1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ales kaldırıldı-tezli yada tezsiz yüksek lisans ile iş güvenliği uzmanlığı

Konusu 'Eğitim Duyuruları' forumundadır ve efecan tarafından 14 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  2. Nuray İSGforum Üyesi

İşler tezli olunca karışır önce ales, sonra ingilizce sınav bu iş benim için olmaz o zaman adı üzerinde tasarı, henüz konuşuyorlar, ümidim
  3. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    evet bu şuan tasarı umarım değiştirirler. değiştirilmesi yönünde büyük kulis var zaten ünüversiteler tarafından. netice de hükümet bile tazsiz yüksek lisans da ales zorunluluğunu kaldırma sebebi; akedemik kariyer yapmacak olan kişilerin rahat yüksek lisans yapması için kaldırdılar. neticede de bizler bu yüksek lisansı akdemik kariyer için yapmıcaz. zaten dr s vs yapacak olan istemesede tezli yüksek lisans yapmak zorunda.
  4. Ahmet Uysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar hangi üniversitelerde iş sağlığı üzerine yüksek yapabiliriz bilgisi olan varmı ? özellikle izmirde üniversite var mı?
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aydın,okan üniversiteleri yüksek lisans yapılabiliyor..bir kaç tane daha var onları hatırlayamadım..
  6. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kocaeli ünv.
    gazi ünv.
    yıldız teknik ünv.
    yeni yüzyıl ünv.(ingilizce zorunlu)
    okan ünv.
  7. esen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben suan c sınıfı için eğitime başladım sınav mayısta , bu durumda yüksek lisansa başlasam ne gibi faydaları olur yardımcı olurmusunuz
  8. Fidan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    fatih Bey dün ki yoklamayı kaçırdım ama bugün burdayım :) teşekkürler..

C sınıfı uzman iken yapılan yüksek lisans tecrübeden mi sayılıyor acaba.
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şu anki yönetmeliklere göre tezsiz yüksek lisans yaparsanız..
  10. Fidan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    foruma davetinize laik olmaya çalışacağım :)
  11. Sebile Cömert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    hemen bir soruda ben sorayım,hangi ünv.lerde yapılabiliyor,ben fizik mezunuyum bende isg alanın
    da yapabilirmiyim,biraz daha bilgi verebilirseniz çok sevinirim,
  12. Sebile Cömert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    erkan bey aydındaki ünv.mi, istanbul aydın ünv.simi?kardeşim müh. ankara ünv.yüksek lisansa başladı c sınıfı için kursa başlayacaktı bu iletileri henüz yeni gördüm benim için geçtide belki onun işine yarar diye sordum,bir önceki msajımda tam okumadan sorular sormuşum kusura bakmayın
  13. tezsiz yüksek lisans'la da B sınıfı sınavına girilebiliyor mu?
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet...
  15. peki daha sonra doktora ya gecmek isterseniz,tezsiz den ilerlenebilir mi?
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tezli yapacan ozaman..ales ve ÜDS sınavlarına girecen girecen...
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
    1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
    2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği alanında yüksek lisans yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,
    EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.

Kaynak:Mevzuat Bilgi Sistemi
    http://www.isgforum.net/threads/iş-...luluk-ve-eğitimleri-hakkında-yönetmelik.4633/
  18. Ozan Değirmenci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar bildiğiniz üzere 29.12.2012 de iş güvenliği uzmanlarının görev yetki sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik çıktı.bu yönetmelikten sonra yüksek lisansla ilgili herhangi bir taslak çıktımı.ben şöle bi taslağa rasladım.http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP%20Repository/isggm/dosyalar/y%C3%B6n3 bu taslak yönetmelikten öncemi çıkmıştır.Burada yüksek lisansı tezli diye ayırmaktadır.Bende tezsiz yüksek lisansla b sınıfı olunabılıyorsa seneye başlıyacağım.acilen bilgisi olan arkadaşlardan haber bekliyorum.
  19. Merhabalar; yüksek lisans olarak tabir edilen akademik çalışmalar Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans olarak iki kısma ayrılmaktadır. Tezli yüksek lisans doktora ve doktora sonrası kariyer için gerekli olup başvuru koşullarının üniversitelerin ilgili enstitü yönetim kurullarınca belirlendiği şartlara tabidir. Süresi en az 4 yarı yıl yani 2 yıldır ortalama 7 ders ve danışman kontrollü özgün tezin hazırlanmasını kapsar.

Tezsiz yüksek lisans yaklaşık olarak 2 dönem yani 1 yıl sürmektedir. ortalama 6 veya 7 ders ( toplam ders kredisine göre değişir) ile tamamlanmaktadır. ALES ve YDS ( eski ismi ÜDS ) veya herhangi bir yabancı dil şartı aranmaz. Özel üniversitelerde hali hazırda tezsiz yüksek lisans gerçekleştirilebilmektedir. Fiyatları pazarlıklarınıza göre 6000 - 9500 TL arası değişmektedir. Birçok özel üniversitenin bu konuda tamamiyle ticari bir mantık zihniyetiyle yaklaşması ile derslerde devam zorunluluğu bazı üniversitelerde bulunmamakta ayrıca dersler için gerçekleştirilen sınavlar genellikle sunu hazırlama konu anlatma veya test şeklinde ilerlemektedir.

İSG alanında tezsiz yüksek lisansın tamamlanması ile B sınıfı iş güvenliği sınavına girmeye hak kazanırsınız.
    Saygılarımla...
  20. Ozan Değirmenci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şuanda tezli yüksek lisans yapılması zorunluluğu hakkında bir taslak var mı?eğer bu yayınladığım taslak 29.12.2012 den önce çıkan taslaksa bir sıkıntı yok.ben yeni yüzyıl üni.de 11 bin tl ye seneye tezsiz yüksek lisansa başvuracam.bir de b sınıfı uzmanlık ıcın sınav hakkı sınırsızmıdır ?