1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Akaryakıt ve lpg istasyonu patlamadan korunma dökümanı

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Nuri Avcı tarafından 24 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    • Tamamı Büyük Harf Kullanımı
    ARKADAŞLAR BU ARADA ÇALIŞMA BAKANLIĞININ SAYFASINDA RİSK DEĞERLENDİRMESİ İÇİN ÇEKİ LİSTESİ ÖRNEĞİ VAR.YANİ YUKARIDA MADDE MADDE YOLLAMIŞ OLDUĞUM SAYISAL MATRİS RİSK ANALİZİNDEKİ TÜM MADDELERİ YAZARAK RİSK DEĞERLENDİRMESİ SONUCUNUZA GÖRE ALÇAK RİSKE A, YÜKSEK RİSKE Y HARFİ KOYARAK ÇEK EDİP RAPORUNUZA İLİŞTİRİN.MESAFE ÖLÇÜMLERİNİZİDE DAHİL EDİN.BU ARADA RİSK RAPORUNUZUN SONUNDADA DEĞERLENDİRME BAŞLIĞI ALTINDA GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ SIRALAMAYI UNUTMAYIN..KOLAY GELSİN.İYİ ÇALIŞMALAR...
  2. Efe Mercan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45806
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nerde bu link verirsen sevinirim çalışma bakanlığı nda?
    patlamadan korunma dökümanı hazrlamak farklı sanki hesaplamalar varmış örnek verirlise sevinirim kimseden bir örnek göremedik burda
  3. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ISO 60079.10.1 Patlamadan korunma dökümanı hazırlayabilirsiniz.
  4. Raziye Yurt Yavaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77230
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hüseyin bey lpg istasyonunda deneyiminiz olduğu için size bir sorum olacak. Vaktinizi ayırır cevaplarsanız sevinirim.
    Bende bir istasyonu yeni aldım, ilk defa yapıyorum bu işi, ilgili standartları (11939, 12820, ilgili yönetmelikler) inceledim. Tse ninkiler hariç :) malum ücretli ve firma almıyor. Düzenli olarakta firmaya gidip hazırladığım kontrol tutanağına uygunsuzlukları yazıyorum. Firma risk değerlendirmesini dışardan yaptırmış ancak beş para etmez , yaptırdıkları şeyle ilgili hiçbir fikirleri yok, sanayi ve ticaret odasından yaptırın mecburi denmiş yaptırmışlar. Asıl soruya geleyim ts 11939 madde 5.7.4 göre sorumlu müdür gerekli işletme muayene ve bakım talimatlarını hazırlamalıdır. der . Bu maddeye karşılık olarak periyodik muayenelere yönelik talimatlar yada acil durum planlarımı yapılmalı. Açıkcası patlayıcı ortamların teh. çal. korun. yön. ve acil durum yön. kapsamındaki uygulamaları sorumlu müdür görevleri kapsamında tek başıma üstlenmek istemiyorum ,firmanın iş güvenliği uzmanı veya hizmet aldığı bir yer yok ve sorumlu müdürlük adı altında bu hizmeti de vermek istemiyorum.

Ekli Dosyalar:

5. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    faggaf sende hiç bir şey yapmak istemiyorsun :)
  6. Çelik Mevlüt İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    85898
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    elinize sağlık çok güzel olmuş....
  7. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    Patlamadan korunma dokümanı konusu geniş bir konu arkadaşlar.
    İş aslında 2 bölümden oluşuyor dokümantasyon ve hesaplama. Öncelikle işletmede kullanılan parlayıcı, patlayıcı gaz, toz, buhar, sis gibi ortamlar oluşturacak maddelerin listesini çıkaracaksınız. Parlayıcı, patlayıcı maddelerin yayıldığı noktaları ve tutuşturucu kaynakları tespit edeceksiniz. Çevre faktörlerini de ekleyip Parlayıcı, patlayıcı maddelerin ortamda ne kadar bir hacimde oluşacağını hesaplayacaksınız. Bunu hesaplarken her bir maddenin parlayıcı, patlayıcı molekül ağırlıklarını, alt patlama limit değerini, ortam havalandırma faktörleri gibi bi kaç teknik bilgiyi de hesaba katacaksınız. Bulduğunuz teorik hacmin ortamda ne kadar süre ile kaldığını da hesaplayıp, tehlikeli olup olmayacağına karar verip, tehlikeli ise hangi bölgede olduğunu bulacaksınız (Bölge 0,1,2,20,21,22)). Son olarak bulunan bu bölgeninde sınırlarını belirleyeceksiniz. Bu bilgiler ışığında işletmedeki risk analizi, talimatlar, prosedürler, tutuşturucu kaynakları, iş planları, acil durum planları vs. hazırlanıp hepsini dosya şekline getiriyorsunuz.

