kullan kullanamıyorsan bırak bu işi yapma.işverenin şartlarına göre hareket etme. sorumlu müdürlük yönetmeliğine hakim ol.çünkü sorumluluk sende o halde herşeyi kayıt altına al ve işverenle karşılıklı onayla.ben geçen gün yangın tatbikatı yaptırdım istasyonda.eğitim pankartımızıda astık.istasyonun kapalı kalacağı süreyide belirttik.eğitime gelen arkadaşlarıda eğitim süresine denk gelecek şekilde birer ikişer mesailerinden erken çıkararak eğitimdeki süreyi telafi ettik.artık top sende nasıl istersen öyle davran.
  16. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hüseyin sorumlu müdürlük lpg ile ilgili ve devamlı o istasyonda kalmanı gerektiriyor artık diye biliyorum.Yalnışsa düzeltebilirsin.Yalnız şöyle bişe var.İSGU olan ve o grupta çalışabilecek vasıflara sahip olan biri gelip istasyonda sorumlu müdürden ayrı bi şekilde kendi işini,sorumlu müdürde dahil örneğin 10 çalışana 10*20=200 dk görevliliğini gerçekleştirerek gidecek.Yani gerekli beyanları dikte ettikten sonra top işverende kalıyor.Tabi sorumlu müdüre pas atma olasılığıda yüksek.Sen çok iyi çalışan bi arkadaşa benziyosun.Çalışma hayatında başarılar.İyi günler.
  17. mehmetgoktepe İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93297
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aynı bende sizin gibi LPG sorumlu müdürlük ve isg sınavına hazırlanıyorum. Petrolden biri arayıp acil eylem planı hazırlamamı istediler. acil eylem planı hazırlamak lpg sorumlu müdürlük yetkileri dahilindemi. telefon numaranızı bırakırsanız sevinirim. hayırlı çalışmalar
    dökümanlar için teşekkür ederim
  18. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    teşekkürler GÜLGÜN HANIM...
  19. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    • Tamamı Büyük Harf Kullanımı
    ALİ BEY LPG İSTESYONUNDA KALMA SÜRESİNDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK.YİNE HAFTADA BİRGÜN İSTASYONDA OLCAĞIZ.İSG UZMANI SİZE EĞİTİM VE TALİMAT VEREMEZ.O İŞİNİ YAPAR SİZDE İŞİNİZİ YAPARSINIZ.SİZİN VERECEĞİNİZ EĞİTİMLER LPG İLE SINIRLIDIR.YANGIN VE PATLAMADA DAHİL.BU ARADA İSG UZMANIDA AYNI KONULARDA EĞİTİM VERMEKLE YÜKÜMLÜ.DİĞER KONULARI ERGONOMİ VS.KENDİSİ DÜZENLEYECEK.BENİM TAVSİYEM UZMANLA ORTAK KONULARDA ( RİSK,YANGIN,PATLAMA,LPG VS.) ORTAK PLAN ÇERÇEVESİNDE ÇALIŞMANIZDIR.SORUMLU MÜDÜRLÜK OLARAK İŞVERENLE EŞİT SORUMLULUĞA SAHİPSİNİZ.YENİ YÖNETMELİK