1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ales kaldırıldı-tezli yada tezsiz yüksek lisans ile iş güvenliği uzmanlığı

Konusu 'Eğitim Duyuruları' forumundadır ve efecan tarafından 14 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. efecan İSGforum Üyesi

Yüksek Lisans programları için uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) kaldırıldı...

Üniversitelerarası Kurul 'un aldığı karara göre, üniversitelerde Yüksek Lisans yapmak için aranan ALES şartının, Tezsiz Yüksek Lisans programları için kaldırıldığı bildirildi...

14.09.2012

kaynak:http://www.samanyoluhaber.com/egitim/ALES-kaldirildi/838735/
  2. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  3. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    okuyun okuyun daha çok okuyun ki daha çok uyuyun.eskiden çocukları kitap okuyarak uyuturlardı şimdi gençleri üniversite okutarak uyutuyorlar. bir ton işsiz üniversiteli şimdi birde sınavsız olacakki oooh demeyin keyiflere
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    öyle deme,iş sağlığı ve güvenliği konusunda tezsiz yüksek lisans yapmak için yanıp tutuşuyodum..ve ales bana anlamsız geliyodu,ayrıca üzerine para verecem bide alesle uğraşacam çok saçmaydı...oley ki ne oley...sevindim valla..
  5. czddmcz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82427
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  6. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nereye kadar üniversitede okumayı düşünüyorlar ki
  7. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    arkadaşlar yeni hazırlanan yönetmelik taslağında isg için tezli yüksek lisans diye yazılmış durumda. okan ünv ve yıldız teknikten bazı hocalar ankara ile görüşüp bu yönetmelik taslağında tezliye gerek olmadığı, tezli yüksek lisansın akademik kariyer için olduğu dolayısı ile eskisi gibi tezsiz yüksek lisans yapılması gerektiği üzerine kulisler yapılıyor. ama şuan taslak olan yönetmelik tezli olarak kabul görüp yayınlanırsa isg uzmanlığı için ales sinavı gerekecek(tazli yüksek lisanslar için ales hala geçerli)

bu sebeple ben bugünyapılan sonbahar ales sınavına girdim tedbiren. şubat döneminde kısmetse okan ünv. de yüksek lisansa başlayacağım bu konuda.
  8. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ahmet bey maşallah bayağı bir sertifika almışsınız.nerede çalışıyorsunuz sorması ayıp
  9. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    gebzede bir ortak sağlık güvenlik biriminde serbest çalışıyorum.
  10. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    anladım. allah yardımcınız olsun.bu gibi yerlerde kaç kişi çalışıyor ortalam bir bilginiz varmı
  11. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bu arada yönetmelik taslağını buraya koyamadım. ama isg uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri ile hükümler taslağıdır. bu şekilde aratabilirsiniz. ilgili yeri kopyalıyayım:

b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı

sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği

uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği ana bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olan mühendis,

mimar veya teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
  12. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çevre görevlisi sınavınada girseydiniz
  13. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    5 dr var. bir A sınıfı ben ve bir tane daha c sınıfı uzman arkadaş var. bizim firma biraz seçici her firmaya hizmet vermiyoruz. genelde yabancı ortaklı yada yabancı yatırımlı firmalara hizmet veriyoruz. bu sebep ile de işimiz hem kolay hem de kaliteli oluyor. :)
  14. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ben madenciyim çevre bize ters :D
  15. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    maaşlar ne kadar ortalama sorması ayıp
  16. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aa en iyi çevreci madencidir
  17. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ben firma başına 1500 tl den az olmamak üzere, hizmet verdimiz firmanın çalışan sayısı, tehlike sınıfı ve verilecek olan eğitimlerin adedine göre fiyatlama yapıyoruz. ortalama 4 iş yerine kadar da bakabiliyoruz. ama bu sayı çalışan sayısı arttıkça azalıyor, azaldıkça 5 e kadar çıkıyor. dolayısı ile min da 1500 x iş yeri sayısı diyebiliriz kabaca. ama bu bir çok yere göre değişiyor ve 1 yerede baksan 5 yerede baksan 1000-1500 tl ye adam çalıştıran ortak sağlık güvenlik birimleri var ne yazıkki.
  18. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    anladım teşekkürler

iyi akşamlar
  19. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bu arada isg uzmanlığı için daha eğitim almamış ve sınava girmemiş arkadaşlar var ve bu başlığı okuyorlarsa onlara tavsiyem:

hiç eğitimle veya c sınıfı olucam diye boşa vakit harcamayın. imkanınız varsa direkt isg üstüne yüksek lisans yapıp b sınıfı sınavına girin. yüksek lisans ile b sıınıfı sınavına girişe hak kazanılıyor ve sınırsız sınava giriş hakkı var. keşke biri bana daha önce söylemiş olsaydı.:(
  20. Ozan Uyanık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ahmet Bey;
    peki tezsis bu dediğiniz için geçerli oluyormu? yoksa sadece tezli için mi konuşuyorsunuz?