PKD konusunda uzun süredir araştırma yapıyorum. Tüm bu işleri Meditek İSG (www.meditekyazilim.com ) yazılımı içerisine çok kısa süre içerisinde ekleyeceğiz.

Konu hakkında bilgi isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.
  8. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Reklam kokan hareketler :)
  9. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    Reklamda var bilgide var üstadım :)
  10. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar artık denetçiler hesaplama istiyorlar.senaryolaştırılmış şekilde ts 60079-1-2-10 da belirtilen hesaplamaları istiyorlar.burada ses basıncında olan (lpg) için ayrı akaryakıt için ayrı formüller verilmiş.teorik Vz hacmi esabı yapılıp kalıcılık süresi hesaplanarak zon bölgelerinin belirlenmesi ve bu zonlara göre çizimlerin yapılması gerekiyor.ikinci husus da aynı döküman içerisinde patlama risk analizi isteniyor.dökümanın içerisinde risk analizi bu dökümana göre revize edilmiştir diyerek risk analizinizi revize etsenizde olur.yanlız bu cümleyi kullandığınız yeri renkli belirtinki görsün adamlar.senaryoları oluşturup hesaba geçeceksiniz.örneğin lpg tankerinden lpg tankına dolum yapılırken dolum ağzından kaçak oluşmuş gaz dışarıya tahliye olmuştur.şeklinde ..bu yayılmanın büüyklüğünü ve kalıcılık süresini hesaplayacaksınız.akaryakıt pompasından sızıntı var şeklinde senaryolaştırıp gene hesap yapacaksınız.boru hatlarını bağlantı noktalarınıda katsanız iyi olur.flanşlar vs.KOLAY GELSİN İYİ ÇALIŞMALAR...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Kasım 2014 ---
    HESAPLAMALARDA LİTERATÜRDE VERİLEM KÜTLESEL ALT PATLAMA LİMİTİNİ HACİMSEL OLARAK DÖNÜŞTÜREN FORMÜL DÖKÜMAN İÇERİSİNDE VERİLMİŞ.DÖNÜŞTÜRMEZSENİZ BİRİMLER TUTMUYOR HASABINIZ YANLIŞ ÇIKIYOR.
    LPG TANKI ATMOSFERE AÇIK OLDUĞU İÇİN HER HALÜKARDA HESAPLADIĞINIZ Vz TEORİK YAYILIM HACMİ BUNDAN KÜÇÜK ÇIKACAKTIR.
    YANİ Vz küçük Vo olacaktır.
  11. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    iyi çalışmalar.uzun zamandır aranızda yoktum.işlerimin yoğunlu dolayısıyla tekrar ne zaman girebilirim belli değil.kolay gelsin.
  12. Abdulkadir. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler
  13. Ayşe Köylü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Abidin bey merhaba. 2013 yılında çalışma bakanlığından 15 kişi pkd hazırlama eğitimine katıldık. Eğitim bittikten sonra hala nasıl hazırlayacağımızı öğrenememiştik. Eğitim 2 gündü zaten. Özetle bir şey anlamadık. Konu ile ilgili öncelikli sorum ortamda toz, gaz vb. parametreler ölçülüp mü yapılacak, yoksa standarda göre mi hazırlanacak. Yardımcı olursanız sevinirim. Daha yolun başında olduğum için sıfırda başlamak istiyorum. Tşklr.
  14. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    60079-10-1 ve 60079-10-2 değişti. Hesap yaklaşımlarında da ciddi farklılıklar var. Yeni standarda göre bir eğitim almalısınız. Ayaryakıt ve LPG için ilgili standartlar yol gösterecektir.
  15. Ayşe Köylü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkürler Abidin bey.
    Biraz zaman ayırmam lazım sanırım :)
  16. ismailkaplan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Patlamadan korunma dökümanı hazırlamak basit birşey değildir arkadaşlar, hesaplamaları vardır, zone bölgelerini ve sınıfı belirlemen lazım, sonrasında ona göre önlemler alman lazım..
  17. Ahmet-TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101136
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar PKD'de deneyimli arkadaşlar bi sorum olucak, ben bi benzinliğe PKD hazırlıyorum LPG bulunmamakta yani sadece akaryakıt var(benzin,mazot) bu alanda yapılacak olan hesaplamalar nelerdir? Örnek dökümanları direk kullanmak istemiyorum(muhakkak bilgi vermesi için bakıyorum ama tamamen kullanmıyorum) bu yüzden suan için bir proses oluşturdum kendime yardımınızla, ekteki prosesi geliştirmem ve eksiklikleri düzeltmem için yardımınızı rica ediyorum,Şimdiden tüm katkılarınız için sonsuz teşekkürler...