BU ŞEKİLDE ÇIKTI VE YÜRÜRLÜKTE.GİDER DENETİMLERİNİZİ YAPARSINIZ.KAYDINIZI TUTARSINIZ.AMA ALANINIZDA EĞİTİM ALACAĞINIZ TEK YER MESLEK ODALARI TARAFINDAN 5 YILDA BİR TEKRARLANAN SORUMLU MÜDÜRLÜK EĞİTİMLERİDİR.BAŞKADA KİMSE SİZE EĞİTİM FALAN VEREMEZ.AMA UZMANIN TECRÜBESİNE GÜVENİYORSUNUZDUR GERÇEKTEN LPG KONUSUNDA BİLGİSİ VARDIR O ZAMAN GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNABİLİRSİNİZ.RİSK KONUSUNDA İSE LPG Yİ ANALİZ ETTİKTEN SONRA AKARYAKIT KISMINA GİRMEYİN.ODA UZMANIN HAZIRLAYACAĞI KAPSAM İÇERİSİNDE.AMA ÇATIŞMAYA GİRMEDEN HAREKET EDEBİLİRSİNİZ.YILLIK EĞİTİM PLANINI ORTAK ÇIKARIRSINIZ.LPG İLE İLGİLİ KISIMLARI AĞIRLIKLI OLARAK ÜSTÜNE ALIR YÜRÜTÜRSÜN UZMANDA DİĞER EĞİTİMLERE BAKAR.KARŞILIKLI DESTEK ATARAK HALLEDERSİNİZ.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Nisan 2013 ---
    BU ARADA YENİ ÇIKAN YÖNETMELİK KAPSAMINDA 30 GÜNLÜK SİGORTAYI İŞVEREN YATIRMAK ZORUNLULUĞUNDA.FAKAT ÇALIŞMA SÜRESİ İLE BU KARIŞTIRILMASIN.ÖNCEDEN 5 İSTASYONA BAKILIYORDU VE 30 GÜNLÜK SİGORTA HER İSTASYON 6 GÜN YATIRARAK KARŞILANIYORDU.ŞİMDİ SAYI TEKE DÜŞÜNCE 30 GÜNÜ TEK İSTASYON KARŞILAYACAK.YÖNETMELİKTE ÇALIŞMA SÜRESİ AYNI HAFTADA TEK GÜN OLARAK BELİRTİLMİŞTİS.MESLEK ODALARI OLARAK EPDK DA YAPTIĞIMIZ 2700 BRÜT MAAŞI 30 İŞ GÜNÜ TEKLİFİ KABUL GÖRMEMİŞ BÖYLE 30 GÜN SİGORTA HAFTADA 1 İŞ GÜNÜ ŞEKLİNDE YÖNETMELİK ÇIKMIŞTIR.
  20. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    • Tamamı Büyük Harf Kullanımı
    PATLAMADAN KORUNMA DÖKÜMANI YÖNETMELİK ÇIKINCA LPG SORUMLU MÜDÜRLÜĞÜ KAPSAYACAK. İSG UZMANLIĞINIDA KAPSAYACAK.UZMAN VARSA ORTAK HAZIRLAMANIZI 30 HAZİRANDAN ÖNCE YÖNETMELİK ÇIKARSA DA OTURUP BİRAZ BU İŞE KAFA YORMANIZI TAVSİYE EDERİM.BEN HAZIRLIYORUM FAKAT BENİM GÖREMEDİĞİMİ SİZ SİZİN GÖREMEDİĞİNİZİ BAŞKA BİR ARKADAŞ GÖRÜR DAHA SAĞLIKLI OLUR.BURADAN MAYIS SONUNA DOĞRU HAZIRLADIĞIM KADARIYLA PAYLAŞIRIM.AMA HAZIRA KONANLARADA HAKKIMI HELAL ETMEM.HERKES BİR PARÇA ZORLASIN KENDİNİ.ZATEN BİR KISMINI DAHA ÖNCE YAYINLADIĞIM DÖKÜMANLARIN İÇİNDE BULABİLİRSİNİZ.ONLARI BİRLEŞTİREREK VE İLAVE EKLEMELER YAPARAK BİR DÖKÜMAN HAZIRLAYACAĞIM.AMA YÖNETMELİĞE GÖRE İLERİDE REVİZE EDİLMEK ŞARTIYLA.ÇÜNKÜ ESKİ DÖKÜMANLARI TARAYARAK HAZIRLIYORUM.NELER İLAVE EDİLECEK YADA ÇIKARILACAK ŞUAN İÇİN BİLEMİYORUM.İŞİN O KISMI YÖNETMELİĞİN YAYININDAN SONRA OLACAK.HERKESE KOLAY GELSİN.İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.