1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Alışveriş merkezlerinde iş güvenliği

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Ali Meşe tarafından 13 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. Ali Meşe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, yaklaşık 1 yıldır parakende sektöründe olan farklı firmalara iş güvenliği hizmeti verdim. Şirketler farklı olmak kaydıyla, şirketlere bağlı mağazaların bir çoğu alışveriş merkezlerindeydi. İstanbul ilinde bulunan avmlerin %85'ini ziyaret ettim ve kontrolü gerçekleştirdiğim mağazaların yanı sıra, alışveriş merkezlerinin acil çıkış koridorlarını kapılarını ve toplanma noktarını kontrol ettim. Ziyaret ettiğim bazı avmlerde acil çıkış kapılarının kilitli olduğunu, acil kaçış koridorlarında ürünler olduğunu, yük asansörlerinin kontrol tarihinin geçmiş olduğunu defalarca kez gördüm. Tespitim sonrası mağaza aracılığıyla avm yönetimine bilgilendirme e-posta ile yapıldı. Kimi noktada askiyon aldık kimi noktada alamadık. Bu tip uygunsuzlukların yanı sıra, aşırı denebilecek ve kabul edilemeyecek uygunsuzluklarla da karşı karşıya geldim.
    Konunun özeti aslında şu ; bir avm üstelik istanbulun en meşhur avmlerinden birtanesinin acil çıkış koridoru takip edildiğinde dışarıya açılması gereken kapı, bir cafenin oturum alanına (bahçesine) çıkıyor, yine başka bir avnin acil çıkış koridoru takip edildiğinde çıkış yolunun elektrikli kepenkler ile kapalı olduğu görüyoruz. Avmlere durum bildirildiğinde cafeye açılan kapının uygun olduğunu ve kapı açıldıktan sonra hemen soldan çıkabileceğimizi bildiren bir e-posta aldım, diğer avmde ise elektrikli kepenklerin acil durumda otomatik açıldığı bilgisini aldım. Fakat olay bu değil. Olay bu yolların bu kapıların bu çıkışların yönetmeliklere hiçbir şekilde uymaması.

Sizlere sorum şu,

Bakanlığa şikayet etsem, doğru bir geri donüş alınabilir mi ?

Ya da nasıl bir yol izlenmeli, uygunsuz olan durum nasıl iyileştirilebilir.

Parakende sektöründe çalışan uzman arkadaşlarım özel mesajdan tarafıma ulaşabilirler.

Birçok avm'nin istatistiği tarafımda mevcut.

Sağlıklı ve güvenli çalışmalar dilerim.
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şikayet edersen gelirler bakarlar ya direk bir sonuç çıkmaz ya da bir süreliğine yazılan çizilenleri yaparlar. Arkanı döndüğünde zaten eski haline çevirecekler. Otomatik kapılara gelince bazı sistemler var acil durumda, elektrik kesilince vs.. otomatik kendini açıyor. Mevzuatta yeri olmayabilir ama mevzuatın da teknolojiden haberi yok. Orası ayrı bir mevzu. Olası bir acil durumda da müşteriler zaten yürüyen merdivenleri, ana giriş kapılarını tıkayacaktır. Acil durum kaçış yollarını bilen % 1 dir belki. Benim gittiğim avm lerde acil çıkış koridorları görsel olarak ahşapla kaplanmış. Yangına dayanıklı olması gereken koridor. İsmini tam vermeyeyim ayıp olur *ptimum AVM :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Haziran 2018 ---
    Senin bahsettiğin olayı şöyle yaşadım. Bu ismi geçen avm de kapıları kontrol ediyordum. Girdim kapıdan sona kadar gittim kapı kilitli. Geri döndüm acil çıkış kapısının kolu yok arkadan açılmıyor. Acil çıkış koridorunda mahsur kaldım :) Zar zor telefonla hizmet verdiğimiz yeri aradım geldiler kapıyı açtılar. Gerçekte bir acil durum olsa OMG :)
  3. Ali Meşe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Malesef ki durum gerçekten böyle, koridorun sonunda çok kaldığım için refakatçı olmadan ya da birine haber vermeden çıkmıyorum yola. Geçtiğimiz aylarda rusyada yaşanan ve ortalama 60 kişinin hayatını kaybettiği alışveriş merkezi yanınının bir benzeri bizde yaşansa çok daha fazla kayıp vereceğmizden eminim. Kaldıki hem deprem bölgesindeyiz hemde ülkemizde terör laneti var. Yeni yapılan avmler depreme dayanacaktır fakat tahliye anında can pazarı oluşacağından eminin. Ayrıca herhangi bir bomba paniğide izdahama yol açacaktır. Yangını saymıyorum bile tahliye fanları çalışırmı çalışmazmı varmı yok mu orası bile belli değil. Avmler türk insanın en çok kullandığı sosyal yaşam alanı, daha sık denetlenmesi ve kontrollerin artması gerekmekte, umarım bir facia yaşanmaz.
  4. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Binaların yangından korunması hk. yönetmeliğin 1 yıl önceki haline göre dediğin doğru; AVM'ler için yangın kaçış yolu olarak kullanılan tahliye kapıları için kilit altın da tutulması uygun değildi. Ancak yönetmelikte bazı ayrıntıları kaçırmamak ve iyi anlamak lazım. Eğer bir binada alternatif kaçış yok ise o zaman yangın için kullanılan alanları kilit altında tutulmasının şartı olarak acil durumda açılabilecek sistemin yapılması ile mümkün.