Ekli Dosyalar:

18. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    top için zon büyüklüğü hesabı yapılamaz...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Ocak 2016 ---
    toz için olacaktı özür...
  19. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ahmet arkadaş..
    ilk önce istasyon güvenlik ve ikmal emniyet kuralları vs. bi dokümana yansıt.
    bakanlığın yayınlamaış olduğu formata göre tablolar doldur.
    sonra senaryolarını oluştur.
    öncelikle ana ve tali boşalma kaynaklarını belirle...
    alt patlama limitini ilgili formülle dönüştür...
    diğer formülleri sırasıyla ( 60079) uygula...
    zon bölgelerini belirle...zon 0,1,2 gibi...
    çakıştırma tablosunu kullan...orada zonu göster...
    nihayetinde proseslere göre zonları tabloya dönüştür.
    zon bölge çizimlerini yap...
    sonuç yazını ekle...
    en sonunda patlama risk değerlendirmesi ve msds leri koy...hazırlayan vs. raporu her sayfası imzalı teslim et...onlarda iher sayfaya imza atsınlar...kolay gelsin...iyi çalışmalar...( bu iş çok büyütüldü...bir kere yaparsan arkası gelir...risk aalizinden daha kolay )
  20. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yukarıda daha önce vermiş olduklarımız hesaplama kitaplama istenmeden önceydi...şimdi durumdeğiti..eksik yayınlanan bir metne göre istiyorlar...laf aramızda bakıyorlar varmı var...çok içeiğine dalmıyorlar...amaaaaa...bir tanesine denk geldim dokümanı aldı bir hafta inceledi sonra getirdi..teşekkür etti...arada böylesi çıkıyor..keşke hep börlesi çıksa...şimdi arkadaşım..bu iş büyütüldüğü kadar zor değil..ama biraz kimyayıda bilmen gerekiyor...direkt vermeyeceğim ama şöyle bir yol göstereceğim..TS 11938 lpg tankı ile ilgili maksimum işletme basıncının hesaplamasında ..... der.ne demek istiyor acaba kafa yor bakalım ...burayı çözersen ilk aşama bitmiş olur...ikincisi arkadaşlar kimse şu soruyu sormuyormu bu dokümanı hazırlamak ne iş güvenliği uzmanının nede sorumlu müdürün vazifesi...sonuçta zon bölgelerini bütün dünyada kimya mühendisleri belirler..elektrik ve makina mühendisleride ekipman ve tesisat donanımlarını buna göre şekillendirir...herkez kendi işini yaparsada sorun çıkmaz..işin bu kısmı kimya mühendislerinin işidir...iyi çalışmalar dilerim...ama sizlerde haklısınız..artık herkez her işi yapar oldu..disiplinler iç içe geçti...dört yılllık mezun olmak yeterli ( aa bir yere kadar yeterli)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Ocak 2016 ---
    11939 olacak yönetmelik...