AVM'lerin genel sorunu alternatif kaçış yolları yok. Alternatif kaçış yolundan kastım bir üst kata çıkmak için yürüyen merdiven veya asansör harici kullanılmadan çıkması çoğu AVM'de yok. Eski Binaların yangından korunması hk. yönetmelikte yürüyen merdivenler kaçış yolu olarak kabul etmemekteydi. Ancak bunu kaldırarak yürüyen merdivenleri de kaçış yolu olarak belirledikleri için bu sorunu çözmüş oldu.

Eğer bir işletmede alternatif kaçış yoksa ve tek bir yerden tahliye edilebiliyorsa kesinlikle bu alanların kapıların da kilit tertibatı veya bileşeni bulunamaz. Hatta bu alanlar sadece tek bir önleme göre düzenlenemez (yangın, deprem, terör saldırısı, vb. etkileri de göze alınarak tasarlanırlar). Acil kaçışlar sadece yangın için kullanılmışsa bu alanlar özel alanlardır ve düzenlemeler buna göre yapılır. Kilit altında tutulabilir ancak acil durumda açılabilecek şartı olmalıdır. Hatta bazı iş yerlerine tersten açıldığında girebilirsiniz. Bu ve teknik mahallerin olması halinde kilit altında tutulabilmektedir. İtfaiye girişi olan yerlerde çift taraflı açılması gerekli.

Şikayet için 1 yıl önce yapsaydınız sonuç alırdınız:)
  5. Ali Meşe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

cevabınız için teşekkürler, ama sanırım biraz kafanız karışık ? dediğinizden hiçbirşey anlaşılmıyor.

AVM'lerin genel sorunu alternatif kaçış yolları yok. demişşiniz, yeni yönetmeliğe göre yürüyen merdivenler kullanılıyor demişşisiniz ? ayrıca katlar arası yürüyen merdiven dışında çıkış merdiveni her AVM'de var, bu insanlar inşaat aşamasında yürüyen merdivenden mi inip çıkıyor ?

Ayrıca bir acil çıkış koridorunun sonunun kafeye açılması hangi maddeyle yeni yönetmelikte uygun hale gelmiş. ben hiçbirşey anlamadım.

En iyisi yönetmeliğe bakmak.
  6. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Kafam karışık değil. Yönetmeliği iyice okuduğunda ne demek istediğimi anlayabilirsin diye düşünüyorum. Kaçış yolu, alternatif kaçış ve yangın kaçışları farklı terimlerdir. Bizler hepsini konuşurken bir gibi konuşuruz ama yönetmeliğe göre farklıdır. Tabi bazı durumlarda ikisi bir olarak kabul görür ve ona göre düzenlemeler yapılır.

İnşaat döneminde yangın çıkışlarından katlar arasına geçiş sağlanır. İnşaatında bulunduğum için biliyorum. Test için gir bir AVM'ye yürüyen merdiven, yürüyen band ve asansör kullanmadan yukarı kata çıkmayı dene:)

Binaların yangından korunması hk. yönetmeliği okuyup üzerine uygulama yapmadıkça tam olarak anlaşılması zor. 3, 5 kere okusan da fark etmez. Teknik konular var. Tavsiyem üzerine NFPA okuman. O zaman ne demek istediğini anlayabilirsin.

Neyse yönetmeliği oku önce takıldığın yer olursa üzerine konuşuruz